Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Kandydaci o klimacie i nie tylko


Wtorkowa debata ekologiczna z kandydatami na posłów zgromadziła kilkadziesiąt osób. Organizacja WWF przygotowała cykl spotkań z przyszłymi parlamentarzystami, żądając od nich konkretnych deklaracji odnośnie do zamierzeń, mających ten proces co najmniej zahamować. I właśnie w Szczytnie jedno takie spotkanie zostało zrealizowane.Relacja ze spotkania była transmitowana na żywo na stronie facebookowej „Tygodnika Szczytno” Wciąż jest dostępna, można sobie ją zatem obejrzeć i posłuchać. W roli eksperta wystąpił znany naszym czytelnikom Wiesław Mądrzejowski, a w debacie uczestniczyło pięcioro kandydatów: Sylwia Jaskulska (PSL), Lucyna Kobylińska (Lewica), Igor Chmieliński (Koalicja – PO), Piotr Lisiecki (Konfederacja) oraz Henryk Żuchowski (PiS). Poza przedstawicielem Konfederacji pozostali uczestnicy to kandydaci, którzy są związani ze Szczytnem i powiatem. Co prawda owa Konfederacja ma w swym gronie kandydatkę ze Szczytna, ale w spotkaniu i rozmowie o ekologicznej przyszłości zastąpiła ją wyborcza „jedynka”.

 

 

Zadaniem uczestników było krótkie przedstawienie partyjnych i własnych poglądów i planów w trzech tematach: klimat (ochrona powietrza), ochrona wód oraz lasy. Czasu na prezentację każdego zagadnienia mieli niewiele, bo zaledwie 2 minuty, co okazało się świetnym „alibi”, najczęściej bowiem paręnaście sekund z tych 2 minut zabierało ubolewanie, że to za mało czasu na ustosunkowanie się do tak ważnych społecznie zagadnień.

 

 

Po wypowiedziach kandydatów przyszedł czas na pytania i komentarze ze strony widowni, co pokazało skład „polityczny” tejże, bo - jak skomentował jeden z uczestników: „Tu widać zdyscyplinowanie elektoratu PiS, bo ze 3/4 obecnych przyszło z zadaniem klaskania Żuchowskiemu. Szkoda tylko, że tak niewiele osób było autentycznie zainteresowanych tematyką, a nie politycznymi odniesieniami. Ja w każdym razie od kandydatów nie dowiedziałem się niczego istotnego.”


 

 

Kandydaci jednak swoje opinie mieli. W kwestii klimatu na przykład można się było dowiedzieć od przedstawiciela PiS, że inni (Chiny i Indie) to dopiero trują, więc my jesteśmy „cacy”, no i tego że wszystkie poprzednie rządy, przez całe 10 lat (SIC!) nie robiły nic, a pracowita jest wyłącznie obecna ekipa (co ktoś z sali spontanicznie skwitował: „G... prawda”). Z kolei pan z Konfederacji uznał, że przyszłość energetyczna tkwi w elektrowniach atomowych, a kandydat z PO bezwzględnie stawia na OZE. Generalnie kandydaci za OZE są (z różnym natężeniem), ale gdy spytano z sali czy któryś(aś) z przyszłych posłów i posłanek sam stosuje ekologiczne źródła energii okazało się, że... nikt.

 

W temacie planów i realnych zamierzeń, na szczeblu lokalnym i krajowym, debatę można by skwitować: jak politycy mówią, to... mówią. Niemniej zachęcamy tych, którzy autentycznie są ekologicznymi zagrożeniami i przeszłością zainteresowani, by z debatą się zapoznali, korzystając z nagrania na naszej stronie facebookowej.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2019-07-31 13:18:31

Jan Suchan zostaje w Tylkowie

 • Poniedziałek, 2019-04-29 12:44:27

Powiatowa kasa dla klubów i nie tylko

 • Środa, 2019-03-27 13:34:36

Ratownicy już tylko „państwowi”

 • Wtorek, 2019-03-26 15:46:35

Matiz dachował w Tylkowie, ranny 61-latek


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50