Czwartek, 4 Czerwiec, Imieniny: Christy, Helgi, Karola -

Reklama


Reklama

Kandydaci o klimacie i nie tylko


Wtorkowa debata ekologiczna z kandydatami na posłów zgromadziła kilkadziesiąt osób. Organizacja WWF przygotowała cykl spotkań z przyszłymi parlamentarzystami, żądając od nich konkretnych deklaracji odnośnie do zamierzeń, mających ten proces co najmniej zahamować. I właśnie w Szczytnie jedno takie spotkanie zostało zrealizowane.Relacja ze spotkania była transmitowana na żywo na stronie facebookowej „Tygodnika Szczytno” Wciąż jest dostępna, można sobie ją zatem obejrzeć i posłuchać. W roli eksperta wystąpił znany naszym czytelnikom Wiesław Mądrzejowski, a w debacie uczestniczyło pięcioro kandydatów: Sylwia Jaskulska (PSL), Lucyna Kobylińska (Lewica), Igor Chmieliński (Koalicja – PO), Piotr Lisiecki (Konfederacja) oraz Henryk Żuchowski (PiS). Poza przedstawicielem Konfederacji pozostali uczestnicy to kandydaci, którzy są związani ze Szczytnem i powiatem. Co prawda owa Konfederacja ma w swym gronie kandydatkę ze Szczytna, ale w spotkaniu i rozmowie o ekologicznej przyszłości zastąpiła ją wyborcza „jedynka”.

 

 

Zadaniem uczestników było krótkie przedstawienie partyjnych i własnych poglądów i planów w trzech tematach: klimat (ochrona powietrza), ochrona wód oraz lasy. Czasu na prezentację każdego zagadnienia mieli niewiele, bo zaledwie 2 minuty, co okazało się świetnym „alibi”, najczęściej bowiem paręnaście sekund z tych 2 minut zabierało ubolewanie, że to za mało czasu na ustosunkowanie się do tak ważnych społecznie zagadnień.


Reklama

 

 

Po wypowiedziach kandydatów przyszedł czas na pytania i komentarze ze strony widowni, co pokazało skład „polityczny” tejże, bo - jak skomentował jeden z uczestników: „Tu widać zdyscyplinowanie elektoratu PiS, bo ze 3/4 obecnych przyszło z zadaniem klaskania Żuchowskiemu. Szkoda tylko, że tak niewiele osób było autentycznie zainteresowanych tematyką, a nie politycznymi odniesieniami. Ja w każdym razie od kandydatów nie dowiedziałem się niczego istotnego.”

 

 

Kandydaci jednak swoje opinie mieli. W kwestii klimatu na przykład można się było dowiedzieć od przedstawiciela PiS, że inni (Chiny i Indie) to dopiero trują, więc my jesteśmy „cacy”, no i tego że wszystkie poprzednie rządy, przez całe 10 lat (SIC!) nie robiły nic, a pracowita jest wyłącznie obecna ekipa (co ktoś z sali spontanicznie skwitował: „G... prawda”). Z kolei pan z Konfederacji uznał, że przyszłość energetyczna tkwi w elektrowniach atomowych, a kandydat z PO bezwzględnie stawia na OZE. Generalnie kandydaci za OZE są (z różnym natężeniem), ale gdy spytano z sali czy któryś(aś) z przyszłych posłów i posłanek sam stosuje ekologiczne źródła energii okazało się, że... nikt.

Reklama

 

W temacie planów i realnych zamierzeń, na szczeblu lokalnym i krajowym, debatę można by skwitować: jak politycy mówią, to... mówią. Niemniej zachęcamy tych, którzy autentycznie są ekologicznymi zagrożeniami i przeszłością zainteresowani, by z debatą się zapoznali, korzystając z nagrania na naszej stronie facebookowej.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2020-06-01 22:40:56

Śmieszny sklep nie tylko w internecie

 • Wtorek, 2020-02-11 19:51:17

Tylko Sen – premiera klipu Stashki

 • Poniedziałek, 2020-01-27 19:31:28

Tylko kataklizm może wywołać spadek

 • Środa, 2020-01-22 14:10:30

Coś więcej niż tylko IV liga?

Reklama


Komentarze

 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Żartowniś z niego rybacy 9 a wędkarze 15 kg widziałem jak stawiają tam siaty co 20m w poprzek jeziora i tak kilka rzędów koło siebie żeby co nic nie spier.....o(j .kiersztanowo),już tam nie łapie bo studnia,bezrybie totalne

  Nicram1222


  2020-06-03 17:47:16
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Tak o kłamstwo sam widziałem na własne oczy jak rybacy łowio w tarło szczupaki i wrzucano do skrzynek nie do wytarcia i też one ryby wiosno w tarło kedyś tak nie było a jak były nie wymiarowe do wyrzucali śnięte do wody i niech nie oszukuje tak jest co roku na .jedzorze Leleskim

  Piotr polak


  2020-06-03 14:45:49
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Uderz w stół, a nożyce się zawsze odezwą.

  Śmieszek do Mieszkańca


  2020-06-03 13:45:58
 • 30 lat Samorządu Miejskiego w Szczytnie (wideo)
  No obejrzałem. Przykro pisać, ale szału nie ma. A wręcz nie ma czym się chwalić :( Najwięcej chyba o obiektach sportowych (ciekawe dlaczego?), trochę o oświacie, nieco o ulicach. I ciągłe podczepianie się pod tzw. Port Lotniczy, który wiemy jak intensywnie funkcjonuje i... co z niego nasz samorząd i mieszkańcy mają? Nawet porządna droga do Olsztyna nie powstała. Mdłe to wszystko, bez konkretów. Oceniam, że żaden z wymienionych włodarzy nie ma na koncie jakiejś sensownej inwestycji. A korki przy opuszczonych szlabanach i obraz wieży ciśnień z dostawką chyba najlepiej wkomponowują się w 30 lat udanej samorządności w naszym mieście. I zapowiada się takie sobie dalsze trwanie.

  taki sobie obywatel


  2020-06-03 12:47:28
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Wszyscy na łeb na szyję się tam budowali....aż żal było patrzeć

  Niko


  2020-06-03 10:14:07
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Śmieszek, jak Ty jesteś taki idealny to dlaczego nie zostaniesz Burmistrzem, a może nawet Posłem lub Premierem...?

  Mieszkaniec


  2020-06-02 21:44:25
 • Pływający dom stanie się atrakcją powiatu?
  I na noc trzeba spłynąć do brzegu. Na śródlądziu nie pływa się w porze nocnej. Ale pomysł fajny. Trzymamy kciuki żeby się powiodło przedsięwzięcie.

  Jarek


  2020-06-02 15:09:29
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Szanowny \"Gościu\" i \"X-Men\"-ie, każdy bardzo dobrze wiedział, że w tym miejscu będzie w przyszłości budowana obwodnica. Mówiono o tym i pisano otwartym tekstem od dawna. Nie trzeba było budować tam domów, to i stres teraz byłby mniejszy, no i przeciwników budowy supermarketu i obwodnicy byłoby dużo mniej. Teraz na pewno niektórzy mieszkańcy Rudki będą tam leżeć, demonstrować i bronić, jak Rejtan własną piersią, w poprzek nowej drogi. No co zrobić, \"cebula mentalna\" bardzo boi się wszystkiego co nowe.

  Mieszkaniec Szczytna


  2020-06-02 07:46:37
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Rada Miejska Miasta Szczytno zaprosiła do dyskusji o stanie miasta 15 mieszkańców, którzy wg ustawy mieli uzyskać 50 podpisów od swoich współobywateli, aby w tej debacie móc uczestniczyć. Tragifarsa. Na sali obrad wszyscy radni. Gdzie mieliby się zmieścić wg rygorów sanitarnych ci wybrańcy w liczbie 15? Oglądałem tę - jak to się obecnie mówi \"ekstraordynaryjną\" sesję (rzadko w ogóle to robię i cieszę się z tego). Elokwencja prezydium rady - na poziomie licealistów ze stresem przed tablicą. Radna Kosakowska - nauczyciela - która mówi tylko, że jej się wydaje, albo , że jest wszystko \"jak by\". Radna Boczar też raczej \"niewymowna\". Żadna z tych Pań nie sformułowała jasno żadnej myśli. Złote medale mogę przyznać jedynie Seniorce Ewie Czerw, która usiłowała opanować chaos intelektualny oraz Annie Rybińskiej, która - nie zagłębiając się w erystykę po prostu zadawała proste pytania. Zauważę tutaj też specyficzną dykcję Panów Łachacza, Myślaka, Kiersikowskiego, nad którą powinni popracować - bo to wstyd. Pomijam to, iż niektórzy radni - zamiast wyrazić swoje opinie - wyczytywali (z błędami i bez odpowiedniej wymowy, z użyciem słów nieadekwatnych) wcześniej przygotowane elaboraty. Żenada

  Śmieszek


  2020-06-02 00:39:56
 • Dozór policyjny za stalking
  Chory człowiek nie może się powstrzymać od alkoholu,trzeba było go skierować na przymusowe leczenie.

  Abstynent


  2020-06-01 22:34:26