Wtorek, 14 Lipiec, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego -

Reklama


Reklama

Jurand wskrzesi browar w Szczytnie?


Czy powrót piwa Jurand to krok na drodze do odrodzenia tradycji browarnictwa w Szczytnie? Takie założenie ma prezes Mazurskiej Manufaktury, właściciel Browaru w Szczytnie Jakub Gromek. Choć dodaje jednocześnie, że droga do tego jest daleka. Na razie na rynek wróciło piwo Jurand. W piątek, 26 lipca pojawiło się w butelkach na sklepowych półkach.Powrót Juranda to element długofalowego planu przyjętego przez Jakuba Gromka.

 

– Naszym głównym celem jest rewitalizacja Browaru w Szczytnie, przywrócenie mu dawnej świetności. Wierzymy, że uda nam się to osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu na rynek Juranda, jako że część dochodu z jego sprzedaży przeznaczymy właśnie na rewitalizację – mówi Jakub Gromek. - Poza uruchomieniem zakładu i produkcją Juranda w naszych budynkach, chcemy stworzyć tu hotel ze strefą wellness&SPA. Dzięki temu ożywimy nie tylko lokalną tradycję browarnictwa, ale także przyciągniemy na miejsce turystów. W końcu nasz szczycieński zakład to ostatni z działających Browarów Warmińsko-Mazurskich, jak również architektoniczna perełka wpisana do rejestru zabytków – dodaje Jakub Gromek.

 

Jakub Gromek

 

Wraca na półki

 

Piwo Jurand pojawi się na półkach sklepowych 26 lipca. Na początku dostępne będą dwa rodzaje trunku – pils oraz piwo pszeniczne. Będzie je można nabyć w butelce 0,5 l. W międzyczasie jego pierwsze rozlewy degustacyjne są już dostępne w lokalnych pubach w Szczytnie. Powrót słynnego piwa, z rycerzem ciężkiej jazdy na etykiecie, to zwieńczenie wielomiesięcznych starań, dzięki którym Mazurska Manufaktura Alkoholi została właścicielem marki oraz receptury trunku. Spółka długo szukała również zakładu, który wyprodukuje słynne piwo na bazie pozyskanej receptury.


Reklama

 

- Ostatecznie wybór padł na browar Kościerzyna, jako że ma on taką samą instalację, jak ta, która w niedalekiej przyszłości ma zostać zamontowana w Browarze w Szczytnie – mówi Gromek.

 

Część dochodów ze sprzedaży Juranda zostanie przeznaczona właśnie na przywrócenie dawnej świetności słynnemu Browarowi w Szczytnie.

 

Wejście do Browaru w Szczytnie.

 

Trochę historii

 

Tradycja browarnictwa w Szczytnie sięga końca XVI wieku, kiedy to do miasta napłynęło wielu rzemieślników, którzy otrzymali prawa do warzenia piwa. W kolejnych stuleciach w mieście powstawało wiele browarów, a szczytnianie sukcesywnie rozwijali swoje rzemiosło i udoskonalali metodę warzenia. Przełomową datą dla historii lokalnego browarnictwa jest rok 1898, kiedy w mieście powstał Browar Zamkowy (niem. Schlossbrauerei Ortelsburg), założony przez Fryderyka Dauma, pochodzącego z rodziny browarników z kilkupokoleniową tradycją. Browar słynął z nowatorskich rozwiązań, nowoczesnego zakładu i w efekcie – z jakościowego piwa.

Reklama

 

Znana marka

 

Najbardziej rozpoznawalną marką było piwo „Edelhell”. Rodzina Daumów zarządzała browarem aż do 1945 roku. Po wojnie zakład został przejęty przez Skarb Państwa i rozwijał produkcję do czasu kolejnych zmian ustrojowych. Po 1989 roku narodziły się Browary Warmińsko-Mazurskie, obejmujące zakłady w Szczytnie, Olsztynie oraz Biskupcu. Dwa lata później do nazwy Spółki dodano nazwę „Jurand”. Piwa znane pod marką „Jurand” produkowano w Szczytnie do końca 2000 roku, a w ostatnim działającym zakładzie w Olsztynie, do 2007 roku.

 

Mocne trunki

 

Od 2001 roku, w budynkach browaru w Szczytnie zadomowiła się spółka Tarpan Fabryka Likierów, która rozpoczęła produkcję alkoholi mocnych. Została ona przejęta w październiku 2016 roku przez Jakuba Gromka, który rozpoczął trwającą niemal dwa lata gruntowną restrukturyzację firmy.Komentarze do artykułu

Sati

To jest piwo kraftowe, więc cena jest niska jak na polski kraft.

Qwerty

Tylko cena z kosmosu jest,5,60 za butelkę

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2020-07-06 20:42:38

Cinema Lumiere zastąpiło Kino Jurand

 • Środa, 2020-05-27 15:13:18

Vistula w Galerii Jurand

 • Wtorek, 2020-05-26 14:53:29

Galerii Jurand otwiera kolejny salon

 • Poniedziałek, 2020-05-11 13:51:22

Koronawirus pokonał Juranda oraz Dni i Noce

Reklama


Komentarze

 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Do osoby \"ja. A czy ten krzyż kogokolwiek ogranicza w działaniu. Proszę się organizować i co leży na sercu, realizować. Osoby, dla których jest ważny krzyż, pięknie się zorganizowały. Przykład, że można coś zrobić dla siebie i innych, jest dany. Tylko kopiować - jak to zrobić. Wszystko co nas boli, poprawiajmy a nie tylko narzekamy. Jeśli te schody nad jeziorem, dla tutejszej społeczności, są takie ważne, to bez trudu w ciągu 2 tyg., zgromadzi się 100 tys. I będą schody. \"Dla każdego coś miłego\".

  Szczęściara.


  2020-07-14 09:37:49
 • Groźnie na drogach powiatu
  Oj Przyjacielu sławny się robisz

  Damian


  2020-07-14 09:10:26
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego czego dokonano. Ale jestem ździwiona, dlaczego Jezus ma przebite dłonie a nie nadgarstki. Całun Turyński, moim zdaniem jest autentyczny, jest dowodem, że Jezus z całą pewnością miał przebite nadgarstki a nie dłonie. A ponadto i nauka dowiódła, że dłonie by nie utrzymywały ciężaru ciała, by uległy rozerwaniu.

  Szczęściara.


  2020-07-14 08:25:41
 • Groźnie na drogach powiatu
  Wydaje mi się, ze nasze kary za łamanie przepisów, jazdę na kacu lub wręcz pijanych itp.sa tak małe, ze nie oddziałują .Konfiskata przedmiotu ,,zbrodni,,i duży mandat i nie od widzimisię policjanta ,ale wedle rozporządzenia troszkę by uporzadkowalo.

  Mazurka


  2020-07-14 06:06:23
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Obrzydliwe. Czemu kościół się wszędzie panoszy. Dla mnie jako obywatela jest to po prostu łamanie moich konstytucyjnych praw, ok, niech sobie wierzą, ale w domu, a nie się z tym obnoszą jak z nie wiem czym. Mogliby za te 70 tysięcy wyremontować schody nad jeziorem na przykład. Po co komu nowy krzyz :)

  ja


  2020-07-13 22:02:57
 • Zamkowe ruiny w połowie mniej tajemnicze (zdjęcia)
  Jestem szczególnie zainteresowany latryną. Czy będzie wyeksponowana i wzbogacona o instalację multimedialną ?

  Olo


  2020-07-13 17:23:36
 • Groźnie na drogach powiatu
  Chciałabym odnieść się do fragmentu, gdzie piszecie o wypadku 16-letniej rowerzystki. A konkretnie fragment \"najprawdopodobniej zajechała jej nagle drogę\". Jak można tak pisać nie znając wersji poszkodowanej? Szkoda, że nie napiszecie np. że nie było żadnych śladów hamowania. Zamiast tego czytam, że \"nie zdążyła wyhamować\". To ma być dziennikarstwo??! Dno i metr mułu. Ale spokojnie, prawda zawsze wyjdzie na jaw. Będziecie mieli okazję sprostować te bzdury.

  Zniesmaczona


  2020-07-13 13:50:15
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Ja z innej beczki, czy jechał ktoś ostatnio dookoła Dużego Domowego? Chodnik od strony Kamionka/Szczycionka jeszcze rok i będzie całkowicie zarośnięty, zero ławek, śmietników. Służby chyba śpią.

  Grażyna


  2020-07-13 13:22:22
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Poproszę o aktualizację stronki. Obserwuję ja od początku. Bardzo fajne źródło informacji

  Patryk


  2020-07-13 10:53:21
 • Afanasjew wygrała konkurs na dyrektora szkoły sportowej
  wicie rozumicie

  uczen


  2020-07-13 08:38:13