Środa, 29 Styczeń, Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Jurand wskrzesi browar w Szczytnie?


Czy powrót piwa Jurand to krok na drodze do odrodzenia tradycji browarnictwa w Szczytnie? Takie założenie ma prezes Mazurskiej Manufaktury, właściciel Browaru w Szczytnie Jakub Gromek. Choć dodaje jednocześnie, że droga do tego jest daleka. Na razie na rynek wróciło piwo Jurand. W piątek, 26 lipca pojawiło się w butelkach na sklepowych półkach.Powrót Juranda to element długofalowego planu przyjętego przez Jakuba Gromka.

 

– Naszym głównym celem jest rewitalizacja Browaru w Szczytnie, przywrócenie mu dawnej świetności. Wierzymy, że uda nam się to osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu na rynek Juranda, jako że część dochodu z jego sprzedaży przeznaczymy właśnie na rewitalizację – mówi Jakub Gromek. - Poza uruchomieniem zakładu i produkcją Juranda w naszych budynkach, chcemy stworzyć tu hotel ze strefą wellness&SPA. Dzięki temu ożywimy nie tylko lokalną tradycję browarnictwa, ale także przyciągniemy na miejsce turystów. W końcu nasz szczycieński zakład to ostatni z działających Browarów Warmińsko-Mazurskich, jak również architektoniczna perełka wpisana do rejestru zabytków – dodaje Jakub Gromek.

 

Jakub Gromek

 

Wraca na półki

 

Piwo Jurand pojawi się na półkach sklepowych 26 lipca. Na początku dostępne będą dwa rodzaje trunku – pils oraz piwo pszeniczne. Będzie je można nabyć w butelce 0,5 l. W międzyczasie jego pierwsze rozlewy degustacyjne są już dostępne w lokalnych pubach w Szczytnie. Powrót słynnego piwa, z rycerzem ciężkiej jazdy na etykiecie, to zwieńczenie wielomiesięcznych starań, dzięki którym Mazurska Manufaktura Alkoholi została właścicielem marki oraz receptury trunku. Spółka długo szukała również zakładu, który wyprodukuje słynne piwo na bazie pozyskanej receptury.


Reklama

 

- Ostatecznie wybór padł na browar Kościerzyna, jako że ma on taką samą instalację, jak ta, która w niedalekiej przyszłości ma zostać zamontowana w Browarze w Szczytnie – mówi Gromek.

 

Część dochodów ze sprzedaży Juranda zostanie przeznaczona właśnie na przywrócenie dawnej świetności słynnemu Browarowi w Szczytnie.

 

Wejście do Browaru w Szczytnie.

 

Trochę historii

 

Tradycja browarnictwa w Szczytnie sięga końca XVI wieku, kiedy to do miasta napłynęło wielu rzemieślników, którzy otrzymali prawa do warzenia piwa. W kolejnych stuleciach w mieście powstawało wiele browarów, a szczytnianie sukcesywnie rozwijali swoje rzemiosło i udoskonalali metodę warzenia. Przełomową datą dla historii lokalnego browarnictwa jest rok 1898, kiedy w mieście powstał Browar Zamkowy (niem. Schlossbrauerei Ortelsburg), założony przez Fryderyka Dauma, pochodzącego z rodziny browarników z kilkupokoleniową tradycją. Browar słynął z nowatorskich rozwiązań, nowoczesnego zakładu i w efekcie – z jakościowego piwa.

Reklama

 

Znana marka

 

Najbardziej rozpoznawalną marką było piwo „Edelhell”. Rodzina Daumów zarządzała browarem aż do 1945 roku. Po wojnie zakład został przejęty przez Skarb Państwa i rozwijał produkcję do czasu kolejnych zmian ustrojowych. Po 1989 roku narodziły się Browary Warmińsko-Mazurskie, obejmujące zakłady w Szczytnie, Olsztynie oraz Biskupcu. Dwa lata później do nazwy Spółki dodano nazwę „Jurand”. Piwa znane pod marką „Jurand” produkowano w Szczytnie do końca 2000 roku, a w ostatnim działającym zakładzie w Olsztynie, do 2007 roku.

 

Mocne trunki

 

Od 2001 roku, w budynkach browaru w Szczytnie zadomowiła się spółka Tarpan Fabryka Likierów, która rozpoczęła produkcję alkoholi mocnych. Została ona przejęta w październiku 2016 roku przez Jakuba Gromka, który rozpoczął trwającą niemal dwa lata gruntowną restrukturyzację firmy.Komentarze do artykułu

Sati

To jest piwo kraftowe, więc cena jest niska jak na polski kraft.

Qwerty

Tylko cena z kosmosu jest,5,60 za butelkę

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2020-01-16 21:49:38

Galeria Jurand odsłania tajemnice

 • Wtorek, 2019-12-31 15:10:54

Sylwester na Placu Juranda

 • Środa, 2019-08-21 13:06:27

II Turniej Rycerski o Puchar Juranda

 • Wtorek, 2019-07-30 14:40:42

Tadeusz zwany Jurandem

Reklama


Komentarze

 • Trafienie „drogówki” w Gromie
  Tam chyba niejeden bez uprawnień jeździ u was , jechałem za ciągnikiem rolniczym wiózł obornik w łyżce ani się obejrzał skręcił w lewo od razu , mimo że ja już wcześniej sygnalizowałem kierunkowskazem wyprzedzanie go.
  Autor: Ilona
  2020-01-28 16:13:59
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  nie wiem czy gmina świętajno utrzyma wysoki poziom imprez kulturalnych po zwolnieniu p. Małgorzaty... może być kiepsko.
  Autor: gość
  2020-01-28 13:23:33
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Druga praca bez wygranego konkursu..... Jak ta Pani to robi a raczej ciekawe czym... Bo raczej nie spojrzeniem.... Hahaha
  Autor: Rychu
  2020-01-28 12:20:14
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Gmina Świętajno uwolnił się od zgnilizny i smrodu... Szkoda tylko, że w Szczytnie będzie teraz śmierdziało. Współczuję tylko współpracownikom Pani Walas
  Autor: Radosny
  2020-01-28 12:17:22
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  To jest właśnie polskie piekiełko. Nie znam pani Walas, ale życzę powodzenia.
  Autor: X-Men
  2020-01-28 11:24:14
 • Kraksa pod Wielbarkiem, ranny 29-letni kierowca (zdjęcia)
  Zakaz dla rowerzystów poruszania sie drogami krajowymi tak jak jest na autostradach i na eskach. Ciągle przez z nich są wypadki potem szukaj wiatru w polu.
  Autor: Albert
  2020-01-28 10:13:13
 • Duże zainteresowanie sportowa edukacją
  Afanasiew co to kurła za nazwisko jakby jakiegoś Polaka nie można było wybrać
  Autor: Janusz
  2020-01-28 10:02:27
 • GieKSa Cup 2020 – gospodarze wyjątkowo gościnni (zdjęcia)
  Wczoraj napisalam krytyczny,ale prawdziwy komentarz pod artykułrm dyrektor Walas. Wstyd redakcjo Tygodnika Szczytno, że ustawiliście moderacje i krytyczne komenarze się nie ukazuja.ile wam za to zapłaciła p. Walas?
  Autor: Basia
  2020-01-28 08:52:19
 • Szkoła sportowa w Szczytnie ma sprzymierzeńców
  Bo bo
  Autor: To nie ci ludzie mają się zająć sportem w Szczytnie, tylko ktoś z zewnątrz trener z licencją.
  2020-01-27 22:30:51
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Ludzie co ma Pabich do pracy wykonywanej przez M.Walas. Jary jak ktoś pojęcia nie ma o pracy więc głosu niech nie zabiera. Chyba jesteś z grona wazeliniarzy i żal ściska że na tych fotografiach Ciebie nie ma.Ale na fotkę też trzeba zapracować. Pozdrawiam
  Autor: Marlena
  2020-01-27 22:18:55

Reklama