Piątek, 23 Sierpień, Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jurand wskrzesi browar w Szczytnie?


Czy powrót piwa Jurand to krok na drodze do odrodzenia tradycji browarnictwa w Szczytnie? Takie założenie ma prezes Mazurskiej Manufaktury, właściciel Browaru w Szczytnie Jakub Gromek. Choć dodaje jednocześnie, że droga do tego jest daleka. Na razie na rynek wróciło piwo Jurand. W piątek, 26 lipca pojawiło się w butelkach na sklepowych półkach.Powrót Juranda to element długofalowego planu przyjętego przez Jakuba Gromka.

 

– Naszym głównym celem jest rewitalizacja Browaru w Szczytnie, przywrócenie mu dawnej świetności. Wierzymy, że uda nam się to osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu na rynek Juranda, jako że część dochodu z jego sprzedaży przeznaczymy właśnie na rewitalizację – mówi Jakub Gromek. - Poza uruchomieniem zakładu i produkcją Juranda w naszych budynkach, chcemy stworzyć tu hotel ze strefą wellness&SPA. Dzięki temu ożywimy nie tylko lokalną tradycję browarnictwa, ale także przyciągniemy na miejsce turystów. W końcu nasz szczycieński zakład to ostatni z działających Browarów Warmińsko-Mazurskich, jak również architektoniczna perełka wpisana do rejestru zabytków – dodaje Jakub Gromek.

 

Jakub Gromek

 

Wraca na półki

 

Piwo Jurand pojawi się na półkach sklepowych 26 lipca. Na początku dostępne będą dwa rodzaje trunku – pils oraz piwo pszeniczne. Będzie je można nabyć w butelce 0,5 l. W międzyczasie jego pierwsze rozlewy degustacyjne są już dostępne w lokalnych pubach w Szczytnie. Powrót słynnego piwa, z rycerzem ciężkiej jazdy na etykiecie, to zwieńczenie wielomiesięcznych starań, dzięki którym Mazurska Manufaktura Alkoholi została właścicielem marki oraz receptury trunku. Spółka długo szukała również zakładu, który wyprodukuje słynne piwo na bazie pozyskanej receptury.

 

- Ostatecznie wybór padł na browar Kościerzyna, jako że ma on taką samą instalację, jak ta, która w niedalekiej przyszłości ma zostać zamontowana w Browarze w Szczytnie – mówi Gromek.

 

Część dochodów ze sprzedaży Juranda zostanie przeznaczona właśnie na przywrócenie dawnej świetności słynnemu Browarowi w Szczytnie.


 

Wejście do Browaru w Szczytnie.

 

Trochę historii

 

Tradycja browarnictwa w Szczytnie sięga końca XVI wieku, kiedy to do miasta napłynęło wielu rzemieślników, którzy otrzymali prawa do warzenia piwa. W kolejnych stuleciach w mieście powstawało wiele browarów, a szczytnianie sukcesywnie rozwijali swoje rzemiosło i udoskonalali metodę warzenia. Przełomową datą dla historii lokalnego browarnictwa jest rok 1898, kiedy w mieście powstał Browar Zamkowy (niem. Schlossbrauerei Ortelsburg), założony przez Fryderyka Dauma, pochodzącego z rodziny browarników z kilkupokoleniową tradycją. Browar słynął z nowatorskich rozwiązań, nowoczesnego zakładu i w efekcie – z jakościowego piwa.

 

Znana marka

 

Najbardziej rozpoznawalną marką było piwo „Edelhell”. Rodzina Daumów zarządzała browarem aż do 1945 roku. Po wojnie zakład został przejęty przez Skarb Państwa i rozwijał produkcję do czasu kolejnych zmian ustrojowych. Po 1989 roku narodziły się Browary Warmińsko-Mazurskie, obejmujące zakłady w Szczytnie, Olsztynie oraz Biskupcu. Dwa lata później do nazwy Spółki dodano nazwę „Jurand”. Piwa znane pod marką „Jurand” produkowano w Szczytnie do końca 2000 roku, a w ostatnim działającym zakładzie w Olsztynie, do 2007 roku.

 

Mocne trunki

 

Od 2001 roku, w budynkach browaru w Szczytnie zadomowiła się spółka Tarpan Fabryka Likierów, która rozpoczęła produkcję alkoholi mocnych. Została ona przejęta w październiku 2016 roku przez Jakuba Gromka, który rozpoczął trwającą niemal dwa lata gruntowną restrukturyzację firmy.Komentarze do artykułu

Sati

To jest piwo kraftowe, więc cena jest niska jak na polski kraft.

Qwerty

Tylko cena z kosmosu jest,5,60 za butelkę

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Ścianka pin art już działa
  Ty Jarek masz moj glos za tą ściankę gdyz to ponoć pomysł Leski ale ty go żeś wykozystał.
  Autor: Rafal
  2019-08-22 20:33:22
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  A od kogo pan to wie ;)
  Autor: Śmieszek
  2019-08-22 11:55:08
 • Zespół, który może jeszcze zaskoczyć
  A o drugim meczu nawet słowa nie napiszecie? Jak Sks Szczytno fatalnie zagrał u siebie z Orlętami Reszel przegrywając aż 0-8. I na 3 kolejke na wyjazd z Lzs roznowem nie pojechali. W tym artykule z jednym się zgodzę! Zaskoczyli piłkarze nas Ale fatalnie. Z taką grą jak teraz to Sks zapewni sobie spadek do A klasy.
  Autor: Xyz 1995
  2019-08-22 10:53:52
 • „Deżawi” - felieton Romana Żokowskiego
  I co Pan teraz powie panie Żokowski? Pasym 3 mecze 3 zwycięstwa I to bardzo wysokie! Bilans 12 bramek strzelonych i tylko 3 stracone. Kadra meczowa bardzo spora i Pan mówił o braku ludzi? Poprzedni sezon do zapomnienia a idzie nowe rozdanie. A Sks Szczytno 2 mecze przegrane u siebie 0-1 porażka z Wilczkiem i wilkowo i 0-8 z Orletami Reszel i w tamta niedziele nie pojechali na wyjazdowy mecz z Roznowem. Sytuacja kadrową fatalna że mogą raczej sezonu nie dograć.
  Autor: Xyz1995
  2019-08-22 09:44:32
 • Ogień zniszczył gospodarstwo w Dźwierzutach (zdjęcia)
  Tragedia wiadomo ale tej kobiety mi nie szkoda.Wiem, że pojawi się mnóstwo hejtu ale teraz wierzę, że jest na tym świecie jakaś sprawiedliwość.
  Autor: Nika
  2019-08-21 19:13:46
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  Jak porządna galeria to i pewnie porządne toalety będą . Bo w naszym pięknym rzekomo turystycznym mieście nie ma nawet 1 kibelka . na mieście :D
  Autor: Lusi205i
  2019-08-20 16:07:49
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  8 godzin zablokowana droga była
  Autor: 007
  2019-08-18 18:30:21
 • Waldemar Kiernozek Project NEWI
  Artykuł pięknie napisany tylko mija się mocno z prawda ;) Pan Waldek fałszuje jak by przechodził mutacje głosu pozdrawiamy Zespół jarzębina (bo grać to trza umić )
  Autor: Andrew
  2019-08-18 14:32:38
 • Wieża ciśnień – Roman Żokowski
  Czy ta budowla koło wieży zostanie dokończona?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:32:37
 • Dyskusja – felieton Romana Żokowskiego
  Czy wieża ciśnień zostanie odrestaurowana?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:26:14