Piątek, 3 Grudzień
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery -

Reklama


Reklama

Jurand jednak wróci do Szczytna


Ponad 5 milionów złotych w browar w Szczytnie w najbliższym czasie zainwestuje Mazurska Manufaktura. W poniedziałek ruszył tam sklep firmowy. Z kolei na przełomie listopada i grudnia ma ruszyć montaż instalacji warzelniczej do piwa Jurand. Jej wartość to milion euro.Właściciel browaru w Szczytnie przyśpieszył działania na rzecz rewitalizacji browaru i rozwoju spółki Mazurska Manufaktura. Prawdopodobnie w styczniu 2021 roku zacznie działać tam już lokalny browar, którego produktem ma być piwo Jurand. Wiosną pojawi się tam też pub z lokalnymi trunkami, produkowanymi przez Mazurską Manufakturę.

 

Jakub Gromek, prezes spółki, osobiście odwiedził Kaspar Schulz w Dambergu, firmę, która ma dostarczyć do browaru w Szczytnie linię warzelniczą.

 

 

Warzelnia przyjedzie z Niemiec

 

- Podpisaliśmy już umowę na jej dostarczenie – mówi Gromek. - Do końca listopada 2020 roku chcemy w browarze dostosować powierzchnię pod tę instalację. Na początku grudnia ruszy montaż. Myślę, że już przy końcu przyszłego roku napijemy się piwa Jurand produkowanego już w Szczytnie. Istotne w całym procesie wyboru producenta instalacji jest fakt, że Kaspar Schulz to spółka rodzinna, którą obecnie prowadzi 11 pokolenie. Przez ponad 350 lat zamontowali na świecie ponad 650 browarów, w tym ponad 35 w Polsce. To gwarancja jakości i serwisu na lata.

 

Na początek browar w Szczytnie chce produkować około 4 tysięcy hektolitrów rocznie złocistego trunku marki Jurand, to około 800 tysięcy butelek.


Reklama

 

 

Ale, jak zaznacza Gromek, warzelnia pozwala na znacznie więcej.

 

 

Będą miejsca pracy

 

- Plany inwestycyjne są ambitne, bo w najbliższym roku chcemy zainwestować około 5 mln zł – tłumaczy Jakub Gromek. - Będziemy też rozwijać zespół, czyli pojawią się nowe miejsca pracy. Warzelnie to jedno, ale dostosowujemy browar też pod pub i degustatornię naszych trunków. Myślę że będzie to modne i klimatyczne miejsce na mapie powiatu, a nawet Warmii i Mazur.

 

Mazurska Manufaktura będzie ubiegała się o zwolnienie z podatku dla przedsiębiorców, którzy inwestują w Szczytnie. Zezwala na to specjalna uchwała Rady Miejskiej.

 

 

Liczy na współpracę

 

- Zaoszczędzone pieniądze pozwolą nam na dalszy rozwój spółki, ale też na rewitalizację zabytkowego browaru – mówi Gromek. - Jest to jeden z piękniejszych obiektów. My traktujemy je biznesowo, ale jest to też magiczne miejsce pod względem turystycznym. Uatrakcyjnia to miasteczko i powiat, dlatego liczę na współpracę z lokalnymi władzami - burmistrzem, starostą i radnymi. Zapraszam też do współpracy miejscowy biznes.

Reklama

 

 

 

Hotel wciąż w planach

 

Co ciekawe na razie Jurand nie jest w ogóle produkowany. Mazurska Manufaktura zrezygnowała ze współpracy z browarem w Kościerzynie.

 

Do tej pory sprzedano ponad 100 tysięcy butelek piwa Jurand. Część dochodu, zgodnie z obietnicą, została przeznaczona na rewitalizację browaru.

 

- Niektórych prac nie widać z zewnątrz, bo toczą się one wewnątrz budynku – mówi Jakub Gromek. - Remontujemy część produkcyjną, ale też robimy miejsce na pub i ogródek piwny. W planach spółki jest stworzenie sieci stu barów i pubów z nalewkami i piwem Jurand na Warmii i Mazurach. Chcemy też uruchomić sieć sklepów firmowych.

 

- Nie będę ukrywał, że część tych planów jest możliwa do realizacji dzięki uzyskaniu od akcjonariuszy znacznego wsparcia finansowego – przyznaje prezes zarządu Mazurskiej Manufaktury Jakub Gromek. - Pozwoliło to na wzmocnienie firmy w zakresie produkcji alkoholi mocnych. Możemy teraz rozwijać inne segmenty i realizować projekty, takie jak produkcja piwa, czy przymierzać się do działalność hotelowej w naszym browarze.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama