Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jubileuszowe święto Kresowiaków (zdjęcia)


Dla wielu mieszkańców Szczytna, głównie najstarszego pokolenia, takie koncerty - spotkania, jak coroczne „Kaziuki”, to ogromna doza wzruszenia, wspomnień i sentymentalnego powrotu do minionych lat dzieciństwa. Widownia młodsza ma zaś okazję poczuć ten wyjątkowy kresowy klimat, niepowtarzalny i jedyny.Aż trudno uwierzyć, że kresowe korzenie co najmniej połowy mieszkańców Szczytna, przybyłych tu po wojnie, i ich potomnych, hołubione są koncertowo i uroczyście już od 35 lat. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w sobotę, 2 marca. Z tej okazji kwiatami, upominkami, a przede wszystkim wieloma słowami uznania dziękowano Janinie Surgał, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńskiej i Nowogródzkiej, które jest inicjatorem wydarzenia i jego organizatorem od tak wielu lat.

 

 

 

I choć przez minione dziesięciolecia zmieniał się scenariusz, nazwa i termin imprezy, to jej klimat i wartość wciąż pozostają takie same. Zawsze Szczytno gości polonijne zespoły, kultywujące polska tradycje i folklor poza wschodnią granicą, jak też tych Kresowiaków i ich potomków, którzy już po tej stronie Bugu wciąż mają w pamięci, krwi i genach słowa, jakie przed laty śpiewali Szczepcio i Tońcio: „Gdzie jeszcze jest ludziom tak dobrze jak tu? Tylko we Lwowi...”. I choć Lwów to nie Wilno, to w obu tych miastach polskie korzenie są jednakowo mocne.

 


 

Tegoroczny, jubileuszowy koncert odbył się z udziałem Kapeli Wileńskiej, Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ojcowizna”, Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii” w obrazku obrzędowym „Z pod wileńskiej karczmy”. Koncert satyrycznie i kabaretowo poprowadzili Anna Adamowicz, która wcieliła się w rolę ciotki Franukowej oraz Dominik Kuziniewicz jako Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek.

 

 

Jak zawsze koncertom towarzyszył Jarmark Wileński z regionalnymi potrawami, wydawnictwami wileńskimi, a także rękodziełem, w którym palmę pierwszeństwa tradycyjnie dzierżyła... wileńska palma wielkanocna.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54