Czwartek, 27 Czerwiec, Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jubileuszowe święto Kresowiaków (zdjęcia)


Dla wielu mieszkańców Szczytna, głównie najstarszego pokolenia, takie koncerty - spotkania, jak coroczne „Kaziuki”, to ogromna doza wzruszenia, wspomnień i sentymentalnego powrotu do minionych lat dzieciństwa. Widownia młodsza ma zaś okazję poczuć ten wyjątkowy kresowy klimat, niepowtarzalny i jedyny.



Aż trudno uwierzyć, że kresowe korzenie co najmniej połowy mieszkańców Szczytna, przybyłych tu po wojnie, i ich potomnych, hołubione są koncertowo i uroczyście już od 35 lat. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w sobotę, 2 marca. Z tej okazji kwiatami, upominkami, a przede wszystkim wieloma słowami uznania dziękowano Janinie Surgał, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńskiej i Nowogródzkiej, które jest inicjatorem wydarzenia i jego organizatorem od tak wielu lat.

 

 

 

I choć przez minione dziesięciolecia zmieniał się scenariusz, nazwa i termin imprezy, to jej klimat i wartość wciąż pozostają takie same. Zawsze Szczytno gości polonijne zespoły, kultywujące polska tradycje i folklor poza wschodnią granicą, jak też tych Kresowiaków i ich potomków, którzy już po tej stronie Bugu wciąż mają w pamięci, krwi i genach słowa, jakie przed laty śpiewali Szczepcio i Tońcio: „Gdzie jeszcze jest ludziom tak dobrze jak tu? Tylko we Lwowi...”. I choć Lwów to nie Wilno, to w obu tych miastach polskie korzenie są jednakowo mocne.

 


 

Tegoroczny, jubileuszowy koncert odbył się z udziałem Kapeli Wileńskiej, Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ojcowizna”, Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii” w obrazku obrzędowym „Z pod wileńskiej karczmy”. Koncert satyrycznie i kabaretowo poprowadzili Anna Adamowicz, która wcieliła się w rolę ciotki Franukowej oraz Dominik Kuziniewicz jako Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek.

 

 

Jak zawsze koncertom towarzyszył Jarmark Wileński z regionalnymi potrawami, wydawnictwami wileńskimi, a także rękodziełem, w którym palmę pierwszeństwa tradycyjnie dzierżyła... wileńska palma wielkanocna.

 



Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
  jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
  Autor: marek
  2019-06-26 15:25:12
 • Dwie dekady śpiewania Kantaty
  Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
  Autor: Tomasz
  2019-06-25 22:43:55
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Lichwa....
  Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
  2019-06-25 22:41:10
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-06-25 13:39:42
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
  Autor: Zbigniew
  2019-06-24 23:50:51
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
  Autor: Emil
  2019-06-24 21:08:35
 • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
  Na kolację zabiorę babcie
  Autor: Martyna karolewska
  2019-06-24 19:21:33
 • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
  Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
  Autor: Przedsiębiorca
  2019-06-24 12:40:56
 • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
  A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
  Autor: Xyz
  2019-06-23 16:42:37
 • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
  W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
  Autor: Tadeusz Rosiński
  2019-06-23 14:40:48