Reklama


Reklama

Jubileuszowe absolutorium dla burmistrza Mańkowskiego (zdjęcia)


Krzysztof Mańkowski to pierwszy szef samorządu w naszym powiecie, któremu udzielono absolutorium.17 radnych wzorowo oceniło jego pracę. 4 negatywnie. Nie było, niestety, debaty nad raportem o stanie miasta, bo do dyskusji nie zgłosił się żaden z mieszkańców Szczytna. Na sesji i po sesji świętowano za to 30 lat istnienia samorządu.Absolutorium to ocena pracy burmistrza i wykonania budżetu za ubiegły rok. Podczas piątkowej sesji miała być też dyskusja nad raportem o stanie miasta, który został opracowany na 90 stronach. Niestety, do dyskusji nie zgłosił się żaden mieszkaniec Szczytna. Sama procedura była dość złożona dlatego być może zniechęcała: trzeba było zebrać 50 podpisów poparcia, złożyć deklarację o chęci wzięcia w niej udziału u przewodniczącego Rady Miejskiej...

 

Finał był taki, że o stanie miasta dyskutowali wyłącznie radni. Efekt? Mizerny, bo o czym tu dyskutować, skoro to oni sami odpowiadają za stan miasta. Tym bardziej, że wielu z nich w radzie zasiada od kilkunastu lat. Chwalić nie wypada, krytykować jeszcze bardziej, bo krytyka spadłaby na nich samych. Radni wypowiadali się zdawkowo. I niewiele z ich wypowiedzi wynikało. Dyskusja skończyła się tym, że w raporcie zabrakło perspektyw rozwoju Szczytna...

 

Po sesji na głównym holu ratusza uroczyście otwarto ścianę pamięci poświęconą 30-letniej historii samorządności w naszym mieście. Znalazły się tam między innymi zdjęcia radnych wszystkich kadencji, czy burmistrzów.

 

 

 

Krzysztof Mańkowski,

burmistrz Szczytna

 


Reklama

Pamięta pan, czym zajmował się pan w maju 1990 roku?

 

Na pewno nie myślałem wówczas o karierze samorządowej. Miałem zaledwie 28 lat. Myślałem wówczas wyłącznie o sporcie. Byłem zawodnikiem, trenerem piłkarskim i nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 3 w Szczytnie. Ale zajmowałem się tym tylko do sierpnia.

 

Dlaczego tylko do sierpnia?

 

 

Bo wyjechałam do Stanów Zjednoczonych. Grałem tam w piłkę nożną w Polonii Greenpoind Nowy Jork. Pod koniec sierpnia 1991 roku wróciłem jednak do Szczytna. I znowu zostałem nauczycielem w „trójce”. Pracę zacząłem od września, a po czterech miesiącach zostałem wicedyrektorem szkoły. Mówiono wówczas, że stołek kupiłem sobie za dolary, które przywiozłem ze Stanów. Dziś mówię o tym, jak o anegdocie, ale wówczas bardzo mnie to bolało. Pamiętam, że wówczas burmistrzem był Paweł Bielinowicz.

 

 

To kiedy trafił pan do samorządu?

Moja przygoda z samorządem zaczęła się w 1998 roku, kiedy powstały powiaty. Wystartowałem na radnego powiatowego. Dostałem się. Byłem członkiem zarządu, radym powiatowym, a nawet przewodniczącym rady.

Reklama

 

Czyli z samorządem związany jest pan 22 lata, jak pan ocenia ten czas?

 

Trudno to wszystko porównać. Zrobiliśmy niesamowity przeskok. Samorządność przyśpieszyła zwłaszcza po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Pojawiły się ogromne środki i możliwości. Bardzo cieszę się, że mogę być elementem tego wszystkiego.

 

 

Czy Szczytno nie przespało tego czasu?

 

Myślę, że nie. Szczytno przez te 30 lat rozwinęło się i nie ulega to żadnej wątpliwości. Pewnie, że niektóre rzeczy można było zrobić inaczej, ale z perspektywy czasu zawsze można znaleźć coś, co można byłoby poprawić.

 

 

Która kadencja rady, który burmistrz, w pana ocenie, najbardziej przyczynił się do rozwoju Szczytna?

 

Nie ja jestem od oceniania. Najlepiej niech zrobią to mieszkańcy. Wydaje mi się, że każda rada, każdy burmistrz włożył jakąś cegiełkę w rozwój naszego miasta.

 Komentarze do artykułu

tolek

Pan Mańkowski to żaden samorządowiec tylko polityk. Należał do niejednej partii, nie wyłączając SLD. Niedługo miną 2 lata jego kadencji na stanowisku burmistrza, a efektów żadnych.

Śmieszek

Ciężko Radnym przeczytać 90 stron raportu - no cóż nie umieją czytać, albo nie chcą czytać. To są już teraz tłuste koty: najedzone, pogłaskane i z maskami na tzw. mordzie

Artur Mazur

Dyskusja skończyła się tym, że w raporcie zabrakło perspektyw rozwoju Szczytna...???? Jeśli to prawda to ja się pytam za co Ci radni biorą pieniądze, primo? I czy Szczytno potrzebuje takich radnych bezradnych?????

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  180 tys.? Brawo Gmina, kompromitacją było by nie wziąć takiej kasy.

  Rychu


  2020-12-01 20:12:42
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42