Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Jubileusz kościoła z powołaniem pastora


Budynek kościoła ewangelicko-augsburskiego przy ul. Warszawskiej jest jednym z najstarszych szczycieńskich zabytków. W czwartek, 15 sierpnia rozpoczną się uroczystości związane z obchodami 300-lecia tego obiektu. Nie będzie to jedyna okoliczność warta uświęcenia. W tym czasie też oficjalnie funkcję proboszcza – administratora parafii obejmie ks. Adrian Lazar. Z nim właśnie rozmawiam: o rocznicy kościoła, kapłańskim powołaniu i paru innych sprawach.


  • Data:

Zastąpił ksiądz poprzedniego pastora?

 

Przyjechałem do Szczytna dosłownie kilka dni po jego wyjeździe, ale trudno to nazwać zastępstwem. Proboszczem parafii, do czasu obsadzenia tego stanowiska został ks. Witold Twardzik z Pasymia. Ja zostałem wikariuszem. To kwestia – powiedzmy – kościelnych procedur. Praktycznie miałem tu w Szczytnie pełną swobodę działania. I teraz, 18 sierpnia, nabożeństwo dziękczynne będę prowadził już jako proboszcz.

 

Czyli chce się ksiądz związać z naszym miastem na dłużej...

 

Pochodzę z Warszawy, a żona aż z Wisły. Z Mazurami jestem jednak związany już od kilku lat, bowiem pełniłem funkcję wikariusza diecezji mazurskiej. Pobraliśmy się dwa lata temu, w czerwcu urodził nam się pierwszy syn i obojgu nam bardzo się na Mazurach podoba. Jeśli więc członkowie szczycieńskiej wspólnoty ewangelicznej uznają mnie za godnego piastowania funkcji proboszcza za dwa lata, to chętnie tu zostaniemy.

 

Czyli chwilowo to nie parafianie dokonali wyboru?

 

Zostałem proboszczem z nominacji Konsystorza. Jest to dopuszczalne na dwa lata. Później o moim dalszym losie zadecyduje tutejsza Rada Parafialna. W naszym kościele to wierni mają w tej materii najwięcej do powiedzenia.


Reklama

 

Jest ksiądz bardzo młody...

 

Nie aż tak bardzo. W grudniu skończę 33 lata, a ordynowany na księdza byłem już w 2014 roku. Dość długo trwało, zanim podjąłem decyzję co do własnej drogi, zanim poczułem swoje powołanie, zanim uznałem, że chcę społeczności ewangelickiej służyć jako ksiądz. Wiele dały mi rozmowy z księżmi - moimi „ojcami duchowymi” w Warszawie, na pewno też swój wpływ miał dom rodzinny - pochodzę z rodziny ewangelickiej, gdzie wiara odgrywała ważną rolę.

 

Uroczystość 300-lecia kościoła w Szczytnie będzie dla księdza sporym wyzwaniem. To chyba taki trochę chrzest bojowy...

 

To fakt. Co prawda już organizowałem różne uroczystości kościelne, ale nie na taką skalę, jak planujemy to zrobić w Szczytnie. Niemniej nie przewiduję jakichś trudności.

 

Jaki program?

 

Przede wszystkim ważne jest to, że obchody 300-lecia kościoła w Szczytnie będą trwały 4 dni. Planujemy m.in. piknik parafialny, koncert, konferencję naukową i nabożeństwo dziękczynne. Liczymy na przybycie wielu gości, wielu już swoją obecność potwierdziło. Przybędzie grupa dawnych mieszkańców powiatu szczycieńskiego, a i miejscowych parafian, których mamy około 300, też na pewno nie zabraknie. Szczycieńska społeczność ewangelicka nie jest grupą zamkniętą, jesteśmy częścią społeczności Szczytna i całego powiatu i na nasze święto zapraszamy wszystkich. Będzie nam niezmiernie miło świętować tę ważną dla nas rocznicę w jak najszerszym gronie. Wydarzenia związane z obchodami 300-lecia kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczytnie odbywać się będą w dniach od 15 do 18 sierpnia.

Reklama

 

 

Program obchodów (wydarzenia odbywać się będą w kościele i na jego posesji):

 

czwartek, 15 sierpnia, g. 12-18 - piknik parafialny na posesji kościoła

piątek, 16 sierpnia: g.16.00 – spotkanie przy kawie i herbacie, g. 17.00 – koncert organowy oraz chóru Gloria ze Skoczowa

sobota, 17 sierpnia, g. 11-16 – konferencja naukowa nt.: „Kościół Ewangelicki w Szczytnie niemym świadkiem historii”, konferencję urozmaicą występy chórów: Kantata i Pasjonata, g. 18 – kościół ewangelicki w Pasymiu: koncert puzonistów z Dusseldorfu,

niedziela, 18 sierpnia, g. 10. - nabożeństwo dziękczynne (poprzedzone minikoncertem puzonistów z Dusseldorfu.



Komentarze do artykułu

Adam N

Czy będzie dostępna transmisja 15 września z uroczystosci w Szczytnie?

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama