Czwartek, 23 Styczeń, Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Jubileusz kościoła z powołaniem pastora


Budynek kościoła ewangelicko-augsburskiego przy ul. Warszawskiej jest jednym z najstarszych szczycieńskich zabytków. W czwartek, 15 sierpnia rozpoczną się uroczystości związane z obchodami 300-lecia tego obiektu. Nie będzie to jedyna okoliczność warta uświęcenia. W tym czasie też oficjalnie funkcję proboszcza – administratora parafii obejmie ks. Adrian Lazar. Z nim właśnie rozmawiam: o rocznicy kościoła, kapłańskim powołaniu i paru innych sprawach.Zastąpił ksiądz poprzedniego pastora?

 

Przyjechałem do Szczytna dosłownie kilka dni po jego wyjeździe, ale trudno to nazwać zastępstwem. Proboszczem parafii, do czasu obsadzenia tego stanowiska został ks. Witold Twardzik z Pasymia. Ja zostałem wikariuszem. To kwestia – powiedzmy – kościelnych procedur. Praktycznie miałem tu w Szczytnie pełną swobodę działania. I teraz, 18 sierpnia, nabożeństwo dziękczynne będę prowadził już jako proboszcz.

 

Czyli chce się ksiądz związać z naszym miastem na dłużej...

 

Pochodzę z Warszawy, a żona aż z Wisły. Z Mazurami jestem jednak związany już od kilku lat, bowiem pełniłem funkcję wikariusza diecezji mazurskiej. Pobraliśmy się dwa lata temu, w czerwcu urodził nam się pierwszy syn i obojgu nam bardzo się na Mazurach podoba. Jeśli więc członkowie szczycieńskiej wspólnoty ewangelicznej uznają mnie za godnego piastowania funkcji proboszcza za dwa lata, to chętnie tu zostaniemy.

 

Czyli chwilowo to nie parafianie dokonali wyboru?

 

Zostałem proboszczem z nominacji Konsystorza. Jest to dopuszczalne na dwa lata. Później o moim dalszym losie zadecyduje tutejsza Rada Parafialna. W naszym kościele to wierni mają w tej materii najwięcej do powiedzenia.


Reklama

 

Jest ksiądz bardzo młody...

 

Nie aż tak bardzo. W grudniu skończę 33 lata, a ordynowany na księdza byłem już w 2014 roku. Dość długo trwało, zanim podjąłem decyzję co do własnej drogi, zanim poczułem swoje powołanie, zanim uznałem, że chcę społeczności ewangelickiej służyć jako ksiądz. Wiele dały mi rozmowy z księżmi - moimi „ojcami duchowymi” w Warszawie, na pewno też swój wpływ miał dom rodzinny - pochodzę z rodziny ewangelickiej, gdzie wiara odgrywała ważną rolę.

 

Uroczystość 300-lecia kościoła w Szczytnie będzie dla księdza sporym wyzwaniem. To chyba taki trochę chrzest bojowy...

 

To fakt. Co prawda już organizowałem różne uroczystości kościelne, ale nie na taką skalę, jak planujemy to zrobić w Szczytnie. Niemniej nie przewiduję jakichś trudności.

 

Jaki program?

 

Przede wszystkim ważne jest to, że obchody 300-lecia kościoła w Szczytnie będą trwały 4 dni. Planujemy m.in. piknik parafialny, koncert, konferencję naukową i nabożeństwo dziękczynne. Liczymy na przybycie wielu gości, wielu już swoją obecność potwierdziło. Przybędzie grupa dawnych mieszkańców powiatu szczycieńskiego, a i miejscowych parafian, których mamy około 300, też na pewno nie zabraknie. Szczycieńska społeczność ewangelicka nie jest grupą zamkniętą, jesteśmy częścią społeczności Szczytna i całego powiatu i na nasze święto zapraszamy wszystkich. Będzie nam niezmiernie miło świętować tę ważną dla nas rocznicę w jak najszerszym gronie. Wydarzenia związane z obchodami 300-lecia kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczytnie odbywać się będą w dniach od 15 do 18 sierpnia.

Reklama

 

 

Program obchodów (wydarzenia odbywać się będą w kościele i na jego posesji):

 

czwartek, 15 sierpnia, g. 12-18 - piknik parafialny na posesji kościoła

piątek, 16 sierpnia: g.16.00 – spotkanie przy kawie i herbacie, g. 17.00 – koncert organowy oraz chóru Gloria ze Skoczowa

sobota, 17 sierpnia, g. 11-16 – konferencja naukowa nt.: „Kościół Ewangelicki w Szczytnie niemym świadkiem historii”, konferencję urozmaicą występy chórów: Kantata i Pasjonata, g. 18 – kościół ewangelicki w Pasymiu: koncert puzonistów z Dusseldorfu,

niedziela, 18 sierpnia, g. 10. - nabożeństwo dziękczynne (poprzedzone minikoncertem puzonistów z Dusseldorfu.Komentarze do artykułu

Adam N

Czy będzie dostępna transmisja 15 września z uroczystosci w Szczytnie?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • 105 km/h w Dąbrowach i... już po prawie jazdy
  Noo niech staną na ruska Zabiele w stronę oczyszczalni zamykają budziki
  Autor: Atom
  2020-01-23 13:47:47
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  ustawa ustawą fakt jest do poprawy ale z takiego typu \"śmieciami\" to chyba nie ma p;roblemu, ludzie sami wezmą kosze i kartony ....
  Autor: normalny
  2020-01-23 13:08:37
 • Koperta czy dobre słowo?
  Po co oszukiwać. Oczywiście mówią ofiara, ale.... nie mniej niż....
  Autor: h
  2020-01-23 12:36:37
 • Szczytno stawia na sport od najmłodszych lat
  Z tą troską to nie do końca tak. Wieść gminna niesie, że dyrektorem szkoły będzie eks naczelnik Dobroński, skompromitowany przez seksankiety. Już nie raz ,,zadbał\'\' o dobro naszych dzieci, więc o ich rozwój nie byłbym taki spokojny. Czy naprawdę nie ma innych kompetentnych kandydatów?
  Autor: Rodzic
  2020-01-23 11:35:08
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Osobnik kulturalny to taki, który potrafi znaleźć się w różnych sytuacjach- tych trudnych również. Miałeś 3 dni na zredagowanie pożegnania (żona mogła pomóc wszak nauczycielką jest.....). Kultury człowieku i pokory trochę. Nie będziesz wiecznie na piedestale władzy a i śmierć kiedyś nadejdzie. Ktoś może powie wtedy to ten, co w kabarecie dźwierzuckim się przebierał, taaki gruby. Beznadziejne zachowanie, a tłumaczenie wyjątkowo prymitywne.
  Autor: mieszkaniec
  2020-01-23 08:26:43
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  I co komu da, że wina będzie po stronie kierowcy jak poszkodowany skończy w szpitalu, oby tylko. Odwołuję się do świadomości ludzi i ich wyobraźni. Kierowca musi przewidywać zdarzenia na drodze i pieszy też. Jeżeli w połowie pasów ktoś przejechał Ci po paznokciach, to gdzie był jak wchodziłaś na pasy. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i trzeba brać pod uwagę że może właśnie jechać zwykły burak. Dochodząc do przejścia widać czy kierowca zwalnia reagując na to że mamy zamiar przejść, jeżeli dociska to się nie wpychamy, buraka w pietruszkę nie zmienisz a życie to ŻYCIE. Nawet szlabany na przejściu sprawy nie załatwią, bo znajdzie się debil który będzie chciał je ominąć. A z tym teleportowaniem to fajna sprawa, też chciałbym umieć.
  Autor: Do A
  2020-01-23 07:25:18
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Nosorożcu weź Ty się za robotę bo o Tobie na dzień dzisiejszy można powiedzieć- persona, która przychodziła często do Urzędu Gminy a czasami pajacowała na scenie GOK-u.
  Autor: Podpowiadacz
  2020-01-23 00:25:26
 • Dziś i krowa zaprzyjaźnia się z komputerem
  I co dupa z tego wyszła. Nowinki heee dobre sobie
  Autor: Hello
  2020-01-22 21:30:44
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  Faktycznie bardzo ciekawa sytuacja. Ten lub tych, którzy taką ustawę wymyślili powinno się zasypać śmieciami, może wtedy by zrozumieli legislacyjne bzdury. W stolicy i myślę w całej Polsce tak się dzieje. Szybko należy wnieść poprawki, które powinny być bardziej precyzyjnne w jaki sposób i kto ma za to odpowiadać.
  Autor: Włodzimierz Dudek
  2020-01-22 15:26:17
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  \"Pieszy i kierowca\" - Z treści artykułu jasno wynika, że pieszy został zahaczony gdy już SCHODZIŁ z przejścia, to czyja to jest niby wina? Co się tak pieklisz? Na co miał ten pieszy uważać? Nagminnym jest, że kierowcy ruszają zanim pieszy opuści ulicę. Dziś w drodze do pracy jakiś idiota przejechał mi przed nosem, gdy już byłam w połowie pasów. Co niby miałam zrobić? Teleportować się na chodnik, żeby jaśnie pan nie musiał zwalniać przed pasami?
  Autor: A.
  2020-01-22 15:03:12

Reklama