Poniedziałek, 16 Wrzesień, Imieniny: Albina, Lolity, Ronalda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jubileusz kościoła z powołaniem pastora


Budynek kościoła ewangelicko-augsburskiego przy ul. Warszawskiej jest jednym z najstarszych szczycieńskich zabytków. W czwartek, 15 sierpnia rozpoczną się uroczystości związane z obchodami 300-lecia tego obiektu. Nie będzie to jedyna okoliczność warta uświęcenia. W tym czasie też oficjalnie funkcję proboszcza – administratora parafii obejmie ks. Adrian Lazar. Z nim właśnie rozmawiam: o rocznicy kościoła, kapłańskim powołaniu i paru innych sprawach.Zastąpił ksiądz poprzedniego pastora?

 

Przyjechałem do Szczytna dosłownie kilka dni po jego wyjeździe, ale trudno to nazwać zastępstwem. Proboszczem parafii, do czasu obsadzenia tego stanowiska został ks. Witold Twardzik z Pasymia. Ja zostałem wikariuszem. To kwestia – powiedzmy – kościelnych procedur. Praktycznie miałem tu w Szczytnie pełną swobodę działania. I teraz, 18 sierpnia, nabożeństwo dziękczynne będę prowadził już jako proboszcz.

 

Czyli chce się ksiądz związać z naszym miastem na dłużej...

 

Pochodzę z Warszawy, a żona aż z Wisły. Z Mazurami jestem jednak związany już od kilku lat, bowiem pełniłem funkcję wikariusza diecezji mazurskiej. Pobraliśmy się dwa lata temu, w czerwcu urodził nam się pierwszy syn i obojgu nam bardzo się na Mazurach podoba. Jeśli więc członkowie szczycieńskiej wspólnoty ewangelicznej uznają mnie za godnego piastowania funkcji proboszcza za dwa lata, to chętnie tu zostaniemy.

 

Czyli chwilowo to nie parafianie dokonali wyboru?

 

Zostałem proboszczem z nominacji Konsystorza. Jest to dopuszczalne na dwa lata. Później o moim dalszym losie zadecyduje tutejsza Rada Parafialna. W naszym kościele to wierni mają w tej materii najwięcej do powiedzenia.

 

Jest ksiądz bardzo młody...

 

Nie aż tak bardzo. W grudniu skończę 33 lata, a ordynowany na księdza byłem już w 2014 roku. Dość długo trwało, zanim podjąłem decyzję co do własnej drogi, zanim poczułem swoje powołanie, zanim uznałem, że chcę społeczności ewangelickiej służyć jako ksiądz. Wiele dały mi rozmowy z księżmi - moimi „ojcami duchowymi” w Warszawie, na pewno też swój wpływ miał dom rodzinny - pochodzę z rodziny ewangelickiej, gdzie wiara odgrywała ważną rolę.

 

Uroczystość 300-lecia kościoła w Szczytnie będzie dla księdza sporym wyzwaniem. To chyba taki trochę chrzest bojowy...


 

To fakt. Co prawda już organizowałem różne uroczystości kościelne, ale nie na taką skalę, jak planujemy to zrobić w Szczytnie. Niemniej nie przewiduję jakichś trudności.

 

Jaki program?

 

Przede wszystkim ważne jest to, że obchody 300-lecia kościoła w Szczytnie będą trwały 4 dni. Planujemy m.in. piknik parafialny, koncert, konferencję naukową i nabożeństwo dziękczynne. Liczymy na przybycie wielu gości, wielu już swoją obecność potwierdziło. Przybędzie grupa dawnych mieszkańców powiatu szczycieńskiego, a i miejscowych parafian, których mamy około 300, też na pewno nie zabraknie. Szczycieńska społeczność ewangelicka nie jest grupą zamkniętą, jesteśmy częścią społeczności Szczytna i całego powiatu i na nasze święto zapraszamy wszystkich. Będzie nam niezmiernie miło świętować tę ważną dla nas rocznicę w jak najszerszym gronie. Wydarzenia związane z obchodami 300-lecia kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczytnie odbywać się będą w dniach od 15 do 18 sierpnia.

 

 

Program obchodów (wydarzenia odbywać się będą w kościele i na jego posesji):

 

czwartek, 15 sierpnia, g. 12-18 - piknik parafialny na posesji kościoła

piątek, 16 sierpnia: g.16.00 – spotkanie przy kawie i herbacie, g. 17.00 – koncert organowy oraz chóru Gloria ze Skoczowa

sobota, 17 sierpnia, g. 11-16 – konferencja naukowa nt.: „Kościół Ewangelicki w Szczytnie niemym świadkiem historii”, konferencję urozmaicą występy chórów: Kantata i Pasjonata, g. 18 – kościół ewangelicki w Pasymiu: koncert puzonistów z Dusseldorfu,

niedziela, 18 sierpnia, g. 10. - nabożeństwo dziękczynne (poprzedzone minikoncertem puzonistów z Dusseldorfu.Komentarze do artykułu

Adam N

Czy będzie dostępna transmisja 15 września z uroczystosci w Szczytnie?

Napisz


Komentarze

 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Ale to muasto ma przedstawicieli.... Podobno przweodniczacy rady w kryzysie i w czasie zwolnien nauczycieli zalatwił prace swojej narzeczonej? .... Ot sukcesy...
  Autor: Lucjan
  2019-09-16 14:28:18
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  DOBRZE, ŻE PRZYNAJMNIEJ JEDEN RADNY SEJMIKU - H. ŻUCHOWSKI - zajął się \"skorupami\" ze Szczytna. Przez 16 lat miasto nie zajęło się problemem wieży! Choć mogło! Bo widać, że to jest ściema, ale zatwierdził to konserwator wojewódzki! Ale miasto wolało latarnie wokół ratusza za jego zgodą wymienić na te zapałki, niż walczyć o ukrócenie działań wokół wieży. Teraz powinno miasto właśnie przystąpić do renegocjacji umowy z inwestorem i ewentualnie obarczyć go kosztami dewastacji zabytku.
  Autor: Krajan
  2019-09-15 14:29:28
 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Marne naśladownictwo Roberta Biedronia , który rozmawiał z interesantami na sofie ustawionej przed magistratem. Tyle , że Biedroń robił coś sensownego dla Słupska- u nas poza wykopami nad Małym Domowym jakoś efektów działania nie widać. Za te tak zwane stanowiska dla wędkarzy / realizacja mrzonek za nasze pieniądze zresztą/ Ktos powinien oskarżyć Pana Burmistrza za zbrodnię na krajobrazie i środowisku.
  Autor: dr
  2019-09-15 10:37:50
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Działka warta 380 tyś??? Na wjeździe dwa ogromne drzewa, najwyzsze na ulicy, na połowie działki krzaki po pas, a na drugiej połowie ogródki. Działka w środku bloków I domków jednorodzinnych dojazd osiedlowa droga, droga nieprzejezdna. Kto to wyceniał? I co chcialoby zrobic w tym miejscu miasto?? Szkoda aż tego komentować.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-09-15 09:38:00
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Do Aaa. Dużo racji w tym, że obecnej ekipie w miarę tylko udaje się zrobić to, co mieli przygotowane za poprzedniej i podane niemal na patelni. Z drugiej jednak strony znane motto Żuchowskiego brzmi: \"dajcie, bo ja chcę\". Dokładnie tak samo przed laty żądał od gminy oddania około tysiąca atrakcyjnych gospodarczo hektarów. Mieli mu (miastu) oddać i już, A jak się gmina nie zgodziła, to wodociągi odcinał. A kolei jak konserwacja i utrzymanie wieży ciśnień wymagały dużo pracy, a propagandowo było słabe, to pchnął za złotówkę, a teraz - proszę! jaki dbały o skorupy z ruin, bo jedno pisemko do marszałka mu ktoś spłodził i dał podpisać!
  Autor: massakra
  2019-09-14 17:35:27
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Tak, poniższy komentarz przedstawia całą prawdę o gremiach władzy. Dobre w tym wszystkim jest to, że jako mieszkańcy wiemy czego się spodziewać po tych rządach.... Tj. Niczego owocnego dla nas mieszkańców poza zakupem nowego auta czy tez mieszkania przez radnego czy radnych..... Wiec jak mnniemam to jest rozwój szczytna.......
  Autor: Jerzy
  2019-09-14 14:40:43
 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Burmistrz miasta juz niedlugo będzie lody sprzedawał byle by go tylko ludzie widzieli pytanie tylko czy gałkowe czy kręcone...?
  Autor: Bogdan
  2019-09-14 09:24:26
 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  Dziwne zachowanie radnych, pół-radnych i ćwierć-radnych. Zachowują się jak Kukiz ze swoimi jowami. JO i WY, to JO a tam WY :-D. Rządzę JO, a nie WY. Dzieci.
  Autor: Tomasz TK
  2019-09-14 08:49:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno ni miasto straconych szans... Biedni radni bez pomysłów i planów na jutro, cała wizja rozwoju miasta to festyny i pikniki jak i akcje co widać krótko terminowe. Radni jak i sam burmistrz to osoby bez doświadczeń w biznesach i zarządzaniu. Osiadli na etacikach czesto panstwowych gdzie zwierzchnik pokazuje palcem co mają robić. Obawiać się mozna czystej zapaści tego miasta..........
  Autor: Aaa
  2019-09-14 06:07:43
 • Adam Popek, nowy szef szczycieńskiej prokuratury
  A tak bardziej przyjaźniejszego zdjęcia nie mona było? Żeby ten pan troszeczkę chociaż się uśmiechnął?
  Autor: Śmieszek
  2019-09-13 17:12:30