Wtorek, 31 Marzec, Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Język i zawodowa praktyka... pro bono (zdjęcia)


Ponad 60 młodych mieszkańców powiatu szczycieńskiego (i innych) skorzysta z 2-miesięcznych praktyk zawodowych w ekskluzywnych hotelach w Barcelonie. To główny punkt projektu „Myślę, działam”, realizowanego przez Stowarzyszenie Klub Pro Publico Bono w Szczytnie.Grant, w niebagatelnej wysokości blisko 2 mln zł, stowarzyszenie uzyskało bezpośrednio z Ministerstwa Rozwoju, w ramach programu operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój”. Realizacja projektu ruszyła w styczniu bieżącego roku, a zakończy się w sierpniu przyszłego. Partnerami Pro Publico Bono są: szczycieński PUP, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Fundacja Alternatywnej Edukacji „ALE” w Pieckach oraz IES Consulting Expat Intern S.L w Barcelonie. Ten ostatni partner odpowiada w całości za organizację praktyk zawodowych w tym hiszpańskim mieście.

 

Projekt obejmuje osoby bezrobotne w wieku do 35 lat. Po fazie rekrutacji trwają obecnie zajęcia edukacyjne. Każda z przygotowywanych do wyjazdu grup musi „zaliczyć” 160 godzin zajęć psychologicznych, językowych i kulturowych dotyczących Hiszpanii.

 

Pierwsza 8-osobowa grupa uczestników już ma za sobą 2-miesięczny pobyt w Barcelonie. Swoje wrażenia i doświadczenia (zgodnie z założeniami projektu) przekazali kolejnej grupie uczestników.


Reklama

 

Luiza Rybicka ze Szczytna jest absolwentką miejscowego Technikum Hotelarskiego. Ma też za sobą studia na kierunku technologia żywności. Przyznaje, że z gastronomią swojej zawodowej drogi nie wiąże, ale że nie da się przyszłości przewidzieć, każde doświadczenie i nowe umiejętności uważa za przydatne. - W Barcelonie pracowałam w hotelu jako barmanka – mówi. - Przyznam, że mi się ta praca nawet podobała. Warunki były doskonałe, zakwaterowanie też.

 

Kamila Chełchowska na co dzień jest mieszkanką Dźwierzut. W Szczytnie ukończyła szkołę zawodową o kierunku gastronomicznym.

- Poza tym, że poznałam inny kraj, ludzi, kulturę, za największą korzyść z udziału w tym przedsięwzięciu uważam poznanie języka hiszpańskiego na takim poziomie, który pozwalał mi na swobodną komunikację z klientami hotelu, w którym pracowałam – mówi Kamila. - Początkowo wraz z koleżanką zostałyśmy wyznaczone do witania gości przed wejściem do hotelu. W eleganckich strojach, krótkich spódniczkach i butach na wysokim obcasie musiałyśmy też tym gościom wnosić do środka bagaże, co u tych gości budziło zdziwienie. Gdy zaprotestowałyśmy, hiszpański organizator praktyk zadziałał natychmiast: zmienił nam hotel i zajęcie, byłyśmy kelnerkami.

Reklama

 

Najmniej bezpośredniego kontaktu z klientami miał Tomek Kamiński, który w Olsztynie ukończył zawodówkę o kierunku kucharz. W Hiszpanii też pracował w hotelowej kuchni, ale nie narzeka, bo – jak mówi – pracowało mu się fajnie, ludzie też byli w porządku i niebawem zamierza... wrócić do Barcelony. Co prawda na razie w celach rekreacyjnych, ale nie wyklucza, że z czasem i nad stałym zatrudnieniem w tym kraju też się zastanowi.

 

Uczestnicy projektu za szczególny jego walor uznają właśnie wybór docelowego kraju praktyk i możliwość nauki języka hiszpańskiego. - Wszyscy, oczywiście, posługujemy się tez językiem angielskim, ale im więcej umiejętności językowych i doświadczenia w różnych krajach, tym lepsze perspektywy pracy nawet tu, w Polsce – twierdzą zgodnie.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  To, że to niebezpieczne i głupie zachowanie - nie ulega wątpliwości - podobnie jak jazda po pijanemu. Ale nie uważam, aby z tego powodu napiętnować wszystkich 60+. O wiele więcej takich delikwentów znajduje się w populacji 60-. O czym świadczą dzisiaj wprowadzone dodatkowe restrykcje. Z poważaniem dla tych, którzy umieją się sprawnie wypowiadać tylko w polskiej łacinie, a brak im słów w języku polskim.

  Śmieszek


  2020-03-31 16:50:41
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Przykro mi, że z 19 wersów tekstu zrozumiałeś tylko ten \"z jajami\" - będącego, nota bene, alegorią. Nie świadczy to o Twojej wysokiej inteligencji. Ponieważ mało rozumiesz, streszczę Ci resztę. To nawiązanie do ślubowania składanego przez Burmistrza cyt. \"powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta\". Jak można mówić o pomyślności mieszkańców i - w trosce o nich - braku zgody (na szczeblu samorządowym) na organizację wyborów, jak się ma na przeciwwadze jedynie słowne zapewnia o swojej \"odwadze\"!!!

  Do Wyborca


  2020-03-31 16:46:29
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Wpierdol i na łańcuch

  Gieniu


  2020-03-31 16:29:12
 • Strażak i radny ostrzega przed naciągaczami na... czujnik
  problem stanowi polskie prawo, które pozwala wszelkiego rodzaju naciągaczom na rozwinięcie \"biznesu\". Nawet w razie udowodnienia oszustwa będzie mała szkodliwość czynu. Niestety do grona naciągaczy dołączają również takie firmy jak Energa-Obrót S.A., która poprzez swoich przedstawicieli krążących po domach w czasie epidemii, wmawia mieszkańcom konieczność zawarcia aneksów do umów o dostarczanie energii. Wezwana policja stwierdziła jedynie, że przedstawiciel \"jest prawdziwy\".

  novi59


  2020-03-31 16:07:44
 • Dominik Górski pokieruje lecznictwem szpitala
  Już dawno trzeba było Zarębe wypędzić. Nowemu no cóż życzyć powodzenia chodź nie będzie miał łatwo!!

  Alisherov


  2020-03-31 14:52:12
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Jestem zdania, że zamiast nowego samochodu Pan powinien dla przykładu otrzymać karę w wysokości przeznaczonych funduszy na auto. A tak poważnie. Jak można podczas tak poważnej sytuacji \"myśleć\", że już można wyjść. Czy ludzie nie mają kalendarzy, zegarków, notatników? Jeśli został mu jeden dzień to dosolić dla przykladu 3000-4000 zł kary. Być odpowiedzialnym to również ponosić konsekwencje...

  Tomcio


  2020-03-31 14:29:48
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Takie osoby co olewają to dać im mandat 30.000 zł to będą przestrzegać!

  Paweł


  2020-03-31 13:31:39
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Tu po tych niektórych komentarzach widzę, że nie zdają sobie sobie sprawy z tego do czego te wybory w okresie panującej zarazy mogą doprowadzić. Teraz z wieży Ratusz za pomocą głośników jest głoszone - NIE WYCHODZ Z DOMU. A oni widzę, że chętnie by to ostrzeżenie zamienili na - JDZ NA WYBORY. Żeby być takim usłużnym władzy rządzącej - to wielka przesada !!!

  Jestem przeciw wyborom


  2020-03-31 12:59:38
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Zdecydowana większość z nas siedzi w domach, a wychodzi, kiedy musi. Zaciskamy zęby i cierpimy, bo to nie jest normalne. Ale niestety, wielu ma to w d...e i szydzi z ludzi odpowiedzialnych. Mam nadzieję, że sąd właściwie oceni takie postępowania.

  szary obywatel


  2020-03-31 12:18:58
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Krzesło

  Zygi


  2020-03-31 12:15:53