Sobota, 15 Maj
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja -

Reklama


Reklama

Jest wyrok za pożar domu w Rańsku


Przed sądem w Szczytnie zapadł wyrok w sprawie pożaru domu w Rańsku. Mężczyzna, który został oskarżony o nieumyślne sprowadzanie pożaru był wcześniej właścicielem jednego z lokali w spalonym budynku. 40-latek usłyszał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok nie jest prawomocny.Prokuratura odtwarzając historię budynku dopatrzyła się nieprawidłowości przy remontach, które mogły doprowadzić do powstania ognia. Śledczy przesłuchali w tej sprawie wiele osób i odtworzyli historię prac remontowo-budowlanych. Na decyzję prokuratury i sądu miała też wpływ opinia biegłego z zakresu pożarnictwa. Sprawa dotyczy wielorodzinnego budynku, który spłonął 20 stycznia 2018 roku w Rańsku. Wyrok zapadł niemal dwa lata od tamtego czasu - 19 stycznia 2021.

 

O pożarze domu w Rańsku było głośno, bo życie mogły w nim stracić aż 4 osoby. Dorosłych uratował 8-letni wówczas Przemek Banul z Rańska, który jako pierwszy zauważył ogień i na ratunek wezwał innych mieszkańców Rańska.

 

 

Po ogłoszeniu wyroku do naszej redakcji list trafił list od Łukasza Przybyszewskiego, który mieszkał w feralnym budynku wspólnie z żoną i musiał uciekać z niego w dniu pożaru. Oto jego obszerne fragmenty:


Reklama

 

Reklama

Zostaliśmy zaalarmowani o pożarze przez przejeżdżającego przez miejscowość pana Zdzisława. Wraz z moją żoną wybiegliśmy z domu ratując się, następnie zauważyliśmy, jak ogień błyskawicznie przemieszcza się w kierunku naszego mieszkania i obejmuje cały dach. W jednej chwili żywioł zabrał nam dach nad głową i marzenia o planowanej przyszłości.

Przyczyną pożaru była wadliwa instalacja grzewcza, a dokładnie kominek, który znajdował się w sąsiednim lokalu.

Okazało się, że brak jest jakiegokolwiek dokumentu związanego z kominkiem, a przede wszystkim przeglądu i odbioru kominiarskiego dopuszczającego do eksploatacji. Osoby związane z budową kominka, jego eksploatacją, a także posiadające wiedzę na jego temat zasłaniały się niepamięcią ukrywając istotne okoliczności. Poznaliśmy się na niektórych ludziach, których znaliśmy wiele lat.

[…] Znam całą prawdę i opowiedziałem szczegółowo okoliczności związane z przedmiotową instalacją grzewczą. [...]Nieodpowiedzialne zachowanie i bezmyślność doprowadziły do powstania pożaru przez co jako pokrzywdzeni ponosimy konsekwencje zaniedbań obowiązków wynikających z przepisów prawa. Dopełnienie tego obowiązku mogłoby doprowadzić do wykrycia usterek i zniwelowania ryzyka wystąpienia pożaru. Dlatego ku przestrodze zdecydowałem się napisać ten list, warto zadbać o bezpieczeństwo własne, jak również innych osób.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie w tym trudnym dla nas czasie. To właśnie dzięki życzliwym ludziom przetrwaliśmy ten trudny okres, i udało nam się rozpocząć nowy zdecydowanie lepszy rozdział w naszym życiu.

 

Łukasz PrzybyszewskiKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama