Niedziela, 17 Październik
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła -

Reklama


Reklama

Jest słownik mazurski z rozmówkami


Od 11 grudnia dostępna jest publikacja pt. „Mazurska gadka, słownik mazurski z rozmówkami”. To już drugie i bogatsze wydanie słownika mowy mazurskiej. Wydawnictwo zostało opracowane i wydane przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Szczycieńskiego w partnerstwie ze stowarzyszeniami Związek Mazurski i „Wszystko dla Szczytna” oraz z Powiatem Szczycieńskim. Dużą rolę przy tworzeniu słownika odegrał nasz redakcyjny kolega Robert Arbatowski, pasjonat mazurskiej historii.Pierwszy słownik został wydany w 2019 roku dzięki wsparciu starosty szczycieńskiego i zawierał ponad 2400 słów. - Obecne wydanie to już ponad 4 tys. słów, plus dodatkowo rozmówki – mówi Rafał Wilczek, koordynator redakcji i współautor pomysłu. - Całość zilustrowana jest pięknymi zdjęciami kafli mazurskich ze zbiorów Muzeum Mazurskiego w Szczytnie, Oddziału Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Publikacja sfinansowana została ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach pozyskanej dotacji w kwocie 10 tys. zł.

Pierwsza dystrybucja Słownika odbędzie się po 11 grudnia, wówczas też planowane jest spotkanie autorskie, które z uwagi na pandemię, odbędzie się za pośrednictwem strony facebook. Więcej informacji, w tym także o przyszłej dystrybucji, ukaże się na ten temat na profilach Facebook „Tygodnika Szczytno” oraz LOT Powiat Szczycieńskiego.


Reklama

 

REDAKCJA SŁOWNIKA:

Rafał Wilczek – koordynator redakcji, współautor pomysłu, autor i realizator projektu

Robert Arbatowski – pomysłodawca, opracowanie wersji mazurskiej, korekta

Klaudia Katarzyna Hołodewicz – tłumaczenie na j. niemiecki/korekta

Piotr Lazarewicz – opracowanie wersji mazurskiej

Andrzej Mrozicki – opracowanie wersji mazurskiej

Barbara Pietrzak – opracowanie wersji mazurskiej

Reklama

Matylda Stasiłowicz – opracowanie wersji mazurskiej

Paweł Szutow – opracowanie wersji mazurskiej, korekta, rozmówki

dr Monika Welenc-Łojewska – tłumaczenie na j. niemiecki

Przemek Kozak – opracowanie graficzne wydania i składKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ma nowego prezesa
  Pompowanie pieniędzy w coś co nie ma.racji bytu to specjalność olsztyńskich oficjeli. Ilość pieniedzy która została wypompowana w ta super inwestycje nigdy się nie zwróci o dochodach nie wspominając.

  szczytno


  2021-10-16 14:35:36
 • Wójt bez „korony”, gmina w „ogonie” szczepień
  No i ludzie powinni brać przykład. Jak by się nikt nie szczepił i w maskach nie chodził to żydokomuna by odpuściła ze swoim pseudowirusem.

  Waldek


  2021-10-16 06:43:39
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Już od dawna się o tym mówi, tylko radni nie słuchają przedsiębiorców. Na naszym terenie jest duży potencjał.Przede wszystkim ustalić plan jakich inwestorów można ściągną na nasze piękne Mazury. Szkoda, że tyle fajnej przestrzeni zostało wykorzystne pod super markety. Słabo zarządzająca kadra z przykrością to informuje. Piękne miejsce wydobycie zamku tam powinno kwitnąć restauracjami z wielkiego wydarzenia. Masę zabytkow nie wykorzystanych a ciągle niszczą spustoszone budynki. Pisać każdy może a, gdzie działania i czyny. Narazie to tylko wirtualnie patrzę na zieleń, chodniki i lawczki wykorzystne w tak pięknym miejscu jak deptak Palcu Juranda. Brak szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, walkaa i pogoń, żeby być na czele wirtualnego Świata.

  Tajemniczy gość


  2021-10-15 23:27:00
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  A spalić dziada.

  Kurczak


  2021-10-15 21:44:20
 • Czyste powietrze z większą kasą
  Spokojnie Kakr...nie udusisz się \"smogiem\", bo zwyczajnie nie zdążysz.... wcześniej albo zamarzniesz, albo umrzesz z głodu, bo wydasz większość z domowego budżetu na gaz :D Ceny gazu już poszły trzykrotnie w górę, a to dopiero początek...współczuje tym co zamienili piece węglowe na gazowe :) Załatwili was eko-talibowie, poczujecie to jeszcze tej zimy. W Krakowie zakazano palenia w kominku, zabroniono pieców węglowych, wszystko to w celu poprawienia fatalnego powietrza, a smog jak jest tak jest i będzie, bo Kraków usytuowany jest w niecce. Ale niektórzy ludzie są głupi...

  XXX


  2021-10-15 21:28:57
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Do włodarza....w miejscowości Rańsk właściciele pewnego gospodarstwa od lat wynoszą pozostałości po lecie, jesieni.... Robią kompostownik po drugiej stronie swojej posiadlosci, czyli po drugiej stronie ulicy. Kierunek Jeleniowi...

  Martyna


  2021-10-15 21:22:00
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Czy radny Tomasz wie ile jest 2+2? Zapewne odpowie 9 w moim portfelu.....

  Karolina


  2021-10-15 21:18:02
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Ktoś wybrał tych nieuków. Czy dla większości radnych miejskich matematyka jest niezrozumiała?

  Grzegorz


  2021-10-15 21:16:42
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Mam w dupie Szczytno stołek się liczy a Mańkowski przed wyborami obiecywał zakłady przetworcze i gdzie one powstały?

  TomaszŁ


  2021-10-15 19:08:34
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Sołtys solidny nawet że świetlicy nie można korzystać bo piłeczki od tenisa stołowego się niszczą jak się odbijają więc lepiej zamknąć.

  Wojtek diabeł


  2021-10-15 18:45:46

Reklama