Niedziela, 24 Październik
Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna -

Reklama


Reklama

Jest 2,5 mln na stadion i co dalej?


2,5 mln dotacji na stadion przy ul. Śląskiej i nie wiadomo, czy się cieszyć, czy ubolewać. Takie „rozdwojenie jaźni” dotyka miejskich samorządowców. „Jak dają, to brać”| - brzmi porzekadło, tyle że nie ma chętnych, by podarować miastu potrzebne jeszcze co najmniej 10 mln.„Konrad Bukowiecki wracaj z Igrzysk z medalem, już niedługo będziesz miał w rodzinnym mieście możliwość trenować w dobrych warunkach” – takim emocjonalnym wpisem w mediach społecznościowych o przyznanej dotacji na stadion pochwalił się burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

Dotacja popłynęła z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To 2,5 mln zł. Maksymalna kwota, o którą można było się starać.

 

Stadion potrzebny, ale...

 

O budowie stadionu przy ulicy Śląskiej dyskutowano od wielu lat. W poprzedniej kampanii samorządowej był on jednym z ważniejszych elementów promocyjnych. Co najmniej dwa komitety wyborcze budowały sobie na nim poparcie. Po wyborach entuzjazm jednak upadł. Zaczęto coraz częściej krytykować lokalizację stadionu i wytykać jego mankamenty. Zarzucano, że nie ma tam miejsc parkingowych, że w pobliżu jest zabudowa mieszkalna. Że działka jest za mała na taki obiekt. Że może warto pobudować stadion w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 6 bądź przy ulicy Ostrołęckiej w Szczytnie, gdzie obecnie znajduje się stadion leśny należący do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

 

Kasa potrzebna, ale...

 

Między innymi ta dyskusja oraz brak dotacji sprawiły, że podczas sesji budżetowej, przy końcu ubiegłego roku, część radnych nie zgodziła się na kredyt, z którego miała być finansowana inwestycja.


Reklama

 

- Szkoda, że tak się stało, bo stadion byłby już budowany i moglibyśmy cieszyć się nim nawet w przyszłym roku – mówi Krzysztof Mańkowski. - A tak, to prace rozpoczniemy zapewne dopiero w przyszłym roku. Czekamy na aktualizację kosztorysu, decyzję radnych o kredycie i ogłaszamy przetarg.

 

Czy tak się stanie? Pytanie jest zasadne, bo jeśli radni po raz kolejny nie zdecydują się na zaciągnięcie kredytu na pokrycie pozostałych kosztów, to stadion ponownie zawiśnie w próżni.

Pierwotnie koszt budowy stadionu wyceniono na 10 mln zł.

 

Śląska się nie nadaje

 

- Póki co mamy na ten temat jedynie informacje prasowe – mówi Rafał Kiersikowski, szef klubu radnych Stowarzyszenia Wszystko dla Szczytna i PSL. - Nikt oficjalnie na ten temat z nami nie rozmawiał. Stadion bez wątpienia jest potrzebny naszemu miastu, ale musimy poznać szczegóły tej inwestycji oraz przeanalizować finanse miasta. Super, że udało się pozyskać 2,5 mln zł, ale co z pozostałą częścią. Czy stać nas na 10 mln zł kredytu na jedną inwestycję?

 

Przeciwko kredytowi i lokalizacji stadionu jest radna Anna Rybińska z klubu PiS. - Nie mogę wypowiadać się imieniu całego klubu, ale moje zdanie od początku jest znane – mówi. - Absolutnie ulica Ślaska nie jest miejscem na taką inwestycję. Taki obiekt powinien powstać przy Szkole Podstawowej nr 6 i zaspokoiłby potrzeby trzech szkół oraz mieszkańców osiedla. Jeśli mamy inwestować tak potężne środki, to tylko w tym miejscu.

Reklama

 

Projekt obiektu sportowego przy ulicy Śląskiej zakłada budowę pełnowymiarowego piłkarskiego boiska trawiastego, stadionu lekkoatletycznego, zadaszonej trybuny, oświetlenie, boiska orlik do koszykówki i kortu. Oczywiście, powstanie tam też budynek z szatniami i pełnymi sanitariatami.

 

Są parkingi, czas na stadion

 

- Nie budujemy nowego obiektu, a modernizujemy ten, który w tym miejscu istnieje od 40 lat – mówi burmistrz Mańkowski. - Dlatego argumenty, że nie jest to właściwe miejsce, czy że brakuje tam miejsc parkingowych – nie są trafione. Stadion przy ulicy Ślaskiej obsługiwał już wydarzenia na przykład radia Zet, czy RMF, gdzie było tam kilkanaście tysięcy osób i jakoś miejsc parkingowych nigdy nie zabrakło. W pobliżu są dwie szkoły, kościół... tam też są parkingi. Nawet na autobusy. Czas na dyskusję na temat lokalizacji już był. Teraz jest czas na realizację inwestycji, bo jesteśmy chyba jedynym miastem powiatowym w regionie, który nie ma takiego obiektu. Wstyd, bo jesteśmy miastem z ogromnymi tradycjami sportowymi.

 Komentarze do artykułu

Danut

Kiersowi nie w sos bo nie da sie nic dla siebie ugrac wiec jest przeciw

ZenekM

Rybinska jak to pisior i jej podobni z tej smiesznej rady miejskiej zapewne ma juz kupca na tereny na Slaskiej

Jamka lech

Nastepnym razem wybierzcie Balcerowicza. Za trzy dni was wszystkich wyprzeda i po kłopocie

Wkurzony

DO MIESZKAŃCA - jednego i drugiego: jak widać nożyce same się odezwały w obronie poprzedniczki Mańkowskiego. Rewitalizację ruin, program ich wykorzystania oraz koszty - to sprawa Górskiej, nie Mańkowskiego. Projekt Innopolice - wymyślony bez partnera w postaci WSPol, na który poszło 2 mln złotych - to też sprawa Górskiej, a nie Mańkowskiego. 16 lat pracy w zarządzie miasta nie wystarczyło Górskiej, aby obwodnica została ruszona. Ale kwiatki na ulicach i ratuszu się pokazały. Jeśli za jej czasów chodziłeś dopiero do przedszkola - to ci po prostu wyjaśniam. I nie jest to oczernianiem kogokolwiek. A z tym brakiem argumentów - brak argumentów prezentują ci, którzy maczugą błędów Górskiej walą po łbie Mańkowskiego. A są to zwykle wielokadencyjni, zasiedziali radni miejscy, na dietach z moich podatków, których widać tylko w czasie kampanii wyborczej: uwaga - uśmiech nr 1 - \"Szczęki I\".

XxX

Do Mieszkańca: >>>Wybory pokażą jak inteligentne jest społeczeństwo

Mieszkaniec

To chyba sam burmistrz się odniósł do komentarza, uderz w stół a nożyce się odezwą. Ale z brakiem argumentow i tylko oczernianiem poprzedniczki nic nie nawojuje.....

Wkurzony

Do Mieszkańca: 1) Jeżeli przez 3 kadencje wybierałeś Górską na burmistrza (12 lat, pomijam wcześniejsze 4 lata jako wiceburmistrz) - to jej się pytaj, dlaczego oszacowała koszty rewitalizacji ruin zamku na kwotę o połowę mniejszą, niż faktycznie wyniosły (pomijam rosnącą drożyznę). 2) Również pytaj burmistrz Górską panującą przez 12 lat, dlaczego w tym czasie sprawa obwodnicy nie ruszyła. 3) Dlaczego przez 16 lat rządów Górskiej RADA MIEJSKA stała się maszynką do przegłosowywanie wszystkiego bez namysłu? 4) Dlaczego za niefortunne pomysły Górskiej - np. Innopolice - ma odpowiadać jej następca? Wszystko Ci się podobało za czasów Górskiej? Wówczas - cały czas potarzam przez 12 lat - nie chciałeś obwodnicy? Nie chciałeś \"odbudowy\" zamku\"? Nie chciałeś wówczas Innopolice? To trzeba było protestować przeciw, albo manifestować za. Żądać, wymagać i wyzywać od najgorszych, że ówczesna burmistrz i radni nie słuchają głosu ludu. A ja to wszystko obserwowałem i pamiętam. A najbardziej pamiętam to, że Kiersikowskiego (ile on tam w radzie - 4 kadencja?) znam tylko z banerów wyborczych, choć jest radnym z mojego okręgu. Śmieszny i pożałowania godny jesteś z tą napaścią na obecnego burmistrza. Jakbyś się dopiero obudził - ale wyraźnie na czyjeś na zawołanie. Pamiętaj jednak, że karma wraca.

Mieszkaniec

Trzeba odsunąć tych ,,mącicieli \"od władzy, od dawna wiadomo, że zgoda buduje a kłunie i kolesiostwo rujnuje. Wybory pokażą jak inteligentne jest społeczeństwo, czy mieszkańcy uczą się na własnych błędach czy powielają je bez pamięci.

mieszkaniec

Rewitalzacja riun zamku też miała kosztować 7 mln a okazało się 2 razy więcej. Gdzie był Mańkowski podczas tych wszystkich wskazywanych imprez na tym stadionie? Nie widział co się wówczas działo wokoło i jaki był \"burdel\"? Miejsce super na imprezy lokalne i to tylko niezbyt dużym zainteresowaniu. Jaki Pan taki kram! Wstyd! Szczytno zasługuje na porządna inwestycję. Ale może dobrze się stanie. Mieszkający obok Pan Krzyśków będzie \"beneficjentem\" tego wszystkiego.

thr

Aha. Obwodnica miasta? Nie po co. Rewitalizacja wieży ciśnień? Po co. Stadion który będzie stał i nic nie robił? Tak to jest to! Brawo Szczytno upada

Sylwia

Panie Łachacz a pan co znów zrobi to co mocodawca panu każe? Czyli interesy partii ponad wszystko a interesy miasta i mieszkańców kolejny raz zejdą na drugi plan?

Rybinska dla siebie

Ciekaw jestem gdzie ta rybinska mieszka i czemu tak jej zalezy, juz po jej komentarzu czuc ze ulice powinno sie robic w pierwszej kolejnosci ta przed jej domem

mol

Z tego co wiadomo dokumentacja od dłuższego czasu leży w budynku urzędu miasta w Szczytnie, w tym samym budynku w którym mieści się starostwo powiatowe w którym pracuje pan Kiersikowski, który będąc radnym nie zapoznał się z tematem. Mieszkańcy jak to możliwe że wybieracie takich radnych? Mieszkańcy czemu jesteście takimi masochistami?

Krajan

Kiersikowski mówi: \"ale musimy poznać szczegóły tej inwestycji oraz przeanalizować finanse miasta\". TO NAD CZYM DYSKUTOWANO - jak pisze TS - od wielu lat? Pan Kiersikowski słabo obznajomiony ze sprawą - to niech się nie wypowiada. najpierw niech się \"nauczy\" - a potem zabiera głos. Tak to jest z radnymi krzykaczami - mało się sprawami konkretnymi w radzie zajmują - za to do diet, gardłowania i krytyki - pierwsi. Nic nie wiedzą, nic nie słyszą, na niczym się nie znają. Potrafią tylko wygadywać głupoty.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • List do redakcji - „Nartom zaszkodził muł”
  Nie trzeba mieć naukowej wiedzy aby zrozumieć, że stan jakości wody w jeziorze, o którym wspomina radny nie jest tożsamym ani zbieżnym z stanem jeziora. W tym przypadku stanem jeziora pozwalającym na realizację inwestycji nart wodnych. Jeżeli radny tego nie rozróżnia to wytłumaczę... Woda jest jednym z elementów tworzących jezioro tak jak jednym z elementów jest np. mleko wchodzące w skład ciasta. To, że mleko dodane do ciasta będzie dobre to nie znaczy ze ciasto będzie nadawało się do zjedzenia bo inne składniki mogą być nieodpowiednie. Tak samo jest z nartami wodnymi i wodą w jeziorze. To że woda jest dobra to nie znaczy, że mogą powstać narty i nie znaczy to też, że ktoś pana wprowadza w błąd. Jeżeli pyta pan o jakość wody to nic dziwnego, że urząd odpowiada na temat wody. Nie umiejętność zadawania pytań i brak wiedzy nie stanowią podstawy do wywoływania afer i pompowania balonika mającego wzbudzać zainteresowanie daną osobą...

  ZnaWca


  2021-10-21 12:29:00
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Miasto przez śmieci popada w długi a oni pokazują co dla nich najważniejsze. Zdecydowanie obowiązki i odpowiedzialność w radzie ich przerosła.

  kierowca


  2021-10-21 12:15:12
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Wart jeden drugiego, ta sama arogancja, tylko korytko, korytko i jeszcze raz koryto!

  baba


  2021-10-21 11:50:45
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Poziom naszej rady to totalne zero. Wg mnie to miejsce dla prawników i ekonomistów. Mam wrażenie ze oni wogóle nic nie rozumieją z tego co się dzieje w mieście, chyba że udają - ale po co. Ważne że w portfelu się zgadza.

  smutny


  2021-10-21 11:05:11
 • 25 ton śmieci ze Śląska sprzątnęli myśliwi (zdjęcia)
  Zdecydowanie za małe te kary.


  2021-10-21 10:33:19
 • Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, najgorzej w gminie Świętajno
  Wał się pajacu

  Rob


  2021-10-21 06:56:24
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Obejrzałem kilka ostatnich relacji. Pan Siudak zapomniał jak pokazywał innym radnym, że to on \"rządzi\" w radzie prowadząc jej obrady i nie zamierza dawać głosu innym! To nic? Jego AROGANCJA i buta i tak długo była tolerowana. Wstyd kiedy na początku kadencji wśród kierujących pracami rady nie ma odzwierciedlenia wszystkich komitetów. Zrobili sobie prywatny tj. \"razem dla mieszkańców\" folwark a teraz lament kiedy następuje zmiana. Hodowcy trzody wiedzą co dzieje się kiedy zabiera się koryto! Tak też było i w tym przypadku niestety. Prawdziwego mężczyznę poznaje się jak kończy a nie jak zaczyna! Pan Siudak nie potrafi przyjąć tego jak prawdziwy mężczyzna!

  chłop


  2021-10-21 05:56:14
 • Karetka z ratownikami miała wypadek pod Dębówkiem (zdjęcia)
  Panowie i panie ratownicy na zwolnieniach L4, jak wam pieniądze nie pasują zwolnijcie się, zmieńcie pracę, weźcie kredyt. Nikt z was nie ma nakazu bycia ratownikiem, pielęgniarką czy lekarzem. Mam już dość zakłamania tej \"kasty\" która uważa się za nadzwyczajną i nie mówcie że życie i zdrowie ratujecie, nie musicie, to tylko wykonanie zawodu za który bierzecie pieniądze. A tym ratownikom z Biskupca zdrowia życzę, bo też wiem że wśród Medyków jest wiele bardzo porządnych, uczciwych i oddanych swej pracy ludzi.

  Mol


  2021-10-20 20:55:36
 • Ratownicy protestują, w Szczytnie nie ma karetek
  MOL puknij się najpierw w łeb, a potem spróbuj napisać coś o czym masz pojęcie. No dobrze, może co do lekarzy masz rację, ale pielęgniarek nie obrażaj! Idź do Pani dyr Kostrzewy i zapytaj ją ile płaci najbardziej kompetentnym i z wieloletnim stażem pielęgniarkom...

  Zorientowany


  2021-10-20 20:32:43
 • Medalowi „rolnicy” z naszego powiatu
  Taki z niego rolnik jak z Kiersika polityk.

  Tomasz


  2021-10-20 15:43:13

Reklama