Reklama


Reklama

Jedwabno chce zabezpieczenia szkód wyrządzonych przez Helpera


Gmina Jedwabno złożyła do prokuratury wniosek o zabezpieczenie szkód spowodowanych działalnością stowarzyszenia Helper, która prowadziło w Jedwabnie Środowiskowy Dom Samopomocy. - Postawienie zarzutów Katarzynie K. umożliwiło nam złożenie tego wniosku – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Zabezpieczanie będzie na jej majątku.Jak donosi „Gazeta Wyborcza” Prokuratura Regionalna w Białymstoku przedstawiła Katarzynie K. 12 zarzutów, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

 

 

Powodem śledztwa są nadużycia finansowe, związane z prowadzeniem na terenie Warmii i Mazur domów opieki dla starszych osób, na które pieniądze dawało państwo. Stowarzyszenie Helper, którym kierowała Katarzyna K. prowadziła taki dom między innymi w Jedwabnie.

 

 

Te informacje pilnie śledzą samorządowcy z gminy Jedwabno, bo to gmina Jedwabno może być zmuszona do zwrócenia dotacji, które wojewoda wykładał od 2012 roku na Środowiskowy Dom Samopomocy, kiedy działał on pod egidą Stowarzyszenia Helper. W najgorszym wypadku, wraz z odsetkami, może to być nawet około 10 milionów złotych.

 


Reklama

 

- Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby prokuratura zabezpieczyła majątek potencjalnych sprawców tego przestępstwa – mówi wójt Ambroziak. - W ten sposób będziemy mogli pokryć naszą szkodę spowodowaną działalnością Helpera.

 

 

„Gazeta Wyborcza” cytuje Pawła Sawońa, rzecznika prasowego prokuratury w Białymstoku, kóry mówi o zarzutach, jakie postawiono Katarzynie K. – Dotyczą m.in. założenia zorganizowanej grupy przestępczej i kierowania nią, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami mienia w łącznej kwocie blisko 33 mln zł oraz oszustwa w związku z nienależnym przyznaniem dotacji w kwocie ponad 71 mln zł na szkodę miasta Olsztyn i gmin Purda, Jedwabno oraz Reszel, a także przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów – poinformował Paweł Sawoń, rzecznik prasowy prokuratury w Białymstoku. – Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 1,010 mln zł, oddania pod dozór policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Reklama

 

 

Stowarzyszenie Helper działało od 2010 r. W tym czasie otworzyło na Warmii i Mazurach kilka ośrodków społecznych. Zapewniały one opiekę ludziom z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną, chorobą Alzheimera...

 

Więcej na temat ŚDS w Jedwabnie przeczytasz tu... https://tygodnik.szczytno.pl/Czarne_chmury_nad_Jedwabnem-n8929.htmlKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Fifka, szklany słoik z marihuaną i... areszt dla 37-latka
  Za posiadanie areszt i więzienie.... Ja posiadam sprzęt do gwałtu czekam na dożywocie

  Pies gończy


  2020-09-26 08:46:41
 • Policjanci zabezpieczyli pocisk od granatnika
  RPG 2 weszły do służby w 1949 więc to raczej po wojnie...

  Ziomal


  2020-09-26 04:27:50
 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06