Środa, 23 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jedwabno chce zabezpieczenia szkód wyrządzonych przez Helpera


Gmina Jedwabno złożyła do prokuratury wniosek o zabezpieczenie szkód spowodowanych działalnością stowarzyszenia Helper, która prowadziło w Jedwabnie Środowiskowy Dom Samopomocy. - Postawienie zarzutów Katarzynie K. umożliwiło nam złożenie tego wniosku – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Zabezpieczanie będzie na jej majątku.



Jak donosi „Gazeta Wyborcza” Prokuratura Regionalna w Białymstoku przedstawiła Katarzynie K. 12 zarzutów, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

 

 

Powodem śledztwa są nadużycia finansowe, związane z prowadzeniem na terenie Warmii i Mazur domów opieki dla starszych osób, na które pieniądze dawało państwo. Stowarzyszenie Helper, którym kierowała Katarzyna K. prowadziła taki dom między innymi w Jedwabnie.

 

 

Te informacje pilnie śledzą samorządowcy z gminy Jedwabno, bo to gmina Jedwabno może być zmuszona do zwrócenia dotacji, które wojewoda wykładał od 2012 roku na Środowiskowy Dom Samopomocy, kiedy działał on pod egidą Stowarzyszenia Helper. W najgorszym wypadku, wraz z odsetkami, może to być nawet około 10 milionów złotych.

 

 

- Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby prokuratura zabezpieczyła majątek potencjalnych sprawców tego przestępstwa – mówi wójt Ambroziak. - W ten sposób będziemy mogli pokryć naszą szkodę spowodowaną działalnością Helpera.

 

 

„Gazeta Wyborcza” cytuje Pawła Sawońa, rzecznika prasowego prokuratury w Białymstoku, kóry mówi o zarzutach, jakie postawiono Katarzynie K. – Dotyczą m.in. założenia zorganizowanej grupy przestępczej i kierowania nią, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami mienia w łącznej kwocie blisko 33 mln zł oraz oszustwa w związku z nienależnym przyznaniem dotacji w kwocie ponad 71 mln zł na szkodę miasta Olsztyn i gmin Purda, Jedwabno oraz Reszel, a także przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów – poinformował Paweł Sawoń, rzecznik prasowy prokuratury w Białymstoku. – Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 1,010 mln zł, oddania pod dozór policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.


 

 

Stowarzyszenie Helper działało od 2010 r. W tym czasie otworzyło na Warmii i Mazurach kilka ośrodków społecznych. Zapewniały one opiekę ludziom z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną, chorobą Alzheimera...

 

Więcej na temat ŚDS w Jedwabnie przeczytasz tu... https://tygodnik.szczytno.pl/Czarne_chmury_nad_Jedwabnem-n8929.html



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2019-10-09 12:53:55

Nowa radna chce być bardziej otwarta

  • Środa, 2019-10-02 14:33:13

Pasymska firma nie chce wozić uczniów

  • Środa, 2019-09-11 13:23:42

Firma z Gdańska chce miejski półwysep

  • Wtorek, 2019-09-10 15:06:46

Przeżyli burzę na Giewoncie (zdjęcia)

  • Wtorek, 2019-09-03 13:35:57

Pabich utajniony przez sąd


Komentarze

  • Nie żyje ksiądz Mirosław Lango, proboszcz ze Spychowa
    ....śpieszmy się kochać ludzi,tak szybko odchodzą...Pokój Jego duszy.
    Autor: Jeremi Brzostowski
    2019-10-22 20:59:37
  • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
    Kto grozi, pewnie ci wielcy katolicy od miłosierdzia bożego, nafaszerowani: fałszem, podłością i obłudą!!! Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w niego kamień.
    Autor: szczytnianin
    2019-10-22 20:09:15
  • Tajemniczy pożar kamienicy przy 1 Maja (zdjęcia)
    Wcale bym się nie zdziwiła że poprostu znudziło się mieszkanie co niektórym w takich warunkach.
    Autor: Tasia
    2019-10-22 13:52:19
  • Arsenał Milicji Obywatelskiej na poddaszu w Kocie
    Jak to były pociski z 1913 r., to nie należały do MO, chyba że MO miała takie mausery po 1945 r. Pewnie były skonfiskowane - i zapomniane, albo ukryte przez byłych właścicieli domostwa sprzed 1945 r. Sam z taką sytuacją miałem do czynienia - ale dawniej - jeszcze w czasach \"komuny\". Oddałem na komendę, ale strach był, że z niej nie wrócę, jako podejrzany o dybanie na ustrój i prawowitą władzę.
    Autor: Krajan
    2019-10-21 15:43:48
  • Olimpijczyk jednak z porażką w Szczytnie
    ćwiczcie Panowie ćwiczcie.
    Autor: re:
    2019-10-21 01:50:38
  • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
    Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
    Autor: Wiesława Kowalewska
    2019-10-20 13:09:49
  • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
    Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
    Autor: Taki sobie czytelnik
    2019-10-18 16:17:24
  • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
    Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
    Autor: Śmieszek
    2019-10-18 14:21:02
  • Wiadro śmieci warte 500 zł
    Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
    Autor: Gość
    2019-10-17 18:32:14
  • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
    Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
    Autor: Gość
    2019-10-17 17:38:13