Czwartek, 22 Sierpień, Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jedwabno chce zabezpieczenia szkód wyrządzonych przez Helpera


Gmina Jedwabno złożyła do prokuratury wniosek o zabezpieczenie szkód spowodowanych działalnością stowarzyszenia Helper, która prowadziło w Jedwabnie Środowiskowy Dom Samopomocy. - Postawienie zarzutów Katarzynie K. umożliwiło nam złożenie tego wniosku – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Zabezpieczanie będzie na jej majątku.Jak donosi „Gazeta Wyborcza” Prokuratura Regionalna w Białymstoku przedstawiła Katarzynie K. 12 zarzutów, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

 

 

Powodem śledztwa są nadużycia finansowe, związane z prowadzeniem na terenie Warmii i Mazur domów opieki dla starszych osób, na które pieniądze dawało państwo. Stowarzyszenie Helper, którym kierowała Katarzyna K. prowadziła taki dom między innymi w Jedwabnie.

 

 

Te informacje pilnie śledzą samorządowcy z gminy Jedwabno, bo to gmina Jedwabno może być zmuszona do zwrócenia dotacji, które wojewoda wykładał od 2012 roku na Środowiskowy Dom Samopomocy, kiedy działał on pod egidą Stowarzyszenia Helper. W najgorszym wypadku, wraz z odsetkami, może to być nawet około 10 milionów złotych.

 

 

- Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby prokuratura zabezpieczyła majątek potencjalnych sprawców tego przestępstwa – mówi wójt Ambroziak. - W ten sposób będziemy mogli pokryć naszą szkodę spowodowaną działalnością Helpera.

 

 

„Gazeta Wyborcza” cytuje Pawła Sawońa, rzecznika prasowego prokuratury w Białymstoku, kóry mówi o zarzutach, jakie postawiono Katarzynie K. – Dotyczą m.in. założenia zorganizowanej grupy przestępczej i kierowania nią, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami mienia w łącznej kwocie blisko 33 mln zł oraz oszustwa w związku z nienależnym przyznaniem dotacji w kwocie ponad 71 mln zł na szkodę miasta Olsztyn i gmin Purda, Jedwabno oraz Reszel, a także przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów – poinformował Paweł Sawoń, rzecznik prasowy prokuratury w Białymstoku. – Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 1,010 mln zł, oddania pod dozór policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.


 

 

Stowarzyszenie Helper działało od 2010 r. W tym czasie otworzyło na Warmii i Mazurach kilka ośrodków społecznych. Zapewniały one opiekę ludziom z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną, chorobą Alzheimera...

 

Więcej na temat ŚDS w Jedwabnie przeczytasz tu... https://tygodnik.szczytno.pl/Czarne_chmury_nad_Jedwabnem-n8929.htmlKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze