Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jednak odbudują stary kościół w Klonie


Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic zdecydowało się jednak podjąć ryzyko i przyjęło dotację na odbudowę spalonego budynku dawnego kościoła ewangelickiego w Klonie. Teraz musi bardzo szybko zdobyć środki, stanowiące tzw. wkład własny.Przypomnijmy, że zupełnie niespodziewanie Stowarzyszenie otrzymało dotację ze środków unijnych na swój projekt odbudowy kościoła. Projekt był złożony w 2017 roku, a pozycja na liście rezerwowej nie wróżyła pozytywnego zakończenia starań o pieniądze. Okazało się jednak, że jacyś inni beneficjenci z dotacji zrezygnowali, więc środki przypadło na projekt z Klonu. Niebagatelne, bo ponad 800 tysięcy złotych.

 

I tu się zrobił równie niebagatelny problem, bo Stowarzyszenie, które krezusem nie jest, a raczej nędzarzem, musi w tę odbudowę także zainwestować, co najmniej 200 tysięcy. Tę właśnie kwestię rozważali członkowie stowarzyszenia podczas walnego zgromadzenia w poprzednią środę. Jak informuje prezes Stowarzyszenia Jarosław Kozikowski – zdecydowano się podjąć inwestycyjne ryzyko.

 

- Umowę z Urzędem marszałkowskim podpisaliśmy 29 marca – mówi prezes Kozikowski. - Teraz mamy dwa miesiące na zebranie wkładu własnego i przedstawienie drugiej formy zabezpieczenia realizacji projektu. Czasu jest niewiele i wszyscy szukamy sponsorów.


 

W odbudowanym obiekcie, zgodnie z zamierzeniami sprzed lat, stowarzyszenie chce utworzyć centrum aktywności społecznej, zajmujące się szeroko pojętą działalnością kulturalną, rekreacyjną i sportową, pielęgnowaniem i zachowaniem tradycji.

 

Ma się tam znaleźć stała wystawa fotograficzna „Zabytki wsi Klon”, a tych akurat w tej miejscowości nie brakuje oraz wystawy dotyczącej Powstania Styczniowego oraz powstańca Jakuba Pałaszewskiego, którego grób znajduje się na cmentarzu w Klonie.

 

- Marzą nam się plenery malarskie, koncerty, wystawy, planujemy organizowanie okolicznościowych uroczystości patriotycznych i wiele innych – mówi Kozikowski. - A wszystko w otoczeniu historii, której zabytkowy budynek kościoła jest najlepszym dowodem.Komentarze do artykułu

Omnrn

Klon to piękna miejscowosć, pomimo, że zachowało się tam sporo zabytków to oryginalny jej wygląd niestety nie został wystarczająco uszanowany. Szkoda, ze w Polsce, pomimo trudnych dziejów, wojen, komuny, nie dbamy o starą architekturę. Zarówno tą pierwszej klasy zabytkową (dwory, lesniczówki, koscioły, pałace), jak i mniejszą - wiejską i młomiasteczkową. Zarówno ceglaną jak i często drewnianą -typową kiedys dla ziem zarówno Warmii i Mazur jak i Kurpii, Mazowsza, Podlasia. Powinien być program, który zachęcałby ludzi do adaptowania i konserwowania starych domów. Zamiast budowania nowoczesnych, nie pasujących \"gargameli\", sajdingów, metalowych o zgrozo płotów i ogromu reklam. Przecież nie trzeba aż tak dużych kosztów by zdobyć dofinansowanie na dach, uzupełnić cegły a przypadku domów drewnianych dbać o nie sumiennie np. pokostem bali i uzupełnianie ubytków drzewem, którego i tak mamy w polskich tartkach obecnie za dużo. Szkoda. Nie dojrzelismy w Polsce do tego by dbać o nasze dobro architektoniczne i przyrody tak jak w innych krajach.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2019-05-09 13:34:03

Winda w „dwójce” jednak droższa

 • Poniedziałek, 2019-04-29 13:12:26

Ścieżka rowerowa jednak powstanie

 • Środa, 2019-04-10 13:55:49

Grom z nowym – starym sołtysem

 • Poniedziałek, 2019-03-25 12:22:46

Odnowią stary ratusz w Wielbarku

 • Czwartek, 2019-03-21 13:23:49

Kostrzewa nowym, starym dyrektorem szpitala


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54