Wtorek, 14 Lipiec, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego -

Reklama


Reklama

Jednak odbudują stary kościół w Klonie


Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic zdecydowało się jednak podjąć ryzyko i przyjęło dotację na odbudowę spalonego budynku dawnego kościoła ewangelickiego w Klonie. Teraz musi bardzo szybko zdobyć środki, stanowiące tzw. wkład własny.Przypomnijmy, że zupełnie niespodziewanie Stowarzyszenie otrzymało dotację ze środków unijnych na swój projekt odbudowy kościoła. Projekt był złożony w 2017 roku, a pozycja na liście rezerwowej nie wróżyła pozytywnego zakończenia starań o pieniądze. Okazało się jednak, że jacyś inni beneficjenci z dotacji zrezygnowali, więc środki przypadło na projekt z Klonu. Niebagatelne, bo ponad 800 tysięcy złotych.

 

I tu się zrobił równie niebagatelny problem, bo Stowarzyszenie, które krezusem nie jest, a raczej nędzarzem, musi w tę odbudowę także zainwestować, co najmniej 200 tysięcy. Tę właśnie kwestię rozważali członkowie stowarzyszenia podczas walnego zgromadzenia w poprzednią środę. Jak informuje prezes Stowarzyszenia Jarosław Kozikowski – zdecydowano się podjąć inwestycyjne ryzyko.


Reklama

 

- Umowę z Urzędem marszałkowskim podpisaliśmy 29 marca – mówi prezes Kozikowski. - Teraz mamy dwa miesiące na zebranie wkładu własnego i przedstawienie drugiej formy zabezpieczenia realizacji projektu. Czasu jest niewiele i wszyscy szukamy sponsorów.

 

W odbudowanym obiekcie, zgodnie z zamierzeniami sprzed lat, stowarzyszenie chce utworzyć centrum aktywności społecznej, zajmujące się szeroko pojętą działalnością kulturalną, rekreacyjną i sportową, pielęgnowaniem i zachowaniem tradycji.

 

Ma się tam znaleźć stała wystawa fotograficzna „Zabytki wsi Klon”, a tych akurat w tej miejscowości nie brakuje oraz wystawy dotyczącej Powstania Styczniowego oraz powstańca Jakuba Pałaszewskiego, którego grób znajduje się na cmentarzu w Klonie.

Reklama

 

- Marzą nam się plenery malarskie, koncerty, wystawy, planujemy organizowanie okolicznościowych uroczystości patriotycznych i wiele innych – mówi Kozikowski. - A wszystko w otoczeniu historii, której zabytkowy budynek kościoła jest najlepszym dowodem.Komentarze do artykułu

Omnrn

Klon to piękna miejscowosć, pomimo, że zachowało się tam sporo zabytków to oryginalny jej wygląd niestety nie został wystarczająco uszanowany. Szkoda, ze w Polsce, pomimo trudnych dziejów, wojen, komuny, nie dbamy o starą architekturę. Zarówno tą pierwszej klasy zabytkową (dwory, lesniczówki, koscioły, pałace), jak i mniejszą - wiejską i młomiasteczkową. Zarówno ceglaną jak i często drewnianą -typową kiedys dla ziem zarówno Warmii i Mazur jak i Kurpii, Mazowsza, Podlasia. Powinien być program, który zachęcałby ludzi do adaptowania i konserwowania starych domów. Zamiast budowania nowoczesnych, nie pasujących \"gargameli\", sajdingów, metalowych o zgrozo płotów i ogromu reklam. Przecież nie trzeba aż tak dużych kosztów by zdobyć dofinansowanie na dach, uzupełnić cegły a przypadku domów drewnianych dbać o nie sumiennie np. pokostem bali i uzupełnianie ubytków drzewem, którego i tak mamy w polskich tartkach obecnie za dużo. Szkoda. Nie dojrzelismy w Polsce do tego by dbać o nasze dobro architektoniczne i przyrody tak jak w innych krajach.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Sobota, 2020-07-04 21:50:09

Dzieło sztuki, a jednak przestępstwo

 • Środa, 2020-06-03 14:05:47

Likwidują stary cmentarz

 • Środa, 2020-04-15 17:20:31

Kościół w czasie epidemii

 • Poniedziałek, 2020-04-13 21:47:52

Rozdzieleni – a jednak sobie bliscy

 • Niedziela, 2020-04-12 18:49:31

Trwa przebudowa drogi w Klonie

Reklama


Komentarze

 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Do osoby \"ja. A czy ten krzyż kogokolwiek ogranicza w działaniu. Proszę się organizować i co leży na sercu, realizować. Osoby, dla których jest ważny krzyż, pięknie się zorganizowały. Przykład, że można coś zrobić dla siebie i innych, jest dany. Tylko kopiować - jak to zrobić. Wszystko co nas boli, poprawiajmy a nie tylko narzekamy. Jeśli te schody nad jeziorem, dla tutejszej społeczności, są takie ważne, to bez trudu w ciągu 2 tyg., zgromadzi się 100 tys. I będą schody. \"Dla każdego coś miłego\".

  Szczęściara.


  2020-07-14 09:37:49
 • Groźnie na drogach powiatu
  Oj Przyjacielu sławny się robisz

  Damian


  2020-07-14 09:10:26
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego czego dokonano. Ale jestem ździwiona, dlaczego Jezus ma przebite dłonie a nie nadgarstki. Całun Turyński, moim zdaniem jest autentyczny, jest dowodem, że Jezus z całą pewnością miał przebite nadgarstki a nie dłonie. A ponadto i nauka dowiódła, że dłonie by nie utrzymywały ciężaru ciała, by uległy rozerwaniu.

  Szczęściara.


  2020-07-14 08:25:41
 • Groźnie na drogach powiatu
  Wydaje mi się, ze nasze kary za łamanie przepisów, jazdę na kacu lub wręcz pijanych itp.sa tak małe, ze nie oddziałują .Konfiskata przedmiotu ,,zbrodni,,i duży mandat i nie od widzimisię policjanta ,ale wedle rozporządzenia troszkę by uporzadkowalo.

  Mazurka


  2020-07-14 06:06:23
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Obrzydliwe. Czemu kościół się wszędzie panoszy. Dla mnie jako obywatela jest to po prostu łamanie moich konstytucyjnych praw, ok, niech sobie wierzą, ale w domu, a nie się z tym obnoszą jak z nie wiem czym. Mogliby za te 70 tysięcy wyremontować schody nad jeziorem na przykład. Po co komu nowy krzyz :)

  ja


  2020-07-13 22:02:57
 • Zamkowe ruiny w połowie mniej tajemnicze (zdjęcia)
  Jestem szczególnie zainteresowany latryną. Czy będzie wyeksponowana i wzbogacona o instalację multimedialną ?

  Olo


  2020-07-13 17:23:36
 • Groźnie na drogach powiatu
  Chciałabym odnieść się do fragmentu, gdzie piszecie o wypadku 16-letniej rowerzystki. A konkretnie fragment \"najprawdopodobniej zajechała jej nagle drogę\". Jak można tak pisać nie znając wersji poszkodowanej? Szkoda, że nie napiszecie np. że nie było żadnych śladów hamowania. Zamiast tego czytam, że \"nie zdążyła wyhamować\". To ma być dziennikarstwo??! Dno i metr mułu. Ale spokojnie, prawda zawsze wyjdzie na jaw. Będziecie mieli okazję sprostować te bzdury.

  Zniesmaczona


  2020-07-13 13:50:15
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Ja z innej beczki, czy jechał ktoś ostatnio dookoła Dużego Domowego? Chodnik od strony Kamionka/Szczycionka jeszcze rok i będzie całkowicie zarośnięty, zero ławek, śmietników. Służby chyba śpią.

  Grażyna


  2020-07-13 13:22:22
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Poproszę o aktualizację stronki. Obserwuję ja od początku. Bardzo fajne źródło informacji

  Patryk


  2020-07-13 10:53:21
 • Afanasjew wygrała konkurs na dyrektora szkoły sportowej
  wicie rozumicie

  uczen


  2020-07-13 08:38:13