Reklama


Reklama

Janina Gwiazda zamiast narzekać – szyje maski


Chcę pomóc ludziom, bo są bardzo ciężkie czasy – mówi 81-letnia Janina Gwiazda z Rum, która odpowiedziała na apel strażaków z Dźwierzut. - Od dziecka uwielbiam szyć. Pani Janina jest jedną z kilku kobiet z terenu gminy, które szyją maski dla strażaków i Szpitala Powiatowego w Szczytnie.Podejmowanie działań przez strażaków jest w czasie epidemii obarczone dodatkowym ryzykiem. Brak, wysoka cena bądź słaba jakość dostępnych na rynku maseczek spowodowały, że prezes OSP Dźwierzuty, Adam Maliński zwrócił się przez FB z prośbą o pomoc do osób potrafiących szyć, dysponujących maszynami i czasem. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Zgłosiło się kilka pań, które z dostarczonych przez strażaków materiałów szyją maseczki.

 

- Jest kilka mieszkanek naszej gminy, ale są też osoby np. spod Olsztyna – przyznaje prezes. - Jeśli tylko ktoś chce, wyraża gotowość, dowozimy materiał i szablon. W tym tygodniu odebraliśmy już pierwsze kilkaset maseczek. Dziękujemy serdecznie za to, co już zostało zrobione. Jest nam niezmiernie miło, że są ludzie, którzy tym razem nam pomagają.

 


Reklama

Wśród szyjących jest 81-letnia Janina Gwiazda z Rum. Jak sama przyznaje uwielbia od dziecka szyć na maszynie.

 

- Babcia od razu powiedziała, żeby przywozili materiał, a ona bierze się do roboty – śmieje się wnuczka pani Janiny, Wiktoria, która powiedziała babci o akcji.

 

Podobnie do strażackiego apelu podeszły dwie mieszkanki Jeleniowa Urszula Mazurek-Opalach i Stanisława Łuksza.

 

- Życie i zdrowie ludzkie są rzeczą nadrzędną. Jeśli te maseczki mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób i spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, to chcemy pomóc – mówi pani Urszula. - Mamy świadomość, że są to maseczki higieniczne. Nie ochronią w stu procentach przed Covid-19, ale mogą w tej ochronie pełnić rolę wspomagającą.

Reklama

 

Również do szczycieńskiego szpitala trafiło już kilkaset maseczek uszytych przez chcące zachować anonimowość mieszkanki gminy Dźwierzuty.

 

- Mamy taką możliwość, jest ogromna potrzeba, więc staramy się pomóc tak, jak potrafimy – mówią zgodnie kobiety. W szyciu wspiera je znajoma krawcowa z Olsztyna. Jak zapewniają panie, mają duży zapas flizeliny i jeszcze większy zapas zapału, aby w ten sposób wspomóc szczycieńską placówkę.

 

Radek Dąbrowski

fot. Wiktoria GwiazdaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • „Droga śmierci” w likwidacji
  A co z odcinkiem Olszyny Jeruty on jest jeszcze gorszy

  Tomasz Nieciak


  2020-09-19 06:50:40
 • Dawny GOK zamienia się w ruinę
  Gośkę trzeba zatrudnić ........ona \" postawi \" na nogi :-)

  Dynd


  2020-09-18 23:09:14
 • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
  Nieporozumienie z biblioteką- chodzilo o moją książkę, którą tam kiedyś przesłałem a ktora również znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.A co do nienawiści w stosunku do Pana, Panie Śmieszek to tylko różnica zdań, nic ponadto. Przyznam się do jednej rzeczy- lubię się z Panem wykłócać. To chyba moja słabośc

  Jamka lech


  2020-09-18 21:14:35
 • Małżeństwo okradało samochody z paliwa
  A co z paserem co za pół ceny kupował kradziony towar , czyżby został świadkiem koronnym ?.

  Bezkarność gnidy gorszej od złodzieja.


  2020-09-18 20:04:50
 • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
  Super że są ludzie którzy mają ambicje i pasje a nie tylko siedzą w domu przed TV. Przykre jest to że inni ludzie bez ambicji i pasji z zazdrości wylewają pomyje... Super Pani Basiu tak trzymać!

  Obserwator


  2020-09-18 17:22:14
 • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
  Tego nam brakowało w naszym pięknym mieście, będę na pewno klientką :)

  Magda


  2020-09-18 12:48:55
 • Iga srebrną medalistką mistrzostw Polski
  Trochę niefortunne to zdjęcie.

  Kowal


  2020-09-18 00:33:52
 • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
  Takie mamy u nas prawo. Kupujesz ziemię, ale nic co cenne nie jest Twoje. Znajdziesz ropę, państwowa, znajdziesz skarb, państwowy, znajdziesz walizkę pieniędzy tak jest. państwa. Gdy tylko w jakiś sposób policja się dowie, to możesz dostać wyrok, chyba że samemu od razu szybkim krokiem udasz się na komendę i zgłosisz takie znalezisko. Ja bym poszedł o krok dalej i na komendę zwoził wszystkie kamienie znalezione na polu, żeby policja badała, czy aby przypadkiem nie jest to jakiś artefakt archeologiczny. A człowiekowi zamiast dać jakiś dyplom, no jakieś znaleźne czy nagroda to marzenie w naszym kraju więc nie liczę, pogratulować oficjalnie czy zrobić pamiątkowe zdjęcie w muzeum dla znalazcy to mu wpieprzą wyrok najlepiej i niech siedzi, drugi raz jak coś znajdzie to rozsądnie wywali do rowu albo zniszczy XD

  Chomik


  2020-09-17 22:29:09
 • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
  Ach, panie Jamka! Niech pan już skończy z tą swoją mizantropią. Wylewa się to z pana za każdym pańskim wpisem. Jak to już wcześniej napisano - dobrze, że jest pan byłym Szczytnianinem. Nie zrozumiem nigdy takiej nienawiści, jaka w panu tkwi. Tylko dlatego, że ktoś myśli inaczej. Niech pan się nie spodziewa, że sugerowanie przez pana jakichś moich deficytów sprowokuje mnie do pozwu sądowego. Pieniactwo nie leży w mojej naturze. I skąd pan wie, co o mnie jest w bibliotece w Szczytnie? Ma pan związki ze służbami?

  Śmieszek


  2020-09-17 22:17:25
 • Spacer po Pasymiu zakłócili kryminalni ze Szczytna
  Policja, policja i policja...

  Ja


  2020-09-17 21:06:02