Czwartek, 23 Styczeń, Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Janie, jak ty możesz przy tym żyć?


Głowa mi pęka od tych sygnałów – żali się Jan Jeliński, który mieszka w bloku sąsiadującym ze skrzyżowaniem ulic 1 Maja i Polskiej. - Drogowcy brzęczek ułatwiający przejście przez pasy osobom niepełnosprawnym umiejscowili zaledwie 1,5 metra od okna jego mieszkania. To jest niesamowicie głośne. I hałasuje cały dzień od 6 do 22. Naprawdę już nie daję rady...Jak na jednym przejściu sygnał zanika, to zaraz pojawia się na drugim. Jest to nieustający, przeszywający i głośny dźwięk, który nie pozwala normalnie funkcjonować. Odkąd sygnalizatory dźwiękowe zaczęły działać, Czytelnicy mieszkający w bloku przy ulicy 1 Maja mówią wprost, głośne dźwięki są uciążliwe! Montaż tego typu urządzeń miał być ukłonem w stronę osób niewidomych czy niedowidzących. Wszystko po to, aby tacy piesi czuli się na przejściach bezpieczniej.

 

 

Brzęczek tuż przy oknie

 

- Rozumiem taka potrzebę i ją szanuję – mówi Jan Jeliński. - Ale montując ten sygnalizator przy moim oknie ktoś złamał chyba wszystkie normy – żali się. - Sygnał jest przeraźliwie głośny. Proszę sobie wyobrazić, jak muszę się czuć we własnym mieszkaniu. Od godziny 6 rano do 22 w uszach non stop słychać powtarzający dźwięk. To działa jak taki ”pikacz” w samochodzie, gdy nie zapniesz pasów. Po pewnej chwili masz go delikatnie dość. Na pewno nie stanowi to utrudnienia dla osoby, która przez chwilę zatrzyma się na przejściu dla pieszych. Problem pojawia się w momencie, gdy ktoś obok mieszka lub pracuje i słyszy ten dźwięk przez większość dnia. Czy miasto mogłoby zająć się wyregulowaniem głośności tych urządzeń? - pyta Czytelnik.

 

 


Reklama

Radny reaguje

 

Pan Jan o pomoc zwrócił się do swojego radnego Zbigniewa Orła.

 

 

 

- Złożyłem już interpelację w tej sprawie, bo dla mnie to jest ogromny skandal – mówi radny. - Nie spełniono tu żadnych prawnych norm. Jak można taki głośnik zamontować zaledwie półtora metra od pokoju dziennego. Jestem za tym, aby wzrosło bezpieczeństwo, ale mam wrażenie, że na tym skrzyżowaniu zrobiono to na sztukę. Brzęczek jest, ale bez żadnych norm. Sygnalizacja dla pieszych zapala się na zielono, tylko na tak krótko, że nawet zdrowy człowiek szybkim tempem ledwo zdąży przejść na drugą stronę. Osoba niepełnosprawna, czy starsza nie ma na to szans. Idzie na czerwonym świetle. To grozi wypadkiem.

 

 

Montowano bez konsultacji

 

Władze miasta przyjęły interpelację radnego.

 

Reklama

- Sygnalizacja dźwiękowa została zamontowana przez pracowników Generalnej Dyrekcji dróg Krajowych i Autostrad – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Ilona Bańkowska, zastępca burmistrza Szczytna. - Nie była z nami, ani z mieszkańcami konsultowana. Już w ubiegłym roku informowaliśmy GDDKiA, że sygnał dźwiękowy jest zbyt głośny i uciążliwy. Obiecano nam poprawę, niestety do tej pory nic się w tej sprawie nie zadziało. Na pewno będziemy ponawiali nasze prośby.

 

 

Bezpieczeństwo kosztem mieszkańców

 

Pan Jan przyznaje, że puszczają mu już nerwy, bo sygnały dźwiękowe dochodzące ze skrzyżowania są bardzo głośne.

 

- Problemem nie są same samochody, bo do tych już zdążyliśmy się przyzwyczaić – mówi. - Jest lato i nie sposób otworzyć okna. Ja rozumiem bezpieczeństwo, ale nie może się ono odbywać naszym kosztem - zaważa Jan Jedliński. - Znajomi, którzy do mnie przychodzą, są przestraszeni, kiedy włącza się ten dzwonek. Nie wiedzą co to jest i pytają: Janie, jak ty możesz przy tym żyć? - relacjonuje.Komentarze do artykułu

Natka

Ta sygnalizacja dźwiękowa to porażka. Jak można było to zaakceptować, owszem jest to ułatwienie dla osób niepełnosprawnych ale tylko powinna działać jak jest zielone światło dla pieszych a nie brzęczeć cały czas. Chyba nikt z GDDKiA nie słyszał jak prawidłowo funkcjonuje sygnalizacja dźwiękowa.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • 105 km/h w Dąbrowach i... już po prawie jazdy
  Noo niech staną na ruska Zabiele w stronę oczyszczalni zamykają budziki
  Autor: Atom
  2020-01-23 13:47:47
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  ustawa ustawą fakt jest do poprawy ale z takiego typu \"śmieciami\" to chyba nie ma p;roblemu, ludzie sami wezmą kosze i kartony ....
  Autor: normalny
  2020-01-23 13:08:37
 • Koperta czy dobre słowo?
  Po co oszukiwać. Oczywiście mówią ofiara, ale.... nie mniej niż....
  Autor: h
  2020-01-23 12:36:37
 • Szczytno stawia na sport od najmłodszych lat
  Z tą troską to nie do końca tak. Wieść gminna niesie, że dyrektorem szkoły będzie eks naczelnik Dobroński, skompromitowany przez seksankiety. Już nie raz ,,zadbał\'\' o dobro naszych dzieci, więc o ich rozwój nie byłbym taki spokojny. Czy naprawdę nie ma innych kompetentnych kandydatów?
  Autor: Rodzic
  2020-01-23 11:35:08
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Osobnik kulturalny to taki, który potrafi znaleźć się w różnych sytuacjach- tych trudnych również. Miałeś 3 dni na zredagowanie pożegnania (żona mogła pomóc wszak nauczycielką jest.....). Kultury człowieku i pokory trochę. Nie będziesz wiecznie na piedestale władzy a i śmierć kiedyś nadejdzie. Ktoś może powie wtedy to ten, co w kabarecie dźwierzuckim się przebierał, taaki gruby. Beznadziejne zachowanie, a tłumaczenie wyjątkowo prymitywne.
  Autor: mieszkaniec
  2020-01-23 08:26:43
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  I co komu da, że wina będzie po stronie kierowcy jak poszkodowany skończy w szpitalu, oby tylko. Odwołuję się do świadomości ludzi i ich wyobraźni. Kierowca musi przewidywać zdarzenia na drodze i pieszy też. Jeżeli w połowie pasów ktoś przejechał Ci po paznokciach, to gdzie był jak wchodziłaś na pasy. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i trzeba brać pod uwagę że może właśnie jechać zwykły burak. Dochodząc do przejścia widać czy kierowca zwalnia reagując na to że mamy zamiar przejść, jeżeli dociska to się nie wpychamy, buraka w pietruszkę nie zmienisz a życie to ŻYCIE. Nawet szlabany na przejściu sprawy nie załatwią, bo znajdzie się debil który będzie chciał je ominąć. A z tym teleportowaniem to fajna sprawa, też chciałbym umieć.
  Autor: Do A
  2020-01-23 07:25:18
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Nosorożcu weź Ty się za robotę bo o Tobie na dzień dzisiejszy można powiedzieć- persona, która przychodziła często do Urzędu Gminy a czasami pajacowała na scenie GOK-u.
  Autor: Podpowiadacz
  2020-01-23 00:25:26
 • Dziś i krowa zaprzyjaźnia się z komputerem
  I co dupa z tego wyszła. Nowinki heee dobre sobie
  Autor: Hello
  2020-01-22 21:30:44
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  Faktycznie bardzo ciekawa sytuacja. Ten lub tych, którzy taką ustawę wymyślili powinno się zasypać śmieciami, może wtedy by zrozumieli legislacyjne bzdury. W stolicy i myślę w całej Polsce tak się dzieje. Szybko należy wnieść poprawki, które powinny być bardziej precyzyjnne w jaki sposób i kto ma za to odpowiadać.
  Autor: Włodzimierz Dudek
  2020-01-22 15:26:17
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  \"Pieszy i kierowca\" - Z treści artykułu jasno wynika, że pieszy został zahaczony gdy już SCHODZIŁ z przejścia, to czyja to jest niby wina? Co się tak pieklisz? Na co miał ten pieszy uważać? Nagminnym jest, że kierowcy ruszają zanim pieszy opuści ulicę. Dziś w drodze do pracy jakiś idiota przejechał mi przed nosem, gdy już byłam w połowie pasów. Co niby miałam zrobić? Teleportować się na chodnik, żeby jaśnie pan nie musiał zwalniać przed pasami?
  Autor: A.
  2020-01-22 15:03:12

Reklama