Czwartek, 20 Czerwiec, Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jan Samsel – trzeci matematyk w województwie


Sukcesy szkół zależą od ich uczniów. Im więcej pozytywnych osiągnięć mają sztubacy, tym wyższa pozycja szkoły w wojewódzkich i ogólnopolskich rankingach. W gronie najlepszych szkół „matematycznych” znalazła się szczycieńska podstawowa '”trójka”. Piątą lokatę, uzyskaną w tym roku, zawdzięcza głównie ósmoklasiście Janowi Samselowi, który z kolei zajmuje trzecie miejsce wśród najlepszych matematyków w województwie.Do rankingu najlepszych matematyków, zarówno wśród uczniów, jak i szkól wlicza się rezultaty kilku konkursów. Najważniejsze są Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne, które w tym roku odbyły się już po raz siedemnasty. Organizatorem tych zawodów jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a autorami zadań – profesorowie z katedry matematyki i informatyki.

 

- Uczestniczą w nim nie tylko uczniowie z naszego województwa, ale i z ościennych – mówi Anna Orzoł, która w SP 3 naucza matematyki już od 17 lat. - Tym większy więc sukces Janka, który w tym roku zajął w tych zawodach trzecie miejsce.

 

Nie jest to jedyne osiągnięcie 15-latka. Dwa lata temu, gdy był szóstoklasistą, w tych samych zawodach zajął drugie miejsce, był też – podobnie jak w tym roku – laureatem konkursu przedmiotowego z matematyki, organizowanego przez olsztyńskie kuratorium oświaty. Do swoich osiągnięć zalicza też wynik bardzo dobry uzyskany w „Kangurze matematycznym” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia. Te cztery konkursy są brane pod uwagę przy ustalaniu wspomnianego rankingu i dały Jankowi trzecią lokatę w województwie, szkole natomiast – piątą.

 

- Dzięki temu awansowaliśmy w tym rankingu z pozycji siódmej – nie ukrywa zadowolenia pani Anna. - Duża w tym zasługa Janka, ale i innych uzdolnionych matematycznie uczniów: Karoliny Białowós i Jakuba Szcześniaka, którzy we wspomnianych zawodach matematycznych zajęli ex aequo siódme miejsca. Naprawdę jestem dumna ze swoich uczniów, bo pokazują, że mamy wszechstronnie uzdolnionych uczniów. A że prasa koncentruje się na sukcesach sportowych to uznałam, że warto i trzeba pokazać też tych uczniów, którzy są świetni w trudnej sztuce zdobywania i wykorzystywania wiedzy.


 

Finał Zawodów Matematycznych odbył się w czwartek, 16 maja. Uczestniczyło w nim 112 uczniów z klas ósmych szkół podstawowych oraz 81 gimnazjalistów z klas trzecich. Rozwiązywali te same zadania, mimo że podstawa programowa i czas edukacji obu uczniowskich kategorii sporo się różni co najmniej rokiem nauki.

 

Jan Samsel nie ogranicza się tylko do zmagań matematycznych. - Brałem też udział w konkursach przedmiotowych z języka polskiego i języka niemieckiego. Uczestniczyłem też w „Lwiątku”, to taki konkurs międzynarodowy jak „Kangur”, tylko że z fizyki. Uzyskałem 85 pkt i tytuł „taon”, coś jak trzeci stopień wtajemniczenia.

 

Na pewno nowy rok szkolny zacznie w liceum, w klasie matematyczno-fizycznej lub matematyczno-informatycznej, chociaż nie ma jeszcze pewności gdzie: czy w Szczytnie, czy w Gdańsku, skąd przyjechał z mamą do dziadków. Nie ma też jeszcze pewności co do dalszej przyszłości – waha się między medycyną (dla zachowania rodzinnych tradycji), a matematyką właśnie.

 

- Ale jeśli matematyka, to raczej o charakterze naukowym. Nie chciałbym zostać nauczycielem matematyki, bo raczej nie miałbym w sobie tyle pasji do nauczania innych, ile ma moja pani nauczycielka. Moją matematyczną pasję w dużej mierze jej zawdzięczam – mówi Jan Samsel.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Dziękuję za ten artykuł. Jestem tego samego zdania.Wszyscy się mądrą znad ekranu smartfona, ale nie ma tam logicznego myślenia za grosz,narzekanie jedynie, dlatego w naszym kraju tak się dzieje.
  Autor: Aga
  2019-06-19 11:33:30
 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Szanowny Panie. Zgadzam się. że pół roku rządzenia to faktycznie niewiele. Natomiast kontrowersyjnych decyzji Pana Burmistrza można się doliczyć wiele. Jakie? Budowa stanowisk wędkarskich nad Małym Jeziorem / Kurek informuje, że Pan Burmistrz jest wędkarzem/ pachnie partykularyzmem. A strona estetyczna tego przedsięwzięcia, moim zdaniem, jest na miarę zabudowy wieży ciśnień i CPN na Pasymskiej. Także rewitalizacja ruin i budowa ścieżki rowerowej przy tak znacznym przekroczeniu planowanych na to środków jest działaniem,które ma pokazać, że Pan Burmistrz coś robi. Nie jest sztuką takie działanie za \"cudze\"czytaj nasze pieniądze. Przeraża mnie także to \"parcie na szkło\" Pana Burmistrza- zero skromności- przy każdej okazji uśmiechnięta mina na fotce. Tak więc jak na pół roku to \"sukcesów\" chyba wiele. Wsród starych mieszkańców Szczytna krąży opowieść o klątwie rzuconej przez wyjeżdżających do NRF Mazurów- \"bodaj wami rządzili nauczyciele W-F\" i co sprawdza się.
  Autor: dr
  2019-06-19 11:25:16
 • Żuchowski chce połączenia kolejowego Szymany – Chorzele
  Jako radny nic nie robi tylko gada. Czas odejść na emeryturkę. Czas wyremontować drogą 53 Olsztyn-Szczytno
  Autor: xyz
  2019-06-19 11:06:06
 • Janie, jak ty możesz przy tym żyć?
  Ta sygnalizacja dźwiękowa to porażka. Jak można było to zaakceptować, owszem jest to ułatwienie dla osób niepełnosprawnych ale tylko powinna działać jak jest zielone światło dla pieszych a nie brzęczeć cały czas. Chyba nikt z GDDKiA nie słyszał jak prawidłowo funkcjonuje sygnalizacja dźwiękowa.
  Autor: Natka
  2019-06-18 11:47:06
 • Mistrzostwa bez kibiców, gorąca dyskusja samorządowców
  Juz z samego zdjęcia widac zaangażowanie radnego Łachacza w sprawę... Zdjęcie mówi samo za siebie.
  Autor: Paweł
  2019-06-18 11:05:07
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No i tym samym wiecej mandatow dla mieszkanców za jazde rowerem bez swiateł, picie zimnego piwa w gorący dzień na plaży... Dziekujemy ci burmistrzu Mańkowski i przewodniczącemu rady Łachaczowi Tomaszawi za ten piekny gest w stronę mieszkańców
  Autor: Rafal
  2019-06-15 07:42:03
 • Jujitsu dało mistrzowskie medale Katanie
  Brawo Katana.
  Autor: Karol.P.
  2019-06-14 12:21:56
 • KRUS z własnym „domem” w Szczytnie
  Burmistrzem jest kobieta czy mężczyzna bo z tej wypowiedzi wnioskuję że ktos bezharakterny.
  Autor: Tomasz
  2019-06-14 08:32:03
 • Reaktywują harcerstwo w Szczytnie
  A pieniądze na to burmistrz wyłoży z własnej kieszeni?
  Autor: Rafał
  2019-06-14 08:28:20
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No nie popatrzcie, znowu załatwił. On to może. A jaki przystojny jest nasz Pan Burmistrz. I harcerstwo reaktywuje , ruiny zrewitalizuje, jezioro zarybi- to jest to.
  Autor: dr
  2019-06-14 08:08:50