Poniedziałek, 19 Sierpień, Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jan Samsel – trzeci matematyk w województwie


Sukcesy szkół zależą od ich uczniów. Im więcej pozytywnych osiągnięć mają sztubacy, tym wyższa pozycja szkoły w wojewódzkich i ogólnopolskich rankingach. W gronie najlepszych szkół „matematycznych” znalazła się szczycieńska podstawowa '”trójka”. Piątą lokatę, uzyskaną w tym roku, zawdzięcza głównie ósmoklasiście Janowi Samselowi, który z kolei zajmuje trzecie miejsce wśród najlepszych matematyków w województwie.Do rankingu najlepszych matematyków, zarówno wśród uczniów, jak i szkól wlicza się rezultaty kilku konkursów. Najważniejsze są Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne, które w tym roku odbyły się już po raz siedemnasty. Organizatorem tych zawodów jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a autorami zadań – profesorowie z katedry matematyki i informatyki.

 

- Uczestniczą w nim nie tylko uczniowie z naszego województwa, ale i z ościennych – mówi Anna Orzoł, która w SP 3 naucza matematyki już od 17 lat. - Tym większy więc sukces Janka, który w tym roku zajął w tych zawodach trzecie miejsce.

 

Nie jest to jedyne osiągnięcie 15-latka. Dwa lata temu, gdy był szóstoklasistą, w tych samych zawodach zajął drugie miejsce, był też – podobnie jak w tym roku – laureatem konkursu przedmiotowego z matematyki, organizowanego przez olsztyńskie kuratorium oświaty. Do swoich osiągnięć zalicza też wynik bardzo dobry uzyskany w „Kangurze matematycznym” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia. Te cztery konkursy są brane pod uwagę przy ustalaniu wspomnianego rankingu i dały Jankowi trzecią lokatę w województwie, szkole natomiast – piątą.

 

- Dzięki temu awansowaliśmy w tym rankingu z pozycji siódmej – nie ukrywa zadowolenia pani Anna. - Duża w tym zasługa Janka, ale i innych uzdolnionych matematycznie uczniów: Karoliny Białowós i Jakuba Szcześniaka, którzy we wspomnianych zawodach matematycznych zajęli ex aequo siódme miejsca. Naprawdę jestem dumna ze swoich uczniów, bo pokazują, że mamy wszechstronnie uzdolnionych uczniów. A że prasa koncentruje się na sukcesach sportowych to uznałam, że warto i trzeba pokazać też tych uczniów, którzy są świetni w trudnej sztuce zdobywania i wykorzystywania wiedzy.


 

Finał Zawodów Matematycznych odbył się w czwartek, 16 maja. Uczestniczyło w nim 112 uczniów z klas ósmych szkół podstawowych oraz 81 gimnazjalistów z klas trzecich. Rozwiązywali te same zadania, mimo że podstawa programowa i czas edukacji obu uczniowskich kategorii sporo się różni co najmniej rokiem nauki.

 

Jan Samsel nie ogranicza się tylko do zmagań matematycznych. - Brałem też udział w konkursach przedmiotowych z języka polskiego i języka niemieckiego. Uczestniczyłem też w „Lwiątku”, to taki konkurs międzynarodowy jak „Kangur”, tylko że z fizyki. Uzyskałem 85 pkt i tytuł „taon”, coś jak trzeci stopień wtajemniczenia.

 

Na pewno nowy rok szkolny zacznie w liceum, w klasie matematyczno-fizycznej lub matematyczno-informatycznej, chociaż nie ma jeszcze pewności gdzie: czy w Szczytnie, czy w Gdańsku, skąd przyjechał z mamą do dziadków. Nie ma też jeszcze pewności co do dalszej przyszłości – waha się między medycyną (dla zachowania rodzinnych tradycji), a matematyką właśnie.

 

- Ale jeśli matematyka, to raczej o charakterze naukowym. Nie chciałbym zostać nauczycielem matematyki, bo raczej nie miałbym w sobie tyle pasji do nauczania innych, ile ma moja pani nauczycielka. Moją matematyczną pasję w dużej mierze jej zawdzięczam – mówi Jan Samsel.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36