Środa, 11 Grudzień, Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jan Samsel – trzeci matematyk w województwie


Sukcesy szkół zależą od ich uczniów. Im więcej pozytywnych osiągnięć mają sztubacy, tym wyższa pozycja szkoły w wojewódzkich i ogólnopolskich rankingach. W gronie najlepszych szkół „matematycznych” znalazła się szczycieńska podstawowa '”trójka”. Piątą lokatę, uzyskaną w tym roku, zawdzięcza głównie ósmoklasiście Janowi Samselowi, który z kolei zajmuje trzecie miejsce wśród najlepszych matematyków w województwie.Do rankingu najlepszych matematyków, zarówno wśród uczniów, jak i szkól wlicza się rezultaty kilku konkursów. Najważniejsze są Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne, które w tym roku odbyły się już po raz siedemnasty. Organizatorem tych zawodów jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a autorami zadań – profesorowie z katedry matematyki i informatyki.

 

- Uczestniczą w nim nie tylko uczniowie z naszego województwa, ale i z ościennych – mówi Anna Orzoł, która w SP 3 naucza matematyki już od 17 lat. - Tym większy więc sukces Janka, który w tym roku zajął w tych zawodach trzecie miejsce.

 

Nie jest to jedyne osiągnięcie 15-latka. Dwa lata temu, gdy był szóstoklasistą, w tych samych zawodach zajął drugie miejsce, był też – podobnie jak w tym roku – laureatem konkursu przedmiotowego z matematyki, organizowanego przez olsztyńskie kuratorium oświaty. Do swoich osiągnięć zalicza też wynik bardzo dobry uzyskany w „Kangurze matematycznym” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia. Te cztery konkursy są brane pod uwagę przy ustalaniu wspomnianego rankingu i dały Jankowi trzecią lokatę w województwie, szkole natomiast – piątą.

 

- Dzięki temu awansowaliśmy w tym rankingu z pozycji siódmej – nie ukrywa zadowolenia pani Anna. - Duża w tym zasługa Janka, ale i innych uzdolnionych matematycznie uczniów: Karoliny Białowós i Jakuba Szcześniaka, którzy we wspomnianych zawodach matematycznych zajęli ex aequo siódme miejsca. Naprawdę jestem dumna ze swoich uczniów, bo pokazują, że mamy wszechstronnie uzdolnionych uczniów. A że prasa koncentruje się na sukcesach sportowych to uznałam, że warto i trzeba pokazać też tych uczniów, którzy są świetni w trudnej sztuce zdobywania i wykorzystywania wiedzy.


 

Finał Zawodów Matematycznych odbył się w czwartek, 16 maja. Uczestniczyło w nim 112 uczniów z klas ósmych szkół podstawowych oraz 81 gimnazjalistów z klas trzecich. Rozwiązywali te same zadania, mimo że podstawa programowa i czas edukacji obu uczniowskich kategorii sporo się różni co najmniej rokiem nauki.

 

Jan Samsel nie ogranicza się tylko do zmagań matematycznych. - Brałem też udział w konkursach przedmiotowych z języka polskiego i języka niemieckiego. Uczestniczyłem też w „Lwiątku”, to taki konkurs międzynarodowy jak „Kangur”, tylko że z fizyki. Uzyskałem 85 pkt i tytuł „taon”, coś jak trzeci stopień wtajemniczenia.

 

Na pewno nowy rok szkolny zacznie w liceum, w klasie matematyczno-fizycznej lub matematyczno-informatycznej, chociaż nie ma jeszcze pewności gdzie: czy w Szczytnie, czy w Gdańsku, skąd przyjechał z mamą do dziadków. Nie ma też jeszcze pewności co do dalszej przyszłości – waha się między medycyną (dla zachowania rodzinnych tradycji), a matematyką właśnie.

 

- Ale jeśli matematyka, to raczej o charakterze naukowym. Nie chciałbym zostać nauczycielem matematyki, bo raczej nie miałbym w sobie tyle pasji do nauczania innych, ile ma moja pani nauczycielka. Moją matematyczną pasję w dużej mierze jej zawdzięczam – mówi Jan Samsel.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze