Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Jak w prawidłowy sposób prać zimowe kurtki damskie? Podpowiadamy


Współczesne kurtki zimowe damskie są tak zaawansowane technologicznie, że rodzą w nas wątpliwości co do tego, jak je prać. Czy wodoodporna powłoka wytrzyma pranie w pralce automatycznej? - zastanawiamy się. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak dbać o zimową kurtkę, aby nie zniszczyć jej właściwości.

 

 


  • Data:

Damska kurtka z metalicznym połyskiem

 

Zanim wypierzesz zimową kurtkę – co warto wiedzieć?

 

Kurtka zimowa wyposażona jest zwykle w materiał oddychający – z jednej strony blokujący wchłanianie wilgoci z zewnątrz, a z drugiej odprowadzający pot. Jeśli kurtka zniszczy się, deszcz lub śnieg wsiąknie w nią, a wilgoć nie będzie odprowadzana na zewnątrz. Aby tego uniknąć, należy pielęgnować kurtkę przy użyciu środków przeznaczonych do konkretnego rodzaju odzieży. Warto też zwrócić uwagę na metkę, gdzie podany jest zalecony sposób prania – ręczny lub automatyczny.

 

Jak prać puchówkę?

 

Rodzajem odzieży, któremu musimy poświęcić szczególną uwagę, są najcieplejsze kurtki zimowe damskie, czyli kurtki puchowe. W czasie prania puchowej kurtki w dozowniku i bębnie pralki nie mogą znajdować się zwykłe płyny. Kurtkę pierzemy tylko w specjalnym detergencie, w 30-40 stopniach i w delikatnym programie. Puch powinien być traktowany z troską, gdyż ma on tendencję do kumulowania się w większe zbitki - taka kurtka traci wówczas swoje właściwości termiczne. Aby temu zapobiec, po wypraniu i zaimpregnowaniu kurtki zawieśmy ją na wieszaku i ręcznie usuńmy wodę. Następnie włóżmy kurtkę znowu do pralki i odwirujmy, wkładając np. piłki do ziemnego tenisa, aby puch nie skumulował się w grudki. Kurtki puchowe suszymy na wieszaku w suchym miejscu.

 

Pikowana kurtka syntetyczna – dobra do prania

 

Aby uniknąć powyżej opisanego ryzyka skumulowania się w jednym miejscu ociepliny, warto kupić kurtkę pikowaną. Pikowanie – dzięki technice zszywania tkanin - zapobiega przemieszczeniu się materiału ocieplinowego w inne miejsce. Gdzie kupić kurtki zimowe tego typu? Syntetyczne pikowane kurtki zimowe damskie kupisz w e-sklepie denley.pl. Znajdziesz tu kurtki puchowe w różnych kolorach - np. w modnym żółtym, jasnoróżowym lub zielono-neonowym oraz w różnych fasonach - np. dłuższa gruba kurtka zimowa damska z modnym zabudowanym kapturem.

 

Czarna puchowa kurtka z obszernym kapturem

 

 

Jak prać odzież wierzchnią zimową w prace?

 

Kurtkę zimową pierzemy w pralce, jeśli producent nie umieścił na kurtce innej informacji. Do przegródki w pralce wlewamy określoną ilość czyszczącego preparatu (na jedną kurtkę). Pierzemy ją samodzielnie, aby kurtka nie uszkodziła się i nie zmieniła barwy. Ustawiamy pranie na 30 stopni. Uwaga - po praniu nie wyjmujemy kurtki! Po oczyszczeniu przegródek z proszku, wypełniamy go preparatem do impregnacji odzieży. Ustawiamy wówczas pralkę ponownie na 30 stopni. Po wypraniu, zaimpregnowaniu, wypłukaniu i odwirowaniu, wyjmujemy kurtkę z pralki.

 

Jak prać kurtki zimowe ręcznie?

 

Czasami na metce widnieje informacja, że kurtki nie można prać w pralce automatycznej. Wówczas musimy kurtkę zanurzyć w misce z letnią wodą. Następnie dodajemy trzy nakrętki zwykłego środka czyszczącego. Zostawiamy kurtkę na kilka minut w misce. Następnie płuczemy kurtkę, zwracając szczególną uwagę na kołnierz oraz mankiety. W kolejnej misce z letnią wodą rozpuszczamy preparat impregnujący, czekamy piętnaście minut i płuczemy. Na koniec płuczemy jeszcze raz kurtkę w czystej wodzie.

 

To także warto wiedzieć!

 

Jeśli na metce jest zakaz moczenia, przetrzyj kurtkę specjalnym środkiem, resztki preparatu zbierz gąbką i spryskaj kurtkę impregnatem w sprayu. Preparatem impregnującym należy także czyścić kurtkę z membraną, gdyż odplamiacze, kapsułki i proszki mogą zablokować jej mikroskopijne struktury i pozbawić właściwości. Nie zapomnij też wysuszyć kurtki po praniu. Jeśli tego nie zrobisz, na odzieży pojawią się przebarwienia, a wilgoć spowoduje rozwój grzybów i pleśni. Jeśli masz taką możliwość, susz kurtkę na świeżym powietrzu.

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    No pięknie, przyjeżdża do Szczytna przedstawiciel rządu, tego lepszego rządu i z kim się spotyka, z kandydatem. Panie ministrze naszym przedstawicielem, nas mieszkańców jest Burmistrz, nie jakiś kandydat, robicie to co tak bardzo krytykowaliscie, tak postępował PiS , jestem rozczarowany, myślałem że zmierzamy do normalności ale niestety widzę że nie. A ten pana kandydat z Łodzi, mieszkający w Myszyncu to podobno bezpartyjny z poza układow jak sam o sobie mówi. Żarty.

    Ja


    2024-03-26 08:45:15

Reklama