Reklama


Reklama

Jak pani Eugenia uratowała łabędzia


Eugenia Pac z Witowa ma 81 lat. Gdy staruszce nikt z urzędników gminnych i wojewódzkich nie chciał pomóc w ratowaniu łabędzia, odmówili jej nawet strażacy, zamówiła taksówkę, która przywiozła ją do zakładu fotograficznego w Szczytnie. Tam wywołała zdjęcia, na którym widać ptasią mękę. I z nimi pod pachą, aby udowodnić, że mówi prawdę wpadła do redakcji „Tygodnika Szczytna”. - Jesteście chyba moją ostatnią nadzieją – powiedziała.Historia pani Eugenii jest naprawdę niesamowita. Od końca ubiegłego roku opiekowała się dwoma małymi łabędziami, które najprawdopodobniej za późno się wykluły i nie były w stanie samodzielnie odlecieć do ciepłych krajów.

 

- Gdy pogoda była w miarę, to ja, ale i inni mieszkańcy Witowa coś tam podsypywaliśmy i ptaki miały się nie najgorzej – opowiada. - Gdy zaczęło mrozić łabędzie wyglądały coraz słabiej i wiedziałam, że potrzebna jest fachowa opieka. Dzwoniłam do gminy, ale tam powiedzieli mi, że nie są od tego. Że skoro ptaki są na wolności, to nic im nie będzie. Pani urzędniczka powiedziała, abym zadzwoniła do ochrony środowiska do Olsztyna. Zadzwoniłam. Tam odesłali mnie z powrotem do gminy. Aż mi się płakać chciało, że tak mnie traktują.

 

Urzędniczą przepychankę zwieńczył zgon

 

Podczas tej nierównej walki jeden z łabędzi zdechł. - Nie mogłam uwierzyć, że jest aż taka znieczulica wśród ludzi – mówi pani Eugenia. - Zadzwoniłam do straży pożarnej, ale tam powiedzieli mi, że nie mają odpowiedniego sprzętu, aby po łabędzia dostać się na jezioro. Walczyłam o życie tego ptaka jeszcze w piątek, sobotę i niedzielę. Dzwoniłam, gdzie mogłam, wielokrotnie do naszego urzędu. Jedna z urzędniczek powiedziała mi, że przyjadą, jak ptak będzie przymarzał do jeziora. „Tak, wtedy to chyba przyjedziecie, aby wziąć go już sobie na obiad” - pomyślałam. To było karygodne. Wiedziałam, że dłużej nie mogę czekać, bo i ten drugi łabędź nie przeżyje. Zamówiłam taksówkę i przyjechałam do Szczytna.


Reklama

 

„Ratunku, czwarta władzo!”

 

Pani Eugenia najpierw w zakładzie fotograficznym wywołała zrobione przez siebie zdjęcia, aby pokazać, jak wygląda sytuacja. A potem, w poniedziałek, 11 stycznia, wpadła do redakcji „Tygodnika Szczytno” z prośbą o pomoc.

 

- Jesteście ostatnią moją nadzieję, aby Bazia, bo tak nazwałam tego łabędzia, przeżyła – mówi.

 

Nie mieliśmy wyjścia, zaczęliśmy działać. Pominęliśmy jednak gminnych i wojewódzkich urzędników, którzy zabarykadowali się w swoich urzędach i średnio chciało im się ruszać gdzieś dalej, aby sprawdzić sytuację na miejscu, bo przecież koronawirus. Skontaktowaliśmy się z „ptasią strażniczką” z gminy Wielbark, o której kiedys pisaliśmy na naszych łamach. Opowiedzieliśmy historię pani Eugenii i łabędzia Bazia.

 

- Już organizuję pomoc – usłyszeliśmy w słuchawce telefonu od Barbary Link, która nie zastanawiała się ani chwili. - Mój współpracownik jedzie już do Witowa, ja też dojadę, jak tylko zaklepię miejsce w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie prowadzonych przez Fundację Albatros.

Reklama

 

Łabędź pod fachową opieką

 

Już w poniedziałek, o godzinie 17, łabędź Bazia został wyciągnięty z zamarzającego stawu i ruszył w drogę do ośrodka w Bukwałdzie.

 

- Widać było, że mieszkańcy Witowa dbali o niego, jak mogli, ale był w bardzo złym stanie. Myślę, że gdyby nie determinacja pani Eugenii i jej akcja ptak nie przeżyłby najbliższych dni – mówi Barbara Link, ptasia strażnicza z Fundacji Albatros. - Należą się jej ogromne brawa za wytrwałość. Jestem pełna podziwu, że ta 81-letnia staruszka nie dała się pokonać urzędnikom i temu systemowi, który, co tu dużo mówić swoją bezdusznością jednego łabędzia już zabił, a drugiego skazał na niechybną śmierć.Komentarze do artykułu

M

Brawo dla Pani Eugenii, wspaniałomyślna kobieta, przykro tylko że aż tak trzeba walczyć

dr

Wspaniała kobieta. A o indolencji urzędników wszelkich szczebli to już się nawet pisać nie chce. Praca na zasadzie 3P- do piętnastej, do piątku , do pierwszego. Znajdą milion argumentów na to , że nie mogli postąpić inaczej, a zabrakło po prostu empatii.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Sto lat bez dwóch pani Alicji (zdjęcia)
  Telefonicznie już życzyłam 200-stu lat w zdrowiu i szczęściu ale już nie długo osobiscie wyściskam kochaną ALICJĘ.( jak co roku od 50-ciu lat )????????????

  Monika WŁODARCZYKOWA


  2021-03-04 12:02:59
 • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
  12 lat to za długooo

  NSZ


  2021-03-04 09:44:05
 • Morsy drugie w rajdowym finale
  czego te morsy juz nie robily ho ho, teraz czas na wynalezienie szczepionki na Covid :) . Na pewno opanowali umiejętność włażenia w d..pę szczycieńskim burmistrzom

  ZenekM


  2021-03-04 09:35:07
 • Budowlane szaleństwo w Pasymiu trwa
  za chwile bedzie jak z Olsztynem (miasto pod Ostródą) , Szczytno pod Pasymiem :D

  Pofajdok


  2021-03-04 09:17:39
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Szanowny Panie nie tylko za zaistniałą sytuacje mozna obwiniac burmistrza (który jest delikatnie rzecz ujmująć mizerny na jego pocieszenie powiem ze poprzedni nie byli lepsi)ale przede wszystkim MIESZKAŃCÓW!!!, ktorzy wybieraja od lat tych samych cwaniaków, którzy usadzili dupska na fotelach radnych, radnych którzy od lat topią miasto. Panowie Kiersikowski, Łachacz, stare damy Czerw, Moczydłowska, RYbińska czy Boczarowe, Orzłowie, Siudaki, Staszaki ci ludzie od kilkunastu lat rzadza miastem. TO ich wyborczy ktorzy nie chca dopuscic świeżej krwi do rady miasta bo nie maja odwai na zmiana ale maja odwagę na wieczne narzekanie. jak slysze ze lepszy Robert Siudak czy Pawelek Krasowski bo od lat siedza w radzie, niz ktos nowy to mi rece i majtki opadają. Jak to miasto ma sie zmieniac. Głupota mieszkańców Szczytna jest porażająca ich krótkowzrocznosc odbiera wszelką nadzieję na to ze kiedys to miasto pojdzie do przodu. Mizerny bUrmistrz lansujacy sie na portalach spolecznosciowych i chwalący sie swoimi sukcesami ktore są kosmetyką.Otoczony swoimi przydupasami w polowie kadencji pokazuje jak złym byl wyborem...niestety mieliśmy wybór między fatalnym (KM), bardzo fatalnym(Gontarzewski marionetka PIS) i beznadziejnym wyborem (Wilczek). I tak w tym mieście jest od dziesięcioleci. Symbol ślimaka Cittaslow jest kwintesencja marazmu Szczytna. Niestety mieszkańcy krzyczą i oczekują ale sami nie chcą zmian.

  Pofajdok


  2021-03-04 09:16:29
 • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
  BARDZO DUŻO ZROBIŁA PANI DLA SZCZYTNA ZA SWOJEJ KADENCJI ,ZA CO BARDZO DZIĘKUJĘ I PEWNIE NIEJEDEN PRZYZNA MI RACJĘ -POZDRAWIAM

  MS


  2021-03-04 08:39:17
 • Zamaskowany mężczyzna napadł na bank w Rozogach (zdjęcia)
  Zamaskowany....???? to pewnie szok dla pracowników banku

  Karrramba


  2021-03-04 05:53:12
 • Orżyny bez sołtysa i... teatru, Domalewski zrezygnował
  Serdecznie pozdrawiam. Ciekawe czy mnie pamiętasz :) ja pamiętam ciebie jako ostoje spokoju i uczciwej pracy (nauki)

  Wiesiek Żyła


  2021-03-03 23:00:44
 • Alina Kobiałek: - Śmierć też wymaga oprawy (rozmowa)
  Super wywiad ciociu ????

  Roman K


  2021-03-03 21:06:15
 • Zamek odkryje swoje tajemnice w kwietniu
  Każdy potrzebuje czegoś innego. Zapewne dobrze byłoby gdyby było to czego Ty Danson potrzebujesz ale co wtedy z pozostałymi?

  mieszkaniec


  2021-03-03 10:47:35