Środa, 19 Czerwiec, Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Inwestycje na drogach krajowych w naszym powiecie


20 – tyle przetargów ogłaszać będzie olsztyński oddział GDDKiA w 2019 roku. Oczywiście – przetargów dotyczących inwestycji na drogach krajowych. Na liście tych zamierzeń figurują dwa odcinki dróg w obrębie naszego powiatu. W II kwartale roku ma być ogłaszany przetarg na rozbudowę 2 km drogi Dębówko-Szczytno, przy czym chodzi o odcinek bardziej „szczycieński”, bo ulice Śląską i Gizewiusza.Drugą „naszą” inwestycją ma być rozbudowa niespełna kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 53 między Korpelami a Szczytnem. Ten przetarg ma być ogłoszony dopiero w III kwartale bieżącego roku. Na razie nie są znane terminy samej realizacji, jednakże zważywszy na procedury, jakie takim przetargom towarzyszą (nawet jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że są te procedury uproszczone), budowy obu dróg można się spodziewać najwcześniej w kolejnym, czyli 2020 roku.

 

 

 

Ten rok natomiast zaowocuje co najmniej przebudową drogi krajowej łączącej Rozogi z Dąbrowami. Przetarg bowiem został rozstrzygnięty w roku ubiegłym, a we wrześniu podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą – Ostradą z Ostrołęki. W ramach tej inwestycji wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni drogi, dostosowana do obciążenia 115kN/oś. Jezdnia zostanie poszerzona do szerokości 8 m w Rozogach, na pozostałym odcinku do 7 m.

 


 

Przewidziana jest korekta łuków poziomych i pionowych. Przebudowane zostaną skrzyżowania, chodniki, zjazdy i odwodnienie drogi. Powstaną zatoki autobusowe. Wykonane będzie oznakowanie poziome i pionowe. Zostanie wybudowany również kanał technologiczny. Koszt tego zadania jest niebagatelny, bo sięga aż 26,8 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i buduj”, a na jej wykonanie Ostrada ma 15 miesięcy.

 

Nieznane są natomiast jeszcze ostateczne losy dotyczące drogi Szczytno – Olszyny, a przede wszystkim budowy ścieżki rowerowej. Przypomnijmy, iż o tę inwestycję zabiegają głównie mieszkańcy Olszyn pod wodzą sołtysa Zygmunta Rząpa. Podpisana przez ponad tysiąc osób petycja złożona została we właściwym ministerstwie i – jak informowaliśmy parę miesięcy temu – miała być wzięta pod uwagę. Chyba jednak nie od razu, skoro nie ma jej w tegorocznym planie przetargowym, a więc i w przyszłorocznym – budowlanym.

 

Fot.. Paweł AdamskiKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze