Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Ikea już stoi. Czy niepewność firm przełoży się na dramat pracowników?


Mimo coraz bardziej dramatycznej sytuacji firm w naszym powiecie spowodowanej koronawirusem nie widać tego jeszcze w statystykach Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. W marcu stan bezrobocia zwiększył się zaledwie o dwie osoby w porównaniu z lutym. To, że może być bardzo jednak źle widać za to na przykładzie wielbarskiej IKEI. Dwie fabryki z trzech już stoją. Pracuje tam 1600 osób.Jak informuje dyrektor Anna Gawryszczak z Ikei w Wielbarku dwie fabryki z trzech tam działających chwilowo zaprzestały produkcji.

 

- Na razie decyzja o dwutygodniowym przestoju dotyczy fabryki płyty i fabryki mebli – mówi. - Tartak wciąż pracuje. Choć nie wiem, co będzie od nowego tygodnia. Mamy jakiś plan awaryjny, ale na razie nie chciałabym o nim mówić. Za przestój załoga ma płacone przez pracodawcę.

 

Jak ostatecznie długa będzie to przerwa? - Jest to nowa sytuacja, z którą do tej pory się nie zetknęliśmy - mówi Anna Gawryszczak. - Nigdy nie walczyliśmy z czymś takim. Czekamy na rozwój sytuacji, bo od niej będą uzależnione dalsze ruchy.

 

Dwóch bezrobotnych wiecej

 

W fabrykach Ikei w Wielbarku pracuje około 1600 osób. To największy pracodawca w naszym powiecie. Szefostwo firmy na razie nie mówi o zwolnieniach. Ale tego wykluczyć nie można.

Mimo coraz bardziej dramatycznej sytuacji firm w naszym powiecie spowodowanej koronawirusem nie widać tego jeszcze w statystykach Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. Na wtorek, 24 marca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie zarejestrowanych było 2036 osób, zaledwie o dwie więcej niż na koniec lutego. Ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że to się wkrótce może zmienić, bo większość działalności zostało zawieszonych, wstrzymanych lub w najlepszym wypadku znacznie ograniczonych.


Reklama

 

 

Kwiecień będzie decydował

 

- Na razie nie mamy szczególnych zapytań od firm, które chciałby zredukować zatrudnienie, czy samych osób, które straciły pracę – mówi Beata Januszczyk, dyrektor PUP w Szczytnie. - Jakieś sygnały do nas docierają, ale na razie nie ma gwałtownych ruchów. Bardziej pytania.

 

Na razie. Bo po rozmowach z pracodawcami widać, że różowo nie jest. - Wszystko stoi, rozpędem marzec przetrwamy, pójdą wypłaty, może opłaty, ZUS i tyle – mówi nam jeden z przedsiębiorców działający na terenie naszego powiatu, który prosi jednak o zachowanie anonimowość. - Co dalej? Większość z nas nie będzie miała takich oszczędności, aby trwać w aktualnym stanie rzeczy. Zawieszą działalność lub ogłoszą upadłość. Nikt nie będzie potęgował swojego zadłużenia i czekał na jakiś cud.

 

 

Potrzebna pomoc

 

Z tą perspektywą liczy się Beata Januszczyk. - Wiem, że pracodawcy czekają z nadzieją na jakieś konkretne rządowe rozwiązania tej trudnej sytuacji – mówi. - Bardziej od koronawirusa niepokoi mnie sytuacja gospodarcza, do której on doprowadza. Myślę, że dopiero pod koniec kwietnia można będzie ocenić, jak wielkie będą to straty dla firm i mieszkańców naszego powiatu. Jeśli pracodawcy nie otrzymają odpowiedniej pomocy i nie utrzymają miejsc pracy to dopiero będzie dramat. Jeśli chodzi o nasz urząd to pracujemy w połowie składu, ale praca idzie normalnie. Bardzo zależy nam, by różnego rodzaju świadczenia doszły do odbiorów na czas. To zachowanie płynności przepływów jest w dzisiejszej sytuacji bardzo ważne.

ReklamaKomentarze do artykułu

L

To może warto wspomnieć też że Ikea od 6 kwietnia wysyła pracowników na przymusowe urlopy wypoczynkowe, korzystając bezprawnie z urlopów pracowników latając dziurę przestoju!!!

Felek

100 osób out. Wiec słabe info dajecie.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama