Wtorek, 26 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Ikea już stoi. Czy niepewność firm przełoży się na dramat pracowników?


Mimo coraz bardziej dramatycznej sytuacji firm w naszym powiecie spowodowanej koronawirusem nie widać tego jeszcze w statystykach Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. W marcu stan bezrobocia zwiększył się zaledwie o dwie osoby w porównaniu z lutym. To, że może być bardzo jednak źle widać za to na przykładzie wielbarskiej IKEI. Dwie fabryki z trzech już stoją. Pracuje tam 1600 osób.Jak informuje dyrektor Anna Gawryszczak z Ikei w Wielbarku dwie fabryki z trzech tam działających chwilowo zaprzestały produkcji.

 

- Na razie decyzja o dwutygodniowym przestoju dotyczy fabryki płyty i fabryki mebli – mówi. - Tartak wciąż pracuje. Choć nie wiem, co będzie od nowego tygodnia. Mamy jakiś plan awaryjny, ale na razie nie chciałabym o nim mówić. Za przestój załoga ma płacone przez pracodawcę.

 

Jak ostatecznie długa będzie to przerwa? - Jest to nowa sytuacja, z którą do tej pory się nie zetknęliśmy - mówi Anna Gawryszczak. - Nigdy nie walczyliśmy z czymś takim. Czekamy na rozwój sytuacji, bo od niej będą uzależnione dalsze ruchy.

 

Dwóch bezrobotnych wiecej

 

W fabrykach Ikei w Wielbarku pracuje około 1600 osób. To największy pracodawca w naszym powiecie. Szefostwo firmy na razie nie mówi o zwolnieniach. Ale tego wykluczyć nie można.

Mimo coraz bardziej dramatycznej sytuacji firm w naszym powiecie spowodowanej koronawirusem nie widać tego jeszcze w statystykach Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. Na wtorek, 24 marca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie zarejestrowanych było 2036 osób, zaledwie o dwie więcej niż na koniec lutego. Ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że to się wkrótce może zmienić, bo większość działalności zostało zawieszonych, wstrzymanych lub w najlepszym wypadku znacznie ograniczonych.


Reklama

 

 

Kwiecień będzie decydował

 

- Na razie nie mamy szczególnych zapytań od firm, które chciałby zredukować zatrudnienie, czy samych osób, które straciły pracę – mówi Beata Januszczyk, dyrektor PUP w Szczytnie. - Jakieś sygnały do nas docierają, ale na razie nie ma gwałtownych ruchów. Bardziej pytania.

 

Na razie. Bo po rozmowach z pracodawcami widać, że różowo nie jest. - Wszystko stoi, rozpędem marzec przetrwamy, pójdą wypłaty, może opłaty, ZUS i tyle – mówi nam jeden z przedsiębiorców działający na terenie naszego powiatu, który prosi jednak o zachowanie anonimowość. - Co dalej? Większość z nas nie będzie miała takich oszczędności, aby trwać w aktualnym stanie rzeczy. Zawieszą działalność lub ogłoszą upadłość. Nikt nie będzie potęgował swojego zadłużenia i czekał na jakiś cud.

 

 

Potrzebna pomoc

 

Z tą perspektywą liczy się Beata Januszczyk. - Wiem, że pracodawcy czekają z nadzieją na jakieś konkretne rządowe rozwiązania tej trudnej sytuacji – mówi. - Bardziej od koronawirusa niepokoi mnie sytuacja gospodarcza, do której on doprowadza. Myślę, że dopiero pod koniec kwietnia można będzie ocenić, jak wielkie będą to straty dla firm i mieszkańców naszego powiatu. Jeśli pracodawcy nie otrzymają odpowiedniej pomocy i nie utrzymają miejsc pracy to dopiero będzie dramat. Jeśli chodzi o nasz urząd to pracujemy w połowie składu, ale praca idzie normalnie. Bardzo zależy nam, by różnego rodzaju świadczenia doszły do odbiorów na czas. To zachowanie płynności przepływów jest w dzisiejszej sytuacji bardzo ważne.

ReklamaKomentarze do artykułu

L

To może warto wspomnieć też że Ikea od 6 kwietnia wysyła pracowników na przymusowe urlopy wypoczynkowe, korzystając bezprawnie z urlopów pracowników latając dziurę przestoju!!!

Felek

100 osób out. Wiec słabe info dajecie.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Miasto właścicielem placu zabaw
  Atrakcją byłaby tężnia solankową , trochę kasy własnej plus dotacją unijną bo można dostać na to , korzystny wpływ ma ona na układ oddechowy człowieka.

  Pięknie i zdrowo może być.


  2020-05-25 18:20:41
 • Trwają konsultacje, będą kolejne remonty ulic
  A o ul Pomorskiej to nikt nią pamięta

  Mieszkaniec


  2020-05-25 16:29:16
 • Przedszkola i szkoły wracają, ale burmistrz Mańkowski apeluje
  Ja na szczęście nie mam czego żałować, bo nie głosowałam na Mańkowskiego. Czułam, że to bardzo nieciekawy osobnik i intuicja mnie nie zawiodła. Burmistrz nie musi apelować do rodziców, bo oni doskonale wiedzą, co jest najlepsze dla ich dzieci.

  nina


  2020-05-25 14:41:06
 • Przedszkola i szkoły wracają, ale burmistrz Mańkowski apeluje
  Ja też szczerze....facet nie wie co to jest zarządzanie organizacją. Jedynie wie ,że nic nie wie. Najgorsze, to że nauczyciele zamiast uczyć dzieci, zajmują się polityką i pieniędzmi. Oni nie wiedzą nic po za \"ściemnianiem innym ,że pracują\", wiedzą jak tylko żyć na koszt ludzi. Mamy obecnie najgorsze czasy dla dzieci. Nauczyciele, co nie chcą uczyć dzieci \"DOBRZE\" , tylko utrzymać się na stołkach państwowych.

  Marian


  2020-05-25 13:21:07
 • Maseczki zza krat trafiły do potrzebujących
  I to się chwali:)

  ***


  2020-05-25 06:29:53
 • Przedszkola i szkoły wracają, ale burmistrz Mańkowski apeluje
  Szczerze to żałuję że głosowałem-am na burmistrza Mankowskiego..W d....ma z czym zwracają sie mieszkańcy porażka!!!!!!

  Szczytno


  2020-05-25 00:11:58
 • „Morsowe” maseczki trafiły do medyków
  Ludzie! Nie róbcie sobie PR na gruncie pandemii. Te maseczki mogą używać tylko prywatni ludzie - a nie medycy! Trzeba było stanąć pod Kauflandem, Carefour-em, Lidlem, Biedronką, czy innym supermarketem i rozdawać je przechodniom. Z drugiej strony - czy wiadomo, że osoby, które szyły te maseczki nie są nosicielami koronawirusa? Jak szef szpitala może tak nieodpowiedzialnie postępować?

  Taki sobie czytelnik


  2020-05-24 18:05:10
 • Dominik Górski pokieruje lecznictwem szpitala
  Nie masz racji. Taka operacja jest wykonywana w wielu szpitalach. Oczywiście są ograniczenia medyczne - nie u każdego tego rodzaju zabieg można wykonać (nie piszesz jaka to przepuklina). Niemniej cieszę się, że u Ciebie można było laparoskopię przepukliny wykonać. I cieszę się także, że laparoskopowo wykonuje się w Szczytnie parę innych zabiegów.

  Do Pacjenta


  2020-05-24 17:48:20
 • Nowoczesność tak, byle nie kosztem zdrowia
  Nikt nie zbadał szkodliwości paneli fotowoltaicznych więc niech nie wciskają kitu że wszystko jest ok. Niech budują takie instalacje w szczerym polu oddalonych od zabudowań o kilometr. Ja też nie chciałbym żeby przy moim domu była taka instalacja.

  Taka prawda


  2020-05-24 14:29:16
 • Dominik Górski pokieruje lecznictwem szpitala
  ale przepuchliny laparoskopem to tylko w niektórych szpitalach operują. W Szczytnie operują.

  Pacjent


  2020-05-24 11:57:50