Piątek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Historyczna wizyta w Jedwabnie


Gminną Bibliotekę Publiczną w Jedwabnie odwiedzili uczniowie SOSW w Szczytnie. Był to pierwszy z etapów ich historycznej wycieczki w ramach projektu, który przygotowały wspólnie nauczycielka i wicedyrektor szczycieńskiej placówki – Małgorzata Manelska oraz Iwona Pruszkowska.Projekt ma na celu m.in. rozwijanie zainteresowań historycznych oraz kształtowanie postaw patriotycznych u wychowanków SOSW w Szczytnie. Będzie realizowany przez cały rok szkolny.

 

- Na Mazurach widzimy piękno otaczającej nas przyrody, jednakże nie wszyscy znają historię tych miejsc, nie wszyscy wiedzą kim byli Mazurzy – mówi o idei projektu Małgorzata Manelska.

 

Gościem specjalnym wtorkowego spotkania w Jedwabnie był rdzenna mieszkanka gminy - Marta Matuszewska, która w wieku zaledwie 9 lat przeżyła tragiczne wydarzenia ze stycznia 1945 roku związane z wkroczeniem na te tereny Armii Czerwonej.

 

- Zwracam się do was, jako świadek tamtych niezwykle tragicznych dla mnie wydarzeń, w wyniku których straciłam prawie całą rodzinę, a ja sama zostałam kaleką. Cieszcie się, że możecie żyć w świecie bez wojen i tych wszystkich strasznych rzeczy, które są z nią związane. Ja nie miałam takiej możliwości – mówiła pani Marta do uczniów z SOSW.

 


Projekt pani Małgorzaty i Iwony nie obejmuje wyłącznie okresu wojennego i powojennego. Dużo miejsca poświęcono w nim również plebiscytowi na Warmii i Mazurach, którego okrągły jubileusz 100-lecia będziemy obchodzić już za rok.

 

- Wiele suchych informacji można znaleźć w internecie, ale tej historii żywej, tkwiącej w jeszcze żyjących ludziach, czy w miejscach o szczególnym znaczeniu historycznym, nawet jeśli tylko w wymiarze mikro, uczniowie nie znajdą w podręcznikach i nie nauczą się jej w szkole – mówi o formie edukacyjnej projektu pani Iwona Pruszkowska. - Chcemy pokazać wielokulturowość naszego regionu, wskazując, że mieszkali tu Niemcy, Mazurzy, Polacy, ale także inne nacje, na przykład Żydzi.

 

Obie nauczycielki przyznają, że praca nad projektem trwała dość długo, ale cieszy ją już pierwszy jego sukces - uznanie nie tylko u dyrekcji, ale i wśród uczniów placówki. W niektóre zadania projektowe włączy się też nasz współpracownik Robert Arbatowski, więc „Tygodnik” objął jego realizację patronatem medialnym.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.
  Autor: lik
  2019-11-14 12:57:30
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Komentatorze Masakra. To pruskie władztwo było administratorem terenów o których piszesz. Władztwo owe, jeżeli można tak powiedzieć, polegało na podległości (postawie wasalnej), w stosunku do seniora jakim była Korona Polska reprezentowana przez Króla Polskiego. Wynikało to ze strachu przed zbrojnym wygnaniem pogańskich plemion z tych terenów. W zamian za lenno, pozwolono im funkcjonować. Ci lennicy, nie Jagiełło i nie bitwa pod Grunwaldem, doprowadzili do upadku zakonu krzyżackiego. Bunt mieszczan (Prusinów) w miastach. Potem nastąpił POTOP SZWEDZKI. Prusowie stali się wasalami seniora KORONY SZWEDZKIEJ. Ponownie pozwolono im funkcjonować w zamian za pieniądze, dostarczanie żywności dla armii szwedzkiej. Potem nastąpiły rozbiory Polski i na tym gruncie wyrósł związek Państw Niemieckich i Prusinów w którym stroną dominująca byli Prusowie. Następnie wybuchła 1 wojna światowa. Na podglebiu tej wojny zaczyna odradzać się Polska. Wybucha 2 wojna światowa. Rolę jaką odegrały w tej wojnie Niemcy oraz bojówki NSDAP z naszego terenu znamy. Cel- ponowne utworzenie wielkiej rzeszy. Po jej zakończeniu państwa zwycięskie ( Wielka Brytania, Francja, Rosja, USA) podpisały w 1946 dekret o wymazaniu Prus z mapy. Argumentowały to tym, iż nie ma już nośnika ( ludzi czystej krwi) Prusinów. Zgodnie ustalono też, iż Prusowie będąc sami słabi wewnętrznie i militarnie, przez okres cichego istnienia prowokowały wojny pomiędzy krajami sąsiadów. Także zaodrzańskich Niemców . W ten sposób rozwiązano sprawę niemiecką. Zatem to co napisałeś \"nigdy polskie\", jest określeniem niejasnym mówiąc delikatnie. Przepraszam za tak szybkie przeskoki historyczne :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 11:26:33
 • W Szczytnie powstanie szkoła sportowa
  Ciekawe kto będzie dyrektorem szkoły sportowej. Bo jak będzie pani Afanasjef to powodzenia życzę.
  Autor: jaro
  2019-11-14 10:15:18
 • Ścieżka „po kolei” już otwarta (zdjęcia)
  Tomaszu I :-D Bed Gun
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 10:12:36
 • Nowa radna chce być bardziej otwarta
  Ponieważ tam rządzi Tata i jak on powie tak musi być, ale radna zachowała się bardzo nie w porządku ponieważ tak obiecała współpracować z Sąłtysową,a zachowała się jak nie powiem kto odwołując Sąłtysową która naprawdę bardzo dużo zrobiła,a jest dopiero 7 miesięcy ciekawe kto taki wysłał do Pani radnej list ponieważ naprawdę mieszkańcy nic o tym nie wiedzieli a podpisy które zbierali to nie były na odwołanie sołtysa tylko na zebranie z Panią wójt więc mam taką nadzieję, że wreszcie ktoś z tym porządek zrobi wstyd Pani radna.
  Autor: Odpowiedź dla sebek22
  2019-11-14 08:34:59
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Po co pytać o to burmistrza lepiej Panią zastępcę, burmistrz zważywszy na jego doświadczenie mógłby odpowiedziec na pytania dotyczace sportu lub sportu...
  Autor: Karol
  2019-11-14 08:29:41
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  ...tak, pracownicy obsługi już dostali pisma z propozycją zmniejszenia wymiaru zatrudnienia... lub w ogóle wypowiedzenia. Szkoda tylko, że konserwator, który jest mężem pani wicewójt zostaje na pełnym etacie i to z niezłą pensją. To się nadaje do mediów!
  Autor: Była zwolenniczka wójta
  2019-11-13 19:31:51
 • Policyjne mury pną się do góry (komentarze mieszkańców)
  Niczego to nie zmieni, szkoda tylko na niego pieniędzy. Policjanci w większości będą pełnili służbę w Szczytnie. Komuna wraca. Jeszcze brakuje GS.
  Autor: krajan
  2019-11-13 17:36:33
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  A czemu miałby się Mazurami zajmować wtedy? Toć tu pruskie (krzyżackie) władztwo było od czasów tzw. pogańskich, a nigdy polskie.
  Autor: Masakra
  2019-11-13 12:19:13
 • Trzynasta porażka SKS Szczytno
  Właściwie to sks szczytno już się pożegnał z liga okręgowa. Z 15 porażkami w lidze nie mają szans na utrzymanie. A nie zapowiada się że będzie lepiej.
  Autor: Xyz1995
  2019-11-13 10:03:57