Piątek, 24 Styczeń, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Harcerze wracają do Szczytna


Letnie spotkania tych, którym idea harcerstwa była bliska, najwyraźniej zaowocowały. Grupa harcerzy pokazała się podczas jarmarku Bożonarodzeniowego. Można ich było spotkać (i porozmawiać) przy stoisku podstawowej „dwójki”. Ich „motorem napędowym” jest Beata Piwowarska, instruktor Hufca Warmińskiego ZHP i nauczycielka w SP 2. Panią Beatę na okoliczność harcerstwa „przesłuchujemy”.Od ilu lat słuch o harcerzach w Szczytnie zanikł?

 

Wróciłam do Szczytna 15 lat temu i już właściwie wtedy nie było w mieście harcerstwa. Podejmowałam szereg prób, by je zaktywizować, ale nic z tego nie wychodziło. Latem przeczytałam o pierwszym spotkaniu, którego celem miałoby być przywrócenie szczycieńskiego harcerstwa do życia i to mnie zmobilizowało. W kolejnych już uczestniczyłam i... tak to się właściwie zaczęło. Nie sposób pominąć faktu, że spory w tym udział ma burmistrz, ale też akceptacja dyrektorów szkól i zaangażowanie komendy Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP.

 

Zaczęło się chyba dość dawno temu, bo nikt nie zostaje tak aktywnym harcerzem z dnia na dzień...

 

Oj dawno! Obietnice zucha złożyłam w 1977 roku, później przyrzeczenie harcerskie, a jeszcze później zobowiązanie instruktorskie. Pierwsze dwa w Bartoszycach, trzecie już w Szczytnie, bo tu się uczyłam. Wiele lat później, pracując już w szkole w Tylkowie, udało mi się tam przyczynić do powołania gromady zuchowej i drużyny harcerskiej. Obie istnieją i działają do dziś, a na doroczne spotkania przyjeżdżają zuchy i harcerze, które dziś już studiują. Drużynową harcerzy jest tam teraz druhna, która zaczynała swoją przygodę z ZHP jako 7-letni zuch, właśnie w Tylkowie.

 

Skąd ta pasja w pani?

 

Nie wiem. Naprawdę. W mojej szkole do zuchów zapisywano wówczas hurtem, wszystkie dzieciaki. Ale mi się spodobało. Trudno mi powiedzieć co najbardziej. Ale z perspektywy lat oceniając postawiłabym na to, że spodobali mi się ludzie, ich życzliwość, zaangażowanie, porządek i dyscyplina, niekoniecznie w tej kolejności. Harcerstwo uczyło samodzielności, odpowiedzialności, kreatywności, czyli właściwie wszystkiego tego, czego dziś wielu dzieciom brakuje.


Reklama

 

Dziś uda się wrócić do tych idei? Da się dzieci tego właśnie nauczyć?

 

Zdecydowanie tak. Dzieci są takie same. Czy dziś, czy pół wieku temu. Warunki są inne, okoliczności, otoczenie, możliwości... Ale nie dzieci. Więc tak, można je tego nauczyć, może tylko innymi metodami, niż stosowane były w poprzedniej epoce, trzeba im tylko wskazać drogę. Działa mnóstwo różnych organizacji i stowarzyszeń, ale luka po ZHP w Szczytnie nie została przez żadne zastąpiona. Być może nam uda się ją wypełnić.

 

Jak to wygląda obecnie?

 

Jesteśmy na etapie tworzenia zespołu kadry: młodej, aktywnej, twórczej. Nie jest to tak proste, jak niegdyś. Dziś od dorosłych osób, które będą prowadziły drużyny czy gromady, wymagana jest szeroka wiedza, w tym pedagogiczna. Dlatego dobrym „materiałem” są nauczyciele, chociaż tu zdania są podzielone. Część przeszkolonej kadry już jest. W grudniu planujemy pierwsze spotkania organizacyjne z rodzicami, a w styczniu ruszamy z naborem do gromad i drużyn w szkołach podstawowych: dwójce i szóstce. Także w grudniu, po raz pierwszy od wielu lat, w Szczytnie zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju, dostarczone i rozprowadzone przez harcerzy, czyli zgodnie z wieloletnią tradycją. Do Szczytna to światło dotrze 17 grudnia, a każdy mieszkaniec będzie mógł je wziąć i zanieść do własnego domu. O tym, gdzie i kiedy to nastąpi – jeszcze powiadomimy.

 

 

Jakie perspektywy? Widzi pani szansę?

 

Reklama

Wstępne nasze działania i rozmowy wskazują na to, że tak. Wielu rodziców jest zainteresowanych tym, by ich dzieci uczestniczyły w harcerskich działaniach. Zresztą pamiętam, że jak zaczęła działać gromada zuchowa w Tylkowie, to mieliśmy telefony od mieszkańców Szczytna czy mogą swoje dzieci przywozić na zbiórki. To dobrze wróży harcerstwu w Szczytnie.

 

Pamiętam tę harcerską aktywność sprzed pół wieku. Czy dzisiejsza różni się od tej dawnej i czym ewentualnie?

 

Idea jest ta sama. Podstawowe zasady działania też. Troszkę zmieniły się struktury, ale to akurat nie jest najważniejsze. Dla mnie osobiście tak naprawdę nie zmieniło się nic. Harcerstwo to szkoła życia. Życia przez wielkie Ż. To koleżeństwo, wzajemne zaufanie, przyjaźń. To bycie człowiekiem dla drugiego człowieka i jednocześnie świetna zabawa. Czego chcieć więcej?

 

 

 

 

 

Wszelkie informacje dodatkowe osoby zainteresowane działalnością ZHP w Szczytnie mogą uzyskać drogą mailową: beata_p1@interia.pl

 

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Marek Płaczkiewicz

Nie będę się sprzeczał ale pierwsze najważniejsze kroki w \"Powrocie Harcerstwa w Szczytnie\" poczynił Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej hm. Maciej Micielski. To dh Maciej spotykał się z Burmistrzem . Wynikiem tych spotkań było spotkanie w Urzędzie Miasta. Druhno Beato nie można sobie przypisywać zasług innych osób.

Stasinek

Piksa - trzymam za Ciebie kciuki!!!

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama