Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

„Gratisy” za kilka setek, to się nazywa „promocja”


Im więcej towaru sklep sprzeda, tym więcej zarobi – to żadna tajemnica. Byle odbywało się to uczciwie. W jednym ze szczycieńskich sklepów, działających w sieci „Neonet” o tej zasadzie zapomniano. Mogło się sprzedawcy wydawać, że panią, zaliczającą się już do zacnego grona seniorek, łatwo będzie „podpuścić”. Udało się, ale na bardzo krótko.Oto relacja klientki sklepu. W ramach "Black Friday" chciałam zakupić pralkę. Udałam się między innymi do sklepu Neonet. Przesympatyczny sprzedawca p. Michał od wejścia do sklepu służył pomocą. Doradził, że najlepszym wyborem będzie pralka wartości nieco ponad 1300 zł, do której jako gratisy dołącza płyny do płukania 2 sztuki, żele do prania 3 sztuki, środek do czyszczenia pralki oraz suszarkę na prania. Zachęcona gratisami zdecydowałam się na proponowany zestaw. Początkowo otrzymałam fakturę bez wykazanych pozycji, tylko z ogólną kwotą, a zamawiałam też transport i montaż, poprosiłam więc o fakturę szczegółową.

 

W domu, czekając na dostawę dokładnie zapoznałam się z tym dokumentem. Okazało się, że zaoferowane mi „gratisy” kosztowały, i to słono, w sumie prawie 340 zł, a sama pralka tyle, ile podawano na stronie internetowej sieci, czyli 899 zł. To nie był jeszcze koniec przygody z zakupem, bo zamiast nowej, fabrycznie pakowanej pralki, dostarczono mi egzemplarz powystawowy, poobklejany taśmami, naklejkami sklepowymi, których nie można usunąć. Oburzona wróciłam do sklepu.


Reklama

 

Kierowniczka (właścicielka?) nie była z kolei oburzona nieuczciwością swojego pracownika wobec klienta, czyli mnie. Ostatecznie zwrócono mi nadpłaconą kwotę, by gratis rzeczywiście był gratisem, a następnie wymieniono egzemplarz pralki na rzeczywiście nowy. Nie odbyło się to jednak w miłej atmosferze, a dopiero po groźbach, że o zaistniałej sytuacji zawiadomię władze sieci (co zresztą zrobiłam) i opiszę zdarzenie w internecie. W odpowiedzi usłyszałam: „A niech pani sobie pisze, nawet i do prasy, jeśli tu jakaś jest”. No to napisałam... Z komentarzy, które ukazały się już pod wpisem w internecie wynika, że w podobny sposób oszukiwani byli też inni.

 

Nic dodać – nic ująć. Pozostaje jedynie edukować i informować o tym, jakie prawa przysługują konsumentom.

 

EKSPERT KOMENTUJE

 

Przedsiębiorca winien w sposób jasny i rzetelny informować konsumentów na temat towarów, a informacje te nie powinny wprowadzać w błąd. Cena to podstawowa informacja jaką konsument powinien otrzymać.

Reklama

 

Twierdzenie przez sprzedawcę, że niektóre artykuły dołączone do towaru kupowanego są gratis, w sytuacji, gdy ewidentnie ich cena jest wyszczególniona na fakturze, może stanowić nieuczciwą praktykę rynkową, której stosowanie wobec konsumentów jest zabronione.

 

Naruszenie przez przedsiębiorcę przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym otwiera przed konsumentami określone możliwości działania. Przede wszystkim jednak konsument może domagać się naprawienia szkody, jak również unieważnienia umowy wraz z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń oraz zwrotu przez przedsiębiorcę kosztów związanych z nabyciem produktu (np. koszty dowozu czy uruchomienia sprzętu).

 

Katarzyna Kostiuk

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w SzczytnieKomentarze do artykułu

Zenobiusz

Niestety sprzedawcy muszą sprzedawać ponieważ mają nałożone plany i muszą je wykonać.

Lipon

Stara wariatka....

Mariola

Proszę uważać w tym sklepie również na raty. Próbowałam kupić telefon i od sprzedawcy otrzymałam informacje ze nie otrzymałam zgody na raty zero jednak mogę otrzymać raty 0% gdzie cześć opłaty pójdzie na przedłużona gwarancje Za 850 zł . Odwiedziłam inny sklep gdzie z AGD mówiąc o tym co usłyszałam - otrzymałam informacje ze to sprzedawca decyduje jakie raty wypisze czy oprocentowane czy zero. Jeśli w ofercie sklep ma takie raty nie powinien oszukiwać klienta na ubezpieczenie czy gwarancje , wielka bzdura było mówienie ze nie dostałam zgody na raty skoro przeszły w identycznym banku.

Jasio

Seniorka popadła w tarapaty ... Szkoda gadać....

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Szanowni, na zdjęciu nie widać żeby to było miejsce dla niepełnosprawnych więc skąd kierowca pojazdu obok mógł wiedzieć, że jest to auto osoby niepełnosprawnej, musiałby najpierw obejrzeć dokładnie sąsiadujące pojazdy w celu poszukiwania naklejek, kto tak robi, gdzie są takie zapisy w kodeksie ruchu drogowego ? Skoro kierowca zaparkował na miejscu, które nie jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych nie może oczekiwać, że ktoś kto parkuje obok pozostawi 2m odległości, założę, się, że także zostałby sfotografowany za zajęcie dwóch miejsc parkingowych i zwymyślany od \"ślepych\" przez Waszą redakcję. Proszę tak łatwo nie obrażać kierowcy z tego zdjęcia , uważam, że artykuł jest niestosowny, może niech autorzy lepiej wystosują prośbę do władz miasta o utworzenie większej ilości miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zamiast obrażać innych, w dodatku obrażając przy tym o ironio niedowidzących i nie, nie jestem właścicielem pojazdu ze zdjęcia. Więcej empatii dla wszystkich ludzi.

  Kierowca


  2020-05-28 12:21:25
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić (naprawdę nie rozumiem) dlaczego projekty tyle kosztują. W każdym urzędzie siedzą urzędnicy, którzy skończyli szkoły i mają papiery architektów. Czy nie można zrobić tego taniej? Drugi pomysł, to może znaleźć studentów architektury i może w ramach pracy dyplomowej mogliby stworzyć coś takiego.

  WCpiker


  2020-05-28 10:47:19
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A czy pisząc o takim parkowaniu upewniono się kto zaparkowawał drugi i tak blisko

  Mark


  2020-05-27 16:35:56
 • 29-letni kierowca, który potrącił bliźnięta trafi do aresztu
  Ja nie rzucę w niego kanieniem ale sprawię jedynie,że rodzina jego będzie opłakiwać buhahaha!

  kat


  2020-05-27 16:03:00