Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Granaty pod podłogą domu w Wielbarku


To dopiero bombowe znalezisko! Pod podłogą własnego domu mieszkaniec Wielbarka znalazł pięć sztuk granatów nasadkowych z czasów II wojny światowej. Trafił na nie podczas remontu. Znaleziskiem „zaopiekowali się” saperzy.

 


  • Data:

Mężczyzna na te nietypowe znalezisko natknął się podczas prac gospodarczych przy zrywaniu podłogi w domu. O znalezisko, 4 lipca poinformowani zostali policjanci ze Szczytna.


Reklama

 

- Na miejsce pojechał patrol policji, który potwierdził zgłoszenie – mówi Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji. - 5 sztuk niewybuchów znajdowało się pod deskami starej podłogi. Do czasu przybycia wyspecjalizowanej jednostki wojskowej, policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia. W trakcie ustalania okoliczności wyszło również na jaw, że nieświadomy zagrożenia właściciel domu wyniósł niewybuchy na zewnątrz.

 

 

Szczycieńscy policjanci z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego potwierdzili, że znalezisko to granaty nasadkowe kal. 30 mm w ilości 5 sztuk produkcji niemieckiej z czasów II wojny światowej. Przybyły patrol rozminowania zabezpieczył niewybuchy. Żołnierze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu zabezpieczyli granaty, aby w bezpiecznych warunkach je zneutralizować.

Reklama

 

 

Policja przypomina!

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, czy przenosić! W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

 



Komentarze do artykułu

WK

Niewybuch – każdy przedmiot zawierający materiał wybuchowy w stanie wolnym, który powinien zdetonować, jednak pomimo stworzenia warunków koniecznych do tego procesu nie doszło do wybuchu. Podobnym pojęciem jest niewypał, który odnosi się jednak nie do ładunku wybuchowego, lecz do ładunku miotającego.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama