Wtorek, 30 Listopad
Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka -

Reklama


Reklama

Gminy stawiają na rozwój budownictwa mieszkaniowego


Jest szansa, że w Orzynach powstaną pierwsze w naszym powiecie mieszkania na wynajem w ramach rządowego programu. Podobnie może być w Pasymiu. Wójt Gminy Dźwierzuty Marianna Szydlik oraz burmistrz Pasymia Cezary Łachmański podpisali w tej sprawie porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości.Podczas parafowania umowy obecny był też poseł Michał Wypij.

 

- Program zakłada budowę mieszkań komunalnych wyłącznie pod wynajem lub z opcją dochodzenia do własności (rata za mieszkanie doliczana będzie do czynszu) – wyjaśnia wójt Marianna Szydlik. - To realna szansa na własne „M” dla rodzin, które nie mogą otrzymać kredytu z banku komercyjnego na jego zakup.

 

Gmina Dźwierzuty jest już gotowa na realizację tego typu inwestycji.

 

- Mamy projekt budowlany z prawomocnym pozwoleniem na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych na działce w miejscowości Orzyny – dodaje wójt Szydlik. - Teraz zaczynamy szacować koszty inwestycji, możliwe do uzyskania kwoty dofinansowania, a także robimy symulacje cen mieszkań/czynszów dla potencjalnych najemców i chętnych na wykup.


Reklama

 

Uczestnictwem w rządowym programie zainteresowana jest także gmina Pasym. Porozumienie z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości podpisał też burmistrz Cezary Łachmański.

 

- Założenia rządowego programu są bardzo zbliżone do naszego, gminnego, który próbowaliśmy zrealizować -przypomina burmistrz. - Mieliśmy praktycznie wszystko przygotowane, a przede wszystkim pewnych chętnych na 18 mieszkań, które miały się znaleźć w budynku. Niestety, wzrost cen spowodował, że planowane wcześniej koszty budowy 1 m2 powierzchni mieszkalnej stały się nierealne, więc zainteresowani mieszkańcy musieli się wycofać z wcześniejszych deklaracji. Teraz możemy wrócić do naszych planów, bo dotacja rządowa co najmniej zniweluje tę różnicę cenową.

 

Jeśli rządowy program ruszy (na razie wszystkie podejmowane działania stanowią jeszcze tylko „przymiarkę” do jego uruchomienia) wówczas Pasym udostępni grunt pod budowę.

Reklama

 

- Możemy przekazać także dokumentację, bo właściwie mamy wszystko gotowe do rozpoczęcia budowy. Brakowało tylko pieniędzy – mówi Łachmański. - Chcemy też, aby ewentualne nowe mieszkania powstały wyłącznie z tzw. opcją wykupu. Myślę, że te osoby, rodziny, które chciały uczestniczyć w naszym gminnym programie budownictwa mieszkaniowego, chętnie skorzystają z nowej możliwości. A zainteresowanie w gminie było spore: mieliśmy pewnych lokatorów i przyszłych właścicieli wszystkich mieszkań, czyli 18, a z mniejszym czy większym natężeniem zainteresowanych było 40 rodzin.Komentarze do artykułu

artur56

To ten gość co obiecał bokserom ?

Napisz

Reklama


Komentarze