Reklama


Reklama

Gmina pomaga remontować kościółek proboszczowi


Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanach dostanie od gminy Szczytno 25 tys. zł. Ma to pomóc proboszczowi księdzu Jackowi Bacewiczowi odrestaurować główne wejście do kościoła oraz zakrystii. Prace będą kosztowały jednak znacznie więcej.Dotacja to efekt działającego w gminie Szczytno programu wspierania dziedzictwa kulturalnego.

 

- Staramy się dbać o nasze gminne zabytki – mówi wójt Sławomir Wojciechowski. - Parafia w Szymanach nie jest jedyną, która korzysta z naszej pomocy. Środki trafiły już między innymi do parafii w Trelkowie, czy Lipowcu. Odnawiamy też zabytkową świetlicę w Trelkowie. To naprawdę ważne działania, bo utrzymanie zabytków w dobrej kondycji jest w interesie nas wszystkich.

 

Ksiądz Jacek przy pomocy gminnych funduszy chce wymienić kolumny znajdujące się przed wejściem do kościoła, odbudować schody i posadzki. Odnowione ma być też wejście do zakrystii. Dokładny koszt prac nie jest jeszcze znany, bo proboszcz czeka na kosztorys.


Reklama

 

- Myślę, że prace ruszą w lipcu i potrwają około miesiąca – mówi. - Ale bez wątpienia nasz kościółek nabierze świeżości, wyglądu i bezpieczeństwa.

 

To nie pierwszy remont, jaki wykonuje ksiądz Jacek, który jest w Szymnach proboszczem od 2003 roku.

 

- Właściwie wciąż tu się coś remontuje – śmieje się proboszcz. - Zabytki mają to do siebie, że potrzebują stałej opieki. Parokrotnie kościół był odmalowywany wewnątrz i zewnątrz. Wybudowaliśmy nowe ogrodzenie, po tym jak w stare jechał samochód. Jedną z pierwszych inwestycji było założenie ogrzewania.

 

Oficjalnie parafia w Szymanach liczy 2057 osób. Ale realnie jest ich około 1500. Kościół w Szymanach zbudowali ewangelicy. W czwartą niedzielę Adwentu 1938 roku odbyło się poświęcenie. Parafia istniała już od 1901 roku. Kościół został po wojnie przekazany katolikom (14 października 1980 r.). Biskup Józef Glemp utworzył tu 24 maja 1981 roku parafię (przez oddzielenie od parafii Wielbark Szyman i Szymanek oraz oddzielenie od parafii Szczytno Nowin, Saska Wielkiego i Saska Małego).

Reklama

 

Budynek kościoła jest murowany z cegły, na fundamentach z kamienia ciosanego, niski, jednonawowy, z płytkim prezbiterium, niewyodrębnionym z zewnątrz. Niska wieża drewniana wbudowana w zachodnią część nawy.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2020-10-21 16:45:45

Gmina podaruje powiatowi drogi

  • Poniedziałek, 2020-08-10 17:44:31

Kłusownik na „wspomaganiu”

  • Środa, 2020-07-01 15:31:08

Gmina tworzy PSZOK w Kamionku

  • Wtorek, 2020-06-09 10:22:47

Gmina z bezludnymi wsiami

Reklama


Komentarze