Reklama


Reklama

Gmina pomaga remontować kościółek proboszczowi


Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanach dostanie od gminy Szczytno 25 tys. zł. Ma to pomóc proboszczowi księdzu Jackowi Bacewiczowi odrestaurować główne wejście do kościoła oraz zakrystii. Prace będą kosztowały jednak znacznie więcej.Dotacja to efekt działającego w gminie Szczytno programu wspierania dziedzictwa kulturalnego.

 

- Staramy się dbać o nasze gminne zabytki – mówi wójt Sławomir Wojciechowski. - Parafia w Szymanach nie jest jedyną, która korzysta z naszej pomocy. Środki trafiły już między innymi do parafii w Trelkowie, czy Lipowcu. Odnawiamy też zabytkową świetlicę w Trelkowie. To naprawdę ważne działania, bo utrzymanie zabytków w dobrej kondycji jest w interesie nas wszystkich.

 

Ksiądz Jacek przy pomocy gminnych funduszy chce wymienić kolumny znajdujące się przed wejściem do kościoła, odbudować schody i posadzki. Odnowione ma być też wejście do zakrystii. Dokładny koszt prac nie jest jeszcze znany, bo proboszcz czeka na kosztorys.


Reklama

 

- Myślę, że prace ruszą w lipcu i potrwają około miesiąca – mówi. - Ale bez wątpienia nasz kościółek nabierze świeżości, wyglądu i bezpieczeństwa.

 

To nie pierwszy remont, jaki wykonuje ksiądz Jacek, który jest w Szymnach proboszczem od 2003 roku.

 

- Właściwie wciąż tu się coś remontuje – śmieje się proboszcz. - Zabytki mają to do siebie, że potrzebują stałej opieki. Parokrotnie kościół był odmalowywany wewnątrz i zewnątrz. Wybudowaliśmy nowe ogrodzenie, po tym jak w stare jechał samochód. Jedną z pierwszych inwestycji było założenie ogrzewania.

 

Oficjalnie parafia w Szymanach liczy 2057 osób. Ale realnie jest ich około 1500. Kościół w Szymanach zbudowali ewangelicy. W czwartą niedzielę Adwentu 1938 roku odbyło się poświęcenie. Parafia istniała już od 1901 roku. Kościół został po wojnie przekazany katolikom (14 października 1980 r.). Biskup Józef Glemp utworzył tu 24 maja 1981 roku parafię (przez oddzielenie od parafii Wielbark Szyman i Szymanek oraz oddzielenie od parafii Szczytno Nowin, Saska Wielkiego i Saska Małego).

Reklama

 

Budynek kościoła jest murowany z cegły, na fundamentach z kamienia ciosanego, niski, jednonawowy, z płytkim prezbiterium, niewyodrębnionym z zewnątrz. Niska wieża drewniana wbudowana w zachodnią część nawy.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Półtora roku za kolegę
  Puknij się w swój pusty łeb.

  do ali


  2021-01-28 11:54:03
 • Badanie ankietowe mieszkańców powiatu
  Ta ankieta znajduję się także na stronie Urzędu Miasta w Szczytnie. Nie ma tam pytań o dane wrażliwe. Bardziej skupia się na różnorakiej aktywności mieszkańców danej gminy. Warto poświęcić trochę czasu i wypełnić. Ja tak zrobiłam. Pozdrawiam

  Szczytnianka


  2021-01-28 11:35:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  POdobno koza w Senegalu zmarła po szczepionce na tego to wirusa

  Seneka


  2021-01-28 02:35:20
 • Badanie ankietowe mieszkańców powiatu
  Co to za podstęp z tą ankietą ,wyłudzenie danych do jakiegoś przekrętu ?!

  Coś dla policji.


  2021-01-27 20:19:14
 • Półtora roku za kolegę
  Co to jest za kara ??? za zabicie człowieka !!! złodziejaszek ze sklepu jak zasunie konserwę dostaje większy wyrok. Popaprany kraj.

  ali


  2021-01-27 15:30:19
 • Jak pani Eugenia uratowała łabędzia
  Wspaniała kobieta. A o indolencji urzędników wszelkich szczebli to już się nawet pisać nie chce. Praca na zasadzie 3P- do piętnastej, do piątku , do pierwszego. Znajdą milion argumentów na to , że nie mogli postąpić inaczej, a zabrakło po prostu empatii.

  dr


  2021-01-27 14:51:55
 • Stara Gwardia nie rdzewieje...
  Niestety z powodu Corona Wirusa nie doszlo do naszego spotkania w czerwcu 2020, zostalo ono przelozone na rok 2021 , aczkolwiek z tego samego powodu stoi ono pod znakiem zapytania. Czekamy do konca maja aby podjac ostateczna decyzje. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych Krzysztof Żelaskowski

  Krzysztof Żelaskowski


  2021-01-27 13:17:00
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  A co ma do zaoferowania dla miasta PIS czy PSL. Pierwszy jest wszystkiemu przeciw a drugi raz za a za chwilę przeciw. Dzieciaki, nie dostali chyba cukierków i się popłakali. A najgłośniej to chyba ten malutki .

  ryk


  2021-01-27 07:33:40
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Trudno się czyta te wpisy. ktoś kto ma trochę pojęcia wie że wszystkie wydatki są na komisjach uzgadniane, na tej podsdtawie tworzona jest dokumentacja za którą miasto płaci, a potem radni się wycofują bo pewnie chcą ugrać coś dla siebie (nie mieszkańców) ale za ich kompetencje płacimy wszyscy. Zobaczcie projekty z poprzedniej kadencji (2 mln) w błoto. Teraz dzieje się to samo, a robią to ci sami radni. Mają nas wszystkich gdzieś liczą się tylko oni.

  kol


  2021-01-27 06:41:11
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 10.)
  wyroki wykonywane na komunistach w Szczytnie były słuszne

  Seneka


  2021-01-26 22:25:20