Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Gmina inwestuje w mieszkania, mają być tanie i nowoczesne


– Jest to możliwe dzięki temu, że to my zaciągamy kredyt – wyjaśnia.

Kupić mieszkanie będzie mógł każdy zainteresowany. Budynek miałby pomieścić 12 rodzin.

  • Data:

– Jest to możliwe dzięki temu, że to my zaciągamy kredyt – wyjaśnia.

Kupić mieszkanie będzie mógł każdy zainteresowany. Budynek miałby pomieścić 12 rodzin.

- Proponowane przez nas rozwiązane kierowane jest przede wszystkim do ludzi młodych (choć nie tylko), nie posiadających pełnej zdolności kredytowej na zakup własnego mieszkania. To spółka, na przekazanej przez Gminę Pasym działce, wybuduje obiekt za uzyskany z banku kredyt – mówi Ireneusz Rosik z ZGKiM.

Spółka zakłada, że poszczególne rodziny będą przez 15–20 lat spłacać co miesiąc ratę za mieszkanie, aż do momentu, kiedy zobowiązanie zostanie w całości uregulowane. - Założeniem projektu jest, że spółka nie będzie z tego tytułu czerpała zysków. Cały proces inwestycyjny odbędzie się praktycznie po kosztach, czyli należy przyjąć, że mieszkania powinny być o 20–30% tańsze od oferowanych na rynku – wyjaśnia Rosik. - Oprócz raty za mieszkanie lokatorzy będą oczywiście uiszczać również opłaty eksploatacyjne związane z utrzymaniem mieszkania. W sumie miesięczne opłaty połączone z wykupem mieszkania powinny oscylować w granicach wysokości czynszu, jaki dana rodzina płaciłaby wynajmując podobny lokal od prywatnego właściciela – dodaje.


Reklama

 

Przestronny i nowoczesny

Wybudowany obiekt ma być nowoczesny, energooszczędny, wyposażony w instalację fotowoltaiczną i być może pompy ciepła, co spowoduje, że koszty jego eksploatacji będą stosunkowo niewielkie. Obok powstałego budynku planowane jest wybudowane również parkingu, podjazdów oraz placu zabaw. - Budynek mieszkalny ma być oddany w stanie deweloperskim, czyli mają być zamontowane główne drzwi do mieszkania, wstawione okna, wykonane tynki i posadzki, jednak bez białego montażu, glazury, terakoty, paneli, itp. – mówi pan Ireneusz.

 

Najważniejsza ankieta

Warunkiem rozpoczęcia budowy jest wyłonienie osób, które będą tworzyły spółkę i staną się właścicielami mieszkań. Zainteresowani muszą więc wypełnić specjalna ankietę. - Dane z ankiety pozwolą nam poznać opinie osób zainteresowanych, a także prawidłowo ocenić skalę potrzeb mieszkańców w zakresie budownictwa komunalnego z sukcesywnym wykupem mieszkań, realizowanego w ramach budowy nowych budynków mieszkalnych. Uzyskane z ankiety dane pozwolą nam opracować koncepcję budowy pierwszego domu dwunastorodzinnego – podsumowuje Rosik.

Reklama

Ankietę można pobrać na stronie internetowej urzędu miasta i ZGKiM. Można ją również wziąć z sekretariatach UM i ZGKiM . Należy je składać do 28 kwietnia. W przypadku pytań można kontaktować się telefonicznie dzwoniąc pod nr 89 6212168.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama