Wtorek, 30 Listopad
Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka -

Reklama


Reklama

Gmina dopłaca do sterylizacji


Drugi rok z rzędu prywatni właściciele psów z terenu gminy Jedwabno mogą skorzystać z budżetowej dopłaty, jeśli zdecydują się na sterylizację swoich pupili. To jedno z działań, realizowanych w ramach gminnego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności.- Wystarczy złożyć wniosek, który jest zamieszczony na gminnej stronie internetowej albo zadzwonić do mnie – mówi Katarzyna Kosin-Orzechowska z Urzędu Gminy w Jedwabnie, która czuwa nad realizacją wspomnianego programu. - W ubiegłym roku z tej dopłaty skorzystało dziewięć osób, w bieżącym, jak dotąd, dwie. Nie określamy liczby osób, czy może raczej psów, które mogą uzyskać to dofinansowanie. Mamy na ten cel 2000 zł i możemy finansować kastrację do wyczerpania tych środków.

 

Więcej, bo 3500 zł, przewidziano na sterylizację wolno żyjących kotów. - Bo z nimi naprawdę jest duży problem. W naszym „Przytulisku” nie mamy pomieszczenia dla kotów, ale mają one tam swobodny dostęp do pokarmu i wody. – wyjaśnia pani Katarzyna. - Bezpańskich kotów jest u nas bardzo dużo, szczególnie w rejonach skupisk domków letniskowych. Latem, gdy w pobliżu są ludzie, jakoś dają sobie radę, gorzej jest od jesieni do wiosny. Przy tym plenią się, więc wciąż ich przybywa. Dlatego w przypadku gminnego programu sterylizacja tych wolno żyjących kotów jest jednym z najważniejszych punktów.


Reklama

 

Reklama

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi ma obowiązek uchwalić każdy samorząd i go realizować. Odgórne przepisy wskazują co taki problem musi zawierać, a co zawierać może. Samorządy gminne, wiejskie zwykle ograniczają się w swych programach do ustawowego niezbędnego minimum. To, co robi gmina Jedwabno, chociażby w zakresie finansowania sterylizacji, jest działaniem ponad.

 

- To właściwie nie nowość – mówi Katarzyna Kosin-Orzechowska. - W 2016 roku środki przeznaczone na realizację programu w dużej części pokrywały sterylizację kotów. Rok później finansowaliśmy chipowanie psów posiadających swoich właścicieli. W 2018 roku znowu poświęciliśmy przyznane środki na zapobieganie rozmnażaniu się kotów. Co rok staramy się robić coś więcej niż tylko utrzymywanie gminnego punktu czasowego przetrzymywania bezpańskich zwierząt i późniejszego finansowania ich pobytu w schronisku.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze