Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Gmina bierze czy daje?


Na ostatnich komisjach rady miejskiej w Szczytnie pojawił się temat współpracy miasta z gminą wiejską Szczytno. Padały tam różne opinie, a jedną z nich była informacja, że gmina Szczytno, a właściwie jej mieszkańcy, „żerują” na mieście korzystając między innymi z transportu zbiorowego, którego właścicielem jest miasto, ze szkół, przedszkoli będących na terenie miasta, czy cmentarza, schroniska dla zwierząt oraz kanalizacji.Z tą opinią nie zgadza się wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski.

 

- Ta dobroć słono nas kosztuje – mówi. - Nie otrzymujemy niczego za darmo – podkreśla i na dowód pokazuje bilans „danin” wpłacanych do miejskiej kasy przez ostatnie trzy lata. Jest to kwota 6 mln 330 tys. zł. - To ogromne pieniądze – mówi wójt Wojciechowski.

 

Dla przykładu: do transportu zbiorowego (czyli autobusów miejskich, które dojeżdżają między innymi do Kamionka, Rudki czy Prusowego Borku) gmina dopłaciła w 2019 roku ponad 385 tys. zł, w 2020 – ponad 399 tys. zł, a w 2021 roku już 137 tys. zł.


Reklama

 

Reklama

Do szkół (nie licząc subwencji oświatowej, która i tak „wędruje” za każdym uczniem): niemal 656 tys. zł (2019 r.), blisko 729 tys. zł (2020 r.), 328 tys. zł (2021 r.). Podobnie sytuacja ma się z dopłatami do przedszkoli 779 tys. zł, 1 mln 56 tys. zł, 286 tys. zł. To efekt umowy sprzed lat, kiedy to gmina, przymuszona brakiem miejsc we własnych szkołach, zgodziła się pokrywać część kosztów, jakie ponosi miasto na utrzymanie oświaty, wykraczających poza subwencję. Obecnie sytuacja mocno się zmieniła, bo i dzieci mniej, i oświatowe zaplecze gmina ma solidnie rozbudowane.

 

- Proszę się tylko zastanowić, jak dziura finansowa powstałaby, gdyby nasze dzieci nie chodziły do szkół w Szczytnie – wskazuje Wojciechowski. - Tylko na samej subwencji miasto straciłoby około 4 mln zł rocznie.

 

- Solidarnie płacimy za utrzymanie kanalizacji deszczowej, opłatę od wód opadowych, wspólne inwestycje, czy cmentarz i schronisko – wylicza wójt. - Naprawdę nie są to małe pieniądze, dlatego nie rozumiem tych ataków na naszą gminę.Komentarze do artykułu

PISiak

A radny Orzoł i Kiersikowski to mieszkańcy gminy a mieszają w mieście siejąc destrukcje, to jak ma być dobrze. Nie działają dla miasta tylko dla gminy.

do dr

Trzeba jeszcze dodać że jest doskonały we współpracy, wszyscy chcą z nim pracować.

miastowy

Gmina jest znacznie bogatsza od miasta (ma dużo większe wpływy) Miasto jest biedne to i rządzić trudno jak nie ma czym, a jak doda się radnych bezradnych co są za a nawet przeciw to nawet nie ma co komentować.

Gmina

A ja nie chce do miasta. W gminie jest mi dobrze....

dr

Zgadzam się z Adalbert. Jedynym pomysłem na przełamanie stagnacji i niemocy Urzędu Miasta jest połączenie miasta z gminą i wybory nowego burmistrz. Proponuję Pana Wojciechowskiego, który swoimi osiągnieciami w zarządzaniu gminą udowadnia że jest doskonałym fachowcem. Nasi \"rządziciele miejscy\" mogą nosić za nim teczkę.

Adalbert

Czas już się dogadać, połączyć miasto i gminę i najlepszego gospodarza pana Wojciechowskiego wybrać na burmistrza,a on na pewno wyciągnie miasto z tego obecnego marazmu i zapaści

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43