Niedziela, 5 Lipiec, Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny -

Reklama


Reklama

Gmina Dźwierzuty znalazła partnera


Gmina Dźwierzuty chce współpracować z Gminą Godów na Śląsku. Właśnie podpisano list intencyjny w tej sprawie. Co to oznacza dla gminy, jej mieszkańców? - Jest to m.in. szansa na wymianę doświadczeń oraz na przykład kół gospodyń wiejski, czy jednostek OSP– mówi Barbara Trusewicz, sekretarz Gminy Dźwierzuty. - Zarówno u nas, jak i w gminie Godów te stowarzyszenia działają bardzo prężnie.W przeciwieństwie do Jedwabna, Pasymia, czy Szczytna gmina Dźwierzuty nie miała partnera krajowego, czy zagranicznego. Samorządowcy postanowili to zmienić. W piątek, 12 lipca delegacja w składzie wójt Marianna Szydlik, sekretarz Barbara Trusewicz i przewodniczący rady Arkadiusz Nosek pojechali na wizytę studyjną do gminy Godów, która wyraziła chęć wejścia we współpracę z naszym samorządem.

 

 

U nas drogi, a u nich galeria handlowa

 

- W trakcie tej wizyty zorganizowano wycieczkę, która była okazją do zapoznania się nie tylko z krajobrazami Wyżyny Śląskiej, ale także z najnowszymi inwestycjami realizowanymi przez Godów m.in. w partnerstwie z innymi gminami (w tym zagranicznymi) – mówi Barbara Trusewicz. - Jest to bardzo rozwinięta gmina. Właściwie cała jest zgazyfikowana, zwodociągowana, na drogach wszędzie są asfalty. Mieszkańcy tamtego samorządu oczekują wybudowania basenu, czy galerii handlowej. Widać, jaka dzieli nas przepaść. Ale mają za to inne problemy. Powietrze i zniszczenia po kopalniach. Myślę, że my możemy wiele od nich się nauczyć, ale i oni od nas również. Wspólnie można zrobić fajne projekty, które przełożą się na komfort życia mieszkańców obu gmin. Ale to oczywiście przyszłość, bo współpracę dopiero zaczynamy.


Reklama

 

 

List pierwszym krokiem do współpracy

 

Podczas wizyty wójtowie gmin Marianna Szydlik i Mariusz Adamczyk podpisali list intencyjny o współpracy partnerskiej.

 

Gmina Godów położona jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego w powiecie wodzisławskim i jest jednocześnie najbardziej wysuniętą na południe gminą powiatu. Wzdłuż całej południowej granicy gminy przebiega granica państwa z Republiką Czeską. Gmina Godów posiada korzystną pozycję strategiczną właśnie ze względu na sąsiedztwo z Czechami, ale także bliskość takich miast jak Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie-Zdrój oraz ze względu na przebiegającą przez gminę autostradę A1 z węzłem w Łaziskach. Odległość dzieląca gminę od stolicy województwa śląskiego – Katowic – to niecałe 65 km.

Reklama

 

W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Godów, Gołkowice, Krostoszowice, Łaziska, Podbucze, Skrbeńsko i Skrzyszów, obejmujących powierzchnię 38,08 km2 i zamieszkiwanych przez prawie 13 tys. mieszkańców.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2020-07-01 15:31:08

Gmina tworzy PSZOK w Kamionku

 • Wtorek, 2020-06-09 10:22:47

Gmina z bezludnymi wsiami

 • Poniedziałek, 2020-05-11 14:08:51

Gmina Jedwabno dołożyła się do szpitala

 • Środa, 2020-05-06 13:13:33

Gmina „handluje” z nadleśnictwami

 • Poniedziałek, 2020-05-04 19:49:00

Gmina i klub nawodnią stadion

Reklama


Komentarze

 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07
 • Baranowo i Opaleniec z nową drogą
  Tor wyścigowy otwarty .

  Będzie się działo.


  2020-07-03 12:57:45
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Z calym szacunkiem dla seniorow. Ale to mlodziez trzeba zachecac do zycia a rozrywek dla seniorow juz starczy. \"Marne nam te pokolenie rośnie. \" dzieki waszym pokoleniom kraj wyglada jak wyglada :) nasze pokolenia jeszcze nie mialy okazji sie wykazac :) Dziekuje i pozdrawiam

  esges


  2020-07-03 12:53:43
 • 20 i 21-latek włamali się do audi
  Dobrze że ich złapali, powinni łapy poucinać. Ale ciekawi mnie jak szybko ustalili policjancji kto to był i gdzie są? Kamerka może albo ktoś ich widział jak kradli?

  tyklos


  2020-07-03 11:37:03
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Już nie działają, sanepid zamknął.

  Turysta 2


  2020-07-03 11:04:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A co ma oferować. W normalnej rodzinie dzieci odkrywają w sobie zainteresowania w trakcie rozwoju i dzięki rodzicom je kontynuują. Czego wy oczekujecie, że całe życie ktoś wam coś będzie dawał, a wy będziecie tylko wybierać, przebierać to tak a to nie. Społeczeństwo mamy coraz bardziej roszczeniowe ale to dawanie się szybko skończy. Przyjdzie taki moment że trzepniecie doooopą o glebę i będzie ból, bo umiecie tylko brać a od siebie to już nic. Marne nam te pokolenie rośnie.

  Mieszkaniec


  2020-07-03 10:58:09