Reklama


Reklama

Gmina Dźwierzuty znalazła partnera


Gmina Dźwierzuty chce współpracować z Gminą Godów na Śląsku. Właśnie podpisano list intencyjny w tej sprawie. Co to oznacza dla gminy, jej mieszkańców? - Jest to m.in. szansa na wymianę doświadczeń oraz na przykład kół gospodyń wiejski, czy jednostek OSP– mówi Barbara Trusewicz, sekretarz Gminy Dźwierzuty. - Zarówno u nas, jak i w gminie Godów te stowarzyszenia działają bardzo prężnie.W przeciwieństwie do Jedwabna, Pasymia, czy Szczytna gmina Dźwierzuty nie miała partnera krajowego, czy zagranicznego. Samorządowcy postanowili to zmienić. W piątek, 12 lipca delegacja w składzie wójt Marianna Szydlik, sekretarz Barbara Trusewicz i przewodniczący rady Arkadiusz Nosek pojechali na wizytę studyjną do gminy Godów, która wyraziła chęć wejścia we współpracę z naszym samorządem.

 

 

U nas drogi, a u nich galeria handlowa

 

- W trakcie tej wizyty zorganizowano wycieczkę, która była okazją do zapoznania się nie tylko z krajobrazami Wyżyny Śląskiej, ale także z najnowszymi inwestycjami realizowanymi przez Godów m.in. w partnerstwie z innymi gminami (w tym zagranicznymi) – mówi Barbara Trusewicz. - Jest to bardzo rozwinięta gmina. Właściwie cała jest zgazyfikowana, zwodociągowana, na drogach wszędzie są asfalty. Mieszkańcy tamtego samorządu oczekują wybudowania basenu, czy galerii handlowej. Widać, jaka dzieli nas przepaść. Ale mają za to inne problemy. Powietrze i zniszczenia po kopalniach. Myślę, że my możemy wiele od nich się nauczyć, ale i oni od nas również. Wspólnie można zrobić fajne projekty, które przełożą się na komfort życia mieszkańców obu gmin. Ale to oczywiście przyszłość, bo współpracę dopiero zaczynamy.


Reklama

 

 

List pierwszym krokiem do współpracy

 

Podczas wizyty wójtowie gmin Marianna Szydlik i Mariusz Adamczyk podpisali list intencyjny o współpracy partnerskiej.

 

Gmina Godów położona jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego w powiecie wodzisławskim i jest jednocześnie najbardziej wysuniętą na południe gminą powiatu. Wzdłuż całej południowej granicy gminy przebiega granica państwa z Republiką Czeską. Gmina Godów posiada korzystną pozycję strategiczną właśnie ze względu na sąsiedztwo z Czechami, ale także bliskość takich miast jak Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie-Zdrój oraz ze względu na przebiegającą przez gminę autostradę A1 z węzłem w Łaziskach. Odległość dzieląca gminę od stolicy województwa śląskiego – Katowic – to niecałe 65 km.

Reklama

 

W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Godów, Gołkowice, Krostoszowice, Łaziska, Podbucze, Skrbeńsko i Skrzyszów, obejmujących powierzchnię 38,08 km2 i zamieszkiwanych przez prawie 13 tys. mieszkańców.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06
 • Podziękowali rolnikom z trud pracy (zdjęcia)
  Widzę, że maseczki pozakładane,,, i to prawidłowo,,

  X1


  2020-09-23 16:11:51
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Madki uspokujta sie, bo zadzwonie do Jaworowicz

  Prokreator


  2020-09-23 08:54:51