Środa, 23 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Gmina Dźwierzuty znalazła partnera


Gmina Dźwierzuty chce współpracować z Gminą Godów na Śląsku. Właśnie podpisano list intencyjny w tej sprawie. Co to oznacza dla gminy, jej mieszkańców? - Jest to m.in. szansa na wymianę doświadczeń oraz na przykład kół gospodyń wiejski, czy jednostek OSP– mówi Barbara Trusewicz, sekretarz Gminy Dźwierzuty. - Zarówno u nas, jak i w gminie Godów te stowarzyszenia działają bardzo prężnie.W przeciwieństwie do Jedwabna, Pasymia, czy Szczytna gmina Dźwierzuty nie miała partnera krajowego, czy zagranicznego. Samorządowcy postanowili to zmienić. W piątek, 12 lipca delegacja w składzie wójt Marianna Szydlik, sekretarz Barbara Trusewicz i przewodniczący rady Arkadiusz Nosek pojechali na wizytę studyjną do gminy Godów, która wyraziła chęć wejścia we współpracę z naszym samorządem.

 

 

U nas drogi, a u nich galeria handlowa

 

- W trakcie tej wizyty zorganizowano wycieczkę, która była okazją do zapoznania się nie tylko z krajobrazami Wyżyny Śląskiej, ale także z najnowszymi inwestycjami realizowanymi przez Godów m.in. w partnerstwie z innymi gminami (w tym zagranicznymi) – mówi Barbara Trusewicz. - Jest to bardzo rozwinięta gmina. Właściwie cała jest zgazyfikowana, zwodociągowana, na drogach wszędzie są asfalty. Mieszkańcy tamtego samorządu oczekują wybudowania basenu, czy galerii handlowej. Widać, jaka dzieli nas przepaść. Ale mają za to inne problemy. Powietrze i zniszczenia po kopalniach. Myślę, że my możemy wiele od nich się nauczyć, ale i oni od nas również. Wspólnie można zrobić fajne projekty, które przełożą się na komfort życia mieszkańców obu gmin. Ale to oczywiście przyszłość, bo współpracę dopiero zaczynamy.

 


 

List pierwszym krokiem do współpracy

 

Podczas wizyty wójtowie gmin Marianna Szydlik i Mariusz Adamczyk podpisali list intencyjny o współpracy partnerskiej.

 

Gmina Godów położona jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego w powiecie wodzisławskim i jest jednocześnie najbardziej wysuniętą na południe gminą powiatu. Wzdłuż całej południowej granicy gminy przebiega granica państwa z Republiką Czeską. Gmina Godów posiada korzystną pozycję strategiczną właśnie ze względu na sąsiedztwo z Czechami, ale także bliskość takich miast jak Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie-Zdrój oraz ze względu na przebiegającą przez gminę autostradę A1 z węzłem w Łaziskach. Odległość dzieląca gminę od stolicy województwa śląskiego – Katowic – to niecałe 65 km.

 

W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Godów, Gołkowice, Krostoszowice, Łaziska, Podbucze, Skrbeńsko i Skrzyszów, obejmujących powierzchnię 38,08 km2 i zamieszkiwanych przez prawie 13 tys. mieszkańców.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Nie żyje ksiądz Mirosław Lango, proboszcz ze Spychowa
  ....śpieszmy się kochać ludzi,tak szybko odchodzą...Pokój Jego duszy.
  Autor: Jeremi Brzostowski
  2019-10-22 20:59:37
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Kto grozi, pewnie ci wielcy katolicy od miłosierdzia bożego, nafaszerowani: fałszem, podłością i obłudą!!! Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w niego kamień.
  Autor: szczytnianin
  2019-10-22 20:09:15
 • Tajemniczy pożar kamienicy przy 1 Maja (zdjęcia)
  Wcale bym się nie zdziwiła że poprostu znudziło się mieszkanie co niektórym w takich warunkach.
  Autor: Tasia
  2019-10-22 13:52:19
 • Arsenał Milicji Obywatelskiej na poddaszu w Kocie
  Jak to były pociski z 1913 r., to nie należały do MO, chyba że MO miała takie mausery po 1945 r. Pewnie były skonfiskowane - i zapomniane, albo ukryte przez byłych właścicieli domostwa sprzed 1945 r. Sam z taką sytuacją miałem do czynienia - ale dawniej - jeszcze w czasach \"komuny\". Oddałem na komendę, ale strach był, że z niej nie wrócę, jako podejrzany o dybanie na ustrój i prawowitą władzę.
  Autor: Krajan
  2019-10-21 15:43:48
 • Olimpijczyk jednak z porażką w Szczytnie
  ćwiczcie Panowie ćwiczcie.
  Autor: re:
  2019-10-21 01:50:38
 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13