Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Gimnazjum rusza w kosmos


Cel - eksperyment naukowy polegający na wysłaniu do stratosfery przedmiotów, które chcemy poddać działaniu warunków kosmicznych”- wyjaśnia pomysłodawca programu i opiekun młodzieżowej sekcji krótkofalowców przy G...


  • Data:

Cel - eksperyment naukowy polegający na wysłaniu do stratosfery przedmiotów, które chcemy poddać działaniu warunków kosmicznych”- wyjaśnia pomysłodawca programu i opiekun młodzieżowej sekcji krótkofalowców przy Gimnazjum w Świętajnie p. Wojciech Komorek.

 

Zaledwie miesiąc po udanej łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS, 18 stycznia, zaproszono do Świętajna 6 jednostek edukacyjnych z całego kraju. Do nowego międzyszkolnego programu badawczego przystąpili: Zespół Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Waplewie, Szkoła Podstawowa w Kolonii, Centrum Ekonomiczno-Administracyjne Domów Dzieci w Pasymiu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. T. Kotarbińskiego w Olsztynie oraz Szkoła Podstawowa w Elgnówku. - Cel - eksperyment naukowy polegający na wysłaniu do stratosfery balonu z przedmiotami, które chcemy poddać działaniu warunków kosmicznych - wyjaśnia pomysłodawca programu i opiekun młodzieżowej sekcji krótkofalowców przy Gimnazjum w Świętajnie Wojciech Komorek. Wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia nawigacji i zapisu lotu balon, zostanie wysłany na wysokość 36 km ze Spychowa 21 maja 2016 r.

- Jestem pod wielkim wrażeniem idei tego eksperymentu, cała nasza szkoła wspólnie wybierze przedmioty, jakie wyślemy do stratosfery. Jeszcze nie wiemy, co to będzie, ale zależy nam na wymyśleniu czegoś oryginalnego, co będzie mogło posłużyć innym. Taki mały praktyczny naukowy krok w przód - dzieli się przeżyciami na gorąco Iwona Bebek, dyrektor Zespołu Szkół w Cieszynie.


Reklama

Trwają przygotowania, podzielono zadania i każdy we własnym obszarze uczestniczy w naukowej przygodzie. - To prawdziwe wyzwanie dla studentów informatyki, sterowanie lotem i ściągnięcie na ziemię we właściwe miejsce balonu, który w stratosferze eksploduje – komentuje Janusz Żwirko, kanclerz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Olsztynie. Wielkim emocjom opiekunów towarzyszą równie ogromne emocje młodzieży. Biorący udział w spotkaniu uczniowie: Andrzej Bednarczyk i Krzysztof Suwaj z Technikum Informatycznego w Cieszynie nie kryli radości z udziału w programie. Jak podkreśliła wójt gminy Świętajno Alicja Kołakowska: - Dobrze jest robić w życiu to, co nas pasjonuje. Uczymy się wszyscy przez całe życie, ale jeśli są to rzeczy, które lubimy, to jest szansa na odkrycie czegoś nowego. Szkoła, podobnie jak inne dziedziny życia, musi wychodzić naprzeciw potrzebom młodzieży. Cieszymy się z osiągnięć naszych młodych naukowców i współpracy ze szkołami w Polsce i poza granicami.

Te same poglądy na pasje i innowacje zarówno młodzieży, jak i wychowawców tworzą przyczynek drobnych sukcesów i wielkich radości. Warto iść tą drogą, aby spośród wielu wyłonił się ten jeden najlepszy. Nowy odkrywca, któremu świat będzie zawdzięczał kolejny krok w przód.

Świat rozwija się bardzo szybko, wiedza, zwłaszcza techniczna, staje się być bezcenna. Niesie w sobie ogromny potencjał rozwojowy i określa prymat zarówno jednostek jak i narodów. Droga do wiedzy stoi otworem dla każdego z nas, choć nie wszyscy mają możliwość stanąć na piedestale odkrywcy i otrzeć się o prawdziwą wielkość.

Reklama

Wszystko, tak naprawdę, zaczyna się w szkole. Spotkania z nietuzinkowymi ludźmi, którzy potrafią zarazić pasją, budują most pomiędzy światem nauki i codzienności. Osobisty udział w innowacyjnych programach szkolnych rozwija i kształtuje zainteresowania młodzieży. Z myślą o przyszłych naukowcach stworzono Międzynarodowy Program ARISS. Szkoły przystępują do współpracy z uczelniami technicznymi i organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze technicznym. Opieka i wsparcie samorządu pozwalają budować własne programy badawcze, skupiać pasjonatów i kształcić przyszłych naukowców. Jako jedni z pierwszych w naszym regionie po nowinki techniczne sięgnęli uczniowie Gimnazjum im. K.I. Gałczyńskiego w Świętajnie.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama