Piątek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Gigantyczne oszustwo na 800 tys. zł udaremniły pracownice Banku Pocztowego w Szczytnie


Pracownice z Banku Pocztowego w Szczytnie uratowały prywatne 800 tys. zł. Pieniądze od 80-letniej kobiety chciał wyłudzić przestępca, który podszył się pod policjanta. Jego słowa były tak przekonujące, że 80-latka zaczęła wykonywać jego polecenia i chciała przelać mu... 800 tys. zł.

 



Do zdarzenia doszło we wtorek, 22 października. Około południa do 80-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. Poinformował kobietę, że prowadzi działania operacyjne przeciwko nieuczciwym pracownikom banku, w którym ma ona konto. Ostrzegł ją, że może stracić wszystkie oszczędności i nakazał założenie konta w innym banku, który umożliwi jej też dostęp do płatności internetowych. Powiedział także, aby tam przelała wszystkie swoje pieniądze, bo dzięki temu uniknie ich utraty.

 

 

Dziwne zachowanie wzbudziło niepokój

 

Staruszka udała się do Banku Pocztowego w Szczytnie, którego placówka mieści się przy ulicy Polskiej. Poinformowała doradczynię, że chce założyć konto. W międzyczasie nieustannie odbierała telefony. Przyjmowała jakieś polecenia. Co i rusz odchodziła od stanowiska doradczyni bankowej.

 

- Widać było ogromne zdenerwowanie u tej pani – mówi „Tygodnikowi Szczytno” jedna z pracownic banku. - To wzbudziło nasze zaniepokojenie. Zaczęłyśmy podpytywać, co się dzieje i dlaczego zależy jej na tak szybkim założeniu konta z dostępem do płatności internetowych.

 

Policja szuka oszusta

 

Doradczynie banku zorientowały się, że 80-latka może być ofiarą oszusta. Przeciągały założenie konta i jednocześnie zawiadomiły o sprawie policję. Konta ostatecznie kobiecie nie założono, dzięki temu udaremniono wyłudzenie pieniędzy.

Sprawą już zajęli się policjanci.

 

- Rzeczywiście, takie zdarzenie miało miejsce – przyznaje Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji. - Przesłuchaliśmy już 80-letnią kobietę w tej sprawie. Trwają też działania operacyjne w celu ustalenia mężczyzny, który podszywając się pod policjanta próbował wyłudzić od tej pani tak ogromną kwotę.


 

 

Niezwykła czujność

 

Na szczególne wyróżnienie zasługują panie z banku, które zachowały niezwykłą czujność.

 

- Bezpieczeństwo naszych klientów jest zawsze dla nas najważniejsze – mówi jedna z pracownic Banku Pocztowego w Szczytnie, która obsługiwała 80-latkę. Prosi jednak o anonimowość, bo nie ukrywa, że trochę obawia się o swoje bezpieczeństwo. - Nie sądziłam, że może chodzić aż o tak wielką kwotę. W tym przypadku zadziałały wszystkie nasze procedury bezpieczeństwa. Dzięki temu pieniądze tej pani są bezpieczne.

 

 

Komentarz:

 

 

Bartosz Trzciński,

Rzecznik Prasowy Bank Pocztowy S.A.

 

 

Cieszymy się, że nasze pracownice zareagowały prawidłowo, zadziałały procedury bezpieczeństwa Banku Pocztowego, ale efekt przyniosły także szerokie działania edukacyjne realizowane przez nasz bank, które mają przygotować pracowników na tego typu sytuacje i w rezultacie zapewnić bezpieczeństwo naszym Klientom.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

  • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
    Tomaszu TK, Ty z kolei przesadziłeś w drugą stronę!
    Autor: Śmieszek
    2019-11-15 11:53:47
  • Wydali słownik gwary mazurskiej
    Ja też bym chętnie się zapoznał z tym słownikiem, ale nie będąc zaproszony na jego prezentację w muzeum - nie wiem, w jakim trybie mam zgłosić swoje zainteresowanie, bo w spotkaniach promocyjnych uczestniczyć nie mogę.
    Autor: Śmieszek
    2019-11-15 11:50:29
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Włodarze powinni wziąć pod uwagę, że większość ludzi na niskich stanowiskach nie ma możliwości podwyższenia swoich kwalifikacji, co za tym idzie żadnej pracy nie znajdzie po zwolnieniu lub obcince... ci ludzie ledwo dają radę ciągnąć od 1 do 1. Po co są tworzone bezużyteczne stanowiska w gminie, roczne wynagrodzenia wartości fortuny... Opamiętajcie się, no biedni dalej biednieją, bogaci dalej się bogacą
    Autor: Zaniepokojona
    2019-11-15 10:55:12
  • Wydali słownik gwary mazurskiej
    Pani lub też Panie \"lik\". Oczywiście, że takie konsultacje były przeprowadzone i w tym celu proponuję zapoznać się z lekturą \"Słownika mowy mazurskiej\", gdzie w przedmowie piszę, iż obecnie jest rozróżnialnych 5 dialektów. Jest to dość duży obszar, co sprawia, że trudno byłoby dotrzeć do tych wszystkich, którzy znają i pamiętają etnolekt mazurski.
    Autor: Robert Arbatowski
    2019-11-15 07:14:14
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Właśnie oglądałam magazyn śledczy Anity Gargas o lokalnym PSL-u. Polecam oglądać. Co do tematu, to ta władza, dokładnie ta władza oszczędza na wszystkim tylko nie na sobie. Gminą, Miastem i Powiatem rządzi psl, więc raczej nie może nas to dziwić. Cytowane zmiany wymiary zatrudnienia dotyczą najmniej zarabiających, najczęściej najniższą krajową. A dlaczego zmniejszać etaty? aby po podwyższeniu najniższego wynagrodzenia defakto wynagrodzenia tym osobom nie wzrosły. A ile zarabia władza? Przykład gminy wiejskiej za 2018r.: 7 osób zarabia 28,5%!!! całego budżetu przeznaczonego na wynagrodzenia pracowników urzędu gminy (w sumie 46,5 etatu zgodnie z regulaminem urzędu z 2016r., nowszego nie znalazłam). Te 7 osób to, (wynagrodzenia wg danych z oświadczeń majątkowych): wójt-144.353,28 zł, wice wójt-104.633,61 zł, sekretarz-91.441,48 zł, skarbnik-84.594,07 zł, kierownicy referatów (3 osoby)-91.441,48 zł, 76.163,27 zł, 70.728,61 zł (nie wszystkie oświadczenia za 2018r. są na stronie, więc tych których nie ma, policzyłam średnie z 2017 i 2016), co daje 663.355,80 zł + pochodne wynagrodzenia 121.047,26 co daje 784.403,06 zł. W uchwale za realizację budżetu gminy za 2018 wynagrodzenia z pochodnymi urzędu gminy wyniosły 2.752.330,29 zł (str. 10 uchwały). Powyższe dane są ogólnie dostępne - oświadczenia majątkowe umieszczone na stronie, uchwała z realizacji budżetu za 2018r. ogłoszona w kwietniu 2019r. w dzienniku wojewódzkim województwa warmińsko-mazurskiego. I teraz dwie wisienki na torcie : zakup traktorka ogrodniczego za 9.499,06 zł dla szkoły, w której pracuje pan o którym pisze \"była zwolenniczka wójta\" (str. 50 uchwały). Druga to wymiana komentarzy na stronach Kurka Mazurskiego z panem podpisującym się \"Krassowski\" w temacie kosztów przygotowania dokumentacji \"Innopolice\", gdzie cytuję: \"Burmistrz wraz z radnymi koalicji zrezygnowali z największego zewnętrznego dofinansowania w historii miasta wydając na to 2 mln zł. Po co bić tą pianę?\" Rozumiecie? Wydali 2 mln zł na nie zrealizowany projekt, a teraz będą etaty najmniej zarabiającym obcinać bo brak kasy w budżecie!!! Radni poprzedniej kadencji za ten myk za 2 mln złotych nie powinni nawet złotówki diety wziąć, ale jak napisałam wyżej, oni będą oszczędzać na najbiedniejszych, nigdy na sobie. ps. jeśli w danych jest błąd zainteresowanych proszę o sprostowanie.
    Autor: jb
    2019-11-14 23:48:26
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Panie wójcie a może obniży Pan swoje wynagrodzenie o 30% i ratuje swoich pracowników. Proszę dać dobry przykład innym
    Autor: Ronin
    2019-11-14 22:05:54
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Wojciechowski mógłby przestać \"d ożywotnim\" wójtem i wrócić do straży rybackiej, tam się sprawdzał, a w gminie zaoszczędzone by sporo pieniiedzy i organizacja polepszyła by się natychmiast, do tej pory jest hamulcowym z dużą wypłatą.
    Autor: Natura
    2019-11-14 17:35:59
  • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
    Jw
    Autor: Jedno jest pewne, historia pokazala kim byl Pisudzki jego cele, uklady i nalecialosci wiec motocyklista z olszyn powinien odrobić lekcje historii nim ponownie.....
    2019-11-14 16:01:36
  • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
    Widzę, że pan Rząp przechodzi ze stanu larwalnego do stanu poczwarki. To dopiero będzie motyl. Jakie barwy nosić będzie i cóż zapylać chce ? Oto jest pytanie, być czy bytowanie :-D
    Autor: Tomasz TK
    2019-11-14 14:08:42
  • Wydali słownik gwary mazurskiej
    Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.
    Autor: lik
    2019-11-14 12:57:30