Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Garnki z Wądołka - muzealne eksponaty


Tylko przez 85 lat (1804-1889) w miejscowości Wądołek, nieopodal Pisza, działała huta żelaza. Naczynia, które tam wyrabiano, można dziś oglądać w szczycieńskim Muzeum Mazurskim.Krótki żywot huty nie oznacza jednak, że takie też były losy mazurskiego hutnictwa. Ta gałąź produkcji była tu znana już kilka wieków wcześniej. Na terenie Puszczy Piskiej znajdowały się bowiem stosunkowo duże złoża rudy darniowej (zwanej też limonitem). Były one eksploatowane już w okresie Zakonu Krzyżackiego. Osoby trudniące się wówczas pozyskiwaniem i wytapianiem rud, nazywano rudnikami.

 

Rudę darniową wydobywano systemem odkrywkowym. W tym czasie była ona wytapiana w nader prymitywnych warunkach, najczęściej w obłożonych kamieniami dołach, które wypełniano na przemian warstwami rudy darniowej i węgla drzewnego. Później dopiero pojawiły się piece do wytapiania rud, zwane dymarkami. Otrzymywane żelazo było przetwarzane w hamerniach i kuźnicach, których na terenie Puszczy Piskiej było kilka.


Reklama

 

Huta w Wądołku produkcję rozpoczęła w roku 1805. Żelazo otrzymane z rud darniowych było bardzo kruche i nadawało się w zasadzie tylko do odlewów. W hucie produkowano głównie garnki, przedmioty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze i części do nich, piece do kuchni, ruszty i drzwiczki do pieców, wagi i odważniki. Wyroby z huty zaspokajały potrzeby nie tylko południowej części Mazur. Były też wysyłane do Księstwa Warszawskiego, a później do Królestwa Kongresowego. Rozwój sieci kolejowej na Mazurach w drugiej połowie XIX w. oraz stworzenie połączeń kolejowych między Prusami Wschodnimi, a głównymi regionami przemysłowymi Niemiec przyczyniły się do upadku huty w Wądołku i jej likwidacji w 1889 roku.

Reklama

 

Klaudiusz Woźniak, Muzeum Mazurskie w SzczytnieKomentarze do artykułu

Trzeci od góry z prawej strony.

Taki sagan to mam u siebie , jest cały i można w nim coś ugotować.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama