Czwartek, 29 Lipiec
Imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza -

Reklama


Reklama

Garaż z decyzją wojewody


Konfliktowy garaż przy ul. Korczaka 1 nie może być sprzedany w trybie bezprzetargowym dotychczasowym najemcom. Nadzór prawny wojewody uchylił uchwałę Rady Miejskiej, w której zastosowanie tej formy radni nakazali burmistrzowi.Na marcowej sesji radni przyjęli uchwałę, której w większości (głosującej) byli inicjatorami. Zdecydowali w niej, że 56-metrowe pomieszczenie garażowo-gospodarcze przy ul. Korczaka 1 ma być sprzedane bezprzetargowo osobom, które od wielu lat to pomieszczenie dzierżawiły. Odmienny zamiar (przetarg ograniczony, dla członków wspólnoty mieszkaniowej) miał burmistrz, a na to, że brak przetargu w tym konkretnym przypadku jest rozwiązaniem niezgodnym z przepisami zwracała też uwagę radczyni prawna urzędu.


Reklama

 

Tę opinię, w ostatnim tygodniu potwierdzili prawnicy wojewody, który z urzędu sprawuje nadzór nad legalnością aktów prawnych, tworzonych i uchwalanych przez samorządy. Można by zatem przyjąć, że swoją uchwałą radni próbowali „zmusić” burmistrza” do działań bezprawnych.

 

- Trudno polemizować z decyzją wojewody. W grę wchodzą niuanse prawne, podczas gdy my, podejmując przygotowaną uchwałę, braliśmy pod uwagę głównie aspekt ludzki – komentuje przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Łachacz. - Ci ludzie korzystali z tego pomieszczenia praktycznie od dziesięcioleci i gdyby kwestia sprzedaży wypłynęła w czasie, gdy ich umowy dzierżawy jeszcze obowiązywały, to zapewne problemu by nie było.

 

Problem jednak był, bo pomieszczenie, chociaż fizycznie jednolite, dokumentacyjnie było traktowane jako dwa odrębne, które dzierżawiono w odrębnych trybach w drodze dwóch – także odrębnych umów. Jedna wygasła zgodnie z określonym w niej terminem obowiązywania, drugą miasto wypowiedziało.

 

- Sprawa tego wypowiedzenia była, jak pamiętam, poruszana na posiedzeniach komisji bodaj już w listopadzie ubiegłego roku, nie zostały nam jednak wówczas przedstawione wszystkie aspekty związane z tymi dzierżawami – twierdzi Łachacz.

Reklama

 

W jego ocenie przygotowana i podjęta przez radnych uchwała, którą obecnie wojewoda uchylił, pomijała niuanse prawne, była bowiem przede wszystkim wyrazem sprzeciwu. Radni, przynajmniej spora ich część, chcieli w ten sposób zasygnalizować, że nie zgadzają się z działaniami burmistrza i stosowanymi przez niego metodami, i to niekoniecznie tylko w tej jednej, konkretnej sprawie.

 

Rodzi się jednak pytanie, dlaczego podjęta została uchwała, o której z góry było wiadomo, że jest prawnie wadliwa. To podkreślała podczas sesji radca prawna urzędu.

 

- Wcale nie musiało to być tak oczywiste – polemizuje Łachacz. - To nie jest pierwszy przypadek, gdy nadzór wojewody uchylił naszą uchwałę. Takich sytuacji było już sporo. A uchylane były w całości bądź w części uchwały, które pod obrady przedkładał burmistrz i które radca prawna opiniowała pozytywnie.

 

Decyzję wojewody można zaskarżyć na drodze sądowej. Burmistrz, który zapowiadał, że będzie dążył do jej uchylenia (co zresztą uczynił), niewątpliwie tego nie zrobi. Rada Miejska, by dokonać takiego zaskarżenia, musiałaby wyrazić tę chęć w drodze jakiegoś odrębnie uchwalonego aktu prawnego (uchwała, stanowisko).

 

- Jako klub radnych Wszystko dla Szczytna i PSL nie jesteśmy organem, który ma takie uprawnienie – tłumaczy przewodniczący rady.

 Komentarze do artykułu

Piotr

Panie Łachacz, jak ciągłe porażki i kolejne podwyżki wpływają na Pana oszczędności? Gdyż budżet miasta na jednej między innymi Pana decyzji ,,innopolice \"stracił bezpowrotnie 2 miliony złotych a teraz podwyżka za śmieci gdzie bezpośrednio niemal każda rodzina wyda więcej co miesiąc ok 50 złotych. Zapewne trzeba to sprawdzić w oświadczeniu majątkowym.

kierowca

A na czym wy się znacie ? Czynnik ludzki? A gdzie prawo? Zwolnijcie wszystkich z podatków bo to lepiej dla społeczeństwa, no cóż czynnik ludzki . Dno szanowni Państwo. Dobrze to nie wygląda z taką inteligencją to daleko nie zajdziemy. Ale wam polityka w głowie i wladza a reszta was nie interesuje. Ludzie bez honoru, myslą że wokół sami idioci. Wstyd Panie Łachacz i s-ka. Za śmieci też zapłacimy więcej, własnie dzięki wam.

Darek

Panie przewodniczący, jeszcze na taczce pana z urzędu wywiozą za te ciągłe porażki.

Żaneta

Jak widać polityka, zarządzanie i kierowanie zespołem ludzi nie jest dla wszystkich o czym świadczy ta sytuacja. Porażka goni porażkę

Mieszkaniec

Po co utrzymywanie 21 radnych,, nieporadnych\"? Niech marszałek województwa wraz z burmistrzem zarządzają miastem będzie taniej, szybciej i efektywniej.

Prowadził ślepy kulawego

Panie radny sytuacja z garażem to taki Pana sukces jak Mańkowskiego z wieżą ciśnień.

Przedsiębiorca

Tak się właśnie dzieje gdy stanowiska radnych piastują ludzie bez przygotowania i doświadczenia biznesowego, kto z nich choćby jabłkami na rynku handlował, czy jakąkolwiek działalność z sukcesem prowadził? Chyba nikt i właśnie przez takie wybory Bareja może kręcić filmy a my mieszkańcy utrzymujemy takich aktorów.

Wanda

Kolejna wtopa władzy miejskiej w Szczytnie, Panie Łachacz weź pan zrezygnuj z piastowanego stanowiska dla dobra miasta i mieszkańców.

Dominika

Super wiadomość mamy radnych,, bezradnych\" którzy na swoim podwórku nie wiedzą co się dzieje. Dobrze, że sobie z Facebookiem radzą bo by byli niewidoczni w tym mieście.

Aneta

Rozumiem, że pan Łachacz chwali się w artykule swoją porażką. Ale głupota.....

Janusz

Panie Łachacz, tak prostej sprawy jak sprzedaż garażu z zasobów miejskich nie potrafi pan poprowadzić więc za co tak sowita dietę pan pobiera co miesiąc przez ostatnie 10 lat?

Napisz

Reklama


Komentarze