Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

GUMA „odeszła” emeryturę i... rozpoczęła filmową karierę


Owczarek niemiecki GUMA po 7 latach służby w szczycieńskiej jednostce policji odchodzi na zasłużoną emeryturę. Kolejne lata swojego życia spędzi w cywilu u dotychczasowego przewodnika. Ciekawostką jest fakt, że Guma oraz jej przewodnik – mł. asp. Marcin Mroziński zagrali w serialu pt. „Żmijowisko”. Ale Guma może pochwalić się też policyjnymi sukcesami...Po 7 latach służby na zasłużoną emeryturę odeszła GUMA - policyjny pies. GUMA wraz ze swoim przewodnikiem mł. asp. Marcinem Mrozińskim służyła w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Guma była psem tropiąco-poszukiwawczym wyszkolonym do poszukiwania osób zaginionych oraz sprawców przestępstw.

 

GUMA wraz ze swoim przewodnikiem mł. asp. Marcinem Mrozińskim.

 

Setki tropień

 

W 2012 roku pomyślnie ukończyła kurs w Szkole Policji w Sułkowicach, skąd dostała przydział do szczycieńskiej komendy. Przez ostatnie lata podejmowała setki tropień, poszukiwała osób zaginionych, sprawców kradzieży i włamań. Pomagała funkcjonariuszom zarówno w czasie zabezpieczenia imprez masowych jak i w codziennej służbie dyscyplinować osoby, wobec których podejmowane były interwencje.

 

Profilaktyka

Guma wielokrotnie brała również udział w spotkaniach profilaktycznych z najmłodszymi mieszkańcami powiatu. Razem z przewodnikiem odwiedzali przedszkola i szkoły, gdzie uczono dzieci jak bezpiecznie postępować z czworonogami, a także co należy zrobić, gdy pies zaatakuje i jak takiego ataku należy unikać.

 

Guma była strażakiem

Guma przed „wstąpieniem” w szeregi policji, przez okres 1 roku służyła w zaprzyjaźnionej formacji – straży pożarnej, gdzie była wykorzystywana do przeszukiwania terenu, gruzu pod kątem znajdujących się tam osób.

 

Odnalazła 17-latkę

 

W ostatnim okresie czasu – pod koniec lipca 2019 r. – Guma razem ze swoim przewodnikiem – mł. asp. Marcinem Mrozińskim odnaleźli niepełnosprawnego 17-latka, który późnym wieczorem oddalił się z mieszkania. Po przybyciu na miejsce Guma od razu podjęła trop i doprowadziła funkcjonariuszy do nastolatka. Dzięki szybkiej reakcji 17-latek cały i zdrowy wrócił do domu.

 

Kolejny sukces

 

Z kolei pod koniec lutego br. Guma została wykorzystana do tropienia w związku z zaistniałą kradzieżą z włamaniem do lombardu. Po podjęciu tropu doprowadziła ona przewodnika do mienia pochodzącego z przestępstwa. Dzięki bardzo dobrej pracy psa służbowego, właściciel lombardu odzyskał telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, biżuterię oraz gry na konsolę.


 

 

 

We wcześniejszym okresie, w 2015 r. Guma przyczyniła się do zatrzymania sprawcy kradzieży z włamaniem do pomieszczenia, skąd skradziono kilkanaście palet jajek. Po podjęciu tropu pies doprowadził funkcjonariuszy do miejsca przebywania sprawcy przestępstwa. Mienie zostało odzyskane.

 

Włamanie do domku

 

Także w 2015 r. w miejscowości Racibór, Guma po podjęciu czynności doprowadziła do posesji, na której został zatrzymany sprawca kradzieży z włamaniem do domu. W 2014 r. pies także doprowadził do posesji, na której złożone zostało drewno, pochodzące z wcześniej dokonanej kradzieży. Sprawca został zatrzymany, mienie wróciło do właściciela.

 

 

Innym razem w 2013 r. w Wielbarku pies podjął trop i doprowadził przewodnika do posesji, na której oprócz tego, że zatrzymano sprawcę kradzieży elektronarzędzi to także odzyskano skradzione mienie. Również w 2013 r. w miejscowości Jedwabno, w wyniku podjętych czynności Guma doprowadziła do zatrzymania sprawcy kradzieży sprzętu wędkarskiego oraz odzieży pochodzących z włamania do domu. Mężczyzna w chwili zatrzymania był w posiadaniu skradzionych przedmiotów.

 

Kariera filmowa

 

Warto również wspomnieć, że pies służbowy Guma oraz jego przewodnik – mł. asp. Marcin Mroziński zagrali w serialu pt. „Żmijowisko”, gdzie wiernie odtworzyli pełnione przez siebie, na co dzień zadania w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Serial oparty został na powieści Wojciecha Chmielarza, a reżyserią zajął się Łukasz Palkowski. Premiera została zapowiedziana na jesień tego roku. Sceny do filmu kręcone były między innymi w okolicach Jeleniowa.

 

Po przejściu na zasłużoną emeryturę Guma kolejne lata swojego życia spędzi u boku dotychczasowego przewodnika.

 

KPP Szczytno/ip

 Komentarze do artykułu

taki sobie obserwator

Związek z artykułem być może wątpliwy, ale może trochę? Taka drobna informacja: od kwietnia do lipca w naszym powiecie realizowana była, wspomniana wyżej, poważna produkcja filmowa dla „canal+”. To siedmioodcinkowy thriller kryminalny „Żmijowisko” w reżyserii Łukasza Palkowskiego („Bogowie”, „Belfer”) z - jak by nie patrzeć - doborową obsadą: Paweł Domagała, Cezary Pazura, Wojciech Zieliński, Agnieszka Żulewska itd. Zdecydowana większość zdjęć była realizowana w okolicach Orżyn i Jeleniowa, gm. Dźwierzuty. Dziwnym trafem w relacjach o produkcji mówi się o Orżynach koło Mrągowa (!). Aktorzy, producenci byli zachwyceni przyrodą i magią przestrzeni, w naturalny sposób promowali / promują to miejsce, ale nie ma mowy o pobliskim Szczytnie (zaledwie 15 km), tylko - w pobliżu Mrągowa (ok. 30 km). Szkoda, że lokalne władze lub ktoś odpowiedzialny za promocję miasta / powiatu przegapił temat :( http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1249788 https://tv.pl.canalplus.com/film/aktualnosc-zakonczyly-sie-zdjecia-na-planie-serialu-zmijowisko_15646477537046

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50