Wtorek, 28 Styczeń, Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

GUMA „odeszła” emeryturę i... rozpoczęła filmową karierę


Owczarek niemiecki GUMA po 7 latach służby w szczycieńskiej jednostce policji odchodzi na zasłużoną emeryturę. Kolejne lata swojego życia spędzi w cywilu u dotychczasowego przewodnika. Ciekawostką jest fakt, że Guma oraz jej przewodnik – mł. asp. Marcin Mroziński zagrali w serialu pt. „Żmijowisko”. Ale Guma może pochwalić się też policyjnymi sukcesami...Po 7 latach służby na zasłużoną emeryturę odeszła GUMA - policyjny pies. GUMA wraz ze swoim przewodnikiem mł. asp. Marcinem Mrozińskim służyła w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Guma była psem tropiąco-poszukiwawczym wyszkolonym do poszukiwania osób zaginionych oraz sprawców przestępstw.

 

GUMA wraz ze swoim przewodnikiem mł. asp. Marcinem Mrozińskim.

 

Setki tropień

 

W 2012 roku pomyślnie ukończyła kurs w Szkole Policji w Sułkowicach, skąd dostała przydział do szczycieńskiej komendy. Przez ostatnie lata podejmowała setki tropień, poszukiwała osób zaginionych, sprawców kradzieży i włamań. Pomagała funkcjonariuszom zarówno w czasie zabezpieczenia imprez masowych jak i w codziennej służbie dyscyplinować osoby, wobec których podejmowane były interwencje.

 

Profilaktyka

Guma wielokrotnie brała również udział w spotkaniach profilaktycznych z najmłodszymi mieszkańcami powiatu. Razem z przewodnikiem odwiedzali przedszkola i szkoły, gdzie uczono dzieci jak bezpiecznie postępować z czworonogami, a także co należy zrobić, gdy pies zaatakuje i jak takiego ataku należy unikać.

 

Guma była strażakiem

Guma przed „wstąpieniem” w szeregi policji, przez okres 1 roku służyła w zaprzyjaźnionej formacji – straży pożarnej, gdzie była wykorzystywana do przeszukiwania terenu, gruzu pod kątem znajdujących się tam osób.


Reklama

 

Odnalazła 17-latkę

 

W ostatnim okresie czasu – pod koniec lipca 2019 r. – Guma razem ze swoim przewodnikiem – mł. asp. Marcinem Mrozińskim odnaleźli niepełnosprawnego 17-latka, który późnym wieczorem oddalił się z mieszkania. Po przybyciu na miejsce Guma od razu podjęła trop i doprowadziła funkcjonariuszy do nastolatka. Dzięki szybkiej reakcji 17-latek cały i zdrowy wrócił do domu.

 

Kolejny sukces

 

Z kolei pod koniec lutego br. Guma została wykorzystana do tropienia w związku z zaistniałą kradzieżą z włamaniem do lombardu. Po podjęciu tropu doprowadziła ona przewodnika do mienia pochodzącego z przestępstwa. Dzięki bardzo dobrej pracy psa służbowego, właściciel lombardu odzyskał telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, biżuterię oraz gry na konsolę.

 

 

 

We wcześniejszym okresie, w 2015 r. Guma przyczyniła się do zatrzymania sprawcy kradzieży z włamaniem do pomieszczenia, skąd skradziono kilkanaście palet jajek. Po podjęciu tropu pies doprowadził funkcjonariuszy do miejsca przebywania sprawcy przestępstwa. Mienie zostało odzyskane.

 

Włamanie do domku

 

Także w 2015 r. w miejscowości Racibór, Guma po podjęciu czynności doprowadziła do posesji, na której został zatrzymany sprawca kradzieży z włamaniem do domu. W 2014 r. pies także doprowadził do posesji, na której złożone zostało drewno, pochodzące z wcześniej dokonanej kradzieży. Sprawca został zatrzymany, mienie wróciło do właściciela.

Reklama

 

 

Innym razem w 2013 r. w Wielbarku pies podjął trop i doprowadził przewodnika do posesji, na której oprócz tego, że zatrzymano sprawcę kradzieży elektronarzędzi to także odzyskano skradzione mienie. Również w 2013 r. w miejscowości Jedwabno, w wyniku podjętych czynności Guma doprowadziła do zatrzymania sprawcy kradzieży sprzętu wędkarskiego oraz odzieży pochodzących z włamania do domu. Mężczyzna w chwili zatrzymania był w posiadaniu skradzionych przedmiotów.

 

Kariera filmowa

 

Warto również wspomnieć, że pies służbowy Guma oraz jego przewodnik – mł. asp. Marcin Mroziński zagrali w serialu pt. „Żmijowisko”, gdzie wiernie odtworzyli pełnione przez siebie, na co dzień zadania w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Serial oparty został na powieści Wojciecha Chmielarza, a reżyserią zajął się Łukasz Palkowski. Premiera została zapowiedziana na jesień tego roku. Sceny do filmu kręcone były między innymi w okolicach Jeleniowa.

 

Po przejściu na zasłużoną emeryturę Guma kolejne lata swojego życia spędzi u boku dotychczasowego przewodnika.

 

KPP Szczytno/ip

 Komentarze do artykułu

taki sobie obserwator

Związek z artykułem być może wątpliwy, ale może trochę? Taka drobna informacja: od kwietnia do lipca w naszym powiecie realizowana była, wspomniana wyżej, poważna produkcja filmowa dla „canal+”. To siedmioodcinkowy thriller kryminalny „Żmijowisko” w reżyserii Łukasza Palkowskiego („Bogowie”, „Belfer”) z - jak by nie patrzeć - doborową obsadą: Paweł Domagała, Cezary Pazura, Wojciech Zieliński, Agnieszka Żulewska itd. Zdecydowana większość zdjęć była realizowana w okolicach Orżyn i Jeleniowa, gm. Dźwierzuty. Dziwnym trafem w relacjach o produkcji mówi się o Orżynach koło Mrągowa (!). Aktorzy, producenci byli zachwyceni przyrodą i magią przestrzeni, w naturalny sposób promowali / promują to miejsce, ale nie ma mowy o pobliskim Szczytnie (zaledwie 15 km), tylko - w pobliżu Mrągowa (ok. 30 km). Szkoda, że lokalne władze lub ktoś odpowiedzialny za promocję miasta / powiatu przegapił temat :( http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1249788 https://tv.pl.canalplus.com/film/aktualnosc-zakonczyly-sie-zdjecia-na-planie-serialu-zmijowisko_15646477537046

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Trafienie „drogówki” w Gromie
  Tam chyba niejeden bez uprawnień jeździ u was , jechałem za ciągnikiem rolniczym wiózł obornik w łyżce ani się obejrzał skręcił w lewo od razu , mimo że ja już wcześniej sygnalizowałem kierunkowskazem wyprzedzanie go.
  Autor: Ilona
  2020-01-28 16:13:59
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  nie wiem czy gmina świętajno utrzyma wysoki poziom imprez kulturalnych po zwolnieniu p. Małgorzaty... może być kiepsko.
  Autor: gość
  2020-01-28 13:23:33
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Druga praca bez wygranego konkursu..... Jak ta Pani to robi a raczej ciekawe czym... Bo raczej nie spojrzeniem.... Hahaha
  Autor: Rychu
  2020-01-28 12:20:14
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Gmina Świętajno uwolnił się od zgnilizny i smrodu... Szkoda tylko, że w Szczytnie będzie teraz śmierdziało. Współczuję tylko współpracownikom Pani Walas
  Autor: Radosny
  2020-01-28 12:17:22
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  To jest właśnie polskie piekiełko. Nie znam pani Walas, ale życzę powodzenia.
  Autor: X-Men
  2020-01-28 11:24:14
 • Kraksa pod Wielbarkiem, ranny 29-letni kierowca (zdjęcia)
  Zakaz dla rowerzystów poruszania sie drogami krajowymi tak jak jest na autostradach i na eskach. Ciągle przez z nich są wypadki potem szukaj wiatru w polu.
  Autor: Albert
  2020-01-28 10:13:13
 • Duże zainteresowanie sportowa edukacją
  Afanasiew co to kurła za nazwisko jakby jakiegoś Polaka nie można było wybrać
  Autor: Janusz
  2020-01-28 10:02:27
 • GieKSa Cup 2020 – gospodarze wyjątkowo gościnni (zdjęcia)
  Wczoraj napisalam krytyczny,ale prawdziwy komentarz pod artykułrm dyrektor Walas. Wstyd redakcjo Tygodnika Szczytno, że ustawiliście moderacje i krytyczne komenarze się nie ukazuja.ile wam za to zapłaciła p. Walas?
  Autor: Basia
  2020-01-28 08:52:19
 • Szkoła sportowa w Szczytnie ma sprzymierzeńców
  Bo bo
  Autor: To nie ci ludzie mają się zająć sportem w Szczytnie, tylko ktoś z zewnątrz trener z licencją.
  2020-01-27 22:30:51
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Ludzie co ma Pabich do pracy wykonywanej przez M.Walas. Jary jak ktoś pojęcia nie ma o pracy więc głosu niech nie zabiera. Chyba jesteś z grona wazeliniarzy i żal ściska że na tych fotografiach Ciebie nie ma.Ale na fotkę też trzeba zapracować. Pozdrawiam
  Autor: Marlena
  2020-01-27 22:18:55

Reklama