Czwartek, 20 Czerwiec, Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

GOPS dzieli kasę i... sklepy w Dźwierzutach


Ponownie wraca temat dzielenia talonów na żywność w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dźwierzutach. Część właścicieli sklepów w gminie uważa, że są pomijani. Że podopieczni GOPS wysyłani są do jednego punktu. Na dowód przysłano nam zdjęcie z wpisanym konkretnym sklepem. Władze GOPS twierdzą, że to nieprawda.Od lat informujemy radnych i władze gminy, że z tym systemem dzielenia talonów jest coś nie tak – mówi „Tygodnikowi Szczytno” jeden z właścicieli sklepów, który zainteresował nas tematem. - Bo dlaczego faworyzowany jest tylko jeden sklep. Nam chodzi wyłącznie o uczciwość. Dlaczego urzędnik decyduje, do jakiego sklepu ma iść osoba, która taki bon otrzymuje? Niech wybierze sama, gdzie chce zrobić zakupy.

 

 

Na potwierdzenie słów do naszej redakcji trafił talon na żywność i artykuły chemiczne, w którym rzeczywiście był wypisany konkretny sklep.

 

 

Miliony do wzięcia

 

Właścicielom sklepów nie ma co się dziwić, że walczą o swoje prawa, bo rynek handlu jest coraz trudniejszy. I liczy się każdy grosz. A dźwierzucki GOPS pod swoją opieką ma ponad 1260 osób i potężny budżet. Na pomoc społeczną w gminie Dźwierzuty przeznacza się ponad 10 milionów 400 tysięcy złotych rocznie. Z samego programu 500+ na rynek trafia 4,7 mln zł.

 

- Ale jeśli chodzi o talony żywnościowe te kwoty są zdecydowanie niższe – mówi nam Danuta Skonieczna, kierownik GOPS w Dźwierzutach. - Miesięcznie jest to około 3-3,5 tys. zł. Z takiej formy pomocy korzysta średnio do 15 osób, w tym jest ich na przykład 13. Nie dajemy im do ręki pieniędzy, bo nie do końca potrafią nimi właściwie gospodarzyć. Stąd bony.


 

 

Podopieczni sami decydują

 

Kierownik Skonieczna przyznaje, że rzeczywiście jest w nich wskazany konkretny sklep.

 

- Ale to nie my decydujemy, w którym sklepie nasz podopieczny ma ten bon zrealizować – zastrzega. - To on sam wybiera punkt, w którym jest mu najwygodniej zrobić zakupy. Zgodnie z prawem na decyzji i bonie taki obiekt musi zostać wskazany. Tak to wygląda. Przyznam, że nasi podopieczni wybierają różnie, choć rzeczywiście najczęściej jeden konkretny sklep. Powodów jest zapewne kilka. Asortyment, cena, czy fakt, że sklep jest w stanie wystawić fakturę z wypisanymi produktami, bo jest ona niezbędna do rozliczenia. Nam jako ośrodkowi pomocy społecznej naprawdę jest bez różnicy, gdzie nasz podopieczny realizuje bon.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2019-06-13 10:16:02

Szkolny wielobój w Dźwierzutach (zdjęcia)

 • Środa, 2019-05-22 17:38:53

Za transport dzieci... do prokuratury

 • Wtorek, 2019-04-16 15:17:10

Kolarska sekcja sportowa w Dźwierzutach

 • Poniedziałek, 2019-03-18 15:07:54

Pucharowe zmagania w Dźwierzutach

 • Piątek, 2019-03-15 08:28:49

Tenisowy boom w Dźwierzutach (zdjęcia)


Komentarze

 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Dziękuję za ten artykuł. Jestem tego samego zdania.Wszyscy się mądrą znad ekranu smartfona, ale nie ma tam logicznego myślenia za grosz,narzekanie jedynie, dlatego w naszym kraju tak się dzieje.
  Autor: Aga
  2019-06-19 11:33:30
 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Szanowny Panie. Zgadzam się. że pół roku rządzenia to faktycznie niewiele. Natomiast kontrowersyjnych decyzji Pana Burmistrza można się doliczyć wiele. Jakie? Budowa stanowisk wędkarskich nad Małym Jeziorem / Kurek informuje, że Pan Burmistrz jest wędkarzem/ pachnie partykularyzmem. A strona estetyczna tego przedsięwzięcia, moim zdaniem, jest na miarę zabudowy wieży ciśnień i CPN na Pasymskiej. Także rewitalizacja ruin i budowa ścieżki rowerowej przy tak znacznym przekroczeniu planowanych na to środków jest działaniem,które ma pokazać, że Pan Burmistrz coś robi. Nie jest sztuką takie działanie za \"cudze\"czytaj nasze pieniądze. Przeraża mnie także to \"parcie na szkło\" Pana Burmistrza- zero skromności- przy każdej okazji uśmiechnięta mina na fotce. Tak więc jak na pół roku to \"sukcesów\" chyba wiele. Wsród starych mieszkańców Szczytna krąży opowieść o klątwie rzuconej przez wyjeżdżających do NRF Mazurów- \"bodaj wami rządzili nauczyciele W-F\" i co sprawdza się.
  Autor: dr
  2019-06-19 11:25:16
 • Żuchowski chce połączenia kolejowego Szymany – Chorzele
  Jako radny nic nie robi tylko gada. Czas odejść na emeryturkę. Czas wyremontować drogą 53 Olsztyn-Szczytno
  Autor: xyz
  2019-06-19 11:06:06
 • Janie, jak ty możesz przy tym żyć?
  Ta sygnalizacja dźwiękowa to porażka. Jak można było to zaakceptować, owszem jest to ułatwienie dla osób niepełnosprawnych ale tylko powinna działać jak jest zielone światło dla pieszych a nie brzęczeć cały czas. Chyba nikt z GDDKiA nie słyszał jak prawidłowo funkcjonuje sygnalizacja dźwiękowa.
  Autor: Natka
  2019-06-18 11:47:06
 • Mistrzostwa bez kibiców, gorąca dyskusja samorządowców
  Juz z samego zdjęcia widac zaangażowanie radnego Łachacza w sprawę... Zdjęcie mówi samo za siebie.
  Autor: Paweł
  2019-06-18 11:05:07
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No i tym samym wiecej mandatow dla mieszkanców za jazde rowerem bez swiateł, picie zimnego piwa w gorący dzień na plaży... Dziekujemy ci burmistrzu Mańkowski i przewodniczącemu rady Łachaczowi Tomaszawi za ten piekny gest w stronę mieszkańców
  Autor: Rafal
  2019-06-15 07:42:03
 • Jujitsu dało mistrzowskie medale Katanie
  Brawo Katana.
  Autor: Karol.P.
  2019-06-14 12:21:56
 • KRUS z własnym „domem” w Szczytnie
  Burmistrzem jest kobieta czy mężczyzna bo z tej wypowiedzi wnioskuję że ktos bezharakterny.
  Autor: Tomasz
  2019-06-14 08:32:03
 • Reaktywują harcerstwo w Szczytnie
  A pieniądze na to burmistrz wyłoży z własnej kieszeni?
  Autor: Rafał
  2019-06-14 08:28:20
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No nie popatrzcie, znowu załatwił. On to może. A jaki przystojny jest nasz Pan Burmistrz. I harcerstwo reaktywuje , ruiny zrewitalizuje, jezioro zarybi- to jest to.
  Autor: dr
  2019-06-14 08:08:50