Poniedziałek, 16 Wrzesień, Imieniny: Albina, Lolity, Ronalda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna


Karol Furczak, miejski rady chce, aby powstała mapa szczycieńskiego cmentarza. Taką interpelację złożył podczas ostatniej miejskiej sesji. W Jedwabnie od 4 lat działa z powodzeniem wirtualna mapa cmentarzy istniejących na ternie gminy. Również tych nieczynnych.Mam zgłoszenia od mieszkańców i turystów, że po naszym cmentarzy jest bardzo trudno się poruszać – przekonywał radny Furcza. - Nie ma oznaczonych dróg do grobów znanych mieszkańców, których na przykład szukają turyści. Mam tu na myśli na przykład grób Krzysztofa Klenczona. Turyści chcieliby odwiedzić to miejsce, a mają kłopot z jego lokalizacją. Może warto zastanowić się nad specjalnymi oznaczeniami, czy chociażby mapą cmentarza.

 

Jedwabno postawiło na internet

 

Problemy z lokalizacją grobów mają również zwykli mieszkańcy, którzy na groby bliskich przyjeżdżają sporadycznie. - Cmentarz wciąż się rozrasta, nieco zmienia i rzeczywiście trudno odnaleźć konkretny grób – żali się „Tygodnikowi Szczytno” Malwina Walczak, którą spotkaliśmy na cmentarzu w Szczytnie w minioną niedzielę. - Wirtualna mapa byłaby świetnym rozwiązaniem.

W naszym powiecie takie wirtualne mapy cmentarzy istnieją na przykład w Jedwabnie.

 

- Uruchomiliśmy taką aplikację około 4 lat temu – mówi Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno. - Uwzględnione są w niej wszystkie istniejące na naszym ternie cmentarze, między innymi w Jedwabnie, Kocie, Rekownicy, Nowym Dworze.


 

Serwis za 7 tys. zł

 

Gmina Jedwabno za taki serwis internetowy zapłaciła około 7 tys. zł.

 

- Działa on bardzo dobrze – mówi wójt Ambroziak. - Bez problemu można wyszukać każdą mogiłę, na przykład po nazwisku. W serwisie jest też mapa dojścia do niej oraz aktualne zdjęcie. Jest tam też informacja, kiedy dana osoba zmarła. Można zapalić na przykład znicz internetowo. Taka wirtualna mapa jest bardzo dużym udogodnienie dla każdego mieszkańca gminy, ale też i turysty.

 Komentarze do artykułu

Tomasz

Panie Karolu Pan wstydu rodzinie nie przynosi.

Waga

Nie rozumiem tych kąśliwych uwag na temat tego pomysłu. Czas teraz tak szybko biegnie. Młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają do większych miast za pracą - póki tam nie założą rodziny - jeszcze trzymają się zwyczaju dorocznego odwiedzania grobów rodzinnych. Ale jeśli już zaczynają w nowym miejscu swoje własne życie rodzinne - to są bardziej \"osiadli\". Poza tym mąż, żona wymagają (i słusznie) troski także o groby ich bliskich - często w jeszcze innym mieście. Póki żyje starszyzna rodzinna - to jakoś pamięć miejsc żyje. Ale gdy jej braknie... I tak zwykłe życie doprowadza do tego, że że powoli mylą nam się alejki, gdzie ta kwatera. A cmentarze też się zmieniają. Drzewo, krzew, który przed paroma latami był dla nas drogowskazem, już tak nie wygląda, albo w ogóle go nie ma. DLATEGO TAKA MAPA JEST POTRZEBNA. TO MAPA PAMIĘCI NAS WSZYSTKICH. PS. Co do opraw do zniczy - jak najbardziej popieram. Ja swoich nie wyrzucam, chyba że się potłuką.

Rafał

To se Karol zablysnął, porażka....

Ewa

I na wszystkich świętych _ cieplutko w foteliku z wirtualna świeczka przy grobie w aplikacji. Masakra!

alibaba

A ja mam lepszy pomysł, poproszę nie o mapę (na której wykonanie trzeba poczekać kilka ładnych miesięcy, ciekawe kto za to ma zapłacić), a o stojaki na puste znicze, wyrzucane są one do koszy na śmieci setkami, a mogłyby posłużyć innej osobie. Po co zaśmiecać planetę, a osoby potrzebujące zaoszczędziłby niezłą kasę. Wystarczyłoby tylko kupić do nich nowe wkłady. Gdyby jakiś radny lub urzędnik (oczywiście z umocowaniem od burmistrza, za coś przecież kasę biorą) pofatygował się do zakładów zajmujących się obróbką metalu w Szczytnie i złożył im ofertę - wykonacie stojak, a możecie w zamian umieścić na nim reklamę, sądzę, że znalazłby się taki zakład, który by go wykonał.

Waga

To bardzo dobry pomysł. Takie wirtualne cmentarze z danymi, wg których można odszukać każdy grób, funkcjonują od dawna wielu miastach. Łatwiej jest to zrobić w przypadku cmentarzy komunalnych, niż parafialnych, ale takie też są. A chodzi nie tylko o znanych zmarłych - każdy zasługuje na to, by zapominalscy krewni mogli wreszcie okazać skruchę.

Idiotów nie sieją

Człowieku (CIEKAWSKI) , jakie RODO? Weź się dokształć trochę. Masakra z tymi ludźmi. Piszą bzdury, a inni potem w to wierzą. Odrobinę myślenia. Samodzielnego.

Ciekawski

A jak to się ma do RODO ?

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Ale to muasto ma przedstawicieli.... Podobno przweodniczacy rady w kryzysie i w czasie zwolnien nauczycieli zalatwił prace swojej narzeczonej? .... Ot sukcesy...
  Autor: Lucjan
  2019-09-16 14:28:18
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  DOBRZE, ŻE PRZYNAJMNIEJ JEDEN RADNY SEJMIKU - H. ŻUCHOWSKI - zajął się \"skorupami\" ze Szczytna. Przez 16 lat miasto nie zajęło się problemem wieży! Choć mogło! Bo widać, że to jest ściema, ale zatwierdził to konserwator wojewódzki! Ale miasto wolało latarnie wokół ratusza za jego zgodą wymienić na te zapałki, niż walczyć o ukrócenie działań wokół wieży. Teraz powinno miasto właśnie przystąpić do renegocjacji umowy z inwestorem i ewentualnie obarczyć go kosztami dewastacji zabytku.
  Autor: Krajan
  2019-09-15 14:29:28
 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Marne naśladownictwo Roberta Biedronia , który rozmawiał z interesantami na sofie ustawionej przed magistratem. Tyle , że Biedroń robił coś sensownego dla Słupska- u nas poza wykopami nad Małym Domowym jakoś efektów działania nie widać. Za te tak zwane stanowiska dla wędkarzy / realizacja mrzonek za nasze pieniądze zresztą/ Ktos powinien oskarżyć Pana Burmistrza za zbrodnię na krajobrazie i środowisku.
  Autor: dr
  2019-09-15 10:37:50
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Działka warta 380 tyś??? Na wjeździe dwa ogromne drzewa, najwyzsze na ulicy, na połowie działki krzaki po pas, a na drugiej połowie ogródki. Działka w środku bloków I domków jednorodzinnych dojazd osiedlowa droga, droga nieprzejezdna. Kto to wyceniał? I co chcialoby zrobic w tym miejscu miasto?? Szkoda aż tego komentować.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-09-15 09:38:00
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Do Aaa. Dużo racji w tym, że obecnej ekipie w miarę tylko udaje się zrobić to, co mieli przygotowane za poprzedniej i podane niemal na patelni. Z drugiej jednak strony znane motto Żuchowskiego brzmi: \"dajcie, bo ja chcę\". Dokładnie tak samo przed laty żądał od gminy oddania około tysiąca atrakcyjnych gospodarczo hektarów. Mieli mu (miastu) oddać i już, A jak się gmina nie zgodziła, to wodociągi odcinał. A kolei jak konserwacja i utrzymanie wieży ciśnień wymagały dużo pracy, a propagandowo było słabe, to pchnął za złotówkę, a teraz - proszę! jaki dbały o skorupy z ruin, bo jedno pisemko do marszałka mu ktoś spłodził i dał podpisać!
  Autor: massakra
  2019-09-14 17:35:27
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Tak, poniższy komentarz przedstawia całą prawdę o gremiach władzy. Dobre w tym wszystkim jest to, że jako mieszkańcy wiemy czego się spodziewać po tych rządach.... Tj. Niczego owocnego dla nas mieszkańców poza zakupem nowego auta czy tez mieszkania przez radnego czy radnych..... Wiec jak mnniemam to jest rozwój szczytna.......
  Autor: Jerzy
  2019-09-14 14:40:43
 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Burmistrz miasta juz niedlugo będzie lody sprzedawał byle by go tylko ludzie widzieli pytanie tylko czy gałkowe czy kręcone...?
  Autor: Bogdan
  2019-09-14 09:24:26
 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  Dziwne zachowanie radnych, pół-radnych i ćwierć-radnych. Zachowują się jak Kukiz ze swoimi jowami. JO i WY, to JO a tam WY :-D. Rządzę JO, a nie WY. Dzieci.
  Autor: Tomasz TK
  2019-09-14 08:49:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno ni miasto straconych szans... Biedni radni bez pomysłów i planów na jutro, cała wizja rozwoju miasta to festyny i pikniki jak i akcje co widać krótko terminowe. Radni jak i sam burmistrz to osoby bez doświadczeń w biznesach i zarządzaniu. Osiadli na etacikach czesto panstwowych gdzie zwierzchnik pokazuje palcem co mają robić. Obawiać się mozna czystej zapaści tego miasta..........
  Autor: Aaa
  2019-09-14 06:07:43
 • Adam Popek, nowy szef szczycieńskiej prokuratury
  A tak bardziej przyjaźniejszego zdjęcia nie mona było? Żeby ten pan troszeczkę chociaż się uśmiechnął?
  Autor: Śmieszek
  2019-09-13 17:12:30