Czwartek, 23 Styczeń, Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna


Karol Furczak, miejski rady chce, aby powstała mapa szczycieńskiego cmentarza. Taką interpelację złożył podczas ostatniej miejskiej sesji. W Jedwabnie od 4 lat działa z powodzeniem wirtualna mapa cmentarzy istniejących na ternie gminy. Również tych nieczynnych.Mam zgłoszenia od mieszkańców i turystów, że po naszym cmentarzy jest bardzo trudno się poruszać – przekonywał radny Furcza. - Nie ma oznaczonych dróg do grobów znanych mieszkańców, których na przykład szukają turyści. Mam tu na myśli na przykład grób Krzysztofa Klenczona. Turyści chcieliby odwiedzić to miejsce, a mają kłopot z jego lokalizacją. Może warto zastanowić się nad specjalnymi oznaczeniami, czy chociażby mapą cmentarza.

 

Jedwabno postawiło na internet

 

Problemy z lokalizacją grobów mają również zwykli mieszkańcy, którzy na groby bliskich przyjeżdżają sporadycznie. - Cmentarz wciąż się rozrasta, nieco zmienia i rzeczywiście trudno odnaleźć konkretny grób – żali się „Tygodnikowi Szczytno” Malwina Walczak, którą spotkaliśmy na cmentarzu w Szczytnie w minioną niedzielę. - Wirtualna mapa byłaby świetnym rozwiązaniem.


Reklama

W naszym powiecie takie wirtualne mapy cmentarzy istnieją na przykład w Jedwabnie.

 

- Uruchomiliśmy taką aplikację około 4 lat temu – mówi Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno. - Uwzględnione są w niej wszystkie istniejące na naszym ternie cmentarze, między innymi w Jedwabnie, Kocie, Rekownicy, Nowym Dworze.

 

Serwis za 7 tys. zł

 

Gmina Jedwabno za taki serwis internetowy zapłaciła około 7 tys. zł.

 

Reklama

- Działa on bardzo dobrze – mówi wójt Ambroziak. - Bez problemu można wyszukać każdą mogiłę, na przykład po nazwisku. W serwisie jest też mapa dojścia do niej oraz aktualne zdjęcie. Jest tam też informacja, kiedy dana osoba zmarła. Można zapalić na przykład znicz internetowo. Taka wirtualna mapa jest bardzo dużym udogodnienie dla każdego mieszkańca gminy, ale też i turysty.

 Komentarze do artykułu

Tomasz

Panie Karolu Pan wstydu rodzinie nie przynosi.

Waga

Nie rozumiem tych kąśliwych uwag na temat tego pomysłu. Czas teraz tak szybko biegnie. Młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają do większych miast za pracą - póki tam nie założą rodziny - jeszcze trzymają się zwyczaju dorocznego odwiedzania grobów rodzinnych. Ale jeśli już zaczynają w nowym miejscu swoje własne życie rodzinne - to są bardziej \"osiadli\". Poza tym mąż, żona wymagają (i słusznie) troski także o groby ich bliskich - często w jeszcze innym mieście. Póki żyje starszyzna rodzinna - to jakoś pamięć miejsc żyje. Ale gdy jej braknie... I tak zwykłe życie doprowadza do tego, że że powoli mylą nam się alejki, gdzie ta kwatera. A cmentarze też się zmieniają. Drzewo, krzew, który przed paroma latami był dla nas drogowskazem, już tak nie wygląda, albo w ogóle go nie ma. DLATEGO TAKA MAPA JEST POTRZEBNA. TO MAPA PAMIĘCI NAS WSZYSTKICH. PS. Co do opraw do zniczy - jak najbardziej popieram. Ja swoich nie wyrzucam, chyba że się potłuką.

Rafał

To se Karol zablysnął, porażka....

Ewa

I na wszystkich świętych _ cieplutko w foteliku z wirtualna świeczka przy grobie w aplikacji. Masakra!

alibaba

A ja mam lepszy pomysł, poproszę nie o mapę (na której wykonanie trzeba poczekać kilka ładnych miesięcy, ciekawe kto za to ma zapłacić), a o stojaki na puste znicze, wyrzucane są one do koszy na śmieci setkami, a mogłyby posłużyć innej osobie. Po co zaśmiecać planetę, a osoby potrzebujące zaoszczędziłby niezłą kasę. Wystarczyłoby tylko kupić do nich nowe wkłady. Gdyby jakiś radny lub urzędnik (oczywiście z umocowaniem od burmistrza, za coś przecież kasę biorą) pofatygował się do zakładów zajmujących się obróbką metalu w Szczytnie i złożył im ofertę - wykonacie stojak, a możecie w zamian umieścić na nim reklamę, sądzę, że znalazłby się taki zakład, który by go wykonał.

Waga

To bardzo dobry pomysł. Takie wirtualne cmentarze z danymi, wg których można odszukać każdy grób, funkcjonują od dawna wielu miastach. Łatwiej jest to zrobić w przypadku cmentarzy komunalnych, niż parafialnych, ale takie też są. A chodzi nie tylko o znanych zmarłych - każdy zasługuje na to, by zapominalscy krewni mogli wreszcie okazać skruchę.

Idiotów nie sieją

Człowieku (CIEKAWSKI) , jakie RODO? Weź się dokształć trochę. Masakra z tymi ludźmi. Piszą bzdury, a inni potem w to wierzą. Odrobinę myślenia. Samodzielnego.

Ciekawski

A jak to się ma do RODO ?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • 105 km/h w Dąbrowach i... już po prawie jazdy
  Noo niech staną na ruska Zabiele w stronę oczyszczalni zamykają budziki
  Autor: Atom
  2020-01-23 13:47:47
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  ustawa ustawą fakt jest do poprawy ale z takiego typu \"śmieciami\" to chyba nie ma p;roblemu, ludzie sami wezmą kosze i kartony ....
  Autor: normalny
  2020-01-23 13:08:37
 • Koperta czy dobre słowo?
  Po co oszukiwać. Oczywiście mówią ofiara, ale.... nie mniej niż....
  Autor: h
  2020-01-23 12:36:37
 • Szczytno stawia na sport od najmłodszych lat
  Z tą troską to nie do końca tak. Wieść gminna niesie, że dyrektorem szkoły będzie eks naczelnik Dobroński, skompromitowany przez seksankiety. Już nie raz ,,zadbał\'\' o dobro naszych dzieci, więc o ich rozwój nie byłbym taki spokojny. Czy naprawdę nie ma innych kompetentnych kandydatów?
  Autor: Rodzic
  2020-01-23 11:35:08
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Osobnik kulturalny to taki, który potrafi znaleźć się w różnych sytuacjach- tych trudnych również. Miałeś 3 dni na zredagowanie pożegnania (żona mogła pomóc wszak nauczycielką jest.....). Kultury człowieku i pokory trochę. Nie będziesz wiecznie na piedestale władzy a i śmierć kiedyś nadejdzie. Ktoś może powie wtedy to ten, co w kabarecie dźwierzuckim się przebierał, taaki gruby. Beznadziejne zachowanie, a tłumaczenie wyjątkowo prymitywne.
  Autor: mieszkaniec
  2020-01-23 08:26:43
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  I co komu da, że wina będzie po stronie kierowcy jak poszkodowany skończy w szpitalu, oby tylko. Odwołuję się do świadomości ludzi i ich wyobraźni. Kierowca musi przewidywać zdarzenia na drodze i pieszy też. Jeżeli w połowie pasów ktoś przejechał Ci po paznokciach, to gdzie był jak wchodziłaś na pasy. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i trzeba brać pod uwagę że może właśnie jechać zwykły burak. Dochodząc do przejścia widać czy kierowca zwalnia reagując na to że mamy zamiar przejść, jeżeli dociska to się nie wpychamy, buraka w pietruszkę nie zmienisz a życie to ŻYCIE. Nawet szlabany na przejściu sprawy nie załatwią, bo znajdzie się debil który będzie chciał je ominąć. A z tym teleportowaniem to fajna sprawa, też chciałbym umieć.
  Autor: Do A
  2020-01-23 07:25:18
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Nosorożcu weź Ty się za robotę bo o Tobie na dzień dzisiejszy można powiedzieć- persona, która przychodziła często do Urzędu Gminy a czasami pajacowała na scenie GOK-u.
  Autor: Podpowiadacz
  2020-01-23 00:25:26
 • Dziś i krowa zaprzyjaźnia się z komputerem
  I co dupa z tego wyszła. Nowinki heee dobre sobie
  Autor: Hello
  2020-01-22 21:30:44
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  Faktycznie bardzo ciekawa sytuacja. Ten lub tych, którzy taką ustawę wymyślili powinno się zasypać śmieciami, może wtedy by zrozumieli legislacyjne bzdury. W stolicy i myślę w całej Polsce tak się dzieje. Szybko należy wnieść poprawki, które powinny być bardziej precyzyjnne w jaki sposób i kto ma za to odpowiadać.
  Autor: Włodzimierz Dudek
  2020-01-22 15:26:17
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  \"Pieszy i kierowca\" - Z treści artykułu jasno wynika, że pieszy został zahaczony gdy już SCHODZIŁ z przejścia, to czyja to jest niby wina? Co się tak pieklisz? Na co miał ten pieszy uważać? Nagminnym jest, że kierowcy ruszają zanim pieszy opuści ulicę. Dziś w drodze do pracy jakiś idiota przejechał mi przed nosem, gdy już byłam w połowie pasów. Co niby miałam zrobić? Teleportować się na chodnik, żeby jaśnie pan nie musiał zwalniać przed pasami?
  Autor: A.
  2020-01-22 15:03:12

Reklama