Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Fundacja Opcja Benedykta i Gmina Rozogi zapraszają do Faryn


Nowi właściciele budynku po byłej szkole w Farynach, czyli Fundacja Opcja Benedykta, w czerwcu zamierzają zorganizować akcję promocyjną. - I przedstawić się lokalnemu społeczeństwu – mówi Maria Rochowicz, przedstawicielka Fundacji. - Pokazać, co już zrobiliśmy i jakie mamy dalsze plany na ten obiekt.W poniedziałek pani Maria spotkała się z wójtem gminy Rozogi Zbigniewem Kudrzyckim. „Tygodnik Szczytno” obecny był na spotkaniu. „Dni otwarte” zaplanowano na 19 czerwca.


Reklama

 

- Na razie na budynku poprawiliśmy dach, skończyliśmy budować też pustelnię, czyli pomieszczenie dla osób konsekrowanych, na przykład mnichów z Tyńca, takich jak ojciec Konrad Matys, który jest naszym duchowym opiekunem – mówi pani Maria. - To miejsce ciszy, taki niewielki domeczek, z którego w przyszłości będą mogły też korzystać osoby świeckie.

 

Ale to niejedyne działania, które podejmują członkowie Fundacji.

 

- Planów na to miejsce mamy mnóstwo i dlatego w czerwcu chcielibyśmy oficjalnie o tym opowiedzieć lokalnej społeczności – mówi Maria Rochowicz. - Planujemy zorganizować weekend integracyjny połączony z uroczystym otwarciem pustelni. Myślę, że będzie to forma ogniska, grilla, poopowiadamy naszym sąsiadom co robimy, kim jesteśmy, jakie mamy plany. Integracja z mieszkańcami Faryn, a właściwie całej gminy jest dla nas niezmiernie ważna.

 

 

Reklama

 

Fundacja Opcja Benedykta w Farynach chce prowadzić między innymi warsztaty, szkolenia, zajęcia edukacyjne. - Na przykład z pisania ikon, chorału gregoriańskiego...

 

- Ma to być miejsce rozwoju osobistego – mówi pani Maria. - Nie chcemy się ograniczać. Zapewne będą tu się też odbywały wystawy, rekolekcje, konferencje. A być może w przyszłości pojawią się też na stałe benedyktyni bądź benedyktynki. Zamieszkaniem w Farynach jest zainteresowana na przykład siostra zakonna z Francji Hanna Szmigielska. - To bardzo nietypowa zakonnica, światła i znakomicie wykształcona, a dodatkowo mająca niesamowitą umiejętność gry na cytrze, czy śpiewu.

 

Budynek w Farynach będzie miał 13 pokoi gościnnych, kuchnię, salę wykładową, a nawet własną biblioteką. Fundacja, która kupiła obiekt, choć świecka, zakorzeniona jest w duchowości benedyktyńskiej.

 

- Ten rok to głównie rok remontów i pozyskiwania funduszy na nasze inwestycje, ale myślę, że w przyszłym powinno już wszystko działać, tak jak sobie to wymarzyliśmy – śmieje się pani Maria.

 

Przypomnijmy. 17 sierpnia ubiegłego roku Fundacja Opcja Benedykta wygrała przetarg i kupiła budynek po byłej szkole w Farynach. - Chcemy gościć tu tych, którzy poszukują celu i sensu życia, którzy chcą odnaleźć spokój, ład i równowagę we wszystkich wymiarach: w pracy i w życiu rodzinnym, w relacjach zawodowych i przyjacielskich, w życiu wspólnotowym i obywatelskim. Czekamy na wszystkich, którzy czują, że „w życiu o coś chodzi”, że wiara oraz duchowość benedyktyńska mogą pomóc odnaleźć im sens życia - można przeczytać na stronie internetowej fundacji.Komentarze do artykułu

dzban

czy pan Kudrycki jest osobą niepełnosprawna? Ostatnio zajął miejsce parkingowe ( niebieska kopertę) dla osób niepełnosprawnych pod marketem budowlanym Bricko w Szczytnie

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43