Środa, 29 Styczeń, Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Formalny start Sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Szczytnie


Na dobre rozpoczęło się tworzenie szkoły sportowej w Szczytnie. Na ostatniej sesji radni przyjęli jej statut. Wstępne założenia są takie, że szkoła ma być sprofilowana na: siatkówkę, piłkę nożną, pływanie i lekkoatletykę, ale także taniec, akrobatykę bądź gimnastykę oraz żeglarstwo. - Nie wykluczamy jednak rozszerzenia jej profilu – zapowiada burmistrz Krzysztof Mańkowski.Na środowej sesji radni przyjęli projekt uchwały o powołaniu nowej szkoły, która ma nosić nazwę Sportowa Szkoła Podstawowa nr 4. Jej siedzibą mają być obiekty byłego Gimnazjum nr 2 przy ul. Lanca. Radni przyjęli też, choć nie bez dyskusji na komisjach, jej wstępny statut.

 

Zawiera on szereg interesujących zapisów. Na przykład, poza wspomnianymi wyżej dyscyplinami sportowymi wymienia też: taniec, akrobatykę bądź gimnastykę oraz żeglarstwo. Najwięcej w tej kwestii uwag miała radna Anna Rybińska. która chciała doprecyzować niektóre zapisy, aby uniknąć sytuacji podobnych do zamieszania z seks-ankietą w szkołach. Odniosła się, między innymi, do punktu, który mówi, że szkoła realizuje swoje zadania poprzez „kształtowanie postaw tolerancji wobec odmienności drugiego człowieka […]. - Tolerancja, odmienność są to pojęcia bardzo szerokie, ja wolałabym, aby były one jednak doprecyzowane – przekonywała argumentując, że to doprecyzowanie pozwoliłoby uniknąć sytuacji podobnych do zamieszania z seks-ankietą w szkołach.

 

 

Słabe warunki na duże plany

 

Rybińska zwróciła też uwagę na to, że nowa szkoła, jej zdaniem, nie ma warunków do prowadzenia zajęć z lekkiej atletyki.

 

- Ma za słabą bazę – mówiła. - Nie ma stadionu, bieżni. Jestem byłą nauczycielką wychowania fizycznego, trenerką i wiem, jak bardzo ta baza jest potrzebna.


Reklama

 

Na komisjach na jej wątpliwości próbowali odpowiedzieć nowy naczelnik Jacek Walaszczyk oraz sekretarz Lucjan Wołos.

 

- Statut jest ramowy, bo i tak będzie to pierwsza rzecz, którą rada pedagogiczna nowej szkoły będzie zmieniała – mówił naczelnik Walaszczyk. - Wówczas będzie można doprecyzowywać pewne paragrafy. Muszą one być jednak zgodne z prawem.

 

Zdaniem twórców nowej szkoły baza sportowa jest wystarczająca.

 

- Szkoła ma najlepszy obiekt sportowy w powiecie, jakim jest hala imienia Huberta Wagnera – mówi burmistrz Mańkowski. - Odbywają się na niej imprezy rangi mistrzostw Polski.

 

Wstęp wolny, bez rejonizacji

 

Według zapowiedzi burmistrza nabór ruszy do oddziałów od 1 do 8.

 

- Szkoła jest elementem uporządkowania oświaty w naszym mieście po nowej reformie, która zlikwidowała gimnazja – mówi Krzysztof Mańkowski. - W kampanii mówiłem, co prawda, o pięciu podstawówkach, ale z liczby dzieci wynika, że cztery szkoły podstawowe w naszym mieście w zupełności wystarczą. Wracamy do tego, co było kiedyś. Czyli na oświatowej mapie Szczytna będą podstawówki nr 2, nr 3, nr 6 i Szkoła Sportowa bez wyznaczonego obwodu, co oznacza, że nie ma do niej rejonizacji i każdy rodzic może właśnie tam posłać swoje dziecko.

Reklama

 

Merytoryczne przygotowania

 

Za dobór kadry w palcówce oraz nabór uczniów jest odpowiedzialna Małgorzata Afanasjew, była dyrektor Gimnazjum nr 2 w Szczytnie, a obecnie pełnomocnik burmistrza do utworzenia szkoły sportowej.

 

- Jest powołany specjalny zespół złożony z nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów klubowych, aby dopracować szczegóły i stworzyć naprawdę wysoki poziom i nauczania, i szkolenia sportowego dzieci i młodzieży – mówi Mańkowski. - Myślę, że na przełomie grudnia, stycznia rozpoczną się już testy dla uczniów chcących uczyć się w tej placówce. Jej utworzenie jest naszym wyjściem w stronę oczekiwań mieszkańców Szczytna. Jestem pewien, że szkoła na brak zainteresowania nie będzie narzekała.Komentarze do artykułu

jaro

Chyba nie jest aż tak potrzebna w Szczytnie szkoła sportowa. Oczywiście następna podstawówka jak najbardziej ale nie koniecznie sportowa. należałoby jeszcze oficjalnie określić zasady przyjmowania kadry pedagogicznej do szkoły aby nie okazało się, że w szkole będą pracowały same koleżanki i przyjaciółki pani Afanasjew albo połowa emerytowanych nauczycieli bo przecież młodzi mogą iść na zasiłek do urzędu pracy. Więc jasne i oficjalnie określone zasady naboru.

bober

Może należałoby sprawdzić jak pani dyrektor Afanasjef w tym samym budynku jako poprzednia dyrektor wraz z główna księgową robiła zamówienia do szkoły. Pani Afanasjef dyrektor a główna księgowa w szkole pracowała na czarno jako księgowa w firmach, u których zamawiane były artykuły. Więc ofert tak naprawdę robiła dla samej siebie.

upsssss

Sny o potędze .... Specjalizacja ze wszystkiego? Dziwne i nierealne. Ale powodzenia ....

Joanna

Szkoła sportowa? Przecież już są \"klasy sportowe\" w SP6 w Szczytnie ale to tylko z nazwy bo klasy te to czysty żart pod względem organizacji i współpracy z władzami miasta. Oprócz tego że dzieci maja po 10 h wychowania fizycznego to nic. Brak szatni, butelki wody, sprzętu, już nawt nie wspomnę o prysznicach, które właściwie to są ale uczniowie nie mogą z nich korzystać. Zaznaczę że to 14 letni chłopcy którzy po 2 h grania w piłkę idą na dalsze lekcję i siedzą w klasach. Miasto nie bardzo interesuję się naszymi dziećmi a Burmistrza gra z nimi w piłkę tylko jak przyjeżdża telewizja, o koszulkach tylko do zdjęcia już nie wspomnę. Tak więc my rodzice zostaliśmy zawiedzeni wizją prawdziwie sportowej klasy której niestety nie ma. Porażka

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Trafienie „drogówki” w Gromie
  Tam chyba niejeden bez uprawnień jeździ u was , jechałem za ciągnikiem rolniczym wiózł obornik w łyżce ani się obejrzał skręcił w lewo od razu , mimo że ja już wcześniej sygnalizowałem kierunkowskazem wyprzedzanie go.
  Autor: Ilona
  2020-01-28 16:13:59
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  nie wiem czy gmina świętajno utrzyma wysoki poziom imprez kulturalnych po zwolnieniu p. Małgorzaty... może być kiepsko.
  Autor: gość
  2020-01-28 13:23:33
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Druga praca bez wygranego konkursu..... Jak ta Pani to robi a raczej ciekawe czym... Bo raczej nie spojrzeniem.... Hahaha
  Autor: Rychu
  2020-01-28 12:20:14
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Gmina Świętajno uwolnił się od zgnilizny i smrodu... Szkoda tylko, że w Szczytnie będzie teraz śmierdziało. Współczuję tylko współpracownikom Pani Walas
  Autor: Radosny
  2020-01-28 12:17:22
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  To jest właśnie polskie piekiełko. Nie znam pani Walas, ale życzę powodzenia.
  Autor: X-Men
  2020-01-28 11:24:14
 • Kraksa pod Wielbarkiem, ranny 29-letni kierowca (zdjęcia)
  Zakaz dla rowerzystów poruszania sie drogami krajowymi tak jak jest na autostradach i na eskach. Ciągle przez z nich są wypadki potem szukaj wiatru w polu.
  Autor: Albert
  2020-01-28 10:13:13
 • Duże zainteresowanie sportowa edukacją
  Afanasiew co to kurła za nazwisko jakby jakiegoś Polaka nie można było wybrać
  Autor: Janusz
  2020-01-28 10:02:27
 • GieKSa Cup 2020 – gospodarze wyjątkowo gościnni (zdjęcia)
  Wczoraj napisalam krytyczny,ale prawdziwy komentarz pod artykułrm dyrektor Walas. Wstyd redakcjo Tygodnika Szczytno, że ustawiliście moderacje i krytyczne komenarze się nie ukazuja.ile wam za to zapłaciła p. Walas?
  Autor: Basia
  2020-01-28 08:52:19
 • Szkoła sportowa w Szczytnie ma sprzymierzeńców
  Bo bo
  Autor: To nie ci ludzie mają się zająć sportem w Szczytnie, tylko ktoś z zewnątrz trener z licencją.
  2020-01-27 22:30:51
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Ludzie co ma Pabich do pracy wykonywanej przez M.Walas. Jary jak ktoś pojęcia nie ma o pracy więc głosu niech nie zabiera. Chyba jesteś z grona wazeliniarzy i żal ściska że na tych fotografiach Ciebie nie ma.Ale na fotkę też trzeba zapracować. Pozdrawiam
  Autor: Marlena
  2020-01-27 22:18:55

Reklama