Piątek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Formalny start Sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Szczytnie


Na dobre rozpoczęło się tworzenie szkoły sportowej w Szczytnie. Na ostatniej sesji radni przyjęli jej statut. Wstępne założenia są takie, że szkoła ma być sprofilowana na: siatkówkę, piłkę nożną, pływanie i lekkoatletykę, ale także taniec, akrobatykę bądź gimnastykę oraz żeglarstwo. - Nie wykluczamy jednak rozszerzenia jej profilu – zapowiada burmistrz Krzysztof Mańkowski.Na środowej sesji radni przyjęli projekt uchwały o powołaniu nowej szkoły, która ma nosić nazwę Sportowa Szkoła Podstawowa nr 4. Jej siedzibą mają być obiekty byłego Gimnazjum nr 2 przy ul. Lanca. Radni przyjęli też, choć nie bez dyskusji na komisjach, jej wstępny statut.

 

Zawiera on szereg interesujących zapisów. Na przykład, poza wspomnianymi wyżej dyscyplinami sportowymi wymienia też: taniec, akrobatykę bądź gimnastykę oraz żeglarstwo. Najwięcej w tej kwestii uwag miała radna Anna Rybińska. która chciała doprecyzować niektóre zapisy, aby uniknąć sytuacji podobnych do zamieszania z seks-ankietą w szkołach. Odniosła się, między innymi, do punktu, który mówi, że szkoła realizuje swoje zadania poprzez „kształtowanie postaw tolerancji wobec odmienności drugiego człowieka […]. - Tolerancja, odmienność są to pojęcia bardzo szerokie, ja wolałabym, aby były one jednak doprecyzowane – przekonywała argumentując, że to doprecyzowanie pozwoliłoby uniknąć sytuacji podobnych do zamieszania z seks-ankietą w szkołach.

 

 

Słabe warunki na duże plany

 

Rybińska zwróciła też uwagę na to, że nowa szkoła, jej zdaniem, nie ma warunków do prowadzenia zajęć z lekkiej atletyki.

 

- Ma za słabą bazę – mówiła. - Nie ma stadionu, bieżni. Jestem byłą nauczycielką wychowania fizycznego, trenerką i wiem, jak bardzo ta baza jest potrzebna.

 

Na komisjach na jej wątpliwości próbowali odpowiedzieć nowy naczelnik Jacek Walaszczyk oraz sekretarz Lucjan Wołos.

 

- Statut jest ramowy, bo i tak będzie to pierwsza rzecz, którą rada pedagogiczna nowej szkoły będzie zmieniała – mówił naczelnik Walaszczyk. - Wówczas będzie można doprecyzowywać pewne paragrafy. Muszą one być jednak zgodne z prawem.

 

Zdaniem twórców nowej szkoły baza sportowa jest wystarczająca.

 


- Szkoła ma najlepszy obiekt sportowy w powiecie, jakim jest hala imienia Huberta Wagnera – mówi burmistrz Mańkowski. - Odbywają się na niej imprezy rangi mistrzostw Polski.

 

Wstęp wolny, bez rejonizacji

 

Według zapowiedzi burmistrza nabór ruszy do oddziałów od 1 do 8.

 

- Szkoła jest elementem uporządkowania oświaty w naszym mieście po nowej reformie, która zlikwidowała gimnazja – mówi Krzysztof Mańkowski. - W kampanii mówiłem, co prawda, o pięciu podstawówkach, ale z liczby dzieci wynika, że cztery szkoły podstawowe w naszym mieście w zupełności wystarczą. Wracamy do tego, co było kiedyś. Czyli na oświatowej mapie Szczytna będą podstawówki nr 2, nr 3, nr 6 i Szkoła Sportowa bez wyznaczonego obwodu, co oznacza, że nie ma do niej rejonizacji i każdy rodzic może właśnie tam posłać swoje dziecko.

 

Merytoryczne przygotowania

 

Za dobór kadry w palcówce oraz nabór uczniów jest odpowiedzialna Małgorzata Afanasjew, była dyrektor Gimnazjum nr 2 w Szczytnie, a obecnie pełnomocnik burmistrza do utworzenia szkoły sportowej.

 

- Jest powołany specjalny zespół złożony z nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów klubowych, aby dopracować szczegóły i stworzyć naprawdę wysoki poziom i nauczania, i szkolenia sportowego dzieci i młodzieży – mówi Mańkowski. - Myślę, że na przełomie grudnia, stycznia rozpoczną się już testy dla uczniów chcących uczyć się w tej placówce. Jej utworzenie jest naszym wyjściem w stronę oczekiwań mieszkańców Szczytna. Jestem pewien, że szkoła na brak zainteresowania nie będzie narzekała.Komentarze do artykułu

upsssss

Sny o potędze .... Specjalizacja ze wszystkiego? Dziwne i nierealne. Ale powodzenia ....

Joanna

Szkoła sportowa? Przecież już są \"klasy sportowe\" w SP6 w Szczytnie ale to tylko z nazwy bo klasy te to czysty żart pod względem organizacji i współpracy z władzami miasta. Oprócz tego że dzieci maja po 10 h wychowania fizycznego to nic. Brak szatni, butelki wody, sprzętu, już nawt nie wspomnę o prysznicach, które właściwie to są ale uczniowie nie mogą z nich korzystać. Zaznaczę że to 14 letni chłopcy którzy po 2 h grania w piłkę idą na dalsze lekcję i siedzą w klasach. Miasto nie bardzo interesuję się naszymi dziećmi a Burmistrza gra z nimi w piłkę tylko jak przyjeżdża telewizja, o koszulkach tylko do zdjęcia już nie wspomnę. Tak więc my rodzice zostaliśmy zawiedzeni wizją prawdziwie sportowej klasy której niestety nie ma. Porażka

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Tomaszu TK, Ty z kolei przesadziłeś w drugą stronę!
  Autor: Śmieszek
  2019-11-15 11:53:47
 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Ja też bym chętnie się zapoznał z tym słownikiem, ale nie będąc zaproszony na jego prezentację w muzeum - nie wiem, w jakim trybie mam zgłosić swoje zainteresowanie, bo w spotkaniach promocyjnych uczestniczyć nie mogę.
  Autor: Śmieszek
  2019-11-15 11:50:29
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Włodarze powinni wziąć pod uwagę, że większość ludzi na niskich stanowiskach nie ma możliwości podwyższenia swoich kwalifikacji, co za tym idzie żadnej pracy nie znajdzie po zwolnieniu lub obcince... ci ludzie ledwo dają radę ciągnąć od 1 do 1. Po co są tworzone bezużyteczne stanowiska w gminie, roczne wynagrodzenia wartości fortuny... Opamiętajcie się, no biedni dalej biednieją, bogaci dalej się bogacą
  Autor: Zaniepokojona
  2019-11-15 10:55:12
 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Pani lub też Panie \"lik\". Oczywiście, że takie konsultacje były przeprowadzone i w tym celu proponuję zapoznać się z lekturą \"Słownika mowy mazurskiej\", gdzie w przedmowie piszę, iż obecnie jest rozróżnialnych 5 dialektów. Jest to dość duży obszar, co sprawia, że trudno byłoby dotrzeć do tych wszystkich, którzy znają i pamiętają etnolekt mazurski.
  Autor: Robert Arbatowski
  2019-11-15 07:14:14
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Właśnie oglądałam magazyn śledczy Anity Gargas o lokalnym PSL-u. Polecam oglądać. Co do tematu, to ta władza, dokładnie ta władza oszczędza na wszystkim tylko nie na sobie. Gminą, Miastem i Powiatem rządzi psl, więc raczej nie może nas to dziwić. Cytowane zmiany wymiary zatrudnienia dotyczą najmniej zarabiających, najczęściej najniższą krajową. A dlaczego zmniejszać etaty? aby po podwyższeniu najniższego wynagrodzenia defakto wynagrodzenia tym osobom nie wzrosły. A ile zarabia władza? Przykład gminy wiejskiej za 2018r.: 7 osób zarabia 28,5%!!! całego budżetu przeznaczonego na wynagrodzenia pracowników urzędu gminy (w sumie 46,5 etatu zgodnie z regulaminem urzędu z 2016r., nowszego nie znalazłam). Te 7 osób to, (wynagrodzenia wg danych z oświadczeń majątkowych): wójt-144.353,28 zł, wice wójt-104.633,61 zł, sekretarz-91.441,48 zł, skarbnik-84.594,07 zł, kierownicy referatów (3 osoby)-91.441,48 zł, 76.163,27 zł, 70.728,61 zł (nie wszystkie oświadczenia za 2018r. są na stronie, więc tych których nie ma, policzyłam średnie z 2017 i 2016), co daje 663.355,80 zł + pochodne wynagrodzenia 121.047,26 co daje 784.403,06 zł. W uchwale za realizację budżetu gminy za 2018 wynagrodzenia z pochodnymi urzędu gminy wyniosły 2.752.330,29 zł (str. 10 uchwały). Powyższe dane są ogólnie dostępne - oświadczenia majątkowe umieszczone na stronie, uchwała z realizacji budżetu za 2018r. ogłoszona w kwietniu 2019r. w dzienniku wojewódzkim województwa warmińsko-mazurskiego. I teraz dwie wisienki na torcie : zakup traktorka ogrodniczego za 9.499,06 zł dla szkoły, w której pracuje pan o którym pisze \"była zwolenniczka wójta\" (str. 50 uchwały). Druga to wymiana komentarzy na stronach Kurka Mazurskiego z panem podpisującym się \"Krassowski\" w temacie kosztów przygotowania dokumentacji \"Innopolice\", gdzie cytuję: \"Burmistrz wraz z radnymi koalicji zrezygnowali z największego zewnętrznego dofinansowania w historii miasta wydając na to 2 mln zł. Po co bić tą pianę?\" Rozumiecie? Wydali 2 mln zł na nie zrealizowany projekt, a teraz będą etaty najmniej zarabiającym obcinać bo brak kasy w budżecie!!! Radni poprzedniej kadencji za ten myk za 2 mln złotych nie powinni nawet złotówki diety wziąć, ale jak napisałam wyżej, oni będą oszczędzać na najbiedniejszych, nigdy na sobie. ps. jeśli w danych jest błąd zainteresowanych proszę o sprostowanie.
  Autor: jb
  2019-11-14 23:48:26
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Panie wójcie a może obniży Pan swoje wynagrodzenie o 30% i ratuje swoich pracowników. Proszę dać dobry przykład innym
  Autor: Ronin
  2019-11-14 22:05:54
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Wojciechowski mógłby przestać \"d ożywotnim\" wójtem i wrócić do straży rybackiej, tam się sprawdzał, a w gminie zaoszczędzone by sporo pieniiedzy i organizacja polepszyła by się natychmiast, do tej pory jest hamulcowym z dużą wypłatą.
  Autor: Natura
  2019-11-14 17:35:59
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Jw
  Autor: Jedno jest pewne, historia pokazala kim byl Pisudzki jego cele, uklady i nalecialosci wiec motocyklista z olszyn powinien odrobić lekcje historii nim ponownie.....
  2019-11-14 16:01:36
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Widzę, że pan Rząp przechodzi ze stanu larwalnego do stanu poczwarki. To dopiero będzie motyl. Jakie barwy nosić będzie i cóż zapylać chce ? Oto jest pytanie, być czy bytowanie :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 14:08:42
 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.
  Autor: lik
  2019-11-14 12:57:30