Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Filmowy projekt młodzieży (zdjęcia)


Napisali do nas: Po sukcesie dwóch poprzednich edycji projektu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży (,,Amatorsko? Jeszcze nam wypada” i ,,Młodzież w działaniu”) od lutego bieżącego roku przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedwabnie był realizowany trzeci projekt - ,,Nakręćmy i zakręćmy” skupiony wokół działań związanych ze sztuką filmową. Wszystkie realizowane zadania to suma wkładu bezinteresownej pracy osób w wieku od 13 do 19 lat oraz koordynatorek - Aleksandry Krawczewskiej i Joanny Żmijewskiej.

 Pomimo pewnego doświadczenia, jeżeli chodzi o realizację tego typu przedsięwzięć, 2020 rok i ogłoszony stan globalnej pandemii, postawił przed grupą „Niepokonani” nowe wyzwania. Mimo niezwyczajnej sytuacji, nauczyliśmy się być razem, choć osobno, a kiedy wszystko zaczęło wracać do normy, prowadzić spotkania na żywo.

 

Efekty działań z tego okresu nietrudno zauważyć na Facebooku i Instagramie Równać Szanse - Jedwabno, gdzie można obejrzeć m.in. musical ,,Koty” czy filmik ,,Noc Kupały” inspirowany legendą o topielicy grasującej w Jeziorze Małszewskim. Ponadto ,,Niepokonani” mogą pochwalić się zdobyciem nagrody grantowej w konkursie ,,Nasze Równać Szanse” za nagranie ,,Ciężkie życie celebryty”, dzięki której udało się zorganizować trzydniową wycieczkę na południe Polski – do Krakowa.

 

O tym, że nie wszystko jest całkowicie przewidywalne i że niejednokrotnie nasz umysł może spłatać figle, przekonaliśmy się, odwiedzając Muzeum Iluzji ,,Krakil”. Odtąd prawa rządzące naukami ścisłymi stały się nam znacznie bliższe.


Reklama

 

Poza tym na trasie naszej wycieczki znalazły się miejsca często odwiedzane i znane przez wielu turystów, jak: miejski Park Planty, starówka ze słynną Bazyliką Mariacką, z której każdego dnia jest grany hejnał, Zamek Królewski na Wawelu czy owiany legendą Smok Wawelski ziejący ogniem.

 

Mieliśmy również przyjemność poznać mniej konwencjonalne miejsca i atrakcje. Świetną zabawę zapewnił nam krakowski Pokój Luster. Niektórzy z nas po raz pierwszy przejechali się hulajnogą elektryczną, spróbowali sushi czy byli na kole widokowym, skąd z wysokości podziwialiśmy nocną panoramę miasta.

 

Niewątpliwie na długo w pamięć zapadnie nam także spotkanie z przedstawicielkami grupy Równać Szanse z Myślenic (projekt ,,Młodzieżowa Mapa Miasta Myślenice-moje miejsce w Małopolsce” realizowany przez Myślenickie Towarzystwo Kultury). Zostaliśmy przyjęci bardzo gościnnie i oprowadzono nas po przepięknym mieście leżącym u podnóża Tatr. Tamtejsza grupa młodzieży opowiedziała nam o zrealizowanych działaniach i o tym, jaki miały one wpływ na zmianę ich najbliższego otoczenia, m.in. o wzięciu udziału przez młodych w przygotowaniach i występach podczas Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Reklama

 

Wróciliśmy do domów pełni pozytywnych wrażeń i miłych wspomnień z tych trzech dni, które mogliśmy spędzić we wspólnym towarzystwie.

 

Niespełna kilka tygodni później, na zakończenie tegorocznych działań postanowiliśmy spotkać się również z uczestnikami poprzednich edycji Równać Szanse, aby wspólnie świętować i wrócić pamięcią do minionych chwil.

 

Od ubiegłego miesiąca ruszył kolejny nabór w Regionalnym Konkursie Grantowym, mamy nadzieję, że nasza jedwabieńska biblioteka ponownie znajdzie się wśród organizacji, które będą realizowały projekt ,,Równać Szanse”.

 

Agata KozłowskaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43