Wtorek, 18 Czerwiec, Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Festiwal w międzynarodowej odsłonie (zdjęcia)


Niebo kocha folklor – można by stwierdzić po sobotnim Festiwalu Kultury Ludowej w Rozogach, który w tym roku miał już międzynarodowy charakter. Przez cały czas trwania imprezy nad Rozogami krążyły ciężkie deszczowe chmury, jednak deszcz ominął festiwalową scenę.Na scenie wystąpiło 12 zespołów ludowych z północno-wschodniej Polski, a jako gwiazda wieczoru zaprezentował się zespół Goce Markoski z Macedonii. Rozoski festiwal folkloru rozpoczął się o godzinie 16:00, a składało się na niego kilka elementów tworzących jednolitą całość. Preludium stanowił barwny korowód uczestników w strojach ludowych, który przeszedł trasą od GOK-u do ronda grając i śpiewając. Drugim elementem rozoskiej festiwalowej układanki był Przegląd Twórczości Ludowej, w ramach którego swój program zaprezentowały zespoły: ZPiT ZIEMIA PISKA, ŚWIĘTOWIACY, KLONOWSKIE KURPSIANKI, BABSKIE OLEKANIE, PNIAKI i KRZAKI, TUROŚLANIE (DOROŚLI), KOLONIANKI, KAPELA GRZESIA, KURPIOWSZCZYZNA (DĄBROWY), KRYS, ŁYSOZIANIE oraz WYSTEK.

 

- Pomysł festiwalu kultury ludowej w Rozogach zrodził się dwa lata temu i wówczas był to festiwal regionalny - mówi Wojciech Szewczak, który organizacją tego wydarzenia pożegnał się z Rozogami i funkcją dyrektora miejscowego GOK. - W tym roku zaprosiliśmy zespół z Macedonii, mamy więc pierwszy festiwal międzynarodowy.


 

W czasie prezentacji zespołów na scenie, wokół amfiteatru odbywały się warsztaty kultury ludowej. Uczestnicy mogli skosztować tradycyjnych kurpiowskich fafernuchów, ręcznie zemleć na mąkę zboże w 140-letnich żarnach i ulepić kurpiowskie byśki. Nie zabrakło również stoisk z tradycyjnymi zdrowymi przetworami, pieczywem, wyrobami z mięsa i miodem. Dzieci mogły też jeździć na kucyku.

 


- Odeszliśmy od formuły konkursowej, bo tworzy ona niepotrzebne napięcia. Każdy zespół otrzymał podziękowanie i nagrodę – tłumaczy dyrektor GOK.
Rozoski festiwal zakończył występ zespołu Goce Markoski. Macedończycy w swych pięknych strojach zrobili duże wrażenie na uczestnikach i widzach zgromadzonych w amfiteatrze w Rozogach.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze