Piątek, 23 Sierpień, Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Festiwal dawnych kultur zagościł w Dźwierzutach (zdjęcia)


Najczęstszym pytaniem, z którym w tym roku zetknęli się organizatorzy średniowiecznej imprezy było: dlaczego Prusowie i Słowianie? Odpowiedź jest oczywista – bo przed wiekami te dwa ludy stykały się ze sobą na ziemi, która od zawsze była przygraniczna. – O samych relacjach wiemy niewiele, ale przywoływanie pamięci tych plemion służy odbudowywaniu świadomości historycznej – mówi pomysłodawczyni festiwalu Ewa Dolińska-Baczewska.Festiwal historyczny odbył się już po raz czwarty. W sobotę zjechali do Dźwierzut rzemieślnicy, odtwórcy historyczni, muzycy i naukowcy, aby dzielić się swoimi pasjami. Do dyspozycji odwiedzających były warsztaty włókiennicze, tkackie, garncarskie, świecownicze, archeologiczne, rycerskie i łucznicze. Wioska Prusów przybyła tradycyjnie ze stoiskiem prezentującym Baby Pruskie.

 

O najnowszych wykopaliskach prowadzonych w Miętkich opowiadali przedstawiciele Fundacji Dajna. W namiocie wiedzy można było usłyszeć o zwyczajach i wierzeniach Słowian i Prusów. Na żywo przygrywał zespół muzyki dawnej Viatores. W tym roku atrakcją festiwalu było też gotowanie na żywo inspirowanej kuchnią staropolską potrawy na ogniu. Tu pierwsze skrzypce dzierżył nauczyciel z ZS nr 2 w Szczytnie Michał Denesiuk, który postanowił zaserwować gościom swoją wariację na temat bigosu.

 

Mistrz kuchni przewodniczył również jury festiwalowego konkursu na najlepszą polewkę. Laur zwycięstwa trafił do kucharzy z Targowskiego Dworu, którzy zaserwowali polewkę krem z kurek z jagodami. Drugie miejsce zdobyła polewka na piwie pszenicznym Julii Bartnikowskiej. Na najniższym stopniu podium stanęło KGW Lipowa Góra Wschodnia za polewkę, a jakże by inaczej - na lipie. Tradycyjnych specjałów nie zabrakło również na stoisku sołectwa Dźwierzuty, które od samego początku włącza się w organizację imprezy.

 

– Mieliśmy również niezwykłych gości z Bractwa Motocyklowego Galindia – mówi Ewa Dolińska-Baczewska. – Przyjechali do nas na swoich pięknych, zabytkowych motocyklach.

 

W czasie imprezy goście mogli również zobaczyć walki turniejowe stoczone przez zaprzyjaźnionych „Krzyżaków” z Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg.

 

Sonda "Tygodnika Szczytno"


Co Pan/Pani sądzi na temat Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Pruskiej?

 

 

Danuta Stachula, Dźwierzuty

 

Bardzo ciekawe wydarzenie, można się czegoś dowiedzieć poprzez zabawę. Cieszę się, że teraz w Dźwierzutach tyle się dzieje.

 

 

Magdalena Polusik, Dźwierzuty

Ciekawe wydarzenie, zarówno dla dzieci, jak i starszych. Można dowiedzieć się wielu rzeczy, zawsze to coś innego. Super, że tyle się u nas teraz dzieje.

 

Krzysztof Kaźmierczak, Olsztyn

Interesujące wydarzenie. Można przenieść się w czasie i poczuć jak przed wiekami. Ciekawe wydarzenie, które może wiele nauczyć.

 

 

Anna Serafin, Dźwierzuty

Podoba mi się to, że w Dźwierzutach się coś dzieje. Świetna inicjatywa, oby więcej takich.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Ścianka pin art już działa
  Ty Jarek masz moj glos za tą ściankę gdyz to ponoć pomysł Leski ale ty go żeś wykozystał.
  Autor: Rafal
  2019-08-22 20:33:22
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  A od kogo pan to wie ;)
  Autor: Śmieszek
  2019-08-22 11:55:08
 • Zespół, który może jeszcze zaskoczyć
  A o drugim meczu nawet słowa nie napiszecie? Jak Sks Szczytno fatalnie zagrał u siebie z Orlętami Reszel przegrywając aż 0-8. I na 3 kolejke na wyjazd z Lzs roznowem nie pojechali. W tym artykule z jednym się zgodzę! Zaskoczyli piłkarze nas Ale fatalnie. Z taką grą jak teraz to Sks zapewni sobie spadek do A klasy.
  Autor: Xyz 1995
  2019-08-22 10:53:52
 • „Deżawi” - felieton Romana Żokowskiego
  I co Pan teraz powie panie Żokowski? Pasym 3 mecze 3 zwycięstwa I to bardzo wysokie! Bilans 12 bramek strzelonych i tylko 3 stracone. Kadra meczowa bardzo spora i Pan mówił o braku ludzi? Poprzedni sezon do zapomnienia a idzie nowe rozdanie. A Sks Szczytno 2 mecze przegrane u siebie 0-1 porażka z Wilczkiem i wilkowo i 0-8 z Orletami Reszel i w tamta niedziele nie pojechali na wyjazdowy mecz z Roznowem. Sytuacja kadrową fatalna że mogą raczej sezonu nie dograć.
  Autor: Xyz1995
  2019-08-22 09:44:32
 • Ogień zniszczył gospodarstwo w Dźwierzutach (zdjęcia)
  Tragedia wiadomo ale tej kobiety mi nie szkoda.Wiem, że pojawi się mnóstwo hejtu ale teraz wierzę, że jest na tym świecie jakaś sprawiedliwość.
  Autor: Nika
  2019-08-21 19:13:46
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  Jak porządna galeria to i pewnie porządne toalety będą . Bo w naszym pięknym rzekomo turystycznym mieście nie ma nawet 1 kibelka . na mieście :D
  Autor: Lusi205i
  2019-08-20 16:07:49
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  8 godzin zablokowana droga była
  Autor: 007
  2019-08-18 18:30:21
 • Waldemar Kiernozek Project NEWI
  Artykuł pięknie napisany tylko mija się mocno z prawda ;) Pan Waldek fałszuje jak by przechodził mutacje głosu pozdrawiamy Zespół jarzębina (bo grać to trza umić )
  Autor: Andrew
  2019-08-18 14:32:38
 • Wieża ciśnień – Roman Żokowski
  Czy ta budowla koło wieży zostanie dokończona?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:32:37
 • Dyskusja – felieton Romana Żokowskiego
  Czy wieża ciśnień zostanie odrestaurowana?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:26:14