Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Festiwal dawnych kultur zagościł w Dźwierzutach (zdjęcia)


Najczęstszym pytaniem, z którym w tym roku zetknęli się organizatorzy średniowiecznej imprezy było: dlaczego Prusowie i Słowianie? Odpowiedź jest oczywista – bo przed wiekami te dwa ludy stykały się ze sobą na ziemi, która od zawsze była przygraniczna. – O samych relacjach wiemy niewiele, ale przywoływanie pamięci tych plemion służy odbudowywaniu świadomości historycznej – mówi pomysłodawczyni festiwalu Ewa Dolińska-Baczewska.Festiwal historyczny odbył się już po raz czwarty. W sobotę zjechali do Dźwierzut rzemieślnicy, odtwórcy historyczni, muzycy i naukowcy, aby dzielić się swoimi pasjami. Do dyspozycji odwiedzających były warsztaty włókiennicze, tkackie, garncarskie, świecownicze, archeologiczne, rycerskie i łucznicze. Wioska Prusów przybyła tradycyjnie ze stoiskiem prezentującym Baby Pruskie.

 

O najnowszych wykopaliskach prowadzonych w Miętkich opowiadali przedstawiciele Fundacji Dajna. W namiocie wiedzy można było usłyszeć o zwyczajach i wierzeniach Słowian i Prusów. Na żywo przygrywał zespół muzyki dawnej Viatores. W tym roku atrakcją festiwalu było też gotowanie na żywo inspirowanej kuchnią staropolską potrawy na ogniu. Tu pierwsze skrzypce dzierżył nauczyciel z ZS nr 2 w Szczytnie Michał Denesiuk, który postanowił zaserwować gościom swoją wariację na temat bigosu.

 

Mistrz kuchni przewodniczył również jury festiwalowego konkursu na najlepszą polewkę. Laur zwycięstwa trafił do kucharzy z Targowskiego Dworu, którzy zaserwowali polewkę krem z kurek z jagodami. Drugie miejsce zdobyła polewka na piwie pszenicznym Julii Bartnikowskiej. Na najniższym stopniu podium stanęło KGW Lipowa Góra Wschodnia za polewkę, a jakże by inaczej - na lipie. Tradycyjnych specjałów nie zabrakło również na stoisku sołectwa Dźwierzuty, które od samego początku włącza się w organizację imprezy.


Reklama

 

– Mieliśmy również niezwykłych gości z Bractwa Motocyklowego Galindia – mówi Ewa Dolińska-Baczewska. – Przyjechali do nas na swoich pięknych, zabytkowych motocyklach.

 

W czasie imprezy goście mogli również zobaczyć walki turniejowe stoczone przez zaprzyjaźnionych „Krzyżaków” z Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg.

 

Sonda "Tygodnika Szczytno"

Co Pan/Pani sądzi na temat Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Pruskiej?

 

 

Danuta Stachula, Dźwierzuty

 

Bardzo ciekawe wydarzenie, można się czegoś dowiedzieć poprzez zabawę. Cieszę się, że teraz w Dźwierzutach tyle się dzieje.

 

 

Reklama

Magdalena Polusik, Dźwierzuty

Ciekawe wydarzenie, zarówno dla dzieci, jak i starszych. Można dowiedzieć się wielu rzeczy, zawsze to coś innego. Super, że tyle się u nas teraz dzieje.

 

Krzysztof Kaźmierczak, Olsztyn

Interesujące wydarzenie. Można przenieść się w czasie i poczuć jak przed wiekami. Ciekawe wydarzenie, które może wiele nauczyć.

 

 

Anna Serafin, Dźwierzuty

Podoba mi się to, że w Dźwierzutach się coś dzieje. Świetna inicjatywa, oby więcej takich.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Witam, czytam i wierzę że beret jest i to faktycznie moherowy,bo jaki rozwój daje kolejny spożywczy sklep? Jak na tą miejscowość mamy ich nad to. Ten sklep zatrudni z dwanaście osób z czego część pewnie będzie na pracach interwencyjnych część stażystów. Sprawi tylko że inne mniejsze upadną, i nikt nie otworzy żadnego mniejszego sklepu bo nie uda mu się przetrwać. Wystarczy teraz policzyć ile osób straci pracę i zobaczyć czy to faktycznie dobry bilans. Co do stacji benzynowej to się zgodzę, jakoś q jest do ku... nędzy. Można tchnąć życie w tą wyludniającą się miejscowość ale nie takim nędznym sporzywczakiem. Większość ludzi którzy opóścili tą wieś to młode osoby dla których jedyną niewystarczającą rozrywką jest picie piwka w parku bo nic tu dla nich nie ma!!!

  Do moherka


  2020-02-18 02:38:53
 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13

Reklama