Środa, 26 Luty, Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Etat dla „wypełniacza” wniosków o finansowanie OZE


Czy w Urzędzie Miejskim w Szczytnie powstanie specjalny punkt do obsługi mieszkańców, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania z rządowego programu Czyste Powietrze? Możliwe, bo na ostatniej komisji promocji domagał się tego radny Rafał Kiersikowski.Radny argumentował, że mieszkańcy mają problem z wypełnianiem wniosków.

 

- Mam mnóstwo takich zapytań – przekonywał. - Dobrze byłoby, aby w ratuszu powstał taki punkt obsługi. Warto byłoby zatrudnić jedną osobę, która tym by się zajmowała. W końcu to w interesie nas wszystkich.

 

Nie tylko kotły

 

Radny wyliczył, że miejski samorząd ze swojego programu na wymianę kotłów wydaje około 100 tys. zł, a zarezerwowane jest na ten cel około 200 tys. zł.

 

- Jeśli te 100 tysięcy przerzucimy na zatrudnienie takiej osoby to nasi mieszkańcy będą mogli pozyskać znacznie więcej pieniędzy, bo rządowy program Czyste Powietrze daje zdecydowanie więcej możliwości – wyjaśniał. - Można z niego dostać pieniądze na wymianę stolarki okiennej, termomodernizację, czy wymianę całej sieci grzewczej, a nie tylko samych kotłów, jak jest w naszym programie gminnym – mówił.

 

 

Tylko zabudowa jednorodzinna

 

Entuzjazm radnego zgasiła nieco Ilona Bańkowska, zastępca burmistrza Szczytna.

 

- Wypełnienie rządowego wniosku wymaga kogoś z wiedzą i uprawnieniami budowlanymi, technicznymi – mówiła. - Na rynku takich osób jest niewiele. Wiec zatrudnienie kogoś takiego byłoby zdecydowanie wyższym kosztem niż pan radny mówi. Poza tym z naszego programu wymiany kotłów mogą skorzystać mieszkańcy z budynków wielorodzinnych, a w przypadku rządowego nie ma takiej możliwości. Jeśli pójdziemy wyłącznie w program rządowy, to mieszkańcy bloków, czy kamienic zostaną pozbawieni dofinansowania. Poza tym są firmy, które specjalizują się w wypełnianiu takich wniosków, to koszt około 700 zł. Myślę, że przy całej kwocie ewentualnej inwestycji nie jest to wielkie obciążenie.


Reklama

 

 

NFOŚ z nowym programem

 

Ograniczenie dotowania tylko właścicieli domów jednorodzinnych może się niebawem zdezaktualizować. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rusza z nowym programem, w ramach którego dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych na blokach wielorodzinnych. Ma na ten cel przeznaczyć aż 80 mln złotych. Problem aktualny jest jedynie taki, że to program pilotażowy, który obejmie na początek wyłącznie Wielkopolskę. Czy się sprawdzi i czy będzie w następnych latach kontynuowany i rozszerzony – trudno przewidzieć. Zważywszy jednak co najmniej na wymagania, jakie Polska musi spełnić w odniesieniu do pozyskiwania energii z OZE, można z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że ten czy podobne programy będą realizowane, to zaś oznacza, że liczba i kategorie beneficjentów też będą się rozszerzać. Zapotrzebowanie na wsparcie w pozyskiwaniu tych środków może więc również rosnąć.

 

 

Zrzutka gmin na etat?

 

Burmistrz Bańkowska zasugerowała, że na etat takiej osoby, która pomagałaby w wypełnianiu wniosków powinny zrzucić się inne samorządy.

 

- A to dlatego, że w przypadku programu rządowego nie obowiązuje rejonizacja – mówi. - Jeśli stworzymy taki punkt, to każdy będzie mógł z niego skorzystać. Czy mieszkaniec Rozóg, czy Dźwierzut. Nie będziemy mogli odmówić takiej pomocy. Poza tym dla jednego samorządu byłoby to zbyt duże obciążenie.

Reklama

 

Radny Kiersikowski złożył wniosek, aby wystąpić do samorządów z prośbą o wspólne utworzenie takiego punktu w Szczytnie.

 

- Mieszkańcy naprawdę oczekują takiej pomocy – mówi.

 

Jego wniosek radni poparli jednogłośnie.

 Komentarze do artykułu

J.cz.

Weź się sam za to z twoimi kumplami. A nie chcesz zatrudnić znajomego.

J.cz.

Od czego wy radni jesteście, żeby nic nie robić, obsadzać stanowiska znajomymi, i diety brać, i nic nie robić. I głupoty wymyślać.

mieszkaniec

Ja to bym tą ofertę rozszerzył. Darmowy prawnik by się przydał dla mieszkańców, dentysta ktoś do koszenia trawy i sprzątania mieszkania. Myślę że mieszkańcy by chętnie korzystali. (do Zbyszek) Wcale nie trzeba fachowców, zamiast prawnika zatrudnić gostka co min. dychę garował- zna się na prawie, na dentystę jakiegoś zabijakę co parę zębów już wybił - też zadanie wypełni itp. Oszczędności zawsze można znaleźć ale będzie to kosztem jakości. Myślę że z takimi wnioskami każdy poradzi sobie sam lub przy pomocy znajomych , rodziny. Wszystkich potrzeb mieszkańców ( za darmo) nie da się zrealizować. Ale doskonałym pomysłem byłoby obarczenie radnych (wypełnianiem wniosków) pomocą w wypełnianiu w swoich okręgach wyborczych - w końcu coś innego niż kolorowe fotki.

zbyszek

Pani Bańkowska nie wie o czym mówi! Do pomocy w wypełnieniu wniosku nie potrzeba osoby z uprawnieniami budowlanymi ani wiedzą specjalistyczną! Osobiście składałem taki wniosek (jestem beneficjentem programu) ale też pomagałem w jego wypełnianiu już kilku osobom, bezpłatnie!! Zazwyczaj wnioskujący to nie zamożni ludzie i wydatek 700 zł to dla nich kosmos! Wystarczy tylko umiejętność obsługi komputera oraz informacja od zainteresowanego na co chce uzyskać środki. Nie trzeba tworzyć etatów, wystarczy zrobić harmonogram dyżurów dla wytypowanych już zatrudnionych urzędników. Kilka godzin w miesiącu nie spowoduje negatywnego skutku dla urzędu a gdyby w to zaangażować także radnych tak chętnych pomagać to sprawa zostałaby rozwiązana pod ręki!!! W przeciwnym razie wszystko skończy sie tylko na gadaniu i dobrych chęciach.

Karol

Chciał zabłysnąć a dał plamę kolejny raz. Panie radny pan już ludziom oczu nie zamydlić.

Tomasz

O , kolesia na etat chce gdzieś wcisnąć?

Tor

Kompletna paranoja. Pan Kiersikowski powinien zapoznać się z programem. Strona Rządowa udziela solidnego wsparcia na każdym etapie składania wniosku. Może lepiej Panie K przekierować zainteresowanie dlaczego program miejski kuleje. Bo terminy składania wniosków są nierealne. Bo program Miejski jest 2 lata za rozwiązaniami gminy. Tak jest najprościej coś nie działa jak powinno się to zlikwidować a może warto poprawić. Ps. polecam sprawdzić ilu beneficjentów poprzedniej edycji CZP pochodzi z miasta Szczytno - zdziwi się Pan.

JJ

No tak po co stówka ma się marnować jak można znajomka obsadzić na tym stanowisku hehe

h

No tak stwórzmy kolejne stanowisko, którego sama obsługa zje jakieś 100 000zł z kasy na modernizację. Siedzi przecież tyle \'ślizgaczy\' w ratuszu, że można kogoś z nich oddelegować na kilka godzin dziennie do pomocy przy tym.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2019-03-15 09:32:18

Gminne „finansowanie” zwierzaków

 • Czwartek, 2016-07-14 14:10:15

Aktywny Pasym z dofinansowaniem

Reklama


Komentarze

 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Do Jacek. Po co Tobie plac zabaw, dołki na d jeziorem nie wystarczą? Jak do tej pory jedyne działanie Pana Burmistrza zakończone niekoniecznie sukcesem. Kiedyś jak piasek w dołku był świeży widziałem tam \"coś robiącego\" kota. Więc w jakimś stopniu okazał się być przydatny. Ale sukces , sukces, znowu sukces.

  dr


  2020-02-26 14:57:37
 • Wilczek zajmie się drogami powiatowymi
  Człowiek od wszystkiego

  Łukasz


  2020-02-26 12:01:58
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Ta rasa psa wcale nie musi być groźna. Zależy to tylko wyłączenie od wychowania. Sama mam psa rasy american bully jest też niby groźnym psem. A wcale zupełnie tak nie jest, jest łagodny i uwielbia dzieci. Nie była to żadna winna właścicieli, ponieważ psy często nawet potrafią uciec/wyrwać się że smyczy to normalne, a z podwórka jeszcze łatwiej mają do ucieczki. To tylko i wyłączenie tego mordercy, powinien zostać bardzo ukarany. Pies jest czasem lepszy niż nie jeden człowiek. Potrafi więcej zrozumieć wysłuchać i kochasz szczerze. Współczuję bardzo.. :(

  Czytelnik3


  2020-02-26 11:43:12
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Hehehehe, trzeba sie pokazać, żeby mieszkańce miasta kojarzyli z tym co \"dobre\". A plac zabaw(i nie tylko) przy ulicy Solidarności czeka :)

  Jacek


  2020-02-26 09:41:14
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Po Szczycionku też biega taki słodziak....

  Norbert


  2020-02-26 08:45:27
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Ujawnił się dawno nie widziany Pan Burmistrz. Wygląda na to , że kino w galerii , to także zasługa Pana Burmistrza. Lans, lans i parcie na szkło.

  dr


  2020-02-26 08:43:17
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Czytelnik - co ty pie@#$%isz . Wcześniej puszczali psa i nic się nie działo, nie robił ludziom krzywdy: - \" Dzieci z Małdańca ją uwielbiały. Bawiły się z nią, całowały, przytulały... \" - \" Właścicielka suczki przyznaje, że Rouse potrafiła czasem uciec z posesji. Ale nigdy nikogo nie ugryzła, czy pogoniła, nie było w niej agresji – mówi. - Najczęściej odnajdywaliśmy ją przy sklepie, gdzie bawiła się z dziećmi. \" Jeśli pies nie stanowi zagrożenia to czemu nie mogłby biegać sam? \" Miała jedynie słabość do kur \" - jedyna wada psa. Wina tylko i wyłącznie tej parówy która pociągnęła za spust. Wielki bohater k@#$a \"Widać sąsiadom cierpliwość się skończyła\" do psa który nie był agresywny? Sąsiedzi jacyś po@#$^ni. Drogi \"strzelcu\" mam nadzieje, że coś ci się przytrafi i będziesz cierpiał tak jak teraz właściciele Rouse. RiP

  Łukasz Łukasz


  2020-02-26 08:34:42
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Całą odpowiedzialność za to co się stało ponoszą właściciele i to ich bym ukarał, amstaf swobodnie biegający po wsi - skandal. Jak się ma psa to trzeba się nim zajmować. Wszyscy we wsi się z psem bawili, dzieci pod sklepem - to jakieś żarty ?. Szkoda psa i przykre że trafił na takiego właściciela.

  Lubię psy.


  2020-02-26 07:43:30
 • Centrum w szkole i w budżecie
  \"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

  Krysia


  2020-02-26 07:24:58
 • Nowe nadzieje na obwodnicę (komentarze)
  Jaka obwodnica ? To dopiero plan planów, a może tylko kiełbasa wyborcza. Gdyby nawet miała być to proces wieloletni. A planów to jeszcze w ministerstwie nie znają, no chyba że Jarek wie (on wie wszystko) ale nie powie.

  Do Janek


  2020-02-26 06:57:32

Reklama