Niedziela, 26 Wrzesień
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa -

Reklama


Reklama

Energia ze słońca kusi, a jest w zasięgu ręki


Fotowoltaika to nie tylko moda na ekologię, to także sposób na znaczne oszczędności: i te domowe, i firmowe. - To nowoczesna technologia, co jednak nie oznacza, że dostęp do fachowców jest ograniczony. Nasza firma ma doskonałych specjalistów - zapewnia Dariusz Turek z firmy Etikon, która od 2012 roku zajmuje się tą branżą. Jego firma zamontowała ponad 400 instalacji fotowoltaicznych. Ma sto procent zadowolonych klientów. Takie rekomendacje to najlepsza reklama firmy Etikon. Z panem Dariuszem rozmawiamy o zaletach instalacji, oszczędnościach, ale też nieuczciwych praktykach w tej branży.Dariusz Turek z firmy Etikon.

 

Chciałem zapytać na początku o oszczędności, jakie daje montaż instalacji fotowoltaicznej takiej statystycznej rodzinie. Ale chyba zaczniemy od nieuczciwych praktyk nękających branżę. Naprawdę jest tak źle?

 

W Polsce jest moda na fotowoltaikę, i dobrze, bo to rzeczywiście duże oszczędności dla statystycznego Kowalskiego, ale też dbałość o ekologię, nasze środowisko. Niestety, wraz z tą modą idzie mnóstwo informacji i nieprawd, które wykorzystują kreatywni handlowcy, nastawieni na jak największy zysk, a nie bezpieczeństwo, realne oszczędności Kowalskiego, czy jego komfort w późniejszej obsłudze takiej instalacji. Co jakiś czas zgłaszają się do nas oszukane osoby. Proszą o pomoc, i naprawę źle zamontowanej instalacji...

.

Etikon

ul. Żeromskiego 37A , 12-100 Szczytno

Czynne od 9 do 16.

kom. 733 199 252

biuro@etikon.pl

http://www.etikon.pl/

 

Kiedy należy być czujnym?

 

W ostatnim czasie, mieszkańcy naszego powiatu, nękani są przez oferty telefoniczne i handlowców pukających do drzwi, będących pracownikami firm, mających swoje siedziby na drugim końcu Polski. To wyspecjalizowane osoby, przeszkolone w sprzedaży. Nie ma dla nich znaczenia, czy sprzedają garnki, pościel, czy instalacje fotowoltaiczne. Używają przy tym wymyślnych technik, potrafiąc nakłonić klienta, do zapłacenia od ręki nawet sto procent zaliczki. Handlowców tego typu, mniej interesują warunki techniczne i nasze potrzeby, a skupiają się przede wszystkim na tym co klient chciałby usłyszeć i są w stanie obiecać wszystko, aby doszło do podpisania umowy już na pierwszym spotkaniu. Takie osoby nie biorą żadnej odpowiedzialności za to, o czym zapewniały nas w czasie rozmowy, przychodzi im to z łatwością, ponieważ są zupełnie obcy mieszkańcom naszego powiatu. Dziwi mnie to, że przy tego typu instalacjach, tak kosztownych, ktoś decyduje się zaangażować firmę ze Śląska, czy Małopolski. Firma lokalna jest zawsze pod ręką, ma zdecydowanie większą wiarygodność, podchodzi z większą odpowiedzialnością i często, naprawdę - proszę mi wierzyć, jest tańsza.

 

 

Te najczęstsze kłamstwa handlowców, to...

 

Przede wszystkim źle wyliczona i dobrana instalacja do realnego zapotrzebowania i możliwości technicznych u danego odbiorcy. Informacja o dofinansowaniu, które nie istnieje. Montaż instalacji o mocy większej niż moc przyłączeniowa, może sprawić, że klient nigdy nie będzie mógł jej przyłączyć do sieci energetycznej. Zamiast oszczędności czekają go kłopoty, traci pieniądze, nerwy, czas i często w ogóle zraża się do fotowoltaiki.

 

Można poprosić o jakiś konkretny przykład?

 

Mógłbym je mnożyć. Źle wyliczona instalacja i źle zamontowana może sprawić, że zakład energetyczny nie zgodzi się na przyłączenie jej do swojej sieci, a wtedy nie możemy z niej korzystać. Bywa, że przez brak projektu, instalacja nie jest tak wydajna jak miała być. Handlowcy mijają się z prawdą także odnośnie programów dofinansowujących instalacje. W tej chwili takiego programu nie ma. Jak na tym zarabiają? Już mówię: wmawiają klientowi, że oni załatwią dofinansowania, a jednoczenie windują cenę wyjściową. Potem twierdzą, że będzie ona niższa na przykład o 5 tys. zł, bo załatwili dofinansowanie. Myślę, że to też trochę pokłosie programu Mój Prąd i braku polityki informacyjnej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, że na razie taki program nie działa.

.

Etikon

ul. Żeromskiego 37A , 12-100 Szczytno

Czynne od 9 do 16.

kom. 733 199 252

biuro@etikon.pl

http://www.etikon.pl/

Postraszyliśmy trochę mieszkańców, to może teraz coś optymistycznego. Czy rzeczywiście montaż instalacji fotowoltaicznej na domu się opłaca?

 

Nie tylko na domu. I na pewno się opłaca, jeśli zajmą się tym profesjonaliści, tacy jak na przykład nasza firma. Naprawdę, znaczenie ma wiele czynników. Dobrana moc, jakość elementów, profesjonalny montaż, odpowiednie atesty i umowy, które pomogą potem przejść proces wpięcia do sieci dostawcy prądu. Wiemy, gdzie zamontować panele, aby były one odpowiednio nastawione na słońce i ile musi ich być na danej połaci, aby dawały maksymalną moc. A proszę mi wierzyć, widzieliśmy już panele, które były montowane w miejscach, gdzie słońce w ogóle nie miało szansy zajrzeć. Cała instalacja wydajna jest tak, jak jej najsłabsze ogniwo. Handlowcy – naciągacze często to pomijają i mówią, że jak będzie paneli na dachu dużo, to będzie dużo prądu i oszczędności. Bzdura. Naciągają ludzi jedynie na pieniądze, a potem jest wielkie rozczarowanie, bo oszczędność brak.

 

W branży jest pan od 2012 roku więc niejedno zapewne pan widział...

 

Etikon zaczynał spokojnie. W 2012 roku, gdy powstała moja firma, fotowoltaika w Polsce raczkowała. Zaczynaliśmy od sprzedaży podzespołów do takich instalacji. Uczyliśmy się. Pierwsze montaże instalacji to rok 2015. Można było to porównać do startu w kosmos. Nie było nawet odpowiednich przepisów, które by to wszystko regulowały.

 

Jakie są w naszym powiecie najpopularniejsze instalacje?

 

Zakładają je właściciele domków jednorodzinnych, ale coraz częściej w to źródło energii zaopatrują się też firmy. I dobrze. Bo to realne oszczędności i korzyści. Pod warunkiem oczywiście, że instalacja zostanie dobrze dobrana, skonfigurowana i zamontowana. To tak, jak z komputerem. Co z tego, że będzie miał super procesor, który dużo kosztuje. Jeśli inne jego elementy będą za słabe, to i tak nigdy nie wykorzysta swojej mocy.

.

Etikon

ul. Żeromskiego 37A , 12-100 Szczytno

Czynne od 9 do 16.

kom. 733 199 252

biuro@etikon.pl

http://www.etikon.pl/

Jakie oszczędności można mieć zakładając instalację fotowoltaiczną?

 

Dla większej jasności uśrednimy pewne rzeczy, ale będzie to idealnie obrazowało oszczędności, które może wygenerować dobrze dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Przyjmijmy, że jeden kilowat to 75 groszy. Statystyczna rodzina Kowalskich rocznie zużywa 4 tysiące kilowatów. Ich roczny rachunek za prąd to około 3 tys. zł. Aby obsłużyć ten pobór potrzebujemy instalację o mocy 5 kilowatów. Jej koszt waha się między 20 do 25 tys. zł. Zwrot nakładów to 6 lat i 6 miesięcy. Gdy dołożymy do tego ulgę termoizolacyjną, ulgę w podatku dochodowym, to zwrot nakładów powinien ograniczyć się do 5 lat. Miesięczny rachunek za prąd powinien wynieść około 15 zł, czyli tyle, ile wynoszą opłaty stałe dostawcy prądu. „Zysk” mamy każdego miesiąca. Może on pójść chociażby na ratę za instalację, a po pięciu latach prąd mamy już całkowicie za darmo.

 

A co, gdy okaże się, że nasz dom rozbudowaliśmy, czy przybyło sprzętów bądź domowników i przydałaby się większa moc?

 

Dlatego tak ważna jest tu rozmowa z inwestorem. Instalacje można rozbudować, ale to zależy od jakości użytego sprzętu i podzespołów. Niestety, nie da się tego zrobić we wszystkich wariantach. Ten ekonomiczny to wyklucza. Ale przy planowaniu takiej inwestycji można to przewidzieć. Zawsze podpowiadamy naszym klientom, że czasami lepiej wziąć lepsze elementy, bo one nie będą nas w przyszłości ograniczały.

 

Jaka jest trwałość takiej instalacji?

 

Gwarancja na podzespoły to 12 lat. Na sprawność - 25. I to kolejny element, który wykorzystują nieuczuci handlowcy i firmy – mówią jedynie o tych 25 latach. Jeśli instalacja jest założona dobrze, dobrano odpowiednie podzespoły i dobrze ją ustawiono, to powinna nam służyć nawet dłużej. Ale nie ma co ukrywać, że czasami mogą zdarzyć się jakieś awarie, w końcu to tylko elektronika. Dlatego tak ważne jest, aby taką instalację zakładała jednak lokalna firma. Jesteśmy na miejscu, mamy realne biuro, można nas spotkać na zakupach w osiedlowym sklepie i nawet wówczas poprosić o pomoc. Pracując lokalnie nie można pozwolić sobie na bylejakość. Zadowolenie klientów to najlepsza nagroda. Zamontowaliśmy takich instalacji już ponad 400 i nie mieliśmy żadnej złej opinii. Klienci do nas wracają, polecają innym - to naprawdę najlepsza ocena naszych usług.

 

Skąd zatem na rynku aż tyle nieuczciwych firm?

 

Rośnie zapotrzebowanie, więc niektórym wydaje się, że jak trochę poczytają w internecie, to wystarczy, by założyć firmę i szybko zarobić, nie wgłębiając się w niuanse: stosują najprostszą technologię, najtańsze podzespoły, tylko klientów już o tym nie informują, nie dają im wyboru, nie wskazują alternatywy, nie przedstawiają do wyboru systemów może droższych, ale znacznie bardziej skutecznych i bezpiecznych. Im nie zależy na tym, jaki produkt otrzyma klient i czy będzie zadowolony, dlatego działają głównie na terenach odległych od swoich siedzib, miejsc zamieszkania. Jest to czysta pogoń za zyskiem, która innych naraża na niebezpieczeństwo. Utrata pieniędzy to jedno, ale wadliwa instalacja może spowodować pożar, doprowadzić do śmierci, czy zrujnowania komuś dorobku życia. Takie rzeczy też już widzieliśmy. Spotkaliśmy się już i z takimi osobami, które wydały nawet 100 tys. zł na instalację, którą montowały im firmy ze „świata”, których potem nie można było przyłączyć do sieci energetycznej. Dlatego naprawdę przestrzegam przed przypadkowymi firmami i majstrami, którzy mogą wpędzić nas w prawdziwe kłopoty. Niestety, takie działania przypadkowych firm często psują opinię całej branży. Z fotowoltaiką też tak jest. Jeden niezadowolony klient to tak naprawdę dziesięciu kolejnych, mających wątpliwości, czy w ogóle montować takie instalacje. Efekt jest taki, że rodzi się mnóstwo nieprawdziwych informacji, że to się nie opłaca. Opłaca. Ale pod warunkiem, że zajmie się tym ktoś, kto na tym się naprawdę zna. Zapraszamy do Etikonu. Tu gwarantujemy pełne zadowolenie.

 

Jest jakiś najlepszy czas na montaż instalacji?

 

Aby instalacja zdążyła wyprodukować nadwyżkę, którą będziemy odbierać w zimowych miesiącach, warto abyśmy uruchomili ją wczesną wiosną, najlepiej w marcu.

 

 

 

A jak długo trzeba czekać na montaż?

 

W firmie Etikon, okres realizacji zamówienia to około 3 tygodnie. Samą instalację można zamontować, w zależności od użytych elementów, konstrukcji domu, w ciągu dwóch dni, czasami nawet jednego. Wiele zależy od warunków pogodowych. Sama instalacja może legalnie działać po około 30 dniach od złożenia oświadczenia u operatora od wysłania zgłoszenia do operatora. Formalności oczywiście, realizujemy za naszych klientów. Instalacje w naszym powiecie traktujemy priorytetowo. Dlaczego? Bo jesteśmy stąd. Ale dodam, że obsługujemy nasze województwo, mazowieckie oraz podlaskie.

.

 

Etikon

ul. Żeromskiego 37A , 12-100 Szczytno

Czynne od 9 do 16.

kom. 733 199 252

biuro@etikon.pl

http://www.etikon.pl/

 

 

 

Zalety fotowoltaiki

 

Zalety fotowoltaiki są niepodważalne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

1. Niezależność od podwyżek cen prądu

 

Nikt nie lubi stale rosnących rachunków, które obciążają domowy budżet. Fotowoltaika daje niezależność od wzrostu cen prądu na następne 40 lat. Jest to zatem rozwiązanie umożliwiające oszczędność pieniędzy.

 

2. Ogólnodostępne źródło energii za darmo

 

Energia pochodząca ze słońca jest darmowa (i póki co nie zanosi się na to, by słońce sprywatyzowano), a co więcej należy do źródeł odnawialnych. Oznacza to, że masz do niej nieograniczony dostęp.

 

3. Ekologiczny sposób pozyskiwania prądu

 

Jedną z najczęściej podkreślanych zalet fotowoltaiki jest niska szkodliwość dla środowiska. Co to oznacza w praktyce? Przy stałej produkcji prądu instalacja nie emituje CO₂, czyli nie ingeruje w środowisko oraz nie wytwarza szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. Nie wytwarza również odpadów, a do ich prawidłowego funkcjonowania nie jest koniecznie doprowadzenie wody.

 

4. Ulga podatkowa

 

W ramach ulgi termomodernizacyjnych od podatku możesz również odliczyć panele fotowoltaiczne, co pozwala uzyskać zwrot w wysokości nawet do 16 860 złotych.

 

5. Nadwyżki prądu, które zawsze możesz wykorzystać

 

Fotowoltaika jest rozwiązaniem całorocznym, ale ilość wyprodukowanej energii różni się w zależności od sezonu. Oznacza to nadwyżki prądu, które możesz przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej. Nadwyżkę odbierzesz w okresie zmniejszonej wydajności paneli słonecznych.

 

6. Niezawodność instalacji fotowoltaicznej

 

Pierwotnie ogniwa wykorzystywano do zasilania satelitów oraz sond kosmicznych, czyli do pracy w trudnych warunkach. Jak to się ma do warunków domowych? Standardowo gwarancja wynosi 25 lat, ale dobrej jakości panele będą sprawne nawet przez 40 lat.

 

7. Szybki montaż paneli

 

Montaż instalacji fotowoltaicznej trwa 2-3 dni. Co więcej, jeśli moc paneli nie przekracza 50 kW, a cała konstrukcja nie przekracza 3 metrów, nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę.

 

8. Różnorodność montażu

 

Panele fotowoltaiczne można zamontować nie tylko na dachu domu, ale również na gruncie oraz budynkach przylegających takich jak garaż czy obiekty gospodarcze.

 

9. Bezpieczeństwo energetyczne

 

Korzyść wynikająca z fotowoltaiki to pewność pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną także w przyszłości. Pozwala to również uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu.

 

10. Brak przerw w dostawie prądu

 

Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w taki sposób, aby wytwarzać energię elektryczną niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Oznacza to, że nigdy nie następuje całkowity spadek produkcji prądu (z wyłączeniem nocy). Ponadto instalacja jest sprawna także w miejscach oddalonych od linii energetycznych.

 

11. Brak nakładów pracy

 

Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna na co dzień nie wymaga z Twojej strony praktycznie żadnej ingerencji, ponieważ jest bezobsługowa.

 

12. Wyższa wartość nieruchomości

 

Instalacja paneli wpływa na ostateczną wartość nieruchomości, stanowiąc inwestycję o wyższej stopie zwrotu niż lokata bankowa czy wynajem mieszkania.

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43