Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Elektryk na powiatowych drogach


Za 20 złotych może przejechać 200 km. Jest całkowicie ekologiczny. Nie wydala spalin. W naszym powiecie pojawił się się pierwszy, w pełni elektryczny samochód służbowy. Auto trafiło w poniedziałek, 14 grudnia do Zarządu Dróg Powiatowych w Szczytnie. Będzie użytkowane na tak zwanej pierwszej linii, czyli jako auto patrolowo-interwencyjne. Samochód można ładować wprost z domowego gniazdka. W tym przypadku... biurowego.Nissan leaf, bo taką markę i model wybrał Zarządu Dróg Powiatowych w Szczytnie kosztował około 120 tys. zł. Zastąpi mocno już wyeksploatowaną fabię, która na swoim liczniku ma przejechane ponad 250 tys. km.

 

- Nasz nowy nabytek nie emituje spalin, co w świetle raportów o rosnącym z roku na rok zanieczyszczeniu powietrza, jest atutem – mówi Rafał Wilczek, dyrektor ZDP w Szczytnie. - Koszt pełnego „zatankowania” to ok. 20 zł, co daje możliwość przejechania średnio 200 km. Planujemy w przyszłym roku zamontować panele fotowoltaiczne, które pozwolą ładować pojazd odnawialną energią, czyli może się okazać, że nasi pracownicy będą nim jeździli za darmo.

 


Reklama

Zarząd Dróg Powiatowych w Szczytnie pod swoją opieką ma około 600 km dróg. Drogowcy dziennie pokonują od 100 do 200 km, aby sprawdzić stan techniczny swojej infrastruktury,

 

- Wymiana wyeksploatowanych samochodów, które znajdują się w naszym posiadaniu, wiąże się również z koniecznością spełnienia wymogów ustawy o elektromobilności, która nakazuje, aby 10% floty stanowiły samochody elektryczne – dodaje Wilczek. - Między innymi stąd decyzja o zakupie elektryka. Ale ważnym elementem były też koszty utrzymania oraz bezpieczeństwo naszych pracowników. Samochody elektryczne są tańsze w eksploatacji i bezpieczniejsze.

 

Zielone tablice rejestracyjne są przeznaczone wyłącznie dla samochodowych elektryków. Jak widać po numerze, ten w służbie drogowej jest pierwszym zarejestrowanym w powiecie. - Z tego co wiem, to nie do końca tak. Chyba wcześniej swojego „elektryka” zarejestrowała osoba prywatna, ale ma inne tablice, o niestandardowych wymiarach, jakich wymagają najczęściej samochody produkcji amerykańskiej. A słyszałem też, że do wydziału komunikacji wpłynął kolejny wniosek o tablice dla „elektryka”.

Reklama

 

 

Na zdjęciu (od lewej) Rafał Wilczek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych oraz Janusz Skrobiński, kierownik sekcji liniowej.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Kocie łby zastąpi kostka
  parodia

  śmiechu warte


  2021-09-28 09:08:03
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  \"Zwróciliśmy się do trzech firm artystycznych więc potrzebujemy więcej kasy\"

  kradziej


  2021-09-28 09:01:13
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Palący problem. Jak chce to niech sobie stawia tylko niech sam pokryje koszty.

  karierowicz


  2021-09-28 08:58:38
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dobra inicjatywa. To, że mieszkańcy się burzą jest efektem braku wiedzy co do życia. Braki sięgają sprzed 89 roku. Więc jeszcze 3 pokolenia jak zmienią swoją mentalność względem życia. Niedługo ich pomniki oglądać będziemy. Co do godności należy się ona każdemu! Co do bólu kobiet droga jest tylko jedna terapia i wsparcie męża, którego w większości te kobiety nie mają.

  Mieszkaniec


  2021-09-28 08:29:14
 • Dwie groźne kolizje, policja apeluje o ostrożność (zdjęcia)
  Trzy ,droga Dżwiersztyny-Dybowo wyjście z zakrętu przy torach kolejowych ,zaliczony rów przydrożny.

  !


  2021-09-28 08:16:49
 • Kolejne 22 kilometry ścieżki już otwarte (zdjęcia)
  Czy w dalszym ciągu trzeba z duszą na ramieniu przebiegać z rowerem przez drogę krajową w okolicy Kulki? Super pomysł :) Tylko pogratulować Panu Staroście i Wójtowej za pomysłowość. A gdzie są te pierwotnie wskazywane w projekcie inwestycji wieże widokowe? Projekt ograniczony? Szkoda.

  marian


  2021-09-28 06:57:52
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Coś mi się wydaje, że tu ktoś resztki rozumu utracił? Jak się nie ma nic sensownego do zaoferowania, to trzeba palnąć cokolwiek, byle było o mnie głośno. Niech ludziska mają temat zastępczy!!!

  Taki jeden


  2021-09-27 21:24:49
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Odeszli od zdrowych zmysłów i tyle. Szczególnie ten pan.

  Jack


  2021-09-27 21:16:19
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Tego murala w ogóle nie powinno być. Dziwię się, że szkoła imienia Fryderyka Chopina zgodziła się na to. Chopin w swojej epoce był awangardą w przeciwieństwie do Klenczona - wtórnika.

  Taki sobie czytelnik


  2021-09-27 19:47:32
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Oszałamiający tysiąc złotych nie podziałał na wyobraźnię artystów

  Szczytnianin


  2021-09-27 18:22:54