Piątek, 7 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

Eksperci KEP ds. Bioetycznych: produkcja szczepionek AstraZeneca i J&J budzi sprzeciw moralny, ale wierni mogą z nich korzystać


Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki – zaznacza Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.W środę w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacja stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp. Józefa Wróbla w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

 

Bp Wróbel zaznaczył w dokumencie, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i niebudzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

 

"Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek" - czytamy w stanowisku.

 

Zaznaczono w nim jednocześnie, że "katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne – wyżej wspomniane mRNA – które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych".

 

Bp Wróbel napisał, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek.

 

"Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki, mogą z nich skorzystać bez winy moralnej" – podkreślił w dokumencie biskup.


Reklama

 

Wskazano, że zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania".

 

Wyjaśniono, że "związek między płodem abortowanym i szczepionkami nie jest związkiem formalnym, co miałoby miejsce, jeżeli aborcja byłaby przeprowadzona na zamówienie producenta szczepionek i byłaby wymuszana przez osoby chcące z nich korzystać, ale jest związkiem materialnym".

 

Stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych zakłada, że "korzystanie z tej szczepionki jest podyktowane przez prawdziwą konieczność czy obowiązek mający na celu ochronę życia i zdrowia osobistego lub bliźnich, którzy mogliby być zakażeni przez kontakt z niezaszczepioną osobą".

 

"Osoby takie winny jednak – w możliwy dla nich sposób – manifestować swój stanowczy sprzeciw wobec wykorzystania materiału biologicznego mającego niemoralną genezę w produkcji tej szczepionki oraz dlatego, aby nie zostały uznane za popierające w sposób pośredni aborcję" - czytamy w dokumencie.

 

Stanowisko "nie uwzględnia aspektów formalnych szczepień tymi szczepionkami", zwłaszcza możliwych skutków ubocznych pozostających w związku przyczynowym, a nie czasowym, z ich podaniem". Powstrzymanie się od zajęcia stanowiska w tej kwestii podyktowane jest brakiem dostatecznych badań w tej materii, oraz brakiem jednolitego stanowiska specjalistów.

Reklama

 

"Taka opinia będzie możliwa dopiero wtedy, gdy te wątpliwości zostaną w pełni wyjaśnione" - zaznaczył w stanowisku bp Wróbel.

 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "zgodnie z zasadami etycznymi – w przypadku uzasadnionych podejrzeń, co do zagrożenia dla życia konkretnych osób stwarzanego przez którąś ze szczepionek, należy rezygnować z jej podania".

 

(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ krap/Komentarze do artykułu

kroll

Do Mieszkaniec - Przede wszystkim ja nikomu nie życzę śmierci, kowidioci sami po nią biegną, do punktu „wyszczepień” i by dobrowolnie popełnić szczepionkowe samobójstwo… i to nie ja jestem zwyrodnialcem, tylko ci, co do tych wyszczepień nakłaniają, nie mówiąc, że to jest eksperyment medyczny, który w skutkach będzie nieodwracalny w sensie śmiertelny…a dowodem na to jest brak odpowiedzialności i ze strony producenta i ze strony zbrodniarzy z Wiejskiej…Dziękuję za rady, ja też mam jedną…radzę spisać testament, dopóki jeszcze pan może. Skoro epidemia jest fikcją, to czym są genetyczne preparaty?…a może mają za zadanie wybić te najgłupsze osobniki?...jeżeli tak, to bardzo dobrze, bo takie osobniki nie są społeczeństwu potrzebne… są wręcz szkodliwe. Czas oświecania minął, teraz nadejdzie czas konsekwencji. >>>To przejdzie do historii! W TVP odbył się sąd nad rządem i zarazą. Warto Rozmawiać pokazuje prawdę.

Ja tu mieszkam

Panie Kroll czas wyjść z jaskini i przestać objadać się surowym mięsem. Naprawdę myślenie nie boli . Życzenie innym śmierci jest żałosne, ale widzę w kręgach gestapowsko-ubeckich nadal jest modne. Radzę zacząć używać rozumu, wiem ze może dla Pana będzie trudne- lecz jedynie na początku. Słowo. Potem będzie z góry. Teraz już ludzie latają w Kosmos, mamy elektryczne Samochody, telefony. Wiem że to pana przeraża ale da Pan radę. Życie jest piękne szczegolnie poza jaskinią.

Mieszkaniec

Zanim pan zacznie panie Kroll życzyć komus smierci bo chyba panska wypowiedz brnie w wlasnie w tym kierunku. Warto pomyśleć, wiem trudne słowo, nad tym że nie kazdy jest takim zwyrodnialcem jak ludzie pańskiego pokroju oglądającym pejczem w imię faszystowskich zasad . Są też ludzie w tym kraju dla których słowo myśleć to łatwe słowo. Radzę zmienić poglądy. Łatwiej się żyje

do Kroll

Nie jestem lewakiem, tak jak Ty nie jesteś katolikiem. I takich pozorantów katolickich jak Ty trzeba wyeliminować, cieszę się że masz taki stosunek do szczepień jaki masz. Powodzenia.

kroll

Gdy tak czytam ziejące nienawiścią wypociny lewactwa, zaczynam się jednak cieszyć, że skutki wstrzyknięcia im genetycznych preparatów będą nieodwracalne (śmiertelne). Mam nadzieję, że w ciągu roku społeczeństwo się od nich uwolni.

cel

Co oni robią w naszym kraju. To jest obłęd. Mam nadzieję że szybko pokażemy im gdzie jest ich miejsce. Ciemnogród.

Zaszczepiona katoliczka

Zespół pseudoekspertów . Czy oni nie mają poważniejszych spraw na głowie? Kościół chyli się ku upadkowi. Brakiem moralności, pazernością, brakiem empatii, pedofilią, chamstwem wśród księży, tym niech się zajmą, bo Bogu raczej nie jest to miłe.

kroll

Skoro tak nienawidzisz KK, to zrób im na złość i zaszczep wszystkimi genetycznymi preparatami XD...przy okazji przeciwko wściekliźnie się zaszczep.

Debile k*rwa debile!!!! Na prawdę nienawidzę już tego całego kościoła. Cały czas myślę o Apostazji !

Napisz

Reklama


Komentarze