Piątek, 16 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Ekskluzywna dwuosobowa klasa w Kolonii


Szkoły w gminie Świętajno dobrze przygotowały się do wrześniowej inauguracji roku szkolnego. Przed likwidacją ustrzegły się placówki w Jerutach i Kolonii. W tej ostatniej klasa ósma będzie liczyła... dwoje uczniów. W pozostałych oddziałach nie jest o wiele lepiej.Na terenie gminy Świętajno funkcjonują 4 szkoły podstawowe (Świętajno, Spychowo, Jeruty, Kolonia) i przedszkole samorządowe.

 

- Nowe zasady epidemiologiczne sprawiły, że mieliśmy kłopot z pomieszczeniem dzieci w przedszkolu, ale przenosimy dwa oddziały do budynku szkoły podstawowej, gdzie obecnie uczą się klasy od 1 do 3, a klasy trzecie przenieśliśmy do budynku byłego gimnazjum i w ten sposób udało nam się spełnić wszystkie wymogi – mówi Alicja Kołakowska, wójt gminy Świętajno. - W budynku byłego gimnazjum wygospodarowaliśmy też pomieszczenie na dodatkową salę lekcyjną.

 

Dwie osoby w klasie

 

Takich problemów, jak w przedszkolu nie ma w szkołach. Tam problemem jest zbyt mała liczba uczniów. Samorządowcy domagali się likwidacji szkół w Kolonii i Jerutach. Nie zgodził się na to kurator. Efekt jest taki, że szkoły działają, ale klasy są wyjątkowo mało liczne.


Reklama

 

- Dla zobrazowania sytuacji, jako przykład podam klasę ósmą w Szkole Podstawowej w Kolonii – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Będzie liczyła jedynie dwoje uczniów. Na dodatek prawo wyklucza łączenie klasy ósmej z innymi oddziałami. Nie ukrywam, że to spory koszt.

 

Łącznie w szkole w Kolonii w nowym roku szkolnym naukę rozpocznie 40 uczniów i 25 przedszkolaków. Zajęcia będzie prowadziło tam 14 nauczycieli.

 

W klasie pierwszej będzie tam uczyło się 5 uczniów, drugiej – nie będzie w ogóle, trzeciej – 5, czwartej – 9, piątej – nie będzie, szóstej – 8, siódmej – 11 i ósmej -2.

 

 

Duże obciążenie, ale są wyniki

 

Reklama

Podobnie sytuacja ma się w szkole w Jerutach. Tam łącznie będzie uczyć się 67 uczniów i 20 przedszkolaków. Klasa pierwsza – 9, druga – 10, trzecia – 6, czwarta – 9, piąta – 0, szósta – 11, siódma -12, ósma – 0.

 

Uczniami będzie zajmowało się 15 nauczycieli.

 

- Tak małe szkoły to ogromne obciążenie dla samorządu – nie ukrywa wójt Kołakowska. - Jedyną pociechą w tym wszystkim jest fakt, że egzamin ósmoklasisty poszedł w naszej gminie najlepiej ze wszystkich szkół z terenu naszego powiatu – mówi z zadowoleniem.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze