Reklama


Reklama

Ekologiczny dramat na jeziorze Starokiejkuckim (zdjęcia)


Mieszkańcy i wypoczywający w okolicy Starych Kiejkut alarmują o możliwej tragedii ekologicznej. Zaobserwowali oni ogromny spadek wody w Jeziorze Starokiejkuckim oraz wyschnięty strumień doprowadzający wodę w stronę jeziora Wałpusz. Odebraliśmy w tej sprawie kilkanaście telefonów.Jesteśmy bezradni - mówią nasi Czytelnicy. - Mimo prób zainteresowania tematem instytucji odpowiadających za ochronę środowiska nic się nie dzieje. Prosimy o nagłośnienie sprawy.

 

Jeden z czytelników wysłał nam zdjęcia i opis sytuacji:

 

Zamknięta jest zapora wodna na Łęczku. Widać wyraźnie wysoki poziom od strony tego jeziora a niski za zaporą. Na jeziorze Starokiejkuckim widoczny ogromny spadek poziomu wody. Wskutek tego woda w jeziorze stoi i zaczyna kisnąć, jak w stawie. Ale najgorsza sytuacja dotyczy strumienia, który odprowadza wodę z jeziora w stronę jeziora Wałpusz. W tym strumieniu wody już nie ma.


Reklama

 

To oznacza, że cała fauna zginęła. Mnóstwo żab, ryb, jaszczurek, owadów, itd. Sytuacja jest analogiczna do tej z zeszłego roku. To się nie może powtarzać dlatego, że ktoś ma jakiś kaprys zatrzymać wodę w jednym zbiorniku.

 

Nasz Czytelnik kontaktował się w tej sprawie z Klubem Gaja, który walczy o rzeki w całym kraju. - Poinstruowali mnie, że najlepiej temat nagłośnić medialnie, co właśnie robię za pośrednictwem „Tygodnika Szczytno” - mówi. - Dzwoniłem też do firmy, która użytkuje jezioro Łęczek (Kompania Mazurska sp. z oo) i tam się dowiedziałem, że oni nie wiedzą, że taka zapora jest na tym jeziorze, a tym bardziej nie wiedzą, kto ją zamyka. Nie wiem, czy mówią prawdę czy nie, ale obiecali mi sprawdzenie tego u właściciela, którym są Wody Polskie. Jeśli czyta to jakiś urzędnik odpowiadający za ochronę środowiska to proszę reakcję i rozwiązanie tej ekologicznej tragedii. Mieszkańcy Starych Kiejkut są wstrząśnięci sytuacją, która powtarza się już od paru lat.

ReklamaKomentarze do artykułu

VOlP

W Mragowie mamy podobna sytułację

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Cmentarz z kolumbarium powstanie w Szczytnie
  A żwir na wyrównanie tych nierówności będzie woził Pan Kiersikowski - starem.

  biegacz


  2021-01-19 16:58:47
 • Konto w Banku Spółdzielczym dobre nie tylko na start
  Tylko nie bardzo działa tajemnica...

  biegacz


  2021-01-19 16:46:02
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - po zastrzyku, olśni ją jeszcze bardziej XD .. \"41-letni pracownik służby zdrowia w Portugalii umiera 2 dni po zaszczepieniu, ojciec \'chce odpowiedzi\" https://tiny.pl/r53p7 \"Setki Izraelczyków zostaje zarażonych Covid-19 po otrzymaniu szczepionki Pfizer \" https://tiny.pl/r53pr \"Małżonka \'idealnie zdrowego\' lekarza z Miami, 56, który zmarł z powodu choroby krwi 16 dni po szczepionce Pfizer Covid-19 jest pewna, że wywołała ją szczepionka\" https://tiny.pl/r53pw \"75-letni Izraelczyk umiera 2 godziny po przyjęciu szczepionki Covid-19.\" https://tiny.pl/r53pd


  2021-01-19 10:34:20
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Pozazdrościć gospodarza. Niestety w Szczytnie tylko stanowiska wędkarskie nad Małym Domowym i ruiny zamku. Ulica 1-go Maja- slumsy, wygódki na korytarzu dla całego piętra wspólne. Wszyscy tylko rozkładają ręce- \" sie nie da\". Teraz będzie jeszcze - to przez covid.

  dr


  2021-01-19 07:51:46
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Bardzo interesujący artykuł w którym wypowiedział się burmistrz Wielbarka na temat renowacji zabytków hm ciekawe to jest mam tylko nadzieję że te podniesienie podatków i opłat za odpady komunalne z innych rodzin nie są właśnie uwzględnione w tym przypadku bo jeśli my mieszkańcy innych ulic mamy dokładać się do reszty odnowy tego budynku to pan Burmistrz kpi sobie i niech da mi na piśmie że się mylę co do tego jeżeli dobrze myślę i z nas będą ściągane pieniądze do odnowy to jest wyłudzenie i obciążenie kosztami innych mieszkańców miasta.A jeżeli ma tak być to może zamiast premi i trzynastek wyjazdów na wczasy dla swoich pracowników z urzędu miasta przeznaczyć na renowację tak było by sprawiedliwie.

  Mała


  2021-01-19 05:55:34
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  Moja kochana szwagierka też była zagorzałą przeciwniczką szczepienia. Nic i nikt nie był w stanie jej przekonać. Myślała, że jest młoda i silna. Aż ją covid sponiewierał i nagle ją olśniło.

  X-Men


  2021-01-19 00:26:35
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  To ja chcę jeszcze bronchoskop! Po rtg, rm i ct - to podobno ostatnia deska diagnozy co się dzieje w płucach. Jak ktoś już miał gastroskopię, kolonoskopię - to i bronchoskopia mu nie będzie straszna. No to co chłopaki?! Zawalczycie o to?

  Pacjent


  2021-01-18 17:26:28
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Wczesna diagnostyka CT pozwala na odpowiednią kwalifikację i rozpoczęcie tlenoterapii przed wystąpieniem zbyt zaawansowanych zmian w układzie oddechowym. W tym sensie tomografia ratuje życie. Nie czytajcie wpisów płaskoziemców.

  Dr


  2021-01-17 06:10:03
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do Mirek...racja. Ciekawi mnie, jak tam nasza Pani Dyrektor czuje się w roli króliczka doświadczalnego :D właściwe to ciekawi mnie, czy Ona jeszcze coś czuje ... sporo osób, w tym lekarze, wymiękło po pierwszym zastrzyku i z niewyjaśnionych przyczyn zmarło [*] oczywiście nikt nie posądza o to,\"szczepionki\" Pfizera... przecież ona jest bezpieczna.

  kroll


  2021-01-16 21:07:28
 • Ratownicy przyjęli szczepionkę i... zachorowali na covid19
  do OloBolO - dokładnie tak i dlatego, że amantadyna zawsze była i nadal jest niezwykle skuteczna w leczeniu grypy typu A, (która obecnie nazywa się Covid) nasz wspaniały rząd postanowił ograniczyć jej sprzedaż, wprowadzając reglamentację :) tu nie chodzi o to, żebyśmy byli zdrowi, tylko żebyśmy pozwolili się wyszczepić.

  Patek


  2021-01-16 20:52:39