Wtorek, 19 Marca
Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety -

Reklama


Reklama

Ekologiczne warsztaty dla najmłodszych


Najmłodsi mieszkańcy Baranowa i Przeździęku Wielkiego z Gminy Wielbark „ratują świat”. W jaki sposób? Biorąc udział m .in.: w projektach eco organizowanych w ich miejscowościach przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku.


  • Data:

Projekt pn. „Młodzi ratują świat” – to warsztaty artystyczno-ekologiczne skierowane do dzieci i młodzieży z Baranowa i Przeździęku Wielkiego. Ideą warsztatów jest połączenie ekologii i sztuki, uwrażliwienie na problemy degradacji środowiska naturalnego i jej konsekwencje. Uczestnicy zajęć wykonują prace artystyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych i darów natury. Między innymi szyli woreczki z firanek na zakupy, budowali smog – czyli instalację z odpadów śmieci, czy też bawili się z recyklingiem. Brali udział w „Indiańskiej przygodzie”, która miała na celu przybliżenie kultury plemion indiańskich, spotkali się z Mikołajem.

 

- Dzieci z Przeździęku Wielkiego i Baranowa wzięły udział w warsztatach z prawdziwym indianistą. W trakcie zajęć wysłuchały opowieści o życiu i zwyczajach Indian. Wykazały się sprytem podczas gier i zabaw.  Zaskoczyły Szarego Wilka talentami wokalno-tanecznymi, podczas indiańskich śpiewów i tańców. Uczestnicy własnoręcznie stworzyli łapacze snów - efekty pracy godne podziwu. Szary Wilk, podsumowując warsztaty, zaznaczył, że dawno nie spotkał tak ciekawych świata i żądnych wiedzy dzieci - mówi instruktor Milena Pietrzak.

 

- Wielkim wsparciem przy realizacji projektu dla nas, organizatorów, są rodzice uczestników zajęć, którzy byli z nami w stałym kontakcie, czuwali nad frekwencją swoich pociech, czy informowali o ewentualnej niemożności uczestnictwa dzieci w zajęciach, a obecnie m. in.: przesyłając zdjęcia, informując o postępach w realizacji projektu.


Reklama

 

Mimo że w obecnym czasie mają wiele spraw na głowie, systematycznie dostajemy od nich informacje. Nieocenioną pomoc otrzymaliśmy jak zawsze od sołtysów: Doroty Kostrzewy (Przeździęk Wielki) i Katarzyny Jarząbek (Baranowo) oraz radnego Adama Jarząbka. Znają dobrze mieszkańców swoich miejscowości i ich potrzeby. Szukają chętnych do udziału w projekcie. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, a ułatwia nam jeszcze fakt, że bardzo dobrze ze sobą współpracują. To są nieduże miejscowości, ale ich mieszkańcy zawsze chętnie i jako pierwsi biorą udział w każdym projekcie realizowanym przez nasz ośrodek – mówi dyrektor GOK Milena Zapadka.

 

Ze względu na epidemię warsztaty stacjonarne zostały w miesiącu marcu br. odwołane i zorganizowane w inny sposób, zdalny. W ten projekt zaangażowani są nie tylko uczestnicy warsztatów, lecz również ich rodziny, które z chęcią biorą w tym udział.

 

- Uczestnicy warsztatów otrzymali kreatywny eco box pod nazwą „Twórczy recykling”, który został wypełniony materiałami kreatywnymi na dwadzieścia Eco warsztatów. Dowodzą, że odpady mogą być użyteczne. Wskazane metody i narzędzia pozwolą przekonać odbiorcę, że odpady mogą mieć wysoki wymiar estetyczny. Ekologiczny e-book z instruktażem został wysłany drogą elektroniczną lub na messengera. Organizatorzy mieli obawy, jak ta nowa forma zajęć zostanie przyjęta i czy dzieci sobie poradzą, ale opinie rodziców te obawy rozwiały.

 

 

- Syn Kacper bardzo chętnie brał udział w warsztatach. Wielką przyjemność sprawiła mu paczka. Nie mógł doczekać się, kiedy wykona pierwszą pracę – mówi Kamila Prusik z Przeździęku Wielkiego.

Reklama

 

- Córki bardzo lubią prace artystyczne, więc dla nich to ciekawe rozwiązanie, fajna zabawa. Jest to odskocznia od codziennych lekcji, obowiązków – komentuje Marta Pomińska mama uczestniczek warsztatów Amelii i Oliwii.

 

- Warsztaty cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci, podczas tych prac zdobywają dodatkową wiedzę i sprawdzają swoje umiejętności, a przy tym również pożytecznie spędzają czas wolny. Miłym zaskoczeniem było gdy dzieci otrzymały paczki z materiałami, które dostarczył im kurier do domu. Bardzo chętnie i z zapałem wykonują przedmioty według instrukcji – mówi Dorota Kostrzewa, sołtys Przeździęku Wielkiego.

 

- W Baranowie zainteresowanie dzieci zajęciami organizowanymi przez GOK w Wielbarku jest bardzo duże. Chętnie w nich uczestniczą i niecierpliwie czekają na każdą następną propozycję GOK – podkreśla Katarzyna Jarząbek, sołtys Baranowa.

 

* * *

Projekt pn. „Młodzi ratują świat” realizowany jest od grudnia 2019 roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku przy wsparciu lokalnej firmy i bierze w nim udział 26 dzieci i młodzieży z sołectw: Baranowo i Przeździęk Wielki.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama