Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Ekologiczna spółdzielczość, rozmowa z Krzysztofem Karwowskim, prezesem zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie


Czerwiec był dla Banku Spółdzielczego w Szczytnie miesiącem szczególnym, obchodzi bowiem Święto Spółdzielczości Bankowej, zainicjowane w 1997 roku. „Czerwiec z bankiem spółdzielczym” to ogólnopolska akcja zawsze z przewodnim tematem. W tym roku to czas intensywnego promowania proekologicznych działań. Szczycieński Bank Spółdzielczy ma w tej dziedzinie sporo osiągnięć. Mówi o nich prezes zarządu Krzysztof Karwowski.Jednym z ostatnich przedsięwzięć jest montaż paneli fotowoltaicznych na bankowych budynkach...

 

Nie tylko paneli, ale także pomp ciepła - są to nasze flagowe inwestycje proekologiczne. Panele znajdują się na pięciu budynkach, pompy – w sześciu. Pompy doskonale sprawdziły się zimą, przy tegorocznych solidnych mrozach. Wniosek o dofinansowanie zakupu i instalacji tych urządzeń złożyliśmy trzy lata temu, inwestycja została wykonana w roku ubiegłym.

 

Bank może się też pochwalić elektrycznym samochodem, bodaj jedynym w posiadaniu banków spółdzielczych w Polsce, a może i wszystkich, w tym i komercyjnych...

 

To był niemal przypadek, chociaż myśl o takim pojeździe kiełkowała już dość dawno. Niemal rok temu bodajże, 28 sierpnia, jak co dzień, jechałem do pracy. W radio usłyszałem o programie NFOŚiGW, w ramach którego na zakup „elektryków” można było uzyskać dofinansowanie. Termin składania wniosków upływał 31 sierpnia. Zdążyliśmy! Auto już jeździ i świetnie sobie radzi. Można nim przejechać, przy jednym ładowaniu baterii, około 270 km, czyli praktycznie dotrzeć w każde miejsce w województwie. Nasze oddziały znajdują się także poza powiatem m.in. w Olsztynie. Do każdej z tych nawet dość odległych placówek można tym samochodem swobodnie dojechać i wrócić jednego dnia. Elektryczny samochód to doskonały ambasador naszej instytucji i dowód na to, że droga, którą podążamy to dbałość o środowisko naturalne.

 

A wydawałoby się, że bank – to przede wszystkim pożyczanie pieniędzy i ich zarabianie, a nie wydawanie...

 

Bank to też przedsiębiorstwo, które musi dbać o swoją infrastrukturę. Wychodzimy z założenia, że jeśli chcemy klientów przekonać do działań proekologicznych, musimy zacząć od siebie. Obecnie znacznie wzrosło zainteresowanie montowaniem paneli fotowoltaicznych. Wystarczy, że klient, który chce na te inwestycję uzyskać kredyt, obejrzy nasze budynki i wie, że mamy w tym względzie własne doświadczenie i praktykę. To gwarantuje, że w naszym Banku uzyska wszechstronne wsparcie zarówno finansowe, jak i merytoryczne.

 

Proekologiczne działania to jednak nie tylko wielkie inwestycje, to także codzienne, drobne pozornie czynności...

 

Dlatego w szerokim zakresie wdrażamy procedury, produkty i rozwiązania mające na celu między innymi ograniczenie „produkowania papieru”. Wprowadziliśmy nowinki techniczne związane z elektroniczną obsługą. Dla osób w młodszym wieku, urodzonych po 2000 roku to standard, dla osób starszych bankowość elektroniczna bywa jeszcze skomplikowana, ale nasi pracownicy potrafią do tej nowoczesności przekonać największych malkontentów. Założą usługę, udzielą instruktażu, wytłumaczą wszystkie szczegóły - klient wychodzi od nas przekonany, że „tona” papierowych dokumentów nie jest mu do niczego potrzebna, a korzystanie z komputera czy telefonu to czysta przyjemność i wygoda.

 

Można by powiedzieć, że istotę proekologicznych działań stanowi sposób myślenia ludzi i ich mentalność...

 

Teren działania Banku Spółdzielczego w Szczytnie to przede wszystkim Warmia i Mazury, a to zobowiązuje, dlatego zależy nam, aby promować ideę zrównoważonego rozwoju przyjaznego dla środowiska na co mamy już namacalne dowody, o których wspomniałem wcześniej. Wdrażanie takich postaw zaczęliśmy od siebie, od zespołu. Pracownicy naszego Banku są nie tylko profesjonalistami w zakresie bankowej działalności, ale też w pełni świadomi tego, że ochrona naturalnego środowiska w najróżniejszej formie, jest ich nie tylko pracowniczym, ale zwykłym, ludzkim obowiązkiem. To ich imperatyw. Ich – pracowników, ale i naszego Banku – jako instytucji. To credo Banku Spółdzielczego w Szczytnie - być integralną częścią lokalnego środowiska: tego ludzkiego i tego naturalnego.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama