Czwartek, 25 Kwiecień
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki -

Reklama


Reklama

Ekologiczna spółdzielczość, rozmowa z Krzysztofem Karwowskim, prezesem zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie


Czerwiec był dla Banku Spółdzielczego w Szczytnie miesiącem szczególnym, obchodzi bowiem Święto Spółdzielczości Bankowej, zainicjowane w 1997 roku. „Czerwiec z bankiem spółdzielczym” to ogólnopolska akcja zawsze z przewodnim tematem. W tym roku to czas intensywnego promowania proekologicznych działań. Szczycieński Bank Spółdzielczy ma w tej dziedzinie sporo osiągnięć. Mówi o nich prezes zarządu Krzysztof Karwowski.


  • Data:

Jednym z ostatnich przedsięwzięć jest montaż paneli fotowoltaicznych na bankowych budynkach...

 

Nie tylko paneli, ale także pomp ciepła - są to nasze flagowe inwestycje proekologiczne. Panele znajdują się na pięciu budynkach, pompy – w sześciu. Pompy doskonale sprawdziły się zimą, przy tegorocznych solidnych mrozach. Wniosek o dofinansowanie zakupu i instalacji tych urządzeń złożyliśmy trzy lata temu, inwestycja została wykonana w roku ubiegłym.

 

Bank może się też pochwalić elektrycznym samochodem, bodaj jedynym w posiadaniu banków spółdzielczych w Polsce, a może i wszystkich, w tym i komercyjnych...

 

To był niemal przypadek, chociaż myśl o takim pojeździe kiełkowała już dość dawno. Niemal rok temu bodajże, 28 sierpnia, jak co dzień, jechałem do pracy. W radio usłyszałem o programie NFOŚiGW, w ramach którego na zakup „elektryków” można było uzyskać dofinansowanie. Termin składania wniosków upływał 31 sierpnia. Zdążyliśmy! Auto już jeździ i świetnie sobie radzi. Można nim przejechać, przy jednym ładowaniu baterii, około 270 km, czyli praktycznie dotrzeć w każde miejsce w województwie. Nasze oddziały znajdują się także poza powiatem m.in. w Olsztynie. Do każdej z tych nawet dość odległych placówek można tym samochodem swobodnie dojechać i wrócić jednego dnia. Elektryczny samochód to doskonały ambasador naszej instytucji i dowód na to, że droga, którą podążamy to dbałość o środowisko naturalne.

 

A wydawałoby się, że bank – to przede wszystkim pożyczanie pieniędzy i ich zarabianie, a nie wydawanie...

 

Bank to też przedsiębiorstwo, które musi dbać o swoją infrastrukturę. Wychodzimy z założenia, że jeśli chcemy klientów przekonać do działań proekologicznych, musimy zacząć od siebie. Obecnie znacznie wzrosło zainteresowanie montowaniem paneli fotowoltaicznych. Wystarczy, że klient, który chce na te inwestycję uzyskać kredyt, obejrzy nasze budynki i wie, że mamy w tym względzie własne doświadczenie i praktykę. To gwarantuje, że w naszym Banku uzyska wszechstronne wsparcie zarówno finansowe, jak i merytoryczne.

 

Proekologiczne działania to jednak nie tylko wielkie inwestycje, to także codzienne, drobne pozornie czynności...

 

Dlatego w szerokim zakresie wdrażamy procedury, produkty i rozwiązania mające na celu między innymi ograniczenie „produkowania papieru”. Wprowadziliśmy nowinki techniczne związane z elektroniczną obsługą. Dla osób w młodszym wieku, urodzonych po 2000 roku to standard, dla osób starszych bankowość elektroniczna bywa jeszcze skomplikowana, ale nasi pracownicy potrafią do tej nowoczesności przekonać największych malkontentów. Założą usługę, udzielą instruktażu, wytłumaczą wszystkie szczegóły - klient wychodzi od nas przekonany, że „tona” papierowych dokumentów nie jest mu do niczego potrzebna, a korzystanie z komputera czy telefonu to czysta przyjemność i wygoda.

 

Można by powiedzieć, że istotę proekologicznych działań stanowi sposób myślenia ludzi i ich mentalność...

 

Teren działania Banku Spółdzielczego w Szczytnie to przede wszystkim Warmia i Mazury, a to zobowiązuje, dlatego zależy nam, aby promować ideę zrównoważonego rozwoju przyjaznego dla środowiska na co mamy już namacalne dowody, o których wspomniałem wcześniej. Wdrażanie takich postaw zaczęliśmy od siebie, od zespołu. Pracownicy naszego Banku są nie tylko profesjonalistami w zakresie bankowej działalności, ale też w pełni świadomi tego, że ochrona naturalnego środowiska w najróżniejszej formie, jest ich nie tylko pracowniczym, ale zwykłym, ludzkim obowiązkiem. To ich imperatyw. Ich – pracowników, ale i naszego Banku – jako instytucji. To credo Banku Spółdzielczego w Szczytnie - być integralną częścią lokalnego środowiska: tego ludzkiego i tego naturalnego.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama