Czwartek, 4 Czerwiec, Imieniny: Christy, Helgi, Karola -

Reklama


Reklama

Egzaminy mimo strajku


Nauczyciele walczą o podwyżki, ale przy okazji dostarczyli też dodatkowych nerwów uczniom ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjum. Bo do końca nie byli oni pewni, czy odbędą się ich egzaminy. W naszym powiecie na szczęście się odbyły. Co ciekawe nie wszystkie placówki strajkują. Pracują nauczyciele w gminie Rozogi oraz w przedszkolu w Pasymiu.W Szczytnie jeszcze dzień przed egzaminami w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Szczytnie trwało szkolenie osób, które miały odpowiadać za egzaminy w miejskich placówkach.

 

- Całym sercem popieram strajk nauczycieli, ale z drugiej strony trzeba było zrobić wszystko, aby nie cierpieli na tym uczniowie – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Myślę, że się to nam udało, bo egzaminy gimnazjalne się odbyły i mam nadzieję, że kończące szkołę podstawową również odbędą się bez komplikacji.

 


Reklama

Podobnie było w Pasymiu. Komisja egzaminacyjna zebrała się na czas. Szkołę w środę rano odwiedził nasz reporter Zbigniew Gołda.

 

- Uczniowie byli nieco zestresowani, ale zadowoleni, że mogli przystąpić do egzaminu na czas – mówi. - Dyrektor placówki, Elżbieta Dyrda też była zadowolona, że mimo tych strajkowych trudności udało się jej skompletować zespół do przeprowadzenia egzaminu.

 

Problemów egzaminacyjnych nie było w gminie Rozogi, bo tam nauczyciele nie włączyli się do strajku.

Reklama

 

- Uznali, że nie interesuje ich wejście w spór zbiorowy – mówi Janusz Koziński, szef ZNP w naszym województwie. - Z tego, co wiem, to egzaminy odbywają się, a samorządy posiłkują się zewnętrznymi, czyli na przykład w komisjach zasiadają wójtowie, burmistrzowie, naczelnicy, czy dyrektorzy szkół. Z kilku placówek miałem zapytanie, czy mogą zorganizować tam strajk okupacyjny i nie wpuścić zewnętrznych komisji, ale takiej możliwości nie ma, bo byłaby to sprzeczna z konstytucją forma ograniczenia swobód obywatelskich.Komentarze do artykułu

Śmieszek do Tomasza TK

O! Jaki purysta językowy!!! A czytać ze zrozumieniem potrafi? Chyba nie, bo dopiero zaczął pić poranna kawę w biurze (sądząc po czasie dokonania tego wpisu).

Tomasz TK / Do Śmieszek

Przeczytaj coś napisał w dniu :2019-05-20 11:38:46 i powiedz nam, gdzie pobierałeś nauki :-D W szkole im. Janusza Korczaka w Szczytnie, płynniej operują konstrukcją zdań :-D

Śmieszek

Do Pasymiaka: żeby iść na kasę do przysłowiowej biedronki to trzeba umieć obsługiwać kasę fiskalną, a także umieć czytać i pisać - wiesz, gdzie tego uczą?

pasymiak

Do Śmieszka! Jak nie jesteś nauczycielem to nie opowiadaj tych głodnych kawałków. Nauczyciel ma 18 godzinny tydzień pracy, czyli niecałe pół etatu i tyle powinien dostać . Nie pasuje to idż do Biedronki na kasę na cały etat czyli 40 godzin, zobaczysz czy będziesz mieć tyle wolnego. Taka bieda nauczycielom a trzymają się posadki rękami i nogami. W normalnych zakładach pracy jak pracownikowi coś nie pasi to składa rezygnację z pracy i szuka kolejnej, lepszej a wy się swojej trzymacie jak byście nic innego nie umieli robić. A MOŻĘ?

Śmieszek

Do Rodzica. Chodzi o to, że dobrze opłacany nauczyciel jest dobrze przygotowany do swoich zajęć w szkole. Np. chodzi do teatru, czy ta książki - różne - zaznaczam, śledzi, co się dzieje w internecie, śledzi, co dzieje się w kraju i na świecie. Bo tak, jak ty - Rodzicu - jest odpowiedzialny za rozwój Twojego dziecka. Musi mieć w sobie iskrę, która pozwoli \"w aniołów przemienić\" zwykłych zjadaczy chleba. Aby młodzi mieli ambicję, chcieli odkrywać świat we wszystkich jego wymiarach. tak, ciekawość świata! Do jej rozbudzania służy nauczyciel, który również podaje narzędzia, aby móc ten świat poznawać! To nie testy, to nie punkty! To wiedza! Zamień się z nauczycielem na tydzień pracy - z gromadą przynajmniej 25 osobowości w ramach pensum. Nie jestem nauczycielem, ale wystarczą mi moje dzieci w domu.

Rodzic

Do śmieszek. Proszę wytłumacz mi jak podwyższki nauczycieli mają mieć wpływ na jakość nauczania. To co, będą lepiej nauczać, jak lepiej zarobią ? Nadal będą to ci sami nauczyciele i dalej będziemy tym samym nauczycielom płacić za korepetycje. Punkt widzenie zależy od punktu siedzenia. Pokażcie mi choć jednego rodzica, który będzie popierał strajk w momencie gdy nie wiadomo będzie czy jego dziecko podejdzie do egzaminów i czy w ogóle będzie klesyfikowany.

jaga

Jakim prawem niektórzy włodarze w naszym powiecie, notabene z wykształcenia nauczyciele, wspominają o pomocy finansowej dla strajkujących? Kto dał im przyzwolenie na szafowanie samorządowymi pieniędzmi? Przepisy prawa stwierdzają jednoznacznie, iż za czas strajku nie należy się wynagrodzenie a wypłacanie z miejskiej kasy pieniędzy dla niepracujących nauczycieli jest co najmniej niemoralne i bardzo krzywdzące w stosunku do pozostałych mieszkańców.

Śmieszek

No i tak to jest. Żadnej konsekwencji w działaniu. Nawet wspólne cele nie są w stanie zjednoczyć jednego środowiska. A urzędnicy na pasku tej, czy innej partii będą robić, co należy, aby im z głowy włos nie spadł. Ale to też świadomość rodziców - czy chcą, by ich dzieci chodziły do dobrej szkoły z dobrymi nauczycielami, czy do byle jakiej szkoły - i tym samym nauczycielom płacić za korepetycje po szkole. A więc - jak kto woli!

Rafal

To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Żartowniś z niego rybacy 9 a wędkarze 15 kg widziałem jak stawiają tam siaty co 20m w poprzek jeziora i tak kilka rzędów koło siebie żeby co nic nie spier.....o(j .kiersztanowo),już tam nie łapie bo studnia,bezrybie totalne

  Nicram1222


  2020-06-03 17:47:16
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Tak o kłamstwo sam widziałem na własne oczy jak rybacy łowio w tarło szczupaki i wrzucano do skrzynek nie do wytarcia i też one ryby wiosno w tarło kedyś tak nie było a jak były nie wymiarowe do wyrzucali śnięte do wody i niech nie oszukuje tak jest co roku na .jedzorze Leleskim

  Piotr polak


  2020-06-03 14:45:49
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Uderz w stół, a nożyce się zawsze odezwą.

  Śmieszek do Mieszkańca


  2020-06-03 13:45:58
 • 30 lat Samorządu Miejskiego w Szczytnie (wideo)
  No obejrzałem. Przykro pisać, ale szału nie ma. A wręcz nie ma czym się chwalić :( Najwięcej chyba o obiektach sportowych (ciekawe dlaczego?), trochę o oświacie, nieco o ulicach. I ciągłe podczepianie się pod tzw. Port Lotniczy, który wiemy jak intensywnie funkcjonuje i... co z niego nasz samorząd i mieszkańcy mają? Nawet porządna droga do Olsztyna nie powstała. Mdłe to wszystko, bez konkretów. Oceniam, że żaden z wymienionych włodarzy nie ma na koncie jakiejś sensownej inwestycji. A korki przy opuszczonych szlabanach i obraz wieży ciśnień z dostawką chyba najlepiej wkomponowują się w 30 lat udanej samorządności w naszym mieście. I zapowiada się takie sobie dalsze trwanie.

  taki sobie obywatel


  2020-06-03 12:47:28
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Wszyscy na łeb na szyję się tam budowali....aż żal było patrzeć

  Niko


  2020-06-03 10:14:07
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Śmieszek, jak Ty jesteś taki idealny to dlaczego nie zostaniesz Burmistrzem, a może nawet Posłem lub Premierem...?

  Mieszkaniec


  2020-06-02 21:44:25
 • Pływający dom stanie się atrakcją powiatu?
  I na noc trzeba spłynąć do brzegu. Na śródlądziu nie pływa się w porze nocnej. Ale pomysł fajny. Trzymamy kciuki żeby się powiodło przedsięwzięcie.

  Jarek


  2020-06-02 15:09:29
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Szanowny \"Gościu\" i \"X-Men\"-ie, każdy bardzo dobrze wiedział, że w tym miejscu będzie w przyszłości budowana obwodnica. Mówiono o tym i pisano otwartym tekstem od dawna. Nie trzeba było budować tam domów, to i stres teraz byłby mniejszy, no i przeciwników budowy supermarketu i obwodnicy byłoby dużo mniej. Teraz na pewno niektórzy mieszkańcy Rudki będą tam leżeć, demonstrować i bronić, jak Rejtan własną piersią, w poprzek nowej drogi. No co zrobić, \"cebula mentalna\" bardzo boi się wszystkiego co nowe.

  Mieszkaniec Szczytna


  2020-06-02 07:46:37
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Rada Miejska Miasta Szczytno zaprosiła do dyskusji o stanie miasta 15 mieszkańców, którzy wg ustawy mieli uzyskać 50 podpisów od swoich współobywateli, aby w tej debacie móc uczestniczyć. Tragifarsa. Na sali obrad wszyscy radni. Gdzie mieliby się zmieścić wg rygorów sanitarnych ci wybrańcy w liczbie 15? Oglądałem tę - jak to się obecnie mówi \"ekstraordynaryjną\" sesję (rzadko w ogóle to robię i cieszę się z tego). Elokwencja prezydium rady - na poziomie licealistów ze stresem przed tablicą. Radna Kosakowska - nauczyciela - która mówi tylko, że jej się wydaje, albo , że jest wszystko \"jak by\". Radna Boczar też raczej \"niewymowna\". Żadna z tych Pań nie sformułowała jasno żadnej myśli. Złote medale mogę przyznać jedynie Seniorce Ewie Czerw, która usiłowała opanować chaos intelektualny oraz Annie Rybińskiej, która - nie zagłębiając się w erystykę po prostu zadawała proste pytania. Zauważę tutaj też specyficzną dykcję Panów Łachacza, Myślaka, Kiersikowskiego, nad którą powinni popracować - bo to wstyd. Pomijam to, iż niektórzy radni - zamiast wyrazić swoje opinie - wyczytywali (z błędami i bez odpowiedniej wymowy, z użyciem słów nieadekwatnych) wcześniej przygotowane elaboraty. Żenada

  Śmieszek


  2020-06-02 00:39:56
 • Dozór policyjny za stalking
  Chory człowiek nie może się powstrzymać od alkoholu,trzeba było go skierować na przymusowe leczenie.

  Abstynent


  2020-06-01 22:34:26